Nepamiškite, kad reikia atsižvelgti į labai daug veiksnių, įskaitant tai, kaip medžiaga veikia jūsų širdį, smegenis ir elgesį, bei kokia tikimybė, kad jūs prie to priprasite.

Alkoholis ir pinigai (nuotr. 123rf.com)

Alkoholis ir pinigai (nuotr. 123rf.com)

Laikas taip pat svarbus - vieni poveikiai pasireiškia iš karto, o kiti susiformuoja tik po mėnesių ar net metų vartojimo.

Šis palyginimas yra šiek tiek nesąžiningas dėl tokios priežasties: nors mokslininkai ištisus dešimtmečius tyrė alkoholio poveikį, kanapės mokslas yra miglotas. Taip yra dėl to, kad dar daug kur jos naudojimas yra neteisėtas ir mokslininkai lieka tarsi surištomis rankomis.

1. 2014 metais 30,722 mirė dėl alkoholio sukeltų pasekmių. Kanapės naudojimo sukeltų mirčių nebuvo užfiksuota.

Praeitais metais, JAV dėl alkoholio sukeltų pasekmių mirė daugiau nei 30,000 žmonių ir į tai neįeina su alkoholio vartojimu susiję avarijos ir nužudymai. Pagal CDC duomenis, įtraukus tokias mirtis, šis skaičius būtų apie 90,000.

Tuo tarpu, pasak JV narkotikų kontrolės tarnybos (DEA), apie natūralios kanapės perdozavimo sukeltas mirtis nebuvo pranešta, kaip ir kitose šalyse.

REKLAMA

Amerikos visuomenės sveikatos žurnale paviešintas, su daugiau nei 65,000 amerikiečių atliktas ir 16 metų trukęs tyrimas parodė, kad nėra tikimybės jog sveiki kanapės vartotojai mirs anksčiau nei sveiki vyrai ir moterys, kurie nevartojo jos.

2. Paaiškėjo, kad kanapė sukelia žymiai silpnesnę priklausomybę nei alkoholis.

Beveik pusė visų suaugusiųjų yra bent kartą pabandę kanapę, dėl to tai yra vienas iš plačiausiai naudojamų nelegalių narkotikų. Vis dėl to, tyrėjai teigia, kad priklausomais tampa tik gana maža dalis žmonių.

Nacionalinio instituto epidemiologai tiriantys piktnaudžiavimą narkotikais, 1994 metais atliktos didelės apklausos metu, apklausė daugiau nei 8,000 nuo 15 iki 64 metų amžiaus žmonių. Klausimai buvo apie jų vartojamus narkotikus.

Iš visų bent kartą gyvenime pabandžiusių kanapę, daugmaž 9 procentai atitiko priklausomybės diagnozės kriterijus. Su alkoholiu šis skaičius buvo apie 15 procentų. Pavyzdžiui, priklausomybės nuo kokaino lygis buvo 17 procentų, nuo heroino – 23 procentai, o nuo nikotino – 32 procentai.

3. Kanapė gali labiau apsunkinti širdį; o nedažnas alkoholio naudojimas gali būti naudingas.

Kitaip nei alkoholis, kuris sulėtina širdies ritmą, kanapė jį pagreitina, o tai gali daryti trumpalaikį neigiamą poveikį jūsų širdžiai.

Vis dėl to, 2017 metais paviešinto visų laikų didžiausio Nacionalinės mokslų akademijos kanapės tyrimo metu nebuvo rasta pakankamai įrodymų paneigti, arba patvirtinti teiginį, kad kanapė galėtų padidinti bendrą širdies smūgio riziką.

REKLAMA

Kita vertus, nedažnas arba vidutinis raudono vyno vartojimas – maždaug po stiklinę per dieną – siejamas su mažesne širdies smūgio arba insulto rizika, nei visiška abstinencija.

Alcohol Research UK direktorius, James Nicholls pasakojo “The Guardian”, kad į tokius atradimus reiktų žiūrėti skeptiškai, nes “visą teigiamą poveikį dažniausiai panaikina netgi nedažnas stipresnis pavartojimas”.

4. Alkoholis labai stipriai susijęs su kelių tipų vėžiu; kanapė – ne.

2017 metų lapkritį, grupė JV geriausių vėžio gydytojų paviešino pareiškimą, kuriame žmonių buvo prašoma mažiau gerti. Jie pateikė rimtus įrodymus, kad alkoholio vartojimas - netgi tokiais mažais kiekiais kaip stiklinė vyno arba alaus per dieną – padidina prieš – ir pomenopauzinio krūtų vėžio riziką.

JV Sveikatos departamentas įrašė alkoholį tarp žinomų žmogiškųjų kancerogenų. Nacionalinė vėžio instituto nurodytas tyrimas parodė, kad kuo daugiau alkoholio geriate – ypač, kuo daugiau geriate reguliariai - tuo su didesne grėsme susirgti vėžiu susiduriate.

Kalbant apie kanapę, buvo įrodymų, kurie rodė ryšį tarp rūkimo ir plaučių vėžio, bet tai buvo paneigta.

Didelės apimties sausio mėnesio tyrimas parodė, kad kanapė nėra susijusi su padidėjusia plaučių vėžio, arba galvos, arba kaklo vėžio rizika. Ši rizika yra susijusi su cigarečių rūkymu.

5. Abu narkotikus galima sieti su pavojais vairuojant, bet alkoholis yra blogiau.

JV Nacionalinės greitkelių eismo saugomo administracijos paviešintoje tyrimų ataskaitoje teigiama, kad aptinkamas THC (pagrindinės kanapės veikliosios medžiagos) kiekis kraujyje nebuvo susijęs su padidėjusia autoįvykių rizika.

REKLAMA

0.05 procento arba didesnis alkoholio lygis kraujyje 575 procentais padidino autoįvykio tikimybę.

Visgi, abiejų narkotikų kombinacija parodė blogiausius rezultatus.

“Vairavimo esant paveiktam alkoholio ir kanapės rizika yra didesnė nei vairuojant paveiktam vieno iš šių narkotikų,” Amerikos priklausomybės žurnale rašė 2009 metų apžvalgos autoriai.

Plačiau šia tema galite sužinoti senesniame mūsų straipsnyje – “Tyrimas parodė, kaip automobilį vairuoja tie, kas vartojo alkoholį ir tie, kas rūkė kanapes: skirtumai akivaizdūs”

6. Keli tyrimai alkoholį susiejo su smurtu, ypač namuose. To paties negalima pasakyti apie kanapę.

Neįmanoma tiksliai pasakyti ar alkoholio gėrimas arba kanapės vartojimas sukelia smurtą, bet yra keli tyrimai, kurių metu buvo nustatytas ryšys tarp alkoholio ir smurtavimo.

Pagal Nacionalinės alkoholizmo ir priklausomybės nuo narkotikų tarybos duomenis, alkoholis yra veiksnys 40 procentų smurtinių nusikaltimų, o studentų kolegijos tyrimo metu buvo nustatyta, kad psichologinio ir fizinio smurto lygis buvo aukštesnis kai poros išgėrinėjo.

Kita vertus, tokia sąsaja su kanape neegzistuoja.

Nesenai atliktu tyrimu buvo bandomas nustatyti ryšys tarp kanapės naudojimo ir smurto tarp intymių partnerių per pirmą santuokos dešimtmetį ir buvo nustatyta, kad kanapės vartotojai daug rečiau smurtavo prieš savo partnerį nei tie, kurie nevartojo šio narkotiko.

7. Abu narkotikai daro neigiamą poveikį atminčiai, bet jų poveikis skiriasi. Šis poveikis labiausiai pasireiškia kai vartojama nuolatos, be saiko.

REKLAMA

Žolė ir alkoholis pablogina atmintį jų naudojimo metu, o alkoholis gali sukurti atsiminimų spragas kai smegenys nebesugeba suformuoti atsiminimų.

Kalbant apie ilgalaikį poveikį, didžiausias poveikis pasireiškia nuolatos, be saiko vartojantiems, kurie pradėjo vartoti paauglystėje.

Kanapės tyrimai parodė, kad toks poveikis gali tęstis kelias savaites po vartojimo. Taip pat gali būti ryšys tarp kasdienio kanapės vartojimo ir pablogėjusios verbalinės atminties pas suaugusius žmones, kurie jaunystėje pradėjo rūkyti.

Chroniškai geriantys asmenys pasižymi atminties, dėmesio ir planavimo pablogėjimu, bei pablogintais emociniais procesais bei socialiniu suvokimu ir šis poveikis gali išlikti net po daugelio metų abstinencijos.

8. Abu narkotikai susiję su padidėjusia psichinių ligų rizika. Žolės vartotojams didžiausią susirūpinimą kelia psichozė ir šizofrenija; alkoholio mėgėjams tai yra psichozė, depresija ir nerimas.

Didžiausia egzistuojanti kanapės tyrimų apžvalga nustatė reikšmingų įrodymų, kad kanapės vartotojai susiduria su padidėjusia šizofrenijos išsivystymo rizika – pagal tyrimų duomenis tai yra ypač pavojinga žmonėms, kuriems ir taip yra tikimybė susirgti šia liga. Alkoholis taip pat neabejotinai blogina ligos eigą.

Žolė taip pat gali sukelti trumpalaikę paranoją ir priešiškumą, bet neaišku ar šie simptomai susiję su ilgalaike psichoze.

Kita vertus, prieš save nukreiptas smurtas ir savižudybės yra daug dažnesnės tarp žmonių, kurie geria be saiko arba per dažnai.

Mokslininkams nesiseka užtikrintai nustatyti ar tai alkoholis sukelia depresiją ir nerimą ar depresiją ir nerimą patiriantys žmonės tiesiog daug geria siekdami palengvinti šiuos simptomus.

REKLAMA

9. Nutukimas labiau siejamas su alkoholiu nei kanape, nors žinoma, kad pavartojus kanapės kartais užeina noras daug valgyti.

Žolė sukelia norą užkandžiauti. Ji sukelia alkį, sumažina natūralų sotumo jausmą ir netgi laikinai pagerina maisto skonį.

Nors rūkantieji papildomai suvalgo virš 600 kalorijų, kanapės vartotojai – visumoje – nepasižymi didesniu kūno masės indeksu. Tiesa sakant, tyrimai parodė, kad nuolatiniai kanapės vartotojai susiduria su šiek tiek mažesne nutukimo rizika.

Kita vertus, alkoholis yra siejamas su nutukimu. Amerikos prevencinės medicinos žurnale paviešintas tyrimas parodė, kad daug geriantys žmonės susiduria su didesnes viršsvorio ir nutukimo rizika.

Taip pat, pats alkoholis yra kaloringas: Alaus skardinėje yra apie 150 kalorijų; vyno stiklinėje yra apie 120.

10. Viską įvertinus, alkoholio poveikis atrodo daug rimtesnis ir pavojingesnis nei kanapės.

Atsižvelgiant į priklausomybės profilį, mirties pavojų ar perdozavimo pavojų kartu su ryšiu su vėžiu, automobilių avarijomis, smurtu ir nutukimu, matome, kad kanapė gali būti mažiau pavojinga sveikatai nei alkoholis.

Taip pat, dėl to, kad kanapė daug kur yra uždrausta, ilgalaikiai visų jos poveikių tyrimai yra labai riboti – tai reiškia, kad būtinai reikia atlikti daugiau tyrimų.

Lietuvis
2018-09-18 18:43:16
Geras straipsnis! (Y)
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
ccc 2018-09-19 13:34:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
cia tam kuris pazinojo rukancius zolyte - keista, mano visi pazistami tai tiesiog zmones, gyvenantys toliau, kaskart parukantys bet vieni is paciu fainiausiu zmoniu. hmmm. o siaip saunuoliai kad uzmetet normalu straipsni.   ATSAKYTI
Juras 2018-09-19 09:47:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pamiršote prie "Gairės" dadėti racionalų žodį - Kanapė, nes "marihuana" ir "žolė" tėra slengas.    ATSAKYTI
z 2018-09-18 22:34:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Beveik visi kuriuos pazinojau pradejo su zolyte ir labai greitai perejo i opijatus. Todel matyt sveikatai zolyte nespeja pakenkti, bet veliau atsigriabia desimteriopai. Praktiskai sisi tapo degradais.   ATSAKYTI
Andrius 2018-10-11 11:58:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nu ir juokingas tu. Pats sau priestarauji. Kenkia kanapes, bet pats sakei kad perejo prie opiatu. Tai gal jiem jie ir kenkia, o ne kanapes, nepagalvojai? As asmeniskai pazystu desimtis zmoniu kurie ruko ir nei vienas is ju nenaudoja opiatu. Taip kad susirupink savo pazystamu ratu.   
Lietuvis 2018-09-18 18:43:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Geras straipsnis! (Y)   ATSAKYTI

Top Video

Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
DABAR RODOMA
Akimirka sujaudino tūkstančius: berniukas pirmą kartą išvydo spalvas
REKLAMA
Vėžys (nuotr. 123rf.com)
Skydliaukės vėžys nėra labai paplitusi onkologinė liga. Lietuvoje skydliaukės vėžys kasmet nustatomas apie 300 žmonių. Moteris šis liga pažeidžia dažniau nei vyrus. Skydliaukės ...
Raukšlės lūpų srityje (nuotr. 123rf.com)
Kiekviena ant veido esanti raukšlelė kažką sako apie sveikatą: štai 10 svarbiausių dalykų Kad ir kaip nemėgtume raukšlių, tai - natūrali ir neišvengiama senėjimo proceso ...
Vaikas ligoninėje (nuotr. 123rf.com)
Pirmą kartą Lietuvoje ir Baltijos šalyse atlikta viena sudėtingiausių radiologinių intervencijų vaikui, kuriam buvo reikalingas gydymas dėl kepenų fibrozės – sutrikusio kraujo ...
Šeimos gydytoja Elena Petrauskienė (nuotr. stop kadras)
Sveika ir subalansuota mityba – viena iš pamatinių geros savijautos taisyklių. Deja, bet su amžiumi net ir didžiausios tiesos turi išimčių. Medikė atsako, kodėl vyresnio ...
Joana Bartaškienė (nuotr. stop kadras)
Dauguma jaunų žmonių apie senatvę negalvoja arba veja mintis šalin. Senatvė asocijuojasi su išvaizdos pokyčiais, energijos stoka ir net ligomis. Tačiau kartais jaunas žmogus ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
DABAR RODOMA
Akimirka sujaudino tūkstančius: berniukas pirmą kartą išvydo spalvas
Eurojackpot „X faktoriaus“ užkulisiai: nuo scenos nužengusi Martyna įvertino savo pasirodymą
DABAR RODOMA
Eurojackpot „X faktoriaus“ užkulisiai: nuo scenos nužengusi Martyna įvertino savo pasirodymą
DABAR RODOMA
Kauno raj. nukrito lėktuvas
DABAR RODOMA
Eurojackpot „X faktoriaus“ užkulisiai: Paulius papasakojo, su kuriais dalyviais netruko susidraugauti
DABAR RODOMA
Eurojackpot „X faktoriaus“ užkulisiai: trečiosios transliacijos jaudulys ir dalyvių pasiruošimas
DABAR RODOMA
Grybauskaitė apsilankė maltiečių rengiamoje akcijoje – pilstė sriubą drauge su kitais
DABAR RODOMA
Atsisveikinimas su Cololo – artimieji ir draugai lieja ašaras
DABAR RODOMA
Patikrino: ar verta važiuoti šventėms apsipirkti į Lenkiją
DABAR RODOMA
Nepavykus susitarti dėl pinigų ugniagesiai ir kiti pareigūnai ruošiasi streikams
DABAR RODOMA
Neįprasti vaikų vardai: kalbininkai draudžia, o tėvai eina į teismus ir laimi
DABAR RODOMA
Tyrimas parodė, apie kokias dovanas labiausiai svajoja gyventojai
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų