„Džiugu, kad dėl kilnaus tikslo ir Lietuvos žmonių gerovės vienijasi verslo įmonės. Šis socialinis projektas yra išskirtinis ir puikus viešojo, nevyriausybinio ir privataus sektorių bendradarbiavimo pavyzdys. Nors žmonėms yra sudarytos visos galimybės nemokamai pasitikrinti sveikatą pagal prevencines programas, tai padaro tikrai ne kiekvienas. Tikiuosi, kad ši iniciatyva paskatins visus labiau rūpintis savo bei artimųjų sveikata ir pasinaudoti galimybe nemokamai pasitikrinti sveikatą dalyvaujant prevencinėse programose", – sako sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Informacija pasieks kiekvieną žmogų
Akcijos metu kiekvienas Lietuvos gyventojas, besinaudojantis mobiliųjų tinklų operatorių paslaugomis, gaus trumpąją SMS žinutę, raginančią pasitikrinti sveikatą.
„Šis bendradarbiavimas – pavyzdys, kad šiuolaikinės technologijos gali prisidėti prie sveikatos ir gyvybių saugojimo", – teigė Petras Masiulis, telekomunikacijų bendrovės „Tele2" generalinis direktorius.
Jam pritaria ir telekomunikacijų bendrovės „Telia Lietuva" vadovas Kęstutis Šliužas: „prie vėžio prevencijos galima efektyviai prisidėti naudojant šiuolaikines technologijas, tarp jų ir mobilųjį ryšį. Galimybė būti šio projekto dalimi – palyginti nedidelis indėlis telekomunikacijų bendrovei, tačiau paskatinus žmogų pasitikrinti sveikatą, tai gali išgelbėti gyvybę", – teigė jis.
Socialinės akcijos tikslas – priminti į tikslines amžiaus grupes patenkantiems asmenims, jog svarbu laiku pasitikrinti sveikatą pagal gimdos kaklelio, krūties, prostatos bei storosios žarnos vėžio prevencines programas.
„Absoliuti dauguma suaugusių Lietuvos gyventojų naudojasi mobiliuoju ryšiu, tad turime išnaudoti visas technologines galimybes laiku perspėti gyventojus apie klastingų ligų riziką ir paskatinti žmones rūpintis savo sveikata. Remiame iniciatyvą suvienyti valstybės, verslo ir nevyriausybinių organizacijų pajėgas stiprinant Lietuvos visuomenės sveikatą," – sakė Giedrius Skliutas, bendrovės „Bitė Lietuva" pardavimų direktorius.
Apie galimybes nemokamai dalyvauti prevencinėse programose bus primenama nacionalinėse ir regioninėse žiniasklaidos priemonėse.
„Tai nedažnas atvejis, kada viešasis ir privatus sektorius suvienija jėgas kovai už gyvybę. Jei manoma, kad vėžys yra didžioji mūsų laikmečio liga, tai altruistinis žiniasklaidos indėlis čia tiesiog būtinas. Tad Delfi vardu kviečiu jus – močiutes, senelius, mamas ir tėčius, vaikus ir anūkus paraginti savo artimuosius ir aplinkinius pasitikrinti laiku", – kviečia Delfi direktorius Vytautas Benokraitis.
Jam pritaria ir TV3 generalinė direktorė Laura Blaževičiūtė: „Labai dažnai girdime ir patys sakome kitiems – pradėk nuo savęs. Gal per daug nuvalkiojome šį pasakymą, nes vis rečiau iš tiesų pradedame nuo savęs - mylėti, rūpintis, globoti. Pasitikrinti savo sveikatą, paraginti tai padaryti artimiausius žmones yra būtent tai, ką taip pat turime pradėti nuo savęs. TV3 šį kartą irgi pradeda nuo savęs - nesidairome vien tik į valstybines institucijas, nes mums irgi rūpi kiekvienas žmogus. O šiuo atveju turime visas galimybes, tereikia jomis pasinaudoti", – teigia ji.
Dar vienas būdas, kuriuo bus informuojami žmonės – lauko reklama. Socialinės akcijos organizatoriai tikisi, kad tokiu būdu tikrai neliks nė vieno žmogaus, kuris neatkreips dėmesio į aktualią informaciją.
„Esame atsakinga bendruomenės dalis, todėl prisidedame prie svarbių socialinių iniciatyvų. Tūkstančiai žmonių kas dieną mūsų stenduose pamatys raginimą nemokamai pasitikrinti savo sveikatą. Tikiuosi, didelė jų dalis taip ir padarys, juk galime apsaugoti save ir savo artimuosius", – teigia „JCDeaux Lietuva" vadovė Žaneta Fomova.
Iniciatyva unikali – tokių reikėtų ir daugiau
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės Agnės Širinskienės teigimu, tokių iniciatyvų Lietuvoje reikėtų daugiau ir vykstančių nuolatos. „Visuomenė susiduria su daugybe sveikatos problemų, todėl yra labai sveikintina, kad tiek valstybinis, tiek verslo sektorius rūpinasi žmonių gerove. Linkiu šią iniciatyvą tęsti ir kitais metais, tikiuosi, kad ateityje prie jos prisijungs dar daugiau partnerių", – sako komiteto pirmininkė.
Prevencinės programos, apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis, Lietuvoje vykdomos jau ne vienerius metus. Pirmoji – gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa pradėta vykdyti 2004 m., po metų atsirado dar dvi programos – krūties ir prostatos vėžio, o 2009 metais pradėta žmones prevenciškai tikrinti ir dėl storosios žarnos vėžio.
„Šiuo metu Lietuvoje yra apie 1,5 mln. žmonių, kuriems rekomenduojama pasitikrinti sveikatą dalyvaujant prevencinėse programose. Tačiau statistika rodo, kad šia galimybe pasinaudoja tik kas antras žmogus, todėl labai svarbu priminti apie galimybę laiku pasitikrinti sveikatą" , – teigia VLK informacinių technologijų departamento direktorius, laikinai vykdantis direktoriaus funkcijas, Aurimas Baliukevičius.
Pasak jo, žmonės, nepasitikrinantys laiku sveikatos labai rizikuoja, kad liga gali būti aptikta per vėlai. Diagnozavus žmogui pažengusios stadijos vėžį ligos gydymas gali būti ne tik labai ilgas bei varginantis, bet ir brangus. Pavyzdžiui, 2016 m. už gimdos kaklelio, krūties, prostatos ir storosios žarnos gydymą ligoninėse ligonių kasos sumokėjo daugiau nei 12 mln. eurų. Dar daugiau kainavo vaistai – vien už priešnavikinius vaistus buvo sumokėta apie 26 mln. eurų.
„Lietuvoje kasmet diagnozuojama per 18 tūkstančių naujų vėžinių susirgimų. Niūrios tendencijos rodo, kad vienas iš dviejų žmonių per savo gyvenimą susirgs vėžiu. Tačiau trečdalio vėžinių susirgimų galima išvengti. Todėl dalyvauti nemokamose prevencinėse programose būtina. Ši socialinė iniciatyva gelbės žmonių gyvybes", – įsitikinęs POLA prezidentas Šarūnas Narbutas.
Keturios programos – galimybė kiekvienam
Gimdos kaklelio prevencinėje programoje dalyvauti kviečiamos 25–59 metų moterys, joms sveikatą pasitikrinti reikėtų kas 3 metus. Pirmiausia atliekamas citologinio tepinėlio tyrimas. Gavus jo rezultatus gali būti atliekama biopsija, leidžianti objektyviai patvirtinti arba paneigti ligos diagnozę.
Krūties vėžio prevencinė programoje dalyvauti kviečiamos 50–69 metų moterys, tikrintis sveikatą reikia kas 2 metus. Gavus šeimos gydytojo siuntimą atlikti mamografinį tyrimą, galima iš anksto užsiregistruoti (atvykus arba telefonu) mamografijos įrenginį turinčioje sveikatos priežiūros įstaigoje, atliksiančioje tyrimą. Tyrimo rezultatus praneša šeimos gydytojas, gavęs juos iš mamogramas vertinančios įstaigos.
Prostatos vėžio prevencinė programa yra skirta 50–69 metų vyrams, ir vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu. Tyrimo metu gali būti atliekamas kraujo tyrimas, parodantis prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentraciją kraujyje. Jei PSA kiekis viršija normą, šeimos gydytojas išduoda siuntimą konsultuotis pas urologą, o šis prireikus atlieka tam tikrą tyrimą – priešinės liaukos biopsiją.
Storosios žarnos vėžio programa yra skirta 50–74 vyrams ir moterims. Šiems žmonėms kartą per 2 metus gali būti atliekamas slapto kraujavimo testas. Jei testo atsakymas neigiamas – pacientas sveikas, jei atsakymas teigiamas – šeimos gydytojas išduos siuntimą pas gydytoją specialistą. Kolonoskopija ir, prireikus, biopsija yra būdai objektyviai patvirtinti storosios žarnos vėžio diagnozę.
Jeigu žmogus nepatenka į vykdomosiose programose numatytą amžiaus grupę, tačiau turi priežasčių nerimauti dėl savo sveikatos, ar jam pasireiškia ligos simptomai, jis taip pat turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris įvertinęs sveikatos būklę skirs tyrimus ar nukreips pas gydytoją specialistą.