REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
21
Skiepai (nuotr. SCANPIX)

Lietuvoje plintant tymų užkratui, nemokamai apsisaugoti nuo pavojingos ligos gali toli gražu ne visi. Norintiems profilaktiškai pasiskiepyti nuo tymų reikėtų praverti piniginę.

21

Lietuvoje plintant tymų užkratui, nemokamai apsisaugoti nuo pavojingos ligos gali toli gražu ne visi. Norintiems profilaktiškai pasiskiepyti nuo tymų reikėtų praverti piniginę.

REKLAMA

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad nuo metų pradžios Lietuvoje užregistruota 14 tymų atvejų, serga aštuoni vaikai ir šeši suaugę žmonės, pranešė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras.

Tymai – tai ūmi, itin užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu ir pasireiškianti karščiavimu, bėrimu ir kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Tymai buvo ir iki šiol yra viena dažniausių mirčių priežasčių tarp visų vakcinomis kontroliuojamų ligų. Tymais vis dar labai daug sergama šalyse, kur skiepijimų apimtys nepakankamos.

Nemokamai vaikams ir turėjusiems kontaktą

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro visuomenės sveikatos specialistė Kristina Žukauskaitė portalui tv3.lt sakė, valstybės lėšomis nuo tymų, epideminio parotito ir raudonukės nemokamai skiepijami 15–16 mėnesių amžiaus kūdikiai ir 6–7 metų amžiaus vaikai.

REKLAMA
REKLAMA

„Remiantis moksliniais tyrimais, įrodyta, kad ilgalaikis imunitetas susidaro po dviejų įskiepytų kombinuotos tymų, epideminio parotito ir raudonukės vakcinos dozių“, – teigė K. Žukauskaitė.

REKLAMA

Valstybinė ligonių kasa kasmet nuperka vakcinos, kuri yra pristatoma į Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro sandėlį. Iš jo vakciną pasiima gydymo įstaigos.

Profilaktiškai pasiskiepyti gali ir suaugusieji, kuriems nemokama vakcina nepriklauso. Vakcinos kaina svyruoja nuo 25 iki 30 eurų.

K. Žukauskaitės tvirtinimu dėl skiepų asmuo turi kreiptis į savo sveikatos priežiūros įstaigą pas šeimos gydytoją, kuris įvertinęs sveikatos būklę paskirs skiepijimo planą.

Nemokamai pasiskiepyti gali tie suaugusieji, kurie turėjo kontaktą su sergančiu tymais asmeniu. Jiems vakcina kompensuojama privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis. Asmuo, kuris turėjo kontaktą su tymais sergančiu asmeniu, turi kreiptis į savo sveikatos priežiūros įstaigą pas šeimos gydytoją ir perspėti apie turėtą kontaktą.

REKLAMA
REKLAMA

„Po sąlyčio su sergančiuoju tymais rekomenduojama pasiskiepyti per 72 valandas po kontakto“, – sakė sveikatos specialistė.

K. Žukauskaitės teigimu, nesuspėjus pasiskiepyti per nurodytą laikotarpį, būtina išlaukti visą inkubacinį laikotarpį, kuris trunka 21 dieną, ir jei nesusergama – pasiskiepyti.

Tymai prasideda karščiavimu, kosuliu, sloga, akių junginių uždegimu. Po kelių dienų nuo ligos pradžios išberia, pirmiausia – galvos srityje, vėliau bėrimas „leidžiasi“ žemyn, apima liemenį, galūnes. Bėrimui nykstant, jo vietoje dar kurį laiką išlieka rusva pigmentacija.

Sergant tymais dažnai dar prisideda viruso sukeltas plaučių uždegimas, gerklų pakenkimas, rečiau – smegenų uždegimas (encefalitas).

Dažniausios tymų komplikacijos – pneumonijos, laringitai, otitai. Retais atvejais tymai gali sukelti encefalitą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų