Padažnėjo noras šlapintis? Tai gali įspėti apie rimtą ligą

Gerybinė prostatos hiperplazija dažnai vadinama vyresnių vyrų liga. Teigiama, kad kas trečias vyresnis nei 50 metų vyras jau turi įvairių šlapinimosi sutrikimų. Iš tikrųjų ši liga yra visiškai suvaldoma, jei tik tinkamai kontroliuojama ir laiku aptinkama. Ir priešingai, jei ligai leidžiama vešėti, ji gali pridaryti rimtų sveikatos problemų – nuo ūmaus šlapimo susilaikymo, dažnesnių šlapimo sistemos infekcijų, erekcijos sutrikimų iki inkstų nepakankamumo ar netgi chirurginės operacijos poreikio. Vyrams taip pat reikėtų rūpintis savo sveikata – juk jie mylimi gyvenimo partneriai, tėčiai, seneliai, broliai, dėdės. 

Vyras (nuotr. Shutterstock.com)

REKLAMA

Taigi kas ta gerybinė prostatos hiperplazija, dažnai žymima trijų raidžių trumpiniu „GPH“? 

Gerybinė prostatos hiperplazija (GPH) – tai patologinė būklė, kurios metu pakinta vyro priešinė liauka (prostata) ir dėl to atsiranda apatinių šlapimo takų simptomų bei tam tikrų gyvenimo nepatogumų. Žodis „gerybinė“ rodo, kad pats procesas yra nepiktybinis ir neatsiradęs nei dėl vėžio, nei dėl kokios nors infekcijos, o „hiperplazija“ kitaip gali būti įvardijama kaip padidėjimas, išvešėjimas, kartais ji įvardijama ir kaip „hipertrofija“. Vadinasi, šios ligos eiga yra nuolatinis, lėtinis, progresuojantis priešinės liaukos didėjimas, jos struktūros ir vientisumo pakitimai, lemiantys mažiau ar daugiau ryškius šlapinimosi sutrikimus. 

Prostata yra vyriško organizmo dalis, liauka, kuri lokalizuojasi prie šlapimo pūslės bei šlaplės. Bėgant metams ir vykstant hormonų koncentracijos pokyčiams, prostata didėja ir pradeda spausti šlaplę, kuria nuteka šlapimas. Dėl tokio spaudimo atsiranda šlapimo srovės pakitimų – ji pradeda lėtėti, silpnėti, nutrūkinėti ir panašiai. Be to, pakinta ir šlapinimosi funkcijai svarbių raumenų tonusas. 

Kokie simptomai pirmiausiai praneša apie galimą GPH? 

GPH metų metus vystosi nepastebimai. Tyrimai rodo, kad vyrų prostata pradeda kisti jau įžengus į ketvirtą dešimtį, penktojoje dešimtyje atsiranda šiokių tokių šlapinimosi pakitimų, o vėliau šie sutrikimai dar labiau išryškėja. Bėgant laikui priešinė liauka po truputį didėja, kinta jos struktūra – tai normalus procesas. Vieniems vyrams simptomai atsiranda po truputį ir jie intensyvėja, kiti apie GPH sužino tik sulaukę komplikacijų, pavyzdžiui, ūminio šlapimo susilaikymo. Tretiems simptomai tai atsiranda, tai išnyksta. Bet kuriuo atveju verta apsilankyti pas gydytoją kuo skubiau ir pasitikrinti prostatos būklę. 

REKLAMA

Vienas pirmųjų GPH simptomų – dažnas naktinis šlapinimasis, nors anksčiau pavykdavo išmiegoti visą naktį be poreikio ieškoti tualeto. Noras šlapintis padažnėja ir dieną. Tai trikdo normalią gyvenimo kokybę, tačiau ne visi susiima laiku ir mano, kad tiesiog išgėrė daugiau vandens ar kavos. 

Kas vyksta ligai progresuojant toliau? 

Ligai vystantis toliau, prasideda sunkumai mėginant nusišlapinti. Gali prireikti ilgiau palaukti šlapimo srovės. Kinta ir jos stiprumas, trajektorija. Ji gali vis nutrūkti, tad tampa sunku iki galo pasišlapinti, nes šlapinimosi pabaigoje kamuoja ilgas lašėjimas. Vyrui sunku ištuštinti šlapimo pūslę, prireikia vis stangintis, o kartais atsiranda ir diskomforto jausmas. Vargina pojūtis, kad nebuvo pasišlapinta iki galo, tad šlapimo pūslėje vis užsilieka šlapimo. Jis kaupiasi ir kelia infekcijos riziką. Vėliau gali atsirasti ir šlapimo nelaikymas, kuris, kaip žinia, sukelia itin daug nepatogumų. 

Liga pavojinga tuo, kad jos vystymasis nesustoja – ilgai laukiant, simptomai tik sunkėja, gyvenimo kokybė blogėja. Galiausiai gali padėti tik chirurginis gydymas, nors jei gydymas būtų buvęs pradėtas anksčiau, galbūt būtų pakakę gyvenimo būdo korekcijos ir vaistinių preparatų vartojimo. Ligos pradžioje itin vertinga mažinti skysčių vartojimą prieš miegą ar svarbius įvykius, koreguoti mitybą, vartoti augalinius vaistinius preparatus, pavyzdžiui, Prostamol Uno ir reguliariai lankytis pas gydytoją urologą. Ankstyvoje stadijoje diagnozuota GPH kontroliuojama daug sėkmingiau, nei komplikacijas ir gyvenimo nepatogumus sukėlusi GPH. Be to, kai kuriais tyrimais įrodyta, kad fitopreparatai tokie pat veiksmingi kontroliuojant šlapinimosi sutrikimus kaip ir cheminės prigimties vaistiniai preparatai. 

REKLAMA

Apatinių šlapimo takų simptomai – pavojaus signalai 

Vertėtų pabrėžti, kad GPH būdingi simptomai nėra specifiniai tik gerybinės eigos prostatos padidėjimui. Labai panašūs simptomai kamuoja ir sergant šlapimo pūslės infekcija, inkstų ligomis ar netgi prasidėjus vėžiniams procesams. Dėl to verta dar kartą patvirtinti, kad pastebėjus pirmuosius šlapinimosi poreikio ar šlapimo srovės pokyčius, verta nedelsiant keliauti pas gydytoją urologą ir ieškoti tokių simptomų priežasties. Visos ligos gali būti sėkmingai gydomos, jei tik jos aptinkamos laiku. 

Tad vyrai, mylėkite save, nes Jūs esate mums labai brangūs. Moterys, rūpinkitės savo vyrais, tėčiais, seneliais, broliais – jie ne visuomet laiku atkreipia dėmesį į pakitusią savo sveikatą, tad gali prireikti Jūsų nuoširdaus paraginimo pasikonsultuoti su specialistu. 

Dėl tinkamiausio ligos gydymo ir bet kokių vaistų vartojimo būtina pasitarti su savo gydytoju. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų