REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
40
Psichologė pataria, kaip išgyventi vėžio diagnozę (tv3.lt fotomontažas)

Sužinoję diagnozę žmonės jaučiasi sugniuždyti, nesukontroliuoja emocijų. Tai yra vienas sunkiausiu tarpsnių žmogaus gyvenime.

40

Sužinoję diagnozę žmonės jaučiasi sugniuždyti, nesukontroliuoja emocijų. Tai yra vienas sunkiausiu tarpsnių žmogaus gyvenime.

REKLAMA

Yra būdų, galinčių palengvinti šią situaciją. Skaitytojams pataria gydytoja psichiatrė psichoterapeutė Giedrė Bulotienė, kuri jau virš 15 metų palaiko ir pataria sergantiems onkologinėmis ligomis.

Reakcija į ligą

Emocijų protrūkis yra normali reakcija į žinią apie ligą, tai žinia, kuri reiškia, jog gyvenimas pasikeis.

„Sužinojęs apie ligą, žmogų ištinka šokas, užvaldo baimė, tuomet žmogus ima klausti savęs, kodėl būtent tai nutiko jam,“ - kalbėjo psichiatrė psichoterapeutė G. Bulotienė.

Dažnai žmogus nenori pripažinti, kad susirgo, slepia tai nuo artimųjų, sunkiai susikaupia, tampa išsiblaškę: „Tai yra įprasta reakcija į šoką. Nežinomybė kelia didžiulę baimę, tačiau baimės ir įsivaizdavimai yra perdėta reakcija ir kartais nėra taip baisu, kaip gali atrodyti.“

REKLAMA
REKLAMA

Dažniausiai po ištikusio išgąsčio seka pyktis: „Žmogus ima klausinėti savęs, kaltinti ir pykti, kad ligą palietė būtent jį. Pykstama ir ant aplinkinių ir ant artimųjų, tačiau tai tik pyktis nukreiptas prieš ligą.“

REKLAMA

Kaip padėti sau?

Pasak psichologės, yra labai svarbu nebijoti kalbėti: „Pasirinkite tinkamus žmones, artimuosius ar specialistus. Svarbu, kad tie asmenys suprastų ir mokėtų išklausyti. Yra žmonių, kurie nemoka užjausti, arba skleidžia neteisingą informaciją.“

Taip pat ne retai sergantys žmonės bijo klausti gydytojų ar domėtis daugiau: „Informacijos stoka kelia baimę, kartais diagnozė nėra tokia baisi, o žmogus galvoja apie patį blogiausią. Svarbu domėtis, atsirinkti tinkamą informaciją.“

Informaciją rinkitės konsultuodamiesi su gydytojais ar skaitydami medicininius straipsnius: „Svarbiausia objektyvi informacija. Pasitaiko, kad žmonės klauso patarimų iš kaimynų ar žmonių, kurie sirgo kitokia onkologine liga ir tokiu būdu prisigalvoja nebūtų ir baisių dalykų.“

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu jaučiatės nesuprasti ir neturite kam išsipasakoti, nebijokite kreiptis į psichoterapeutą, kurie jums padės susitaikyti su žinia ir palaikys jus: „Šiais laikais daugybė žmonių pasveiksta ir toliau laimingai gyvena gyvenimą. Stenkitės optimistiškai nusiteikti ir vengti neigiamos informacijos.“

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų