Pavydėtinas telšiškės derlius stebina aplinkinius – darže užaugino per 400 veislių pomidorų

Lilija Jasevičienė iš Telšių yra išbandžiusi apie penkis šimtus pomidorų veislių, o šią vasarą jos šiltnamyje augo daugiau nei 420 skirtingų veislių pomidorų krūmelių. Telšiškė sutiko su naujienų portalo tv3.lt skaitytojais pasidalinti savo raudonskruosčių auginimo ypatumais ir labiausiai pasiteisinusiomis pomidorų veislėmis.

Lilija išbandė beveik 500 pomidorų veislių (nuotr. asm. archyvo)
14

Lilija (61) pomidorus augina jau seniai – apie 30 metų, tačiau jų veislėmis susidomėjo prieš penkerius metus.

(14 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Lilija išbandė beveik 500 pomidorų veislių: atskleidė pačias skaniausias

„Ieškojau internete nusipirkti sėklų ir radau veislinius pomidorus. Man anksčiau nebuvo jokio skirtumo tai veislinis pomidoras ar hibridas.

Kai pirmą kartą su vyru atsikandome veislinio pomidoro, pasižiūrėjome vienas kitam į akis, nes tokio skonio dar nebuvome ragavę. Mes tiesiog galvodavome, kad pomidoras yra pomidoras“, – pasakoja ji.

Šiek tiek vėliau moteris atrado įvairias „Facebook“ grupes, kuriose su kitais žmonėmis galėjo apsikeisti ne tik patarimais, bet ir pomidorų sėklomis. Ji pabrėžia, kad niekada nesimaino sėklomis, jeigu jos nėra fermentuotos. Fermentacija, kai sėklos išimamos su visa „žele“ ir palaikomos, kol atsiskiria nuo savo apvalkalo. Taip išraugintos, išplautos ir išdžiovintos jos ilgam išlieka daigios ir yra mažiau linkusios sirgti.

„Šių metų atradimas veislė „Make My Day“, nustebinusi tokią karštą vasarą derlingumu, grožiu ir ypatingu skoniu. Toliau seka „Sunrise Jazz“, „Alicie's Dream“, „Sgt. Peppers“, „DaCosta's Portuguese“, „Angelina's Heart“, „Anna Russian“, – vardija ji.

REKLAMA

Svarbiausia išauginti stiprią šaknį

Šiemet Lilijos šiltnamyje augo daugiau nei 420 pomidorų krūmų ir jie visi buvo skirtingų veislių. Moteris juokiasi, kad beveik visą plotą, kurį turi daržininkystei, atiduoda pomidorams. Pasak jos, pomidorų auginime svarbiausia užauginti stiprų daigą.

Lilija išbandė beveik 500 pomidorų veislių

„Pomidoro daigo stiprumas prasideda šaknyse. Pomidorai maitinasi per šaknis, todėl, jeigu jos nebus stiprios, tai ir pats daigas nebus geras. Kitas labai svarbus dalykas – šviesa.  Turiu augalams skirtas lempas, kad jiems pakaktų šviesos.

Jeigu neturite lempų, daigus sodinkite kovo viduryje ar vėliau, kad jis neištįstų. Jeigu ištįs – jis nebebus vertingas. Aišku ir šiluma. Dieną jiems turi būti šilčiau nei naktį. Temperatūrų skirtumas turi būti aiškiai jaučiamas – dieną apie 22 laipsnius, o naktį apie 16–18 laipsnius. Augalas vis tiek jaučia, kad yra gamtos ritmas ir jiems taip pat reikia poilsio“, – sako ji.

Pomidoro šaknis

Persodindama pomidorus į šiltnamį moteris labai saugo ir  pagrindinę šaknį, nors kai kurie augintojai teigia, kad ją reikia nugnybti. Taip pat ji sako, kad pomidorų nelepina vandeniu, nes kai pomidoras negauna per daug vandens, jis pradeda auginti šaknį ir ieškoti to vandens pats.

„Aš laistau juos taip: pasodinau balandžio pabaigoje, porą kartų palaisčiau gegužę, porą birželį ir viskas. Daugiau nesu liejusi ir nebelaistysiu jų šiais metais. Aš mulčiuoju, tai irgi šiek tiek padeda jiems su drėgme.

Mano pomidorų šaknys dėl to yra metro ilgio. Pomidoras gali išauginti šaknį ir iki dviejų metrų. Jeigu dažnai laistote pomidorą, jis aptingsta ir nebėra jam reikalo tą šaknį auginti, todėl pagrindinė šaknų sistema susidaro paviršiuje“, – nurodo Lilija.

REKLAMA

Lilija išbandė beveik 500 pomidorų veislių

Kurmius atbaido muzika

Moteris pasakoja, kad šiais metais teko matyti, kad kitų žmonių pomidorus labai puolė ligos.

„Mačiau, kad moterys dažnai susidūrė su dėmėtlige. Tai yra grybelinė liga. Jeigu prie tokių karštų orų, kai jaučiama drėgmė, laistote pomidorus dar papildomai, tai idealios sąlygos atsirasti grybienai. Aš šios ligos savo šiltnamiuose išvengiau, nes mažai laisčiau, turiu ventiliatorius, kurie vėdina pomidorus, darom skersvėjus, kad cirkuliuotų oras“, – pasakoja ji.

Pati moteris nuo grybelinių ligų saugosi asiūklių užpilu. Kai kitiems žmonėms šis augalas tikra kančia, jai jis prilygsta auksui.

„Nuo grybinių ligų labai gerai apsaugo asiūklis. Aš matau, kad žmonės dažnai klausia, kaip juos išnaikinti, bet man pačiai dažnai jų pritrūksta ir einu ieškoti, kur dar galiu jų surasti. Asiūklis yra dar geresnis priešgrybelinis vaistas nei svogūnų ar česnakų užpilai ir dar turi silicio. Kilogramą žalio arba 150 gr. džiovinto asiūklio reikia užpilti 10 l vandens, palaikyti parą, tada pavirti pusvalandį. Atvėsusį antpilą skiesti 1:5 (1 dalis antpilo su 5 dalimis vandens) ir  papurkšti.

Aš ir trąšas purškiu per lapus. Vienos moterys sako, kad pomidorų lapus reikia nuplėšti, o kitos sako, kad ne. Esant dideliam karščiui šaknų sistema užsiblokuoja ir pomidorui pradeda trūkti kalcio ir kalio: jeigu trūkstą kalcio – nosytės ruduoja, jeigu kalio – neprinoksta kotelio ir tas dalis tenka išpjaustyti.

Šiais mineralais juos purškiu per lapus. Kai trūksta kalio, galima tręšti ir pelenais. Kai norite užauginti šaknis stiprias, reikalingas fosforas, tad reikia stengtis juo aprūpinti daigą“, – nurodo moteris.

REKLAMA

Lilija juokiasi, kad jos kurmių atbaidymo būdas yra gana neįprastas ir ją to išmokė tėtis.

„Nuo kurmių mes ginamės garsia muzika. Pas mus šiltnamyje dieną ir naktį visuose šiltnamiuose groja muzika arba eina žinios, todėl juokauju, kad mano pomidorai yra labai protingi. Kurmiarausių šiltnamiuose visiškai nebėra“, – šypteli Lilija.


Rašyti komentarą...
V
Virginija Maurutiene.
2020-08-28 20:30:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ačiū ponia Lilija, kad pasidalinote patirtimi, jūs ir jūsų pomidorai nuostabūs, norėčiau ir aš išmokti taip auginti. Likit sveiki ir geros kloties.
Atsakyti
-3

R
Ričardas
2020-08-28 19:56:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
Labai skanūs turi būti
Atsakyti
-4

L
Lilija
2020-08-28 23:53:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ačiū.Rytoj straipsnyje bus įdėtas pilnas asiūklio nuoviro receptas.Tai tikrai veiksminga.Išmokti auginti įmanoma.Straipsnyje neįmanoma aprašyti visų auginimo peripetijų.Siūlau dalyvauti pomidorų grupėse kur iš patyrusių augintojų gautumėte daug patarimų.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (4)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų