Karantino metu čia plūsta iš visos Lietuvos: vilniečių ūkį praminė mini Laplandija

Ar kada nors svajojote aplankyti Kalėdų Senelį bei jo elnius? Šiais metais jūsų svajonei lemta išsipildyti ir tam netgi nereiks vykti į Laplandiją. Tikrą Kalėdų dvasią pajusti galite apsilankę vilniečių Rimos Janužytės ir Remigijaus Garškos įkurtame „Elnių SPA“.

10

Netoli Kernavės, Rudeikiškių kaime įsikūrusiame ūkyje ganosi būrys elnių, o šalia ežero esančioje stovyklavietėje žiemą ir vasarą netrūksta poilsiautojų. Ir tai dar ne viskas, ką šeima planuoja pasiūlyti netolimoje ateityje.

(10 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Į vilniečių įkurtą „Elnių SPA“ žmonės traukia iš visos Lietuvos

Auginti elnius paskatino legenda

Žemės, kuriose įsikūręs „Elnių SPA“ priklausė Remigijaus proseneliui. Kai vyras paveldėjo 14 hektarų, šeima iškart nusprendė čia plėtoti turizmą ir likusias žemes išsipirko iš kitų paveldėjusių giminaičių.

„Mes visada svajojome kaime turėti ką nors susijusio su turizmu, traukiančio akį, nes ši vieta yra labai graži, prie Kernavės ežero, o kitoje pusėje yra Kernavės miestelis. Kadangi vieta dėkinga ir mums brangi, nusprendėme čia auginti tokius gyvūnus, kurie būtų skirti ne mėsai ar pramonei, o grožiui ir viliotų žmones, kurie važiuoja pro šalį, užsukti pas mus“, – sako Rima.  

Iš pradžių šeima planavo auginti hailendo jaučius, tačiau nuvykę jų apžiūrėti, nusprendė, kad tai nėra tie gyvūnai, kurie galėtų būti jų ūkio simboliu. Tačiau Remigijus, kuris pagal profesiją yra istorikas, visai atsitiktinai perskaitė legenda apie Kernavės miestelio įsikūrimą ir tai pastūmėjo šeimą auginti būtent elnius. 

„Remigijus sužinojo, kad pirmieji gyventojai Kernavėje buvo klajokliai, kurie sekė elnių kaimenę. Ir kažkaip sako: „O tai gal elniai“. Nuvažiavome į kelias vietas, kuriose jie auginami ir likome sužavėti šių gyvūnų. Grįžome namo, dar kelias dienas padiskutavome ir supratome, kad nebėra abejonių“, – prisimena Rima.

Ūkyje karaliauja 70 elnių

Kadangi elnių įsigijimas, moters teigimu, nėra pigus malonumas, šeima pasinaudojo Europos Sąjungos paramos programa jauniesiems ūkininkams ir prieš kiek daugiau nei dvejus metus įsigijo 21 elnią. Pasak Rimos, kelias nuo pirminės idėjos iki elnių atvykimo į ūkį buvo ilgas ir nelengvas:

REKLAMA

„Kai gavome finansavimą, tai nebuvo taip, kad šiandien nusprendėme – rytoj įsigijome. Reikėjo atlikti daug namų darbų ir pagal reikalavimus įrengti aptvarą, nes yra labai griežta tvarka, kaip reikia laikyti elnius. Kol viską sužinojome, įsigijome, pasistatėme, praėjo pora metų.“

Šiuo metu ūkyje karaliauja trys vados ir pievoje ganosi 70 elnių. Rima džiaugiasi, kad didžiąją būrio dalį pavyko prisijaukinti, o šeši elniai jau nebijo žmonių ir drąsiai valgo iš rankų.

„Iš pradžių mes jų net nematydavome, buvo pasislėpę, nes dalis aptvaro yra miško plote. Ten elniams labai patinka, jie ten jaučiasi saugūs ir slepiasi, kai nenori bendrauti su žmonėmis. Pradžioje mes tik iš suvalgyto maisto suprasdavome, kad jie yra.

Tačiau pamažu jie pradėjo jaukėti ir galime pasidžiaugti, kad jau yra šeši, kurie drąsiai valgo iš rankų, kiti dar truputį laikosi atstumo, bet jau galime sakyti, kad prijaukinome ir juos“, – šypsosi šeimininkė.

Lankytojai gali pamaitinti elnius

„Elnių SPA“ svečiai laukiami kiekvieną dieną, o apsilankymo mokestis yra neprivalomas. Norintiems prisidėti yra įrengta „aukų dežutė“, pavadinta „Elniukų arbata“, – orientacinė suma – 3 eurai.

Atvykę į „Elnių SPA“, lankytojai gali net tik pasigrožėti elniais, stebėti kaip jie vaikšto, bendrauja tarpusavyje, bet ir juos pamaitinti.

„Tai žmonėms suteikia didelį malonumą, ypač vaikučiams, jie net krykštauja, kai elniai paima iš rankų obuolį“, – šypsosi Rima. 

Taip pat šalia ežero esančioje pievoje šeimininkai siūlo paiškylauti, atvykti su palapinėmis arba jas išsinuomoti, paplaukioti valtele, švęsti gimtadienius ar tiesiog ilsėtis su įspūdingu vaizdu į elnių aptvarą. 

REKLAMA

„Kadangi mano vyras pagal profesiją yra istorikas, jis taip pat visus norinčius vedasi į sengirią, esančią šalia mūsų aptvaro, ir ten veda edukacinę programa: pasakoja apie gamtą, istorijas apie Kernavę“, – priduria Rima.  

Ramybės oazė ir elniams, ir žmonėms

Paklausta, kaip gimė pavadinimo „Elnių SPA“ idėja, Rima paaiškina, kad iš tiesų šis SPA skirtas gyvūnams, o ne žmonėms. Tačiau, pasak jos, svečiai dažnai užsimena, kad po apsilankymo jaučiasi pailsėję, o galimybė stebėti ir maitinti elnius veikia raminančiai.  

„Mūsų elniai gyvena tikrai geromis sąlygomis. Jie turi tai, ką elniai turi gamtoje: kūdrą, mišką ir daug vietos. Todėl nusprendėme, kad jiems pasisekė ir jie čia gyvena kaip SPA“, – šypsosi Rima. –  Mes juos auginame ne mėsai ir jie atvažiavo čia gerai gyventi ir leisti laiką.

Kol kas nelabai turime kažkokios infrastruktūros, kurią galėtume pasiūlyti žmogui. Procedūrų taip pat negalime pasiūlyti. Tačiau žmonės, kurie pas mus atvažiuoja, sako, kad ir jiems čia SPA, tačiau ne kūnui, o sielai“, – džiaugiasi moteris.

Sulaukia daug paramos

Rima pasakoja, kad elnių augintojai tvirtino, kad šie gyvūnai nereikalauja daug priežiūros, nes yra laukiniai ir patys savimi pasirūpina. Tačiau šeimininkai jau spėjo įsitikinti, kad elnių auginimas atima nemažai laiko ir atsieina tikrai nepigiai, todėl džiaugiasi, kad sulaukia paramos iš aplinkinių, kurie geranoriškai prisideda ir atveža pašaro.

„Kadangi elniukus auginame ne mėsai, turime galvoti, kaip juos išlaikyti, o tai kainuoja tikrai nemažai. Jie gyvena aptvare, todėl labai greitai suvalgo žolytę ir jiems reikia nemažai papildomo maitinimo. Turime turėti daug avižų atsargų, pasirūpinti šienu, o vasarą žole.

REKLAMA

Į elnių auginimą įsijungia visas šalia esantis kaimas: kas atveža obuolių, kas daržovių, vyro mama buvo priskynusi visą maišą vynuogių. Visiems patinka elniukai, todėl kas kaip gali, taip prisideda“, – džiaugiasi ji.

„Taip pat turime bendradarbiavimo sutartį su „Maisto banku“. Jie mums labai padeda ir atiduoda daržoves bei vaisius, kurie suvežami iš prekybos centrų, bet jau yra netinkami žmonėms. Tai nėra elnių maisto pagrindas, labiau vitaminai, bet vis tiek mums labai pasitarnauja.

Dar mūsų draugai aludariai atiduoda salyklą – tai labai geras pašaras elniams, nes iš jo pasisavinamos įvairios medžiagos“, – priduria Rima.

„Elnių SPA“ – lietuviškoji Laplandija

Artėjant didžiausioms metų šventėms, „Elnių SPA“ virsta tikra lietuviškąja Laplandija, į kurią atvykę žmonės galės ne tik pasigrožėti elniukais, bet ir aplankyti Kalėdų Senelį.  Rima pasakoja, kad neseniai su vyru kluone rado šimtametes roges ir jas atrestauravo.

Nors jų auginami elniai ne šiauriniai ir jais Kalėdų Senelio rogių nepakinkysi, šeimininkai nusprendė roges panaudoti ir pasiūlyti lankytojams pasidaryti kalėdinę fotosesiją elnių fone.

„Papuošim roges ir žmonės už papildomą mokestį galės jose pasidaryti fotosesiją. Turėsime ir Kalėdų Senelį, kuris, jei bus norinčių, praves programėlę vaikučiams“, – atskleidžia Rima.  

Moteris pabrėžia, kad jų šeima vien tik „Elnių SPA“ apsiriboti neketina ir dalijasi ateities svajonėmis:

„Pagrindinis mūsų tikslas ir vizija – padaryti, kad šalia aptvaro esančioje pievoje, kurią Remigijus labai išpuoselėjo, būtų kempingas, su vaizdu į elnius. Bandos mes didinti nenorime, apsiribosime su tiek elniukų, kiek jų yra dabar. O ateityje, gal ir netolimoje, planuojame įrengti paplūdimį prie ežero.“


Rašyti komentarą...
b
buratinas
2020-11-27 20:04:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
Visi puikiai supranta ir ner ko cia pamokslauti, tam yra mokyklos, ten ir mokinkite.Vien pasidziaugt negalima, turi butinai ikist savo trigrasi.
Atsakyti
-2

B
Barbė
2020-11-28 09:07:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
Aš tai kartais----ĖDU---be peilio,be šakutės,nes taip skaniau,prieš tai rankas nusiplaunu.Skystam maistui kol kas naudoju šaukštą.Pasekit mano pavyzdžiu,kai niekas nemato.Kitaip----ką žmonės pasakys?????
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų