Lietuvoje plinta užkrečiama infekcija

Lietuvoje plinta užkrečiama infekcija

Šiais metais medikai sutartinai tvirtina, kad daugėja sergančių tymais. Pagal gyvenamąją vietovę daugiausiai tymų atvejų registruota Kaune (87 atvejai) ir Vilniuje (29 atvejai).Tymai diagnozuoti 45 vaikams ir 83 suaugusiems asmenims. Jauniausias asmuo, kuriam nustatyta tymų diagnozė – 7 mėn., vyriausias – 70 m. asmuo. Daugumos susirgusių asmenų skiepijimo būklė buvo nežinoma arba buvo neskiepyti

Gresia 50 tūkst. vaikų

Per pastarąjį dešimtmetį tokių neskiepytų ir neatsparių tymų virusui vaikų susidarė daugiau nei 50 tūkst. Medikai ragina tėvus, net ir praleidusius skiepijimo laiką pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, atvesti savo atžalas pasiskiepyti ir apsaugoti nuo ligos. Tai jie gali padaryti nemokamai.

Paskiepijamų vaikų dalis mažėja nuo 2009 m. – 2009 m. siekė 97 proc., 2018 m. – vos 92,2 proc. Tai kelia realią grėsmę susirgti tymais žmonėms, kuriems skiepytis pagal amžių dar anksti, ar tiems, kuriems nesusiformavo imunitetas po skiepų. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, tymų ir raudonukės viruso cirkuliavimo sustabdymui reikalingos aukštos (≥ 95 proc.) skiepijimo aprėptys dviem MMR vakcinos dozėmis.

REKLAMA

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai primena, kad kasmet mūsų šalyje nepaskiepyti nuo šios ligos kasmet lieka per 5 tūkst. vaikų.

2019 m. sausio 1 – kovo 13 d. Lietuvoje iš viso užregistruoti 128 tymų atvejai (vidutinis sergamumo tymais rodiklis 4,56 atv./100 tūkst. gyv.). Tuo tarpu pernai per visus metus tymais Lietuvoje susirgo 30 žmonių.

Židinys – Kaune

Pagal gyvenamąją vietovę daugiausiai tymų atvejų registruota Kauno (87 atv.) ir Vilniaus (29 atv.) administracinėse teritorijose, mažiausiai – Marijampolės (3 atv.), Utenos (3 atv.), Alytaus (2 atv.), Klaipėdos (1 atv.), Panevėžio (1 atv.), Telšių (1 atv.) ir Šiaulių (1 atv.) administracinėse teritorijose.

Tymai diagnozuoti 45 vaikams ir 83 suaugusiems asmenims. Jauniausias asmuo, kuriam nustatyta tymų diagnozė – 7 mėn., vyriausias – 70 m. asmuo. Daugumos susirgusių asmenų skiepijimo būklė buvo nežinoma arba buvo neskiepyti.

Lietuvoje tymų vakcina pradėta skiepyti nuo 1964 m. viena vakcinos doze, o nuo 1988 m. dviem vakcinos dozėmis. Ypatingai susirūpinti turėtų tie, kurie liko visai neskiepyti arba buvo paskiepyti viena vakcinos doze. Jei asmuo nežino savo skiepijimų būklės, jis turi galimybę atlikti kraujo tyrimą ir įsitikinti dėl imlumo tymams.

REKLAMA

Taip pat itin budrūs turėtų būti kūdikius auginantys tėvai. Pirmąja vakcinos doze kūdikiai skiepijami sulaukę 15 mėnesių amžiaus (antrąja – 6-7 metų), tad iki tol laiko juos gali užkrėsti šeimos nariai.

Kas gali skiepytis tymų vakcina ,,Priorix‘‘ valstybės lėšomis

• Vaikai, kurie nebuvo paskiepyti dėl tam tikrų priežasčių pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių.

• Kontaktiniai asmenys, kurie buvo sąlytyje su sergančiuoju tymais, skiepijami viena ,,Priorix‘‘ vakcinos doze.

• Kontaktinių asmenų sąrašą sudaro visuomenės sveikatos specialistas, gavęs pranešimą apie tymų ligos atvejo įtarimą.

• Asmuo, žinantis, kad buvo kontakte su sergančiuoju ir dėl tam tikrų priežasčių neįtrauktas į kontaktinių asmenų sąrašą, gali kreiptis į teritorinį visuomenės sveikatos centrą.

Savo arba darbdavio lėšomis turėtų pasiskiepyti:

• Asmenys, kurie nežino ar buvo skiepyti nuo tymų. • Asmenys, kurie buvo skiepyti viena tymų vakcinos doze. • Asmenys, nesirgę tymais.

Tymus sukelia itin lakus virusas, kurį platina sergantis žmogus. Pagrindinis tymų viruso perdavimo būdas – oro lašelinis, todėl virusas lengvai plinta patalpose. Persirgus susidaro ilgalaikis visą gyvenimą trunkantis imunitetas.

REKLAMA

Tymų inkubacinis laikotarpis trunka apie 10 dienų (7-18-21 d.). Asmuo gali platinti infekciją vidutiniškai 4 d. iki bėrimo atsiradimo ir 4 d. po bėrimo pasirodymo. Vienas tymais sergantis asmuo gali užkrėsti iki 18 žmonių.

Tymų klinikiniai požymiai: karščiavimas (38-39 °C), bendras silpnumas, sumažėjęs apetitas, sloga, konjuktyvitas, kosulys, Filatovo ir Kopliko dėmelių atsiradimas skruostų gleivinėje, Makulopapulinis (tamsiai rausvos, netaisyklingos formos, susiliejantis) bėrimas:

• Bėrimas dažniausiai atsiranda 3-4 ligos dieną;

• Pirmieji bėrimo elementai atsiranda ausų, veido, kaklo srityje;

• Vėliau išberia liemenį, rankas, šlaunis, blauzdas ir pėdas;

• Buvusio bėrimo vietoje būdinga odos hiperpigmentacija, kuri po savaitės išnyksta.

Dažniausios tymų komplikacijos: vidurinės ausies uždegimas, plaučių uždegimas, laringitas, viduriavimas, encefalitas (smegenų uždegimas).

Tėvai daro žalą

Vis dėlto, jeigu skiepai gali apsaugoti ligos, prieš kurią bejėgiai absoliučiai visi vaistai, protrūkį, kodėl tėvai nesiryžta vaikų skiepyti ir nebando jų apsaugoti?

„Tėvų požiūris neskiepyti vaikų paprastai formuojasi po neteisingos informacijos tiekimo į visuomenę. Tėvai kartais nepagalvoja, kad vaikui yra didelė našta kovoti su virusu, kuris gali baigtis net mirtimi. Būtent tymai gali sukelti neišgydomą plaučių uždegimą“, – sako imunologė.

REKLAMA

Ji neslepia – tie tėvai, kurie nusiteikę prieš vakcinas ir skiepijimus, patys pirmieji atveda vaikus skiepytis po žinios apie tragiškas mirtis arba sudėtingus atvejus.

„Kai įvyksta bėda, tymų ar kitos mirtinos ligos protrūkis, tai tėvai, kurie buvo nusistatę prieš skiepus, eina patys pirmieji skiepyti vaikus. Apmaudu, kad tokius dalykus reikia prisiminti tik tada, kai įvyksta bėda“, – sako D.Razmuvienė.

Tymai yra itin užkrečiami

Tymai – tai ūminė, itin užkrečiama, sisteminė odos bėrimą sukelianti virusinė infekcija, plintanti per orą. PSO duomenimis, iki 1980 m. prieš pradedant vakcinaciją pasauliniu mastu, kiekvienais metais buvo registruojama 2,6 mln. mirčių nuo tymų.

2017 m. visame pasaulyje nuo tymų infekcijos mirė 110 tūkst. žmonių. Didžiausias mirštamumas registruojamas jaunesnių nei 5 metų amžiaus vaikų grupėje.

Vienintelė apsaugos priemonė nuo tymų infekcijos – skiepai. ULAC medikai atkreipia keliautojų dėmesį, kad prieš vykstant į minėtas užsienio šalis, reikėtų pasirūpinti savo ir savo vaikų skiepais.

Remiantis moksliniais tyrimais, įrodyta, kad ilgalaikis imunitetas susidaro po 2 įskiepytų kombinuotos tymų, epideminio parotito, raudonukės vakcinos dozių.

 Reportažą apie tymus su gydytoja žiūrėkite čia: 

 

2019-03-14 15:58:54
Būdamas mažas mane skiepijo įvairiomis vakcinomis. Ir dabar , po 50 metų dar randai likę ant rankos. Ir ką ? Didžiausia bėda sloga, retai gripas, ir retai bronchitas. O ant kitų ligų ( virusinių ) ,,dėjau''.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Gairės:  sveikata, liga, tėvai, skiepai, tymai
judita 2019-03-16 07:45:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kodel niekas neparaso ,kad tymus uznese chacholai,jau ir i kitas salis uznese,kazkodel tyli,ten isvis neskiepijo,tai ir nesioja po visas salis.   ATSAKYTI
Expertas X 2019-03-15 10:00:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kodėl kai suserga skiepytas rašoma, kad "skiepijimo būklė nežinoma"? Ar tai nėra manipuliavimas informacija???   ATSAKYTI
minde 2019-03-15 08:41:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kur daugiausiai "super mamyčių" ten ir didžiausiai židiniai...
Nereikia čia stebėtis, nuo DURNUMO vaistų tirai nėra.   ATSAKYTI
Arlandas 2019-03-14 22:31:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Kiek dar jūs tos žmones gąsdinsite su tais baubais kiekvienais metais tai tas tai anas tik skiepikitės kur pasisuksi ten epidemijos. Nei ten kam rūpi ta jūsų sveikata jiem tik pinigai skiepai kainoja ar kompensuojama ar ne kompensuojama gamintojai savo pinigus pasiema visvien tai ir skalambija visais varpais ko daugiau paskiepijo to daugiau uždirbo toke tiesa. O ar jie padeda ar nepadeda čia kiekvieno nuomone. Mūsų šeima nesiskiepija ir kai aplink visi serga gripais,rotais, dar kaži kokeis velneis, mes lakstom patenkinti ir galvos nesukam. Reike patiems sveikai giventi žieti ka y burna dedam, ir ligos nekimba.   ATSAKYTI
Vika 2019-03-14 20:02:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nu va visi nesiskiepije ir nešioja tas bacilas paskui miršta ir daktarai lieka kalti mat ju negydė kaip juos išgydit kai jau jiems viskas pozna batia pyt boržome    ATSAKYTI
Negu 2019-03-14 19:28:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kada skiepai blet bus nemokami?!! Nemato kaip žmonės eturi pinigų per tuos mokesčius į mėnesį!!   ATSAKYTI
Tymai 2019-03-14 17:37:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Pasiskaicius kuo skiepijami vaikai nuo mazu dienu kokie salutiniai poveikiai autizmas, artritas, psicha pablogejusi ir pan. Man 28 m. Skiepijama buvau privalomais skiepais ir nuo mazumes sergu artritu   ATSAKYTI
koroce 2019-03-14 17:50:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
O kas bendro tarp artrito ir skiepu?? Gal laikas skaityti normalia moksline literatura? Autizmas, tai genetine liga, artritas - uzdegimas. Su skiepais nieko neturi bendro ir net negali tureti...  
minde 2019-03-15 08:43:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Spėju tavo žmona viena iš "super mamyčių" kad tokias nesamanes rašai.  
2019-03-14 15:58:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Būdamas mažas mane skiepijo įvairiomis vakcinomis. Ir dabar , po 50 metų dar randai likę ant rankos. Ir ką ? Didžiausia bėda sloga, retai gripas, ir retai bronchitas. O ant kitų ligų ( virusinių ) ,,dėjau''.   ATSAKYTI
Ona 2019-03-14 13:54:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Parasykite kiek is tu susirgusiu zmoniu turejo komplikaciju?    ATSAKYTI
senis 2019-03-14 13:38:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
o kalčiausia yra valstybė nuo tokių ligu turėtu būt paskiepyti visi iki vieno už valstybės lėšas jei to nedaro vadynasi valstybej svarbu tik mokesčiai o žmogus jei nereikalingas.   ATSAKYTI
Tai kad 2019-03-15 00:27:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Skiepina vaikus nemokamai, bet patys neina, o po to kaltina visus iš eilės...  
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

Lazdijų rajono vandenyje rasta arseno
DABAR RODOMA
Lazdijų rajono vandenyje rasta arseno
DABAR RODOMA
Vitulskienė atskleidė, koks Merūno poelgis ją rimtai įsiutino
DABAR RODOMA
Pernavas pasakė, kokius nusikaltimus darė sulaikyta 22 asmenų grupuotė
DABAR RODOMA
Ekonomika auga, tačiau skurstančiųjų Lietuvoje nemažėja
DABAR RODOMA
Po avarijos kelyje Kaunas–Klaipėda vilkiko vairuotojas pateikė savo versiją
DABAR RODOMA
Rinkėjas priblokštas – komisija jį iškeikė
DABAR RODOMA
Pasirodė skandalingasis Rolando Skaisgirio vaizdo įrašas: panašumai su asmeniniu gyvenimu
DABAR RODOMA
Vilniaus daugiabutį užpuolė žiurkės: gyventojai panikuoja
DABAR RODOMA
Prasidėjo išankstiniai prezidento ir parlamento rinkimai
DABAR RODOMA
Saulio Prūsaičio daina „Modelis“
REKLAMA
Ligoninė  Fotodiena/Arnas Strumila
Lietuvoje neradus tinkamų recipientų donoro širdis ir plaučiai išgabenti į Kroatiją ir Vokietiją, pranešė Nacionalinis transplantacijos biuras. Anot jo, išsiaiškinus, kad ...
Skiepai (nuotr. SCANPIX)
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) Klaipėdos departamento specialistai primena, kad siekiant apsaugoti Lietuvos gyventojus nuo ...
Pirmieji saulės spinduliai paplūdimyje  (nuotr. stop kadras)
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos informuoja, kad 2019 m. gegužės 22 d. temperatūra kils 24-29 laipsnių, o 2019 m. gegužės 23 d. iki − 23-28 ...
Nagai (nuotr. 123rf.com)
Gelinis manikiūras išdžiūsta kaip mat, neskilinėja ir laikosi keliomis savaitėmis ilgiau, nei paprastas. Bet žvilgančių nagučių kaina – infekcijų, odos senėjimo ir odos vėžio ...
Tymai
Susirgimų tymais neišvengta ir Ukmergėje. Ši liga užklupo vienos iš gydymo įstaigų darbuotoją. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento Ukmergės skyriaus ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų