Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio
2019.02.09 11:00

Negalią turinčios mergaitės ir moterys patiria dvigubą diskriminaciją – dėl negalios ir dėl lyties, todėl yra labiau pažeidžiamos, rodo užsienyje atlikti tyrimai. Kokia situacija Lietuvoje? Ar taip jaučiasi ir mūsų krašte gyvenančios neįgalios mergaitės ir moterys? Kokiose gyvenimo srityse jos mano patiriančios didesnę diskriminaciją nei negalios neturintys ar neįgalūs berniukai ir vyrai?

Aušra Jankauskienė įsitikinusi: antro vaikelio negali susilaukti dėl medikų kaltės. (Asmeninio archyvo nuotr.)

Aušra Jankauskienė įsitikinusi: antro vaikelio negali susilaukti dėl medikų kaltės. (Asmeninio archyvo nuotr.)

Šie ir dar daug kitų klausimų buvo pateikti Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos užsakymu Lietuvos neįgaliųjų draugijos (LND) atliktame tyrime „Neįgalių moterų padėties analizė, įvertinant Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių konvencijos nuostatų įgyvendinimo efektyvumą Lietuvoje“. Jame dalyvavo įvairioms negalioms atstovaujančios respondentės: 801 moteris ir 150 mergaičių iš visų šalies regionų. Šiai apklausai atlikti LND pasitelkė 25 miestuose ir rajonuose veikiančias neįgaliųjų draugijas. Moterų ir mergaičių teirautasi apie jų padėtį įvairiose kasdienio gyvenimo srityse: prieinamumo ir mobilumo, švietimo, darbo ir užimtumo, dalyvavimo politiniame ir visuomeniniame gyvenime, pajamų ir socialinių garantijų, saugumo ir privatumo, sveikatos ir šeimos neliečiamumo.

REKLAMA

Dėl prarasto vaisingumo – teismo procesas

LND atliktame tyrime dalyvavusi Lazdijų rajono neįgaliųjų draugijos narė Aušra Jankauskienė neslepia – diskriminaciją jai tenka patirti gana dažnai. Vis dėlto rateliais judanti jauna moteris daugiausia nuoskaudų ir pažeminimo dėl netinkamo medikų elgesio patyrė sveikatos srityje.

Aušra neįgali nuo vaikystės. Visą gyvenimą ją lydintis cerebrinis paralyžius – gimdymo traumos pasekmė. Su dviem seserimis ir broliu augusi Aušra ir pati visą laiką svajojo apie šeimą ir porą krykštaujančių mažylių. Tam neprieštaravo ir jos išrinktasis Darius, taip pat augęs dviejų vaikų šeimoje. Deja, šioms svajonėms išsipildyti nebuvo lemta. Tyrime pateikti klausimai moterį grąžino į skaudžius, daugiau nei 15 metų senumo įvykius.

Supratusi, kad laukiasi, Aušra nedrąsiai pravėrė ginekologo kabineto duris. Pirmąjį nėštumą paprastai lydi jaudulys, nežinia, šioks toks sutrikimas. Užuot nuraminusi jauną moterį, gydytoja tik įtariai nužvelgė neįgalią pacientę ir pasiūlė... atlikti valymą. Nes kaipgi ji išnešios kūdikį, kaip jį pagimdys, o kas mažylį augins, prižiūrės? Pajutusi, kaip akyse kaupiasi ašaros, ji negalėjo ilgiau klausytis medikės žodžių. „Pabėgau iš jos kabineto ir daugiau į jį niekada negrįžau“, – sako Aušra.

Laimė, kad kita gydytoja, į kurią kreipėsi besilaukianti moteris, padėjo susigrąžinti vidinę pusiausvyrą ir pasinerti į artėjančios motinystės laukimą. Ji Aušrą prižiūrėjo visą nėštumą, daug kalbėjosi, patarinėjo. Besiartinančio gimdymo moteris laukė be didelio nerimo. Deja, tada net slogiausiame sapne negalėjo susapnuoti, kuo jis baigsis.

REKLAMA

Aušros ir Dariaus sūnelis pasaulį išvydo po Cezario pjūvio. „Jam viskas buvo gerai. Deja, mūsų pirmagimis tapo vienturčiu sūnumi“, – per ilgus metus susikaupusia širdgėla dalijasi Aušra. Moteris neslepia – kūdikį auginti nebuvo lengva, tačiau su tėvų pareigomis jiedu su Dariumi sėkmingai susitvarkė.

Baimindamasi pastoti, kol mažylis ūgtelės, Aušra penkerius metus gėrė kontraceptines piliules. „Lankiausi pas tą patį gydytoją, kuris ir priėmė mūsų sūnų. Jis nė karto manęs neperspėjo, kad taip ilgai kontraceptinių vaistų vartoti negalima, kad tai kenkia sveikatai, – pasakoja Aušra. – Be to, jis visą laiką žinojo, kad ir be jų niekada daugiau nepastosiu.“

Ilgai saugotų paslapčių kamuolys pradėjo vyniotis tuomet, kai po kelerius metus trukusių nesėkmingų bandymų susilaukti antrosios atžalos jauna šeima pradėjo ieškoti priežasčių, kodėl vieną vaikelį pagimdžiusiai moteriai niekaip nepavyksta pastoti antrąsyk. Štai tada ir paaiškėjo, kad Aušra... nevaisinga. Be jos žinios atliekant cezario pjūvį galbūt buvo atliktas ir kiaušintakių atidalijimas. Pasak Aušros, medikai patvirtino, kad tokia operacija galėjo būti atlikta tik ligoninėje, o kadangi kitų chirurginių operacijų ji nebuvo patyrusi, šeima įtaria, kad artimųjų paprašytas tai padarė būtent gimdymą priėmęs gydytojas.

Moteris neslepia apmaudo: „Jeigu jau taip baimintasi dėl mano sveikatos ir bijota, kad nesusilaukčiau antrojo vaikelio, buvo galima tik persukti kiaušintakius. Tai irgi būtų apsaugoję nuo pastojimo, bet po kiek laiko, apie tai sužinojus, dar būtų buvę galima viską ištaisyti. Deja, man nebuvo leista apsispręsti pačiai, viskas nuspręsta už mane, lyg būčiau neveiksni“, – sako Aušra. Moteris apgailestauja, kad dėl taip sužaloto kūno net dirbtinis apvaisinimas tapo neįmanomas.

REKLAMA

Jankauskų šeima kreipėsi į teismą – iš Lazdijų ligoninės ji nori prisiteisti apie 150 tūkst. eurų kompensaciją. Pasak Aušros, jiems svarbu sužinoti, kas ir kodėl ją taip sužalojo ir atėmė galimybę turėti du išsvajotus vaikus.

Byla teisme bus nagrinėjama netrukus.

Sveikatos srityje vis dar gajos stereotipinės nuostatos

A. Jankauskienė – ne vienintelė moteris, kuriai negalia sukliudė džiaugtis visaverte šeima. Nors apklausoje dalyvavusios respondentės situaciją sveikatos srityje įvertino gerai ir esminių priekaištų (išskyrus reabilitaciją ir slaugos paslaugas) neturėjo, vis dėlto tyrimas atskleidė, kad beveik dešimtadaliui apklaustų neįgalių moterų teko susidurti su atkalbinėjimu dėl negalios gimdyti, sterilizacija, prievartine kontracepcija ar abortu ir pan.

Paprašytos nurodyti, kokios priežastys lemia, kad neįgalios moterys tai patiria dažniau nei negalios neturinčios, respondentės dažniausiai nurodė tradicinį gydytojų ir visuomenės nusistatymą, kad daugumos neįgalių moterų vaikai paveldės negalią; įsigalėjusią nuomonę, kad neįgalios moterys dėl sveikatos būklės (bendros silpnos sveikatos, epilepsijos priepuolių, cerebrinio paralyžiaus ir pan.) negalės išnešioti kūdikio, ir dėl stereotipinės nuostatos, kad neįgalios moterys negalės taip gerai, kaip neturinčios negalios, prižiūrėti savo vaikų. Buvo įvardytos ir dar dvi priežastys: dėl genetiniais tyrimais patvirtinto fakto, kad neįgalių moterų vaikai paveldės negalią, ir dėl motinos gyvybės.

Tyrimą pristačiusi LND pirmininkė Jelena Ivančenko pabrėžė: kad situacija keistųsi, neįgalioms moterims būtina suteikti visą reikiamą informaciją apie ligos paveldimumą, skatinti gerbti jų teisę apsispręsti. Užuot žeminę besilaukiančias neįgalias moteris, medikai kartu su jomis turėtų aptarti ir nuspręsti, kokios nėštumo reguliavimo priemonės būtų palankiausios moters sveikatai.

REKLAMA

Trečdalis moterų gyvena vienos

Sveikatos būklė ir šeima – labai glaudžiai susiję dalykai. Aušros ir Dariaus Jankauskų negalia (jiems abiem nustatytas cerebrinis paralyžius, tik moteris juda rateliais, o vyras vaikšto pats) šeimos sukurti nesutrukdė. Vis dėlto taip pasiseka ne visiems. Tyrime apklaustos moterys nurodė, kad apie trečdalis gyvena su sutuoktiniu, šiek tiek mažiau nei trečdalis – savarankiškai (vienos), apie penktadalis – su tėvais. Dar apie dešimtadalis teigė gyvenančios su vaikais, maždaug tiek pat – su draugu (partneriu).

Tyrimas atskleidė, kad daugiau nei trečdalis neįgalių moterų neturi vaikų. Apie dešimtadalis respondenčių nurodė patyrusios diskriminaciją ieškodamos partnerio, kurdamos šeimą ir norėdamos susilaukti vaikų. Pasak J. Ivančenko, pagrindinės tokios diskriminacijos šeimos srityje priežastys susijusios su atkalbinėjimu kurti šeimą, turėti vaikų, teisės susirasti partnerį ignoravimu ir nesudarytomis sąlygomis prižiūrėti vaikus. Beje, paminėti ir atvejai, kai dėl negalios buvo atimta vaiko (-ų) globa skyrybų atveju ar neleista įsivaikinti. Penktadalis respondenčių mano, kad neįgalios moterys labiau nei neįgalūs vyrai patiria diskriminaciją šeimos srityje, trečdalis – kad su tokia diskriminacija susiduria dažniau nei negalios neturinčios moterys.

Dėl negalios jaučiasi diskriminuojamos labiau

Pristatydama atliktą tyrimą, LND pirmininkė J. Ivančenko pabrėžė, kad šiuo neįgalių moterų ir mergaičių tyrimu siekta sužinoti, kaip jos pačios vertina savo padėtį. Iš apklausos rezultatų paaiškėjo, kad apie 41 proc. neįgalių moterų ir 52,7 proc. negalią turinčių mergaičių teigia patiriančios diskriminaciją. Be to, dėl negalios jos jaučiasi labiau diskriminuojamos nei dėl lyties.

REKLAMA

J. Ivančenko teigimu, analizuojant diskriminaciją skirtingose gyvenimo srityse, galima pastebėti, kad mobilumo, švietimo, sveikatos ir iš dalies laisvalaikio srityse neįgalios moterys ir mergaitės labiau patiria diskriminaciją dėl negalios, o saugumo, švietimo, darbo srityse – ir dėl lyties.

Apskritai neįgalios mūsų šalies moterys ir mergaitės savo situaciją vertina gana palankiai – savo gyvenimu nepatenkintos tik 15 proc., o 52 proc. apklaustų neįgalių moterų ir 65 proc. mergaičių yra patenkintos.

J. Ivančenko atkreipia dėmesį, kad diskriminacijos suvokimas nėra lengvai pamatuojamas. Pasak jos, kasdieniame gyvenime žmonės daugelį dalykų, tarp jų – ir diskriminaciją, laiko savaime suprantamais, tradiciškai įsitvirtinusiais ir be specialaus dėmesio tų dalykų nereflektuoja.

Straipsnio autorė: Aldona Milieškienė

Kas yra universalus dizainas?
Prašome pasirinkti atsakymą!
Toks gaminių ir aplinkos kūrimas, kai jais be jokio specialaus pritaikymo gali naudotis visi;
Pastatų ir gaminių pritaikymas specialiųjų poreikių turintiems žmonėms;
Estetiškas dizainas.
BALSUOTI
REZULTATAI
Kas yra universalus dizainas?
Toks gaminių ir aplinkos kūrimas, kai jais be jokio specialaus pritaikymo gali naudotis visi;
75%
Pastatų ir gaminių pritaikymas specialiųjų poreikių turintiems žmonėms;
13.9%
Estetiškas dizainas.
11.1%

 

Jonė
2019-02-09 17:59:50
Tik nereikia perlenkti lazdos. Ką mato ir kokiomis sąlygomis auga tie vaikai. Jiems vaikystės nėra,auga slaugytojos,dirba kaip socialiniai darbuotojai. Tokie tėvai egoistai,negalvoja apie vaikų laukiantį gyvenimą. Rūpinasi tik davimi.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Kristina 2019-02-12 16:15:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
As tai zinau bet zinok bet mama ir uzaugino savo dukras ir laiminga seima jeigu nezinot tylekit jus    ATSAKYTI
Kristina 2019-02-11 11:11:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
   ATSAKYTI
Kristina 2019-02-10 20:29:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
O jums zmones su negalia teisti ir smerkti neturit jokios teises bus jums tyciotis Lazda turi du galus dievas nubaus   ATSAKYTI
Kristina 2019-02-10 20:28:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Vargse ausryte ir jos vyras ir o vaikas liko be sesutes ir broliuko   ATSAKYTI
Kristina 2019-02-10 20:23:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Net serganti sizofrenija mama pagimde sveikas dukrytes dvi ir jai padeda jos jai vyras ir Ji pati rupinasi savo vaikais VA pAvyzdys koks jeigu lengva vidutine forma turi tai gali mama moteris sukurti seima ir sito nenurasykite   ATSAKYTI
aš tai žinau 2019-02-12 12:49:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Gal pagimdė ir sveikas mergaites, bet ar jos užaugs pilnavertės asmenybės? Gal nori pasakyti, kad turėti neprognozuojamą mamą namuose visų vaikų svajonė? O, kad priverstinai gydyti tokių mamų negalima ar žinojai? O, kad šita liga gali progresuoti ar žinojai? Kai nieko nežinai, verčiau patylėk  
Kristina 2019-02-12 16:19:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
stina 2019-02-12 16:15:28 10
As tai zinau bet zinok bet mama ir uzaugino savo dukras ir laiminga seima jeigu nezinot tylekit jus
  
Kristina 2019-02-12 16:20:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
stina 2019-02-12 16:15:28 10
As tai zinau bet zinok bet mama ir uzaugino savo dukras ir laiminga seima jeigu nezinot tylekit jus ATSAKYTI
  
Ligoninę uždarys 2019-02-10 20:17:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Nu gal dar spės pinigai nemaži, ogi gaila vaikų , nes patysvargsta ir vsikeliai , kiek pykčio amt bisos giminės, nes jie kalčisusi   ATSAKYTI
Ligoninę uždarys 2019-02-10 20:15:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Lazdijų ligoninę uždarys ir su kuo bylinėsis su giminėm ar savo tėvais?   ATSAKYTI
Aldona 2019-02-10 16:29:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Socialinis gyvenimas pasibaisėtinas. Gydomoji medicina atsilikusi. Gydymo procedūros moraliai atgyvenusios, priemonės traumuojančios. Pasekmės liūdnos.   ATSAKYTI
Liūdna 2019-02-10 15:01:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
baisu kas darosi. Greitai mergaites sodins į kalėjimus, nes jau einama prie to, ką norime tą darome su likimais. Negalia patapo visur kliūtis. Nustokime tyčiotis iš neįgalios šeimos. Patys žiūrėkite komentarai į savo kiemą. Kodėl lieja ašaras, kaip atima vaikus iš sveikųjų šeimų. O čia prižiūri vaiką, viskas gražu. Gal išvaizda kam nepatinka?   ATSAKYTI
nuomone 2019-02-10 14:03:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
kazkaip nesupratau o jie abu dirba ar ne? ar yra islaikomi musu pinigu. kad ir neigalus abu jei dirbt, issilaiko, valio, bet jei yra islaikomi, tai jau geriau maziau tokiu, nes liko maziau dirbanciu, kurie islaikytu visus   ATSAKYTI
Antanas 2019-02-10 11:02:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Išlaikom neįgalius tėvus, nieko_išlaikysim ir jų vaikus. O gal klystu? Gal tėvai atsisakę neįgalumo išmokų bei kitų įv. Jie dirbantys?    ATSAKYTI
Alis 2019-02-10 09:14:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Reikia ir butina strlizoti tokius gydytojus ir tokius ministrus kurie niekina zmones arba kaip zydus varyti ir pppppp   ATSAKYTI
Jonė 2019-02-09 18:01:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Labai gerai. Ir taip vaikai kenčia.   ATSAKYTI
Kristina 2019-02-09 15:12:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
As pries sterilizacija tik ne jai ir ne man po to nori bet negali susilaukti savo vaikelio tai Kas kad Ji su negalia bet Ji turi viena vaika rupinasi savo vaiku geriau nei sveiki pAvyzdys norejo dar vieno vaikelio tai Cia nera taip blogai Cia normalu kad jauni zmones Abu susituoke nori sukurti seima man gaila jos ir vyro kad jiems Nepasiseke dievas sukure vyrus ir zmonas ir isake bukit vaisingi dauginkites pripildykite zeme ir valdykite ja irgi gyvybes zudymas tai nuodeme uz tokius dalykus dievas baudzia kalti gydytojai artimieji medikai man skaudu del neteisybes reikejo ne ja sterilizuoti o vaikzudzius arba vaikzudes uz tai   ATSAKYTI
Ona 2019-02-09 12:55:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
Bet ar jie dirba?Kas juos išlaiko ir kieno sąskaita jie visi gyvena?Savo ar mokesčių mokėtojų?   ATSAKYTI
abudabis 2019-02-09 14:23:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Dziaukites , kad Jus sveika, o tai db tapati skaitytumet apie save ..  
Kristina 2019-02-09 15:10:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pala, pala ka jus kalbate.. o zmogus pats pasirenka buti neigaliu?!   
Ona 2019-02-09 17:55:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Tai iš kur pinigai vaikus užauginti ?   
Rtr 2019-02-10 16:19:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Ponia Ona ,o pati nebijot tapti neigalia .Kaip jums liezuvis apsivercia sakyt tokius komemtarus .Ar nebijot jus tapti neigalia .  
Kristina 2019-02-12 16:23:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
As pritariu   
Kristina 2019-02-12 16:24:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Rtr pritariu jums  
Kristina 2019-02-12 16:30:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ona kiek seimo nariai is su negalia zmoniu ir atima pinigu viena ranka duoda o kita atima visi jus tea norit kad zmones mirtum ir niekas negimtu taip iseina  
Kristina 2019-02-09 12:55:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Nebutinai vaikai gali paveldeti buna gimsta ir sveiki vaikai daktarai irgi klysta    ATSAKYTI
Kristina 2019-02-09 12:53:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Aisku kad su negalia zmones yra diskriminuojami tai yra baisu kur valdzia ziuri    ATSAKYTI
Jonė 2019-02-09 17:59:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Tik nereikia perlenkti lazdos. Ką mato ir kokiomis sąlygomis auga tie vaikai. Jiems vaikystės nėra,auga slaugytojos,dirba kaip socialiniai darbuotojai. Tokie tėvai egoistai,negalvoja apie vaikų laukiantį gyvenimą. Rūpinasi tik davimi.  
Kristina 2019-02-09 12:33:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
As pries sterilizacija tik ne jai ir man po to nori bet negali susilaukti savo vaikelio tai Kas kad Ji su negalia bet Ji turi viena vaika rupinasi savo vaiku geriau nei sveiki pAvyzdys norejo dar vieno vaikelio tai Cia nera taip blogai Cia normalu kad jauni zmones Abu susituoke nori sukurti seima man gaila jos ir vyro kad jiems Nepasiseke dievas sukure vyrus ir zmonas ir isake bukit vaisingi dauginkites pripildykite zeme ir valdykite ja irgi gyvybes zudymas tai nuodeme uz tokius dalykus dievas baudzia kalti gydytojai artimieji medikai man skaudu del neteisybes reikejo ne ja sterilizuoti o vaikzudzius arba vaikzudes uz tai   ATSAKYTI
Lapė 2019-02-09 13:16:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Jetau,o skyrybos ženklų net nežinot??  
Petras 2019-02-09 12:16:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Veryga nesitvarko kur tik šiandien reikia eiliniam, nuskurdintam LR piliečiui. Tai ir nekontroliuojamos ligonių kasos ,pensininkų dantų protezavimas ,gydymas . Menkos pensijos neleidžia pensininkams gydytis privačiose gydyklose. Po LR konstitucijos pakeitimo ,jos tinkamai prieš tai neišaiškinus rinkėjams , gydymas vis sunkiau pasiekiamas.   ATSAKYTI

Top Video

Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
REKLAMA
Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorė Eglė Čaplikienė. Aldonos Milieškienės nuotr.
Konkursą Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (NRD prie SADM) direktoriaus pareigoms eiti laimėjusiai Eglei Čaplikienei socialinė ...
R. Petrėnaitei už nuopelnus didinant negalią turinčių asmenų užimtumą įteikta „Gerumo žvaigždė“. Mildos Jankauskienės nuotr.
Renata Petrėnaitė – Užimtumo tarnybos Vilniaus klientų aptarnavimo departamento Vilniaus miesto Neįgaliųjų skyriaus atvejo vadybininkė. Jos nuoširdus darbas neliko nepastebėtas ...
Martynas Vitkus – be kelių dienų Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) socialinio darbo magistras. (nuotr. asm. archyvo)
Gegužės pradžioje daugelyje ES šalių minima Europos žmonių su negalia savarankiško gyvenimo diena. Dėl koronaviruso pandemijos ši diena šiais metais paminėta vėliau, o jos ...
Praėjusių metų gruodį Bernardui nustatyta sunki genetinė liga – itin retos formos Diušeno raumenų distrofija. (nuotr. asm. archyvo)
Iš nuotraukos į mus žiūrinčio berniukas vardas – Bernardas. „Jis neįtikėtinai šiltas, geras, optimistiškas vaikas, besidžiaugiantis gyvenimu, norintis bendrauti, kiekvieną ...
Mantas Chodosevičius susirgęs pakeitė savo gyvenseną. Asmeninio archyvo nuotr.
Sužinojęs, jog serga išsėtine skleroze, Mantas Chodosevičius vylėsi, kad medikai suklydo, kad pailsėjus visi negalavimai praeis. Vis dėlto nepagydoma liga nesileido ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų