Menopauzė: kokios permainos vyksta organizme?

Menopauzė – natūralus kiekvienos moters gyvenimo tarpsnis, aplankantis vyresniame amžiuje. Šis moters gyvenimo etapas reiškia visišką mėnesinių pabaigą, nulemtą kiaušidės funkcijos išsekimu – nutrūkusia moteriškų hormonų gamyba.  

Moteris (nuotr. Shutterstock.com)

Dėl šių organizmo permainų daugelį dailiosios lyties atstovių pradeda varginti įvairūs simptomai, kurie ženkliai pablogina gyvenimo kokybę.  

Nervų sistemos pokyčiai

Menopauzės metu sumažėjus moteriškųjų lytinių hormonų – estrogenų gamybai, centrinėje nervų sistemoje taip pat sulėtėja svarbių medžiagų, kaip neuropeptidų ir neuromediatorių gamyba. Viso to rezultatas – sutrikusi termoreguliacijos centro veikla, kuri yra atsakinga už optimalios kūno temperatūros palaikymą.

REKLAMA

Dėl šios atsiradusios termoreguliacinės disfunkcijos net nežymus kūno temperatūros pakilimas yra lydymas raudonio, karščio pylimų, prakaitavimo. Taip pat atsiranda miego sutrikimai, nuovargis, dažna nuotaikų kaita. Taip pat menopauzės metu arba po jos moterims būdingas ir dažnesnis knarkimas, pablogėjusi atmintis, dėmesio sukoncentravimo problemos bei išaugusi demencijos rizika.  

Makšties gleivinės išsausėjimas

Kadangi estrogenai daro įtaką makšties gleivinės būklei, makšties sausumas menopauzės laikotarpiu pradeda vargina didžiąją dalį moterų.

Dėl sumažėjusios estrogenų gamybos ir pasikeitusios hormonų pusiausvyros, makšties, vulvos ir šlaplės audinys pradeda plonėti ir tampa trapus. Dėl šių pokyčių moteris ima jausti makšties sausumą, taip pat padidėja makšties ir šlapimo takų infekcijų rizika.  

Sumažėjęs lytinis potraukis

Menopauzės laikotarpiu lytinis potraukis gali sumažėti dėl skirtingų priežasčių, pavyzdžiui, nuovargio, streso, blogos savijautos. Kitas galimas faktorius – jau minėtas makšties išsausėjimas. Dėl šio organizmo pokyčio lytiniai santykiai moteriai gali tapti skausmingi, kas ir pradeda mažinti lytinį potraukį.  

Nykstantis kaulinis ir raumeninis audinys

Estrogenų trūkumas skatina kaulinio audinio mažėjimą ir osteoporozės vystymąsi. Pirmaisiais menopauzės metais moteris praranda apie 7 proc., antrais – apie 5 proc. kaulinio audinio, vėliau maždaug po 1-2 proc. per metus.

Pirmiausiai menopauzės metais nukenčia stuburas, šlaunikaulis, stipinkaulis, dažnesni osteoporoziniai lūžiai. Taip pat pradeda nykti raumenų masė ir didėja riebalinis sluoksnis. Būdingas ir raumenų silpimas, dėl ko pasitaiko dažnesni griuvimai ir kitos įvairios traumos.  

REKLAMA

Padidėjusi širdies ir kraujagyslių ligų rizika

Moterims, kurioms menopauzė prasidėjo labai anksti, padidėja širdies ir kraujagyslių ligų (arterinės hipertenzijos, išeminės širdies ligos, insulto) rizika.  

Vis dėlto, moterims reikia atsiminti, jog menopauzė – ne liga, o gyvenimo tarpsnis, kurio metu reikia atidžiau rūpintis savo sveikata, labiau atkreipti dėmesį į mitybą, pasirūpinti pakankamu vitaminų bei kitų maistinių medžiagų kiekiu organizme ir, žinoma, dėl savo geresnės savijautos konsultuotis su medikais.


Rašyti komentarą...
V
Vilija
2020-05-26 14:31:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kadangi esu praėjusį menopauzę ir stebiu kitas pažystamas moteris galiu teigti. Nervų sistemą labiau veikia su amžiumi sumažėjęs vyro dėmesys, ar suprastėjo santykiai. O tai dažnai atitinka menopauzės amžių todėl dar ir vaikantis pelno vaistinėse viskas suverčiama menopauzei. Gyvenkime visavertį gyvenimą , nebijokite paniškai žodžio menopauzė ir viskas bus ok.
Atsakyti
-4

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų