žvakės (nuotr. 123rf.com)

žvakės (nuotr. 123rf.com)

Šeštadienį feisbuke išplitusi jauno lietuvio savižudybės tiesioginė transliacija sukėlė pasipiktinimo bangą dėl itin žiauraus komentuotojų elgesio internete. 

Naujienų portalo tv3.lt redakcija sulaukė skaitytojos Jolantos laiško, kuriame moteris išdėstė savo nuomonę apie plačiai nuskambėjusį įrašą internete.

Laiške ji tvirtino kraupstanti nuo dviejų dalykų: transliacijos žiūrovų reakcijų, skatinimų žudytis, patyčių ir kaltinimų. 

„Savižudybės visada mums kelia daug klausimų ir stipriai sužeidžia. O ypač, kai ranką prieš save pakelia jaunas žmogus, galėjęs gyventi ilgą ir gražų gyvenimą.

Vis tik man šiuo atveju labai apmaudu, kad ši savižudybė sugriovė ne tik jauno vyro gyvenimą, bet ir kitų, kurie buvo šalia jo.

Dar daugiau, man atrodo, kad šią transliaciją stebėję žmonės, kurie vis ragino vyrą greičiau žudytis, parodė mūsų visų nužmogėjimą ir protu nesuvokiamą mąstymo lygį – ar tikrai mes nusiritome iki to, kad matydami, jog žmogui blogai, skatinsime jį ryžtis kraštutinumams?

REKLAMA

Kodėl mūsų širdyse tiek pykčio ir kraujo troškimo? Ar tikrai mes pasitenkiname matydami kitų kančias, mirtį ir skausmą?

Noriu tikėti, kad mūsų tauta nėra tokia. Juk mes mokame susivienyti, kai kiti kenčia. Žinau daugybę atvejų, kai lietuviai susiima rankomis, atveria pinigines bei širdis ir padeda kenčiantiems arba patekusiems į bėdą, tačiau kodėl tada, kai turėtumėte išlikti ramūs, tvirti ir padėti, mes nusileidžiame iki paties žemiausio lygio ir elgiamės visiškai neadekvačiai?“, - rašoma redakcijai atsiųstame laiške. 

Primename, kad tragedija įvyko praėjusį šeštadienį. Skaitytojai pranešė, kad vienoje itin populiarioje socialinio tinklo „Facebook“ jaunimo grupėje transliuotoje gyvoje vaizdo transliacijoje nusižudė vaikinas. 

Kai kuriose uždarose „Facebook“ veikiančiose grupėse klesti patyčių kultūra. Vartotojai, atradę tiesioginio transliavimo funkciją ir afišuodami savo gyvenimo nuotykius, iš grupių narių susilaukia nemažai užgauliojimų, kurie perauga į masines patyčias komentaruose.

Kaip gelbėti gyvybę

Naujienų portalas tv3.lt skelbė, kad depresijos gydymo centro psichologas Antanas Mockus teigia, kad į savižudybę linkusiam žmogui kartais būna lengviau išsipasakoti nepažįstamiesiems nei patiems artimiausiems žmonėms.

REKLAMA

„Kartais atrodo, kad išsipasakoti nepažįstamam žmogui yra saugiau, nes nepatirsi tam tikrų pasekmių. Tada esą niekas nepradės tavęs kontroliuoti, gelbėti, nebūsi atstumtas. Lygiai tas pats kaip skambinant anoniminiu psichologinės pagalbos telefonu.

Taip nuimamas tam tikras barjeras – asmuo gali atvirai, saugiai pasidalinti tuo, kokie sunkumai užgulė jo pečius. Jam nereikia galvoti, kad išsipasakojęs bus nuvertintas ir nesuprastas“, – teigė A. Mockus.

Anot psichologo, yra rengiami atskiri mokymai, kurie padeda suprasti, kaip dera reaguoti į žmogų, kuris užsimena apie savižudybę:

„Be specifinių žinių bei įgūdžių yra sunku padėti į savižudybę linkusiam žmogui. Situacijų pasitaiko pačių įvairiausių, tačiau svarbiausia yra kalbėtis su tokiu žmogumi. Jokiu būdu negalima pradėti nuo to, kad žmogui reikia gydytis.

Pirmiausia reikia paprašyti žmogaus išsipasakoti, pasidalinti savo skausmu, pakviesti artimam pokalbiui. Kai su tavimi kalba, kai tavęs klausia, kaip tu jautiesi, tai žmogus pajaučia tam tikrą ryšį ir gali nuoširdžiai išsipasakoti, kodėl jam skauda ir kodėl jis apskritai prabilo apie savižudybę.“

Naujienų portalo tv3.lt pašnekovas pridūrė, kad toks atviras pokalbis (ir visiškai nesvarbu su šeimos nariu ar nepažįstamuoju – aut. past.) gali „pažadinti“ žmogų ir priversti persigalvoti.

REKLAMA

„Reikia nebijoti tiesiai šviesiai paklausti, ar tikrai tu nori nusižudyti? Reikia nebijoti to žodžio. Juk tokių pokalbių pagrindinė užduotis yra čia ir dabar išklausyti žmogų, o tik tada galima parekomenduoti jam, kur kreiptis pagalbos“, – patarė psichologas A. Mockus.

Portalas tv3.lt ragina gyventojus ir interneto vartotojus būti pilietiškus ir matant patyčias, psichologinį smurtą, žeminimą netylėti, pranešti apie tai teisėsaugai.

Savižudybės Lietuvoje yra opi problema nuo pat Nepriklausomybės atkūrimo. 2018 m. Sveikatos apsaugos ministerijos, Valstybinio psichikos sveikatos centro, Emocinės paramos tarnybų asociacijos ir Vilniaus bei Kauno miestų savivaldybių atstovai sutarė sukurti nacionalinę savižudybių prevencijos interneto svetainę Vilniaus miesto visuomenės sveikatos biuro administruojamos svetainės „www.tuesi.lt“ pagrindu.

Ši interneto svetainė skirta savižudybės krizę išgyvenančiam žmogui, šalia jo esančiam artimajam ir profesionalią pagalbą teikiantiems specialistams. Informacija svetainėje pateikiama glaustai, atsižvelgiant į specifinius kiekvienos tikslinės grupės poreikius. Savižudybės krizę patiriančiam asmeniui suteikiama informacija apie įvairius pagalbos būdus ir jos teikėjus konkrečioje savivaldybėje, ir ko jis gali tikėtis, kreipdamasis pagalbos telefonu, internetu ar susitikęs su specialistu. Norintieji padėti išgyvenantiems savižudybės krizę šioje svetainėje sužinos apie rizikos ženklus, priežastis ir mitus apie savižudybes, ras patarimų, kaip tinkamai suteikti pagalbą. Specialistams pateikiama išsami informacija, kaip elgtis konkrečioje situacijoje. Svetainėje taip pat publikuojamos savižudybės krizę išgyvenusiųjų istorijos.

***

Redakcija neatsako už skaitytojų išsakytą nuomonę.

...
2019-03-19 21:56:50
Sąžinė užgriauš tuos kurie skatino šį vyruką nusižudyti. Negaliu patikėti kad taip žemai yra nusiritę lietuviai...
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
[email protected]

Naujienų portalo tv3.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB All Media Lithuania sutikimo draudžiama.

Žiaurus 2019-03-22 22:44:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sakoma kad savižudybe ne išeitis išspręsti visas problemas visada reikia ieškoti problemų savyje reikią išsikalbeti su artimų ar pačių brangiausių žmogumi kuris tave suprastų ir mokėtų viską paaiškinti kad nėra viskas taip blogai kaip atrodo ,bet kad Lietuvos žmonės žiaurūs tai čia faktas ir senai aiškų koks protingas žmogus skatintų žudytis kita žmogų trūksta žodžių   ATSAKYTI
Zivile 2019-03-25 06:31:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Rolandas bis sendien pasarvotas,o rytoj laidotuves pries pietus.paktuojo raj.staciunuose  
Susimastykim žmonės 2019-03-20 16:53:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Aš manau kad žmonės Lietuvoje pikti dėl to, kad mažos jų pajamos. O kur daugiau išlieti pykti jai ne viešojoje erdvėje, pamatė silpnesni ir dar galbūt serganti na ir pirmyn, juk "debilas" galima ant jo išlieti pykti del savo nesėkmių,bet nepagalvoja, kad ir jų šeimoje gali taip nutikt, ir įdomų ką jie pasakytu kai jų artimas būtų skatinamas pasitraukt is gyvenimo,?
Aš žinau kas būtų, o gi liktų kalti tie patys komentatoriai
Siūlyčiau prieš kažką smerkent pasižiūrėti i save ir paklausti savęs ar aš norėčiau, kad taip nutiktų su manimi ar mano artimaisiais
   ATSAKYTI
Iš Rusijos 2019-03-20 17:18:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pinigai laimės neneša. Gali būt visiškas vargšas bet ne vienas ir būti dar laimingesnis už turtuolį. Kartais minimumą gaunantįs žmonės būna laimingesni negu turčiai. O kidėl žmonės pikti? Čia jų asmeninės bėdos.   
BeVardo 2019-03-20 15:14:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kekvieno pasirinkimas yra ka daryti givenime kaltu nereikia jaskoti kaip sioje situacijoje nestabili psichika pacio zmogaus vaistu nera ko maziau psichu to ramiau tik jis tuo poelgiu nori padaryti kaska kaltu    ATSAKYTI
Puol3s angelas 2019-03-20 18:19:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jūsų mąstymas labai žemo lygio. Tikriausiai taip sakydami norite pateisinti savo ir kitų žiaurių žmonių elgesį. Skatinimas nusižudyti yra beširdiškumo įrodymas. O ir nesvisi turi pasirinkimą kaip gyventi. Nevisų gyvenenimas rožėm klotas, bet žinoma Jūs to nesuprasite:)
  
V 2019-03-20 14:21:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Minksti psihologiskai vaikai tevas turbut girtas buvo minksto bybio darbas   ATSAKYTI
Riemka 2019-03-20 13:54:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Cia maxas siauliu paziba pasismauge ale??    ATSAKYTI
ok! 2019-03-20 11:14:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Linkiu geros fizines ir proto sveikatos-visiems-!!Ir niekad nepajusti ta smekla net arti saves-ponia DEPRESIJA!Nes kai ji prisiartins prie jusu ir net taps labai,,artima,,-gyvenimas taps kitoks!Ir jokie spyriai,ir jokie,,stokis,kelkis,eik i gamta,sportuok,nepasiduok,,-jau niekaip nepades.Tereikes trupucio supratimo ir palaikymo,netgi tylom salia pabuti,palaikyti uz rankos ar apkabinti-tu ne vienas!Gaila,kad tokio zmogaus nebuvo,kai atsitiko si nelaime.   ATSAKYTI
Niuklys 2019-03-20 10:29:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Žinau nuo depresijos gerą vaistą. Tai trys netikėti spyriai į rūrą per dieną . Veikia užtikrintai , nereikia jokių pagalbos telefonų .   ATSAKYTI
Anonimas 2019-03-20 11:15:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Visi vaistai po ilgo vartojimo imuniteta igydo  
bite 2019-03-20 10:25:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
ne lietuviai,bet nupezes jaunimas ,kuri uzauginome siltnamio salygomis yra slykstus ir ziaurus   ATSAKYTI
Petras 2019-03-20 10:02:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Visu pirma tai cia nemusu kalte, kad jis pasikore. Prasigeres, ir dar debilas. Nu tai blt jei problemos tai ne live daryt reikia, nes paguodos tai tikrai tenai nesurasi...   ATSAKYTI
Niuklys 2019-03-20 09:33:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ką čia nusišnekat , taigi "programa" . Galėtų dar koks pusgalvis cirkų prikrėsti .   ATSAKYTI
Daug dirbanti. 2019-03-20 07:24:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gerb. Mockau, viskas netaip paprasta.Rajonuose tik nueini pas psichiatrą ir ta pačią dieną mieste,, tampi populiarus,, ypač kai pats esi medikas. Jei reikia medikamentų, tinka tau ar ne, gausi receptą be problemų. Bet kai reikia psichologo, su kuriuo rastum ryšį, vargas. Ir jūs tai žinot.    ATSAKYTI
Lora 2019-03-19 23:18:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Dar ir siandiena grupeja buvo kitai grupes nariai jos adresu nuskambejas toks skatinimas ar kaip ir priekastas nuskambejas, vietoj jo kodel ne tu? Cia taip bandyta pajuokauti!    ATSAKYTI
Onute 2019-03-19 22:09:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Lietuviai labai ,ziaurus.Feizbuke komentuoja,,visose grupese.Nesvarbu ka .Specialei prisiraso,kad galetu keiktiis ant kitu.Tiediog provokuoja rietenas,o po to matyt kaifuoja...

   ATSAKYTI
... 2019-03-19 21:56:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sąžinė užgriauš tuos kurie skatino šį vyruką nusižudyti. Negaliu patikėti kad taip žemai yra nusiritę lietuviai...    ATSAKYTI
As 2019-03-20 00:53:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nemanau kad pas tokius šiukšles dar rasta sąžinės! Protingas žmogus niekada neskatins žudytis paluzusiam žmogui, čia man nuskambėjo kaip juodojo interneto iškrypėlių, psichopatu norais pasitenkinti vaizdu, kaip žudosi žmogus. Kitaip apibūdinti jų neįmanoma!   
Vili 2019-03-20 07:25:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai yra siaubinga... Ka zmogus turi tau padaryti, kad tu ji skatintum nusizudyti? Kazkas protu nesuvokiama. Visus iki vieno skatinusius reiketu sugauti ir atiduoti teisesaugai. Apskritai, kodel Lietuvoje yra ziurima pro pirstus i patycias? Visur vyksta jos, mokyklose, darbuose, gatveje, parduotuveje. Vaikai, kurie neigave sazines jausmo, tapo tevais, kalba apie kitus zmones zeminamai prie savo vaiku, ir jie, zinoma, atkartoja ju elgesi. Auklejimas toks. Ir uzburtas ratas tesiasi.  
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

Šimtmečių radybos Vilniuje – paaiškėjo ir pikantiškos detalės
DABAR RODOMA
Šimtmečių radybos Vilniuje – paaiškėjo ir pikantiškos detalės
DABAR RODOMA
Valdas Adamkus žmonėms siunčia svarbią žinią
DABAR RODOMA
Naujausi kandidatų į prezidentus reitingai: užvirė žūtbūtinė kova
DABAR RODOMA
LFF burtų traukimas virto sensacija: aistras kurstė pusnuogė mergina
DABAR RODOMA
Šiurpus momentas: Lekavičius aikštę paliko kraujuojančiu veidu
DABAR RODOMA
Kaimynai ir pareigūnai prabilo apie „Iki" užpuoliką
DABAR RODOMA
Greitas ir lengvas velykinis desertas: pavyks kiekvienam
DABAR RODOMA
Viskas, ką reikia žinoti apie velykines gėlių kompozicijas
DABAR RODOMA
Sausas ir šaltas oras trukdo pradėti sėją
DABAR RODOMA
Šaro techninė Stambule. Ar „Žalgirio“ strategas pasikarščiavo be reikalo?
REKLAMA
Moteris lovoje (nuotr. 123rf.com)
Panašu, kad porų miegamuosiuose netrūksta prasimanymų. Nuoširdumas – geriausia taktika meilėje ir intymiuose santykiuose. Tačiau tikrovė tokia, kad daugeliui mūsų kartais ...
Skyrybos  (nuotr. 123rf.com)
Atsisveikinti yra labai sunku, bet kartais taip reikia pasielgti. Kaip rašo yourtango.com, išsiskyrimas su žmogumi, kurį mylėjai, yra labai sunkus dalykas. Kaip suprasti, kada ...
Seksas (nuotr. 123rf.com)
Vyrai pagaliau pasakė, kokie moterų sekso įpročiai juos labiausiai erzina. Labiausiai nepakenčiami dalykai - kai moteris nuolat nori mylėtis tamsoje ir niekada neinicijuoja ...
Seksualiniai santykiai  (nuotr. 123rf.com)
Susitikinėjate su Avino ženklo atstovu ir nežinote, ko iš jo ar jo tikėtis lovoje? Kaip rašo yourtango.com, teks pasiruošti ilgai nakčiai. Šio ženklo atstovai yra vieni iš ...
Rolandas Skaisgirys apie tėvystę
Visai neseniai penkiasdešimtmetį paminėjęs prodiuseris Rolandas Skaisgirys į savo namus įsileido TV3 laidos „Mamyčių klubas“ komandą. Jaukiai priėmęs pas save svečius, žymus ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų