Įeinu į Vilniaus Valdorfo mokyklos kiemą. Ten klega vaikai – važinėjasi riedlente, bėgioja. Paklausiu vieno berniuko, kaip nueiti iki administracijos. Šis pasišokinėdamas mane palydi iki direktorės durų. Mokykla – spalvinga ir jauki, ant sienų kabo, kaip vėliau sužinome, mokinių daryti paveikslai, ant staliuko prie įėjimo – pintinė obuolių. Tai štai kaip gyvena vaikai kitokioje mokykloje.

Salomėja Puskunigytė (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Salomėja Puskunigytė (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Apie Valdorfo mokyklas sklinda įvairių kalbų: kad jos kitokios, kad mokamasi ten per žaidimus, kad vaikai ten yra laimingi, iš kitos pusės – kad „valdorfiukai“ blogai išlaiko abitūros egzaminus ar jaučiasi „pasaulio bambomis“. Apie tai ir kalbamės su mokyklos vadove, mokytojomis ir keliais moksleiviais.

Šeimyniška mokykla

„Aš negaliu palyginti su kitomis mokyklomis, nes kitur nesimokiau, bet man čia patinka. Kiek aš pastebiu, čia yra kitaip, atmosfera čia labai jauki, mokykla man yra antri namai. Mes čia rūpinamės vienas kitais – šita mokykla yra labai šeimyniška“, – pasakoja dvyliktokė Salomėja.

Salomėja Puskunigytė (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Salomėja Puskunigytė (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Jai pritaria ir bendraklasis Gustas Navickas:

„Man visada buvo įdomu, kas vyksta kitose mokyklose. 10-oje klasėje turėjome mainus su Jono Basanavičiaus gimnazija. Buvau ten vieną dieną ir buvo keista. Pas mus yra labai artimas santykis su mokytojais, mes esame įpratę su jais kalbėtis. Kreipiamės į mokytoją „jūs“, tačiau vardu – net nežinome pavardžių. Tai Basanavičiaus gimnazijoje tokio šilto santykio nėra“, – sako Gustas.

REKLAMA

Salomėja pridūrė, kad su mokytoju gali aptarti savaitgalio nuotykius ar net išsiverkti dėl meilės dramos, jei tik nori.

„Pas mus atėjęs mokinys iš Basanavičiaus gimnazijos pasakė, kad pas mus į mokyklą ateina laimingi žmonės – su šypsenomis. Šitoje mokykloje man labiausiai ir patinka tas bendrumo jausmas, ko aš nejaučiau kitoje mokykloje. Mes turime savo klasę, kur galime pasidėti daiktus, sėdėti per pertraukas – tai mums kaip namai“,– sakė Gustas.

Nors moksleiviai neneigia, kad viena didžiausių visų mokyklų blogybių – patyčios – yra ir čia, tačiau Valdorfo mokykloje jas stengiamasi kaip įmanoma labiau sumažinti:

„Pamatę patyčias, mokytojai ateina pasikalbėti su mokiniais. Jie kalba su mokiniais, tarpusavyje, su tėvais – taip problema ir išsprendžiama“, – kalbėjo Salomėja.

Nėra pažymių

Pažymiai Valdorfo mokykloje, pasakoja mokiniai, atsiranda nuo aštuntos klasės. Abu pašnekovai sakė jų norėję, nors paskui ir prasidėjo konkurencija.

„Nemėgstu pažymių, nes su jais atsirado labai didelė konkurencija s. Iki tol buvo viskas gražu ir gera, tokia lygybė, mokiausi dėl savęs, o paskui atėjo pažymiai.. Dešimtą klasę pabaigiau gerai, tai vienuoliktoje jau pats save spaudžiau, kad blogiau nepabaigčiau. Tarp klasės draugų net susipykę dėl pažymių buvome. Tačiau man patinka tai, kad tas, kuris gerai mokosi, yra kietas, o ne atvirkščiai, kaip yra kitose mokyklose.

Pas mus nuo 11-tos klasės prasideda rengimasis egzaminams, o Valdorfo pedagogikos vis mažėja. Nors dar vis tiek būna tokių pamokų kaip teatras, šokiai, euritmija – šokio meditacija,“ – sako Gustas.

REKLAMA

Moksleiviai sako, kad šitoje mokykloje jie įpranta, kad jais pasirūpina, tačiau iš kitos pusės ugdomi ir savarankiškumo įgūdžiai: moksleiviai patys organizuoja muges šventėse ir pan.

„Savo vaikus vesiu į Valdorfo mokyklą“, – džiaugsmingai sako Salomėja, o jai pritaria ir Gustas.

Kodėl nerašomi pažymiai

Vilniaus Valdorfo mokyklos mokytojos Raminta Saldžiūnienė ir Roma Turčinavičienė tv3.lt papasakoja, kad pažymiai čia nerašomi todėl, kad vaikui nedingtų motyvacija mokytis.

„Idėja yra tokia – mokinių nevertinti galutiniu, aiškiu balu ir taip neužkirsti jiems kelio tobulėti tam tikroje srityje. Tai vaikui leidžia geriau jaustis ir geriau vertinti save. Mes žiūrime, kaip vaikui sekasi. Kartu su vaikais ir tėveliais kalbamės apie tai kas pusmetį – aptariami visi dalykai, sunkumai, tai, kas jam labiausiai sekasi ir santykiai, kaip jis jaučiasi klasėje“,– kalbėjo mokytoja Raminta.

Mokytoja sako taip: jeigu moksleiviui vaikystėje nesisekė matematika, tai, kad jis negauna pažymių, jo nedemotyvuoja, ir paauglystėje jis gali save atrasti matematikoje.

Mokytoja Roma pažymėjo, kad jau 9-oje klasėje pažymiai atsiranda todėl, kad vaikai gali norėti išeiti į kitą mokyklą, ir tam jiems reikia pažymėjimų. Be to, jie, kaip ir kiti Lietuvos moksleiviai turi laikyti egzaminus, todėl vėliau be pažymių neišsiversi.

Bendruomeniškumas

Ši mokykla, sako mokytojos, yra bendruomeniška mokykla: ją kartu su mokytojais sukūrė tėvai.

„Čia vaikai ugdomi visapusiškai – juk į mokyklą neateina tik galva. Ateina vaikas su širdimi, jausmais, judrumu, galimybe veikti ir daryti. Per visus metus vaikas auga ir tai, ko jam reikia, keičiasi – į tai mes ir atsižvelgiame.

REKLAMA

Tam yra pritaikytas ir sukurtas ugdymo planas. Jei pirmokams mokytoja pasakoja pasaką, vyresnėse klasėse mokytojai jau pasakoja vaikams biografijas – jos atliepia vaikų vidinius poreikius. Taip vaikams kalbama jiems suprantama kalba, įkvėpimo jie gali semtis iš Nelsono Mandelos ar Mahatmos Gandžio biografijų. Tuo pačiu jie įgyja ir vertybinį pagrindą“, – kalbėjo Roma.

Šeimyniškumas, pastebi mokytojos, šioje mokykloje kuriamos dar ir tuo, kad tie vaikučiai, kurie ateina į pirmą klasę, kartu mokosi iki dvyliktos – klasė nėra išskaidoma pagal profilius ar dar kitaip.

Ramina atkreipia dėmesį, kad mokykla turi nemažai švenčių – tai įvairios mugės, žibintų šventė, Mykolinės, advento spiralė, baigiamasis koncertas, Kalėdų šventės – į kurias įtraukiami ir tėvai. Tai taip pat bendruomenėje padedamas kurti šeimyniškumas.

„Šeima yra labai arti. Jei su vaiku kyla nesusipratimai, mokytojai gilinasi ir bendrauja su šeima. Tada ir gimsta bendruomeniškumas“, – kalbėjo Roma.

Vilniaus Valdorfo mokykla (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Vilniaus Valdorfo mokykla (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Mokslas per patyrimą

Mokytojos sako, kad Valdorfo mokykloje mokomasi per patyrimą – kad vaikas pats pačiupinėtų ir vaizdžiai pamatytų tai, apie ką mokomasi.

„Jeigu vaikai matematikoje mokosi trupmenas, tai per pamokas yra suvalgoma daug pyragų, obuolių ar melionų. Mokytojai padalina tas gėrybes ir tuomet aiškiai ir vaizdžiai matosi, kas yra viena šeštoji.

Fizikoje mokytoja pabarškina per skirtingus paviršius – medį, geležį, stiklą – ir tada papasakoja apie garso bangas. Vaikai pasaulio matymo ir suvokimo mokomi ne per formules, ką mes vadiname mirusiomis žiniomis, o per patyrimą. Be to, vaikai turi galimybę išbandyti save visose srityse: šokyje, dainoje, technologijose (kur mokomasi ir krepšius pinti, ir juvelyrikos, ir kulinarijos, ir skulptūros ir t.t.) ir pajausti, prie ko jų širdis labiau linksta“, – kalbėjo Roma.

REKLAMA

Šios mokyklos dvyliktokai – bent jau tv3.lt kalbinti Salomėja ir Gustas – tikrai nepriminė tipinių egzaminais susirūpinusių jaunuolių. Šie buvo džiaugsmingi ir pozityvūs. Mokytojos sako, kad taip iš dalies yra ir todėl, kad net ir paskutinėse klasėse jiems į tvarkaraštį įterpiama meniškų disciplinų:

„Jei visos pamokos vienuoliktoje-dvyliktoje klasėje būtų tik tikslieji dalykai, vaikai labai pavargtų. Tada, kai jie kasdien viduryje dienos turi dailę, muziką ar skulptūrą, jie atsigauna, pailsi ir paskutinių pamokų laikas tampa efektyvesnis“, – dalinosi Raminta.

Šiltnamio sąlygos?

Mokytojos atremia kai kur išgirstamą kritiką, kad Valdorfo mokyklos vaikai auga šiltnamio sąlygomis, o išėję į tikrą gyvenimą patiria šoką.

Giedrė Daugalienė, Roma Turčinavičienė (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Giedrė Daugalienė, Roma Turčinavičienė (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

„Kad girdėčiau iš mokyklą baigusį vaikų, kad jie sakytų, kaip jūs čia mums melavot, tai to nebuvo. Vienas mokinys tik sakė: kiek yra gerų, normalių gimnazijų ir kokie žmonės yra puikūs – suprask, kad ne tik pas mus žmonės puikūs. Taip, tai tiesa, kad mes į vaiką žiūrime kaip į vertybę, bet matome ir tai, kur vaikas peržengia ribas. Todėl tas ribas kuriame ir statome. Mokytojų ir mokinių santykiai yra gana artimi, bet pagarba mokytojui išlieka“,– sakė Roma.

Portalas tv3.lt lankėsi ketvirtos klasės darbų pamokoje ir sujungtoje devintos ir dvyliktos klasės choro pamokoje. Darbų pamokose vaikai mokėsi mazgų, o chore dainavo dainas. Tokie dalykai įprastose mokyklose pamokų metu paprastai nevyksta, o iki ausų išsišiepusių dvyliktokų irgi retai pamatysi.

Kiek gi tai kainuoja? Mokyklos vadovė Giedrė Daugalienė nurodė, kad kaina nėra visiems vienoda – yra minimali kaina, tačiau jos neišgalintis sumokėti tėvai gali kreiptis į specialų fondą pagalbos. Čia pinigus suneša labiau pasiturintys moksleivių tėvai. Minimali metinė įmoka už vaiką yra 1242 eurai, tačiau ji gali būti sumažintas perpus. Vadovė pažymi, kad norima, jog pinigai tėvams nebūtų kliūtis leisti vaiką į Valdorfo mokyklą.

antanas
2016-10-05 22:13:57
puikiai. pirmiausiai juos nekamuos psichologinės problemos, o stipri ugdoma asmenybė, vidinės vertybės ir pasitikėjimas savimi neleis susvyruoti esant kaip sakote "ne šiltnamio" sąlygoms :) Galima daug apie tai kalbėti, bet geriausia paklausti baigusiųjų. Juk tie "geležiniai sovietinio grūdinimo" metai dar baigėsi? Ar klystu?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Ugnė 2016-10-05 23:57:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Maniškė baigė dvylika, įstojo kur norėjo (į mokamą vietą), nuo pirmo kurso mokosi ir dirba. Niekuo nesiskundžia. Ir nebuvo ten jokių šiltnamio sąlygų - buvo normalios žmogiškos sąlygos. Ir nėra jie uždaryti nuo visuomenės, kad reiktų paskui joje kažkaip "adaptuotis" :))) Ar jūs įsivaizduojate, kad ten kažkoks tai internatas, į miestą neišeina jie, žmonių nemato? :))) O praktinių įgūdžių turi daugiau už kitus, daug ką gali pasidaryti savo rankomis. Tai dar klausimas, kurie čia "šiltnaminiai".   ATSAKYTI
pagalvokite 2016-10-05 14:54:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O jums neatrodo, kad tokie žmonės patys yra visuomenės dalis - šviesesnės, bendruomeniškesnės, turinčios daugiau jautrumo ir atjautos vienas kitam, visuomenės.... Ar čia mes visi turime taikytis prie visuomenės, kurioje svarbiausia tik mano interesai, konkurencija ir lipimas kitiems per galvas? Kokioje visuomenėje norėtumėte gyventi jūs?   ATSAKYTI
sos 2016-10-01 16:42:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Įdomu, kaip tie vaikai adaptuosis visuomenėje išėję iš tokių šiltnamio sąlygų?   ATSAKYTI
antanas 2016-10-05 22:13:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
puikiai. pirmiausiai juos nekamuos psichologinės problemos, o stipri ugdoma asmenybė, vidinės vertybės ir pasitikėjimas savimi neleis susvyruoti esant kaip sakote "ne šiltnamio" sąlygoms :) Galima daug apie tai kalbėti, bet geriausia paklausti baigusiųjų. Juk tie "geležiniai sovietinio grūdinimo" metai dar baigėsi? Ar klystu?  
"Šiltnaminis" 2016-11-03 00:24:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Galiu pasakyti, jog pabaigęs šią mokyklą "adaptavausi" visuomenėje tikrai nesunkiai. Visi matomi tėvų, ar mokytojų parašyti komentarai sako gryną tiesą. Galvokit kaip norit, bet man ši mokykla davė tikrai labai daug, manau be jos tikrai nebūčiau taip lengvai atradęs savo gyvenimo kelio, tikslo , kaip kitose valstybinėse mokyklose (Galiu tai sakyti ir palyginti, kadangi metus buvau mokęsis įprastoje gimnazijoje). Kaip ir daug maž išsisakiau. Ačiū :)  

Top Video

Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Farai. Ne iš kelmo spirta pardavėja tapo didvyre – lietuvės gudrybė sustabdė vagišių
DABAR RODOMA
Farai. Vairuotojo elgesys pareigūnus išvertė iš koto: mašina nevažiavo, o vyras „vairavo“
DABAR RODOMA
Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pamačius, kaip bandoma išvažiuoti iš automobilių aikštelės aplinkiniai susiėmė už galvų
DABAR RODOMA
Košmaras autobuse: nufilmuota, kas dėjosi viduje per siaubingą avariją
DABAR RODOMA
Internautai negali patikėti savo akimis: neatskiria, kuri yra dukra, o kuri – mama
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Po 12 metų kartu Dianos gyvenimas virto pragaru: istorija – pamoka kiekvienam
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Gimtadienio šventė porai virto pragaru: atėmė keturis vaikus, tarnybos reikalauja tūkstančių
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Skambinas įvardijo skyrybų su Krysko priežastį: galutinis taškas padėtas tik dabar
REKLAMA
Yarraka Bayles, kurios sūnus Quadenas gimė su achondroplazija, pačia dažniausia liliputizmo forma, trečiadienį vienoje Brisbeno valstybinėje mokykloje tapo nemalonaus incidento liudininke (nuotr. facebook.com)
Murių tautybės moteris iš Australijos, kuri pasidalino savo į neviltį dėl patyčių mokykloje puolusio devynmečio sūnaus vaizdo įrašu, ragina į mokyklų programas įtraukti ...
Vaikų dieta (nuotr. 123rf.com)
Suaugusiems dieta yra gana įprastas žodis – vieniems jis siejasi su mitybos įpročiais, kitiems su varginančia kova dėl dailesnės figūros ar geresnės savijautos. O kaip yra su ...
Verkiantis vaikas  (nuotr. 123rf.com)
Jauni tėvai savo naujagimiams duoda „išgalvotus“ vardus – Renlovas, Meiverė, Elizobelė ir Džaspinas – kad vaikai socialiniuose tinkluose būtų tokie vieninteliai. 1 772 tėvų ...
Jang Ji-sung ir dukra Na-yeon (nuotr. stop kadras)
Artimuosius praradę žmonės turbūt atiduotų viską, kad dar kartą išvystų tuos, kuriuos myli. Ir štai Pietų Korėjoje įvyko stebuklas, kuris leido prieš trejus metus dukros ...
Verkiantis vaikas  (nuotr. 123rf.com)
Išrinkti vardą savo naujagimiui – bene sunkiausia užduotis visiems naujai iškeptiems tėveliams. Tačiau kai kurie iš jų dėl to visai nesuka galvos ir savo vaikui vardą sugalvoja ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų