REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
12
Kapuose ragina sodinti šias gėles: atrodys gražiai per Tėvo dieną (nuotr. Shutterstock, asm. archyvo)

Lietuvoje įsišakniję gilios kapų lankymo ir apželdinimo tradicijos, ypač dabar, artėjant Tėvo dienai, daugelis trauks aplankyti jau Anapilin iškeliavusių artimųjų, tvarkys jų amžinojo poilsio vietas ir ieškos geriausių būdų, kaip augalais sukurti tvarkingą kapo vaizdą. 

12

Lietuvoje įsišakniję gilios kapų lankymo ir apželdinimo tradicijos, ypač dabar, artėjant Tėvo dienai, daugelis trauks aplankyti jau Anapilin iškeliavusių artimųjų, tvarkys jų amžinojo poilsio vietas ir ieškos geriausių būdų, kaip augalais sukurti tvarkingą kapo vaizdą. 

REKLAMA

Kad būtų lengviau apsispręsti, kokias gėles sodinti kapuose, „Eram service“ įkūrėja, apželdinimo specialistė Rūta Matulienė naujienų portalui tv3.lt papasakojo, kokie augalai dabar tinkamiausi. 

Prieš pradedant kapo apželdinimą, R. Matulienė siūlo apsvarstyti du svarbius dalykus. Pirmas, kiek augalų norėsite sodinti – daug ar mažai, atsižvelgiant į tai, kas patinka jums patiems, kitaip atėję aplankyti mirusių artimųjų jausitės prastai. 

Antras klausimas, kurį būtina sau atsakyti – kiek laiko galėsite skirti augalų priežiūrai, kaip dažnai lankysite kapus, atvyksite bent kartą per mėnesį ar porą kartų per metus. 

REKLAMA
REKLAMA

Patarė, ką sodinti

Tada jau galite pradėti augalų paieškas. Rūta pažymi, kad išskiriami du apželdinimo tipai – dalinis ir pilnas. Daliniu apželdinimu ji vadina tuos atvejus, kai kapas yra dengtas skalda ar trinkelėmis ir yra paliktas nedidelis plotelis gėlių sodinimui. 

REKLAMA

„Jeigu, pavyzdžiui, yra skalda ir yra dekoracijos, formos, piešiniai, reikėtų saikingos žalumos. Reikėtų pasirinkti kažkokią vieną spalvą ir sodinti – ar alūnes, ar melsves, ar smilgas, priklausomai nuo to, kas patinka ir derėtų su piešiniu. Jeigu skalda vienspalvė, tada galima dėti ir daugiau spalvų“, – pasakojo pašnekovė. 

Pilnas apželdinimas – kai kapas yra nedengtas, paliktas tik juodžemis. Atsižvelgiant į tai, kaip dažnai galėsite aplankyti kapus, rinkitės ir gėles. Jei negalėsite atvykti dažnai, R. Matulienė pataria rinktis daugiametes gėles. 

REKLAMA
REKLAMA

Nepamirškite atkreipti dėmesio ir į tai, kokioje vietoje yra kapas – pavėsyje ar saulėkaitoje. Jei pavėsyje, apželdinimo specialistė pataria, kokios daugiametės gėlės tiks geriausiai: 

„Labai tinka bruneros, alūnės, su jomis galima daryti derinius netgi be žiedų, galima maišyti raudonas, violetines, žalias, pilkas – tą pačią gėlę, tik skirtingų spalvų. Pavėsiui tinka ir melsvės. 

Taip pat tinka žiemės, gebenės. Jas daug kas nuvertina, kad tai jau atsibodusios gėlės, bet jos – puikus pasirinkimas: nereiklios, visžalės, tinka ir pavėsiui, ir saulei, jas galima formuoti.“ 

Saulėtoje vietoje esančiam kapui tiks įvairūs šilokai, kadagiai, kaulasėkliai. Jei norite padaryti augalų „kilimą“, R. Matulienė siūlo rinktis šliaužiančius šilokus, kurie puikiai augs ir ant saulėkaitoje, ir ant pavėsyje esančio kapo. Lygiai taip pat ir šilropės. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji primena nepamiršti atsižvelgti ir į augalų sezoniškumą – sodinti atsižvelgiant į tai, kaip vieni augalai keis kitus, kas gražiai atrodys pavasarį, vasarą ir kas – rudenį. 

Atsižvelkite į augalų aukštį

Pašnekovė pastebi, kad daugelis renkasi pavasariui ir rudeniui sodinti daugiametes gėles, o vasarai – vienmetes. Ji primena, kad būtina atsižvelgti į tai, kaip keisis daugiamečiai augalai, kokiomis spalvomis jie žydi, tad priderinkite vienmetes gėles prie daugiamečių. 

„Pavėsyje iš vienmečių gėlių labai tinka sprigės, sundavilės, tagetės ir pelargonijos – tai yra tos gėlės, kurios puikiai auga ir pavėsyje, ir saulėje. Skirtumas tik tas, kiek jos turės žiedų – saulėje jų bus daugiau, pavėsyje mažiau“, – paaiškino apželdinimo specialistė. 

REKLAMA

Saulėkaitoje puikiai auga daugelis žydinčių vienmečių gėlių, tačiau čia svarbus vienas dalykas – kai kurias jų reikia labai dažnai laistyti. R. Matulienė pastebi, kad itin populiarūs vadinamieji ledinukai ir begonijos, tačiau jų sodinti nepataria, jei negalėsite kapų lankyti dažnai – joms reikalingas dažnas laistymas, kitaip jos neatrodys gražiai. 

„Tačiau gazanijos yra tinkamos sodinimui saulėje, verbenos, galime sodinti ir žemuosius gvazdikėlius“, – patarė ji. 

Puikiai kapuose atrodys ir smilginiai augalai – viksvos, eraičinai, puikiai derantys prie žydinčių augalų. Vis tik, svarbu atsižvelgti į jų aukštį. Pasak pašnekovės, rekomenduojama, kad gėlės būtų ne didesnio nei 40 cm aukščio, o gražiausiai žiūrisi 20-30 cm aukščio augalai. 

REKLAMA

Kuriant želdyną, R. Matulienė pataria augalus sodinti tokia tvarka: aukštesnius augalus arčiau paminklo ir eiti žemėjančiai link kapavietės galo. Žydintys augalai geriausiai atrodys kapo viduryje. 

Nepadauginkite spalvų

Be to, jei augalus sodinate tam tikromis formomis, geriausia išlaikyti vientisumą – jei daugiametės gėlės susodintos keturkampio forma, vienmetės turėtų būti susodintos tokia pačia forma. Jei vyrauja apvalios formos, jas ir išlaikykite, tačiau jei vienus augalus sodinate bangelės forma, prie jos tiks apskritimas. 

Svarbu nepamiršti ir to, kad kapinės yra ramybės vieta, tad neturėtų būti ir didelės spalvų įvairovės: 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kapavietėje nerekomenduojamos daugiau negu trys spalvos. Jei bus daugiau spalvų, viskas bus chaotiška.  

Lapai yra žali, tad jau yra viena spalva. Tada kitas spalvas renkamės pagal aplinką – jeigu tai yra tamsi vieta, pavėsis, geriausia rinktis pastelines, šviesesnes spalvas, nebijoti tos pačios šiltos rožinės, violetinės. 

Jeigu tai yra atvira vieta, kur daug šviesos, tikrai galima nebijoti ryškesnių spalvų, bet jų neturi būti per daug. Jos turi būti tik nedidelis akcentas tarp neutralių spalvų augalų. Ryški spalva gali būti tik viena, likusios dvi turi derėti tarpusavyje.“ 

Svarbus tinkamas dirvožemis

Norint, kad gėlės geriau augtų, svarbu pasirūpinti ir kapavietės žeme. Apželdinimo specialistė pasakoja, kad ją būtina praturtinti, jei norime gražaus vaizdo. 

REKLAMA

„Yra prietarų, kad kapų žemė netinkama. Manau, kad ji tinkama, bet jai vis tiek reikia kompostinės žemės. Tikrai nerekomenduoju, kas daugelyje kapaviečių naudojama, vien durpių. Durpėje nelabai kas augs, ją reikia maišyti su humusu, juodžemiu“, – patarė „Eram service“ įkūrėja. 

Nepabijokite augalų ir patręšti. Jei neturite galimybės dažnai važiuoti lankyti ir tvarkyti kapus, sodinant vasarines gėles į žemę įpilkite ilgo veikimo trąšų, pamaišykite jas su žeme ir viskas – žemė patręšta, augalai kuo puikiausiai žydės. 

Sodinant gėles gegužės viduryje, birželio mėnesį ir žinant, kad negalėsite dažnai atvykti palaistyti augalų, R. Matulienė pataria sodinant įdėti saujelę perlito. 

JO, gerai , kad turi savo nuomonę. Bet kapą paversti įvairiaspalvių gėlių darželių tai nuomonė ne kokia. Kuo mažiau tuo gražiau.
Kokias norėsiu tokias ir sodinsiu kapuose gėlės turiu savo nuomonę.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų