Naujagimis (asociatyvi nuotr.) (nuotr. 123rf.com)

Naujagimis (asociatyvi nuotr.) (nuotr. 123rf.com)

Žiūrėdami per televiziją filmuotus vaizdus apie badaujančius vaikus iš, pavyzdžiui, Afrikos, žiūrovai kraupsta. Atrodo, kad tos šalys toli, pas mus tokių problemų neturėtų būti.

Bet realybė kitokia – vaikai badauja ne tik Afrikoje, bet ir Biržuose. Baisų vaizdą išvydo biržietė gydytoja, pas kurią buvo atvežtas badu marintas kūdikis. Gydytoja Jurgita Augustinavičienė pasakojo, kad iš vienos Širvėnos seniūnijos apžiūrėti buvo atvežtas trijų mėnesių kūdikis. Vaikutis, pasak medikės, atrodė kraupiai. Jo svoris buvo mažesnis, nei jis svėrė vos gimęs.

Taip prastai atrodantį kūdikį medikė sakė per dešimties metų darbo praktiką išvydusi pirmą kartą. „Jo tėvai, kaime gyvenantys žmonės, kažkodėl nesuprato, kodėl jų naujagimis nuolat verkia, o jo svoris neauga“, – pasakojo gydytoja. 

Išvydusi nugeibusį mažylį gydytoja replikavo, kad mes siunčiame lėšas Afrikai, kai čia pat vaikai badauja...

REKLAMA

Medikė davė nurodymą kuo greičiau vaikelį guldyti į ligoninę.

Motina su vaiku pateko į ligoninę. Vaikas buvo maitinamas, griežtai kontroliuojama jo priežiūra.

Manė, kad pieno pakanka

Biržų ligoninės Vaikų ligų skyriaus vedėja Marija Valaitienė sakė gerai prisimenanti šį mažąjį pacientą. Tokio atvejo jos ilgametėje darbo praktikoje taip pat nėra buvę.

„Gimė sveikas, beveik keturių kilogramų vaikas, o į ligoninę pateko vien oda ir kaulai“, – prisiminė gydytoja. Kūdikio mama tikino jį maitinusi savo pienu. Jai atrodė, kad pieno turi – vaikas godžiai traukė jos pasiūlytą krūtį. Deja, buvo akivaizdu, kad mamos pieno jam neužtenka.

Kodėl mama nesuprato, jog vaikui trūksta maisto, liko neaišku. Juolab kad šeimoje auga vyresni vaikai, su kuriais dėl maitinimo ir augimo problemų nebuvo.

Gydytoja prisimena mamai davusi pinigų, kad ši skubiai kūdikiui nupirktų pieno mišinuko. Pradėtas maitinti mišinuku mažylis iškart pasikeitė. Per savaitę jis priaugo 550 gramų, pagražėjo kūdikio veidelis, vaikas tapo aktyvus.

Medikė motinos klaususi, kodėl ji su niekuo nesikonsultavo. Ši tikino skambinusi į poliklinikos vaikų konsultaciją. Bet ar neprisiskambinusi, ar nesupratusi situacijos, buvo neaišku.

Gydytoja M. Valaitienė sako gerai žinanti šią šeimą – kažkada kartu su kaimo felčere augino ir prižiūrėjo dabartinio paciento tėvą.

REKLAMA

„Seniau mes kiekvieną vaiką nuolat lankydavome, sekdavome, prižiūrėdavome“, – prisiminė gydytoja.

Išleisdama mamą su vaikučiu iš ligoninės į namus gydytoja apie situaciją informavo socialinius darbuotojus. Jų paprašė pagloboti ir lankyti šią šeimą.

Aiškių atsakymų neturi

Šeima, kurioje kūdikis badavo, gyvena Širvėnos seniūnijoje. Seniūnijos vadovas Saulius Eigirdas „Šiaurės rytams“ negalėjo tiksliai paaiškinti, kaip nutiko, kad nebuvo pastebėta, jog vaikas neauga. Jis tik pabrėžė, kad probleminė šeima vaikutį priregistravo praėjus mėnesiui po gimimo.

Kodėl nebuvo pasirūpinta, kad vaikas būtų greičiau parodytas medikams, seniūnas irgi paaiškinti negalėjo.

S. Eigirdas sakė negalintis daugiau apie šią šeimą kalbėti, nes Socialinės paramos skyrius jam išaiškino, jog negalima pažeisti šeimos privatumo.

Šiuo metu vaikučio svoris auga, tėvai jį prižiūri ir maitina. Seniūno žiniomis, vaikutis buvo nuvežtas parodyti Panevėžio medikams, kurie jam sudarė specialų mitybos planą.

Medikai neinformuojami

Gydytoja J. Augustinavičienė įsitikinusi, kad bėda ta, jog jau kelintus metus gimdymo įstaigos nebeprivalo pranešti rajonuose esančioms medicinos įstaigoms, kad į namus parvyks naujagimis. Seniau gavus tokią informaciją į šeimą tuoj pat atskubėdavo felčerės ar medicinos slaugytojos, reikalui esant – ir gydytojai. Jie prižiūrėdavo gimusius vaikus, stebėdavo, kaip jie auga ir vystosi.

REKLAMA

Dabar tokios kontrolės nebėra. Todėl niekada neatmestina galimybė, jog gali pasitaikyti daugiau tokių atvejų, kai mažieji gali pakibti tarp gyvenimo ir mirties.

Gimusius vaikus žino

Biržų rajono savivaldybės poliklinikos direktorius Leonidas Sologubovas sakė nežinantis apie šį atvejį. Didelės bėdos dėl to, kad gimdymo skyriai poliklinikai nepraneša apie naujagimius, direktorius nemato.

„Mes vis tiek dažniausiai žinome, kiek vaikų gimsta. Žino medicinos punktų felčeriai, juk vaikų gimsta nebe tiek ir daug. Be to, registruoti ir atvežti vaiką pas gydytojus turi pasirūpinti patys tėvai“, – sakė L. Sologubovas.

Paslaugas teikia, tik kai priregistruoja

Sveikatos apsaugos ministerijos Specializuotos sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Inga Cechanovičienė teigė, kad tėvai turi teisę pasirinkti, kurioje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje ir pas kokį sveikatos priežiūros specialistą nori registruoti naujagimį.

Galiojanti tvarka įtvirtina paciento teisę pačiam pasirinkti asmens sveikatos priežiūros įstaigą bei sveikatos priežiūros specialistą.

Nepilnamečiam pacientui atstovauja jo atstovas pagal įstatymą arba atstovas pagal pavedimą, šiuo atveju – naujagimio tėvai.

„Kai pacientas yra registruotas sveikatos priežiūros įstaigoje, jam pradedamos teikti sveikatos priežiūros paslaugos“, – teigė I. Cechanovičienė.

Tačiau kaip yra ir kas vaiką prižiūri, jei tėvai nesusivokia vaiko priregistruoti sveikatos priežiūros įstaigoje, ministerijos atstovė neatsakė.

TASKAS
2019-03-20 22:24:54
PER AMZIUS TOKIO ABEJINGUMO, KAIP KAD DABAR YRA GYDYMO ISTAIGOSE, NEBUVO ...HIPOKRATO PRIESAIKA DABAR LYGI 0.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
mama 2019-03-29 10:30:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ne gydytojus ar seniunus kaltinti reikia,o musu valdzia kuri nesirupina zmoniu samoningumo kelimu, juk kuo toliau tuo daugiau neadakvaciu zmoniu randasi,tuo paciu tokius zmones ir valdyti yra lengviau. Kuo toliau tuo daugiau nemokytinu zmoniu randasi.Stai musu isrinktiesiams nearti dirvonai.   ATSAKYTI
Kita medalio pusė 2019-03-22 09:06:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dabar visur labai akcentuojamas natūralus maitinimas, motinos pienas - kaip vienintelis maistas kūdikiui.. Uždrausta reklamuoti mišinukus naujagimiams, prekybos centrai negali jų parduoti su nuolaida. Motinos, kurios norėtų primaitinti kūdikius mišinukais - dažnai yra smerkiamos, joms daromas spaudimas.. Socialiniuose tinkluose, kitų mamų.. Neseniai pagimdžiusi moteris ir taip patiria labai daug streso, o kur dar hormonai, svyruojančios nuotaikos... Manau, kiekviena mama linki gero savo mažyliui. Jeigu mišinukas įvardijamas kaip didžiausias baubas ir brukama vienintelė alternatyva maitinti kūdikį krūtimi - tai čia, va, - pasekmės. Ne kiekviena atsilaiko prieš tokį spaudimą! Taip, daugumoje atveju mamos pienu maitinti galima. Ir problema dažniausiai būna ta, kad moterys ligoninėje nemokomos kaip paduoti krūtį (nežinantiems - patikėkit, tai nėra taip paprasta kaip atrodo). Bet, yra atvejų kai jo tikrai nepakanka, jis labai liesas.. Todėl norėčiau padrąsinti visas mamas, kurios susiduria su problemomis - nebijoti paniškai mišinuko. Atsilaikyti prieš spaudimą ir patikėkit, tikrai galima vaiką maitinti ir krūtim ir mišinuku! Išbandyta.   ATSAKYTI
MOČIUTĖ 2019-03-21 12:41:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ANKŠČIAU PO NAMUS VAIKŠČIOJO SESELĖS, LANKĖ VAIKUS, O DABAR... NUSISPJAUTI ANT VISKO, MIRTI, IR TAI, BAISU, LAIDOTI NEBUS IŠ KO. TAI ATĖJO LAIKAI, ŽMOGUS MUSĖS NEVERTAS TAPO.   ATSAKYTI
Pilietė 2019-03-21 09:46:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gal po gimdymo mamai mažakraujystė, gal skurdas ir stresas neleidžia įvertinti situacijos. Mama maitino krūtimi, pienas liesas ir gal tiesiog nesuprato kas vaikeliui darosi. Nekaltinčiau mamos, o med. seselė turėjo ateiti į namus, pabendrauti ir visai nesvarbu kad ne pirmas vsikas. Būna visokių situacijų. Svarbu vaikas valgo mišinukus ir svoris auga. Viskas gerai.   ATSAKYTI
Stasė 2019-03-31 22:44:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nėra pateisinimo, kai 3 mėnesius kūdikis klykia, neieškoma priežasties, mama pakankamai suaugusi, auginanti trečią vaiką. Juk girdint kūdikio klyksmą širdis plyšta iš skausmo. Mano dviejų savaičių vaikas pradėjo klykti. Labai greitai padariau bandymą. Parsinešusi iš kaimynės pieno, pagaminau mišinuką ir...įtarimas pasitvirtino. Vaikutis pramerkdavo akis ir balsą parodydavo atėjus valgymo laikui.  
Pikta 2019-03-21 06:30:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Motina be motiniško instinkto,truksta žodžiu,tai kodėl vaiku teisės kudikio neišvežė i kudikiu nus,jug pas šita motina j augti nesaugu 100procentu.nėra teisybės valdžioje.gaila kudikėlio   ATSAKYTI
Pikta 2019-03-21 06:25:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Žiauru ir klaiku,jug kudiki kas mėnesi reikia vešti skiepyti,nevežė kiek supratau,atvežė tik 3mėnesiu,hauna pašalpas mišinėlio nenusiperkakudikis verkia iš bado,bet tėvai pas gydytojus neveža,pasokonsoltuoti kas j gali buti   ATSAKYTI
Neabejinga 2019-03-20 23:20:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai Kur visi tie seniūnaičiai, kaimo bendruomenės, socialinės tai tik po parduotuves vaikščioti sugeba ir algas imti.Iš vis prikurta tiek valkatų visokių ,kad net patys nežino ,nei ką dirba, nei už ką atsako...Kaip visada niekas nieko nežino ir visi rodos apkiautę gal ko prisivalgę... tikrai vienus už sudrausminimą i kaliūzę ,kitus tėvus už aiškią vaiko nepriežiūrą ir laikymą badu,kad mirtu NIEKO...ABSURDAS. LIETUVA KUR EINI????   ATSAKYTI
TASKAS 2019-03-20 22:24:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
PER AMZIUS TOKIO ABEJINGUMO, KAIP KAD DABAR YRA GYDYMO ISTAIGOSE, NEBUVO ...HIPOKRATO PRIESAIKA DABAR LYGI 0.   ATSAKYTI
Vilė 2019-03-20 21:45:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Blogai,kad nepranešama kai vaikelį su mama išrašo iš ligoninės.Reikėtų,kad apylinkės gydytoja ir slaugytoja tai pačios pirmos žinotų,kad jų apylinkėj yra naujagimis.Senais laikais,vos spėjus sugryžti su naujagimiu,iš karto apsilanko ir gydytoja,ir slaugytoja.Paaiškina mamai,kas būna neaišku,pataria kaip maitinti(ypač gerai su pirmagimiu).Gydytoja pasidomi ir gimdyvės krūtų būkle...Šiais laikais didelis abejingumas ,ypač su tais priimtais įstatymais.Parsiveža pirmagimį į namus...,žiūri...ir nežino,ką su juo veikti.Nežino ar ,tas vaikelis sotus ir kaip su juo elgtis.Aš tą pastebėjau iš savo anūkės ,kada gryžo su vaikeliu.net po gimdymo niekas nepaaiškino,kaip su vaikeliu elgtis.Išrašant iš ligoninės patys išsivežėm...,net niekas nematė,,,neišlydėjo.Aš buvau pakraupus šiuolaikinių gydytojų abejingumu ir elgesiu.Matyt taip įstatymai leidžia,   ATSAKYTI
As 2019-03-21 08:47:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Zinokit israsant is ligonines ir neprivalo jusu cia islydet,pries isvaziuojant kruva dokumentu reikia pasirasyt..ir pacioje ligonineje pasako ka reikia daryt,kaip priziuret,taip pat siais laikais labai daug info tiek internete, tiek knygose,o kur dar visokiausi kursai,kuriuos galima lankyti,manau ir pacios nesciosios gali siek tiek daugiau ruostos vaikelio atejimui,o ne tik laukti,kad viska ant lekstutes pades..o problemines seimos yra zinomos savivaldybems,tik kad jau jeigu nerupi tai nieko cia nepakeisi..  
Bet 2019-03-20 21:37:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
teismo nebuvo. Vėl atidavė! Tai dėl ko tampo tą Kručinskienę po teismus? Ar jau teismai neturi ką veikti?   ATSAKYTI
Dar taip 2019-03-20 23:35:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Teismai vaizduoja darbą o teisingumo nėra Kliučinskienė tampo be reikalo Masiulį su Kurlianskiu išsukinėja kvailais sprendimais nes ten naudingi pinigai o Kručinskai varhama


  
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

Gynybos ekspertas sužavėtas: merginas šaukti į kariuomenę – puikus sumanymas
DABAR RODOMA
Gynybos ekspertas sužavėtas: merginas šaukti į kariuomenę – puikus sumanymas
DABAR RODOMA
Kruvinos Velykos Panevėžyje: mirus porai 13-metė liko našlaite
DABAR RODOMA
Tragiškos Velykos turistų rojuje: žuvo 215 žmonės, nugriaudėjo aštuoni sprogimai
DABAR RODOMA
Gedimino kalnas – pinigus ryjanti vieta: reikalauja daugiau
DABAR RODOMA
Aiškėja tikroji motociklininko žūties priežastis
DABAR RODOMA
Šimtmečių radybos Vilniuje – paaiškėjo ir pikantiškos detalės
DABAR RODOMA
Meschino ruoštos velykinės vaišės supykino Jankevičių
DABAR RODOMA
Valdas Adamkus žmonėms siunčia svarbią žinią
DABAR RODOMA
Naujausi kandidatų į prezidentus reitingai: užvirė žūtbūtinė kova
DABAR RODOMA
Pateko į aferisto pinkles: patikli kaunietė prarado 4 kambarių butą
REKLAMA
Kūdikis (nuotr. TV3)
Balandžio 12 d. į Šiaulių ligoninę iš Radviliškio r., Šeduvos, namų, pristatyta ir dėl skruosto bei kairės kojos sumušimų paguldyta mergytė (g. 2018 m.).  Policija pradėjo ...
Ligoninė  Fotodiena/Arnas Strumila
 Dar viena gimdyvė į Klaipėdos universitetinę ligoninę atvyko gimdyti girta. Ketvirtadienį čia atvežta gimdyvė iš Tauragės, kuriai nustatytas 3,25 promilės girtumas. ...
Vaikas (nuotr. 123rf.com)
Tėvai pirmaisiais vaiko gyvenimo metais stengiasi suteikti vaikui viską, ką tik gali geriausio. Todėl ne visi ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikai yra savarankiški ...
Mama ėmėsi siūti slibinus
Pastaruoju metu ypač daug vaikų tiesiog pašėlo dėl prekybos centre „Maxima“ vykstančios akcijos, paremtos filmo „Kaip prisijaukinti slibiną“ motyvais. Kol prekių ...
Rolandas Skaisgirys apie tėvystę
Visai neseniai penkiasdešimtmetį paminėjęs prodiuseris Rolandas Skaisgirys į savo namus įsileido TV3 laidos „Mamyčių klubas“ komandą. Jaukiai priėmęs pas save svečius, žymus ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų