Karantino metu bažnyčios ištuštėjo – neleidžiama vesti mišių, kurių stebėti ateitų tikintieji. Tačiau naujienų portalą tv3.lt pasiekė skaitytojo laiškas, kuriame rašoma, jog pamaldos Žemaičių Naumiesčio bažnyčioje vyksta kaip įprasta ir į jos vidų slaptai nešamas mirusiojo karstas.

Bažnyčia (nuotr. Fotodiena.lt/Ieva Budzeikaitė)

Bažnyčia (nuotr. Fotodiena.lt/Ieva Budzeikaitė)

Laiške buvo teigiama, kad tai buvo bandoma nuslėpti nuo miestelio žmonių ir karstas į bažnyčios teritoriją buvo įvežamas pro galinį įvažiavimą.

„Kiek žinau, tokie dalykai karantino metu yra uždrausti, kunigai mišias laiko už uždarų durų ir laidotuves kunigas pasitinka tik lauke. Pats esu tikintis ir prieš bažnyčią nieko blogo neturiu, bet karantino įstatymas visiems vienodas“, – teigė laiško autorius.

Viską daro pagal vyskupo nurodymus

Naujienų portalui tv3.lt pavyko susisiekti su Žemaičių Naumiesčio klebonu Stanislovu Anužiu. Jis neslėpė, kad bažnyčioje tikrai vyko artimųjų atsisveikinimas su mirusiuoju ir leido karstą įnešti į bažnyčią, tačiau sako, kad nuslėpti nieko nebandė.

„Taip, galėjo būti. Ką tik ir grįžau iš kapinių. Palaidojome moterėlę 96 metų. Gavome vyskupo raštą, kad gali ateiti namiškiai – tai yra vaikai. Tačiau sėdėdami bažnyčioje jie turi laikytis 2 metrų atstumo. Jokių pietų, jokių iškilmių ar susibūrimų nebuvo.

REKLAMA

Aš pats stengiuosi niekur be kaukės neiti. Bažnyčioje buvau aš, vargoninkas, zakristijonas ir vaikai. O kaip kitaip? Juk žmogų tai reikia palaidoti“, – tvirtina klebonas.

Taip pat jis sako, kad nuslėpti to, kad vyks apeigos tikrai nebandė, o tam, kad leido įvežti karstą per galinį kiemelį yra paprastas paaiškinimas:

„Nebuvo kam nešti karsto, o pas mus laiptai yra dideli. Sakau, vežkite per galinį kiemą prie bažnyčios vartelių, nes mūsų bažnyčia yra ant kalnelio ir yra šešiasdešimt keli laiptai. Tai dėl to“.

Mišiose – vienas žmogus

S. Anužis sako, jog laikosi karantino metu nustatytos tvarkos – mišių už mirusiuosius, krikšto ar vestuvių metu bažnyčioje leidžiama būti tik patiems artimiausiems žmonėms.

„Aš kasdien 17 valandą laikau mišias, bet niekas neateina. Tik vieną kartą viena moteris buvo užėjusi, bet ir ji su kauke sėdėjo. Mes turime vyskupų laišką, kad negali būti jokių susigrūdimų.

Net kalbant apie krikštą, dabar tėvai atšaukinėjo arba nukėlinėjo kitam laikui, bet įsakymas toks, kad jo metu bažnyčioje galėtų būti tik tėveliai ir krikštatėviai. Bet kol kas nebuvo tokių atvejų, tik laidotuvės buvo“, – sako jis.

Klebonas sako, kad nesupranta, kas galėtų piktintis tuo, kad artimieji atsisveikina su brangiu žmogumi, nes bažnyčios plotas yra didelis, o viduje – tik artimiausi. Pasak jo, daug didesnė galimybė užsikrėsti parduotuvėje nei privačių apeigų metu bažnyčioje.

„Praėjusią savaitę buvau parduotuvėje, žmonės susigrūdę vienas prie kito. Dabar ten galima užsikrėsti, o ne bažnyčioje, kai ateina tik keli žmonės ir susėda tarpais, kas kelis metrus. Aš pats stengiuosi apsisaugoti, būnu su kauke. Kam man riziką kelti sau ir savo sveikatai“, – teigia klebonas Stanislovas.

REKLAMA

Kitokios Velykos

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad dėl karantino Velykos nebus perkeltos, bet daugumos mums įprastų šventinių tradicijų šiemet bažnyčia atsisako. Verbų sekmadienį nebus šventinamos kadagio šakelės, o Velykų rytą mišias kunigai aukos be maldininkų. Ir tai bus daroma tik šalies Katedrose.

Šiandien į Vilniaus Arkikatedrą negalima kojos kelti ne tik turistams, pakliūva čia ir tik vos vienas kitas maldininkas. Arkivyskupas Gintaras Grušas sako, taip bus ne tik eilinę karantino dieną, bet ir per šventes. Pirmiausia, keisis didžiosios savaitės tradicijos. Įpratusiems kasmet keliauti į mišias su kadagio šakele ar tautodailininkų kurta verba, per verbines šios tradicijos teks atsisakyti.

„Tos verbos, kai naudojamos liturginėje procesijoje, jos tai ženklas dalyvavimo tame veiksme. Žmonės, kurie yra namuose ir turi tas verbas, žiūrint televiziją gali laikyti ir tokiu būdu dalyvauti. Ir šventinime verbų, nėra būtina, kad žmonės pilnai dalyvautų toje liturgijoje“, – sako arkivyskupas Gintaras Grušas.

Velykinių išpažinčių prie klausyklų kunigai taip pat nesiklausys.

„Velykinė išpažintis jau yra numatoma… laikas velykinei išpažinčiai atlikti yra iki birželio 29 dienos. Iki švento Petro ir Povilo šventės. Tai nėra skubos atlikti tą išpažintį prieš pačias Velykas. Kaip tik raginame, kad šiuo metu, kuo daugiau žmonių sukeltų tobulą gailestį, atsiprašant Viešpačio, už savo nuodėmes, ir pasiryžtant atlikti išpažintį tada kai bus prieinama“, – pasakoja G. Grušas.

REKLAMA

Nebeliks ir šventinio velyknakčio bažnyčiose. Pamaldos vyks tik šalies Katedrose, jų nebus nei parapijų bažnyčiose, nei vienuolynuose. Lygiai tas pats, kaip sako arkivyskupas, bus ir Velykų rytą. Lygiai aštuntą skambės varpai, bet šventės vyks be procesijų, šventinių pamaldų su tikinčiaisiais.

„Velykų rytą nebus procesijų, kaip yra įprasta. Mišios vyks be žmonių. Tikimės, kad dalis tų mišių bus transliuojamos per radiją, televiziją, internetu, įvairios parapijos ir tą galite rasti tiek parapijų tiek vyskupijų puslapiuose“, – teigia G. Grušas.

Norintys užsisakyti mišias, kaip sako arkivyskupas, gali tai padaryti nuotoliniu būdu, lygiai taip pat bažnyčioms galima ir aukoti. Dalis tikinčiųjų jau susitaikė, kad šventės šiemet bus kitokios, tad sutinka ir melstis tik namie:

„Reikės, kad užtektų. Reikia dabar ramybės.“

„Gal išeisime tuo metu, kai bus galima, kol kas nereikia vaikščioti.“

„Pasimelsti galima namie, galima pasimelsti prie namų. Viską galima atlikti ir be bažnyčios.“

Išmaldos prašytojas Gintas visgi nusimena. Ranką tiesiantis ir maisto ar pinigų prašantis vyras sako šiemet dėl karantino gali likti ir be duonos kąsnio. Mat per didžiąsias šventes tikintieji išmaldos prašytojams dosniausi. O nebus mišių, nebus ir pinigų aukotojų:

„Nu taip, per Velykas daugiau negu sekmadienį dovanodavo, tai kokius du šimtus, tris šimtus eurų.“

Arkivyskupas sako, gaunantis žmonių skundų, esa kai kuriose šalies bažnyčiose mišios aukojamos nelegaliai, kunigai įsileidžia žmonių, tačiau tuoj pat sulaukia pastabų iš bažnyčios ir tokia veikla nutraukiama.

REKLAMA

Tačiau ir kunigai, ir šalies valdžia prašo šias Velykas pasitikti kitaip – be margučių ridenimo didesniame būryje žmonių, be kelionių po Lietuvą lankant gimines ir vaišinantis tradiciniais Velykų patiekalais. Premjeras Saulius Skvernelis paskelbė, kad šalyje pratęsiamas karantinas, tad žmonės turėtų per šventes pasaugoti save ir artimuosius.

„Jeigu mes norime sutikti su savo artimaisiais Velykas ir kitais metais, ir dar kitais metais, ir po 5 metų, gal šitos Velykos tegul būna kitokios. Su šeimos nariais, be judėjimo, be važinėjimo po Lietuvą. Nes tokiu būdu mes tiesiog galime neturėti kitų Velykų“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Štai todėl šventės, kaip sako ir valdžia, ir bažnyčios atstovai turėtų būti kitokios – su dezinfekuojamomis gatvėmis ir tuščiomis gatvėmis. Juolab, kad ir eiti nebus kur, nes Velykų sekmadienį pasiskelbė nedirbsiantys ir didieji prekybos centrai. Tad maisto ir kitokių būtinų dalykų, prekybininkai ragina nusipirkti iš anksto.

Rasa
2020-04-08 00:20:26
kalbama apie laidotuves ir karstą bažnyčioje,nuotraukoje nematau karsto.Tai nuotrauka"ne iš tos serijos?"Nekarantininė.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
ALDONA 2020-04-22 08:49:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Manau, kad cia maziausia kunigo kalte, o kalti tie, kurie i ja ejo zinodami, kad negalima
   ATSAKYTI
Ieva 2020-04-13 12:22:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nevaikštau į bažnyčia, bet lyg ir viskas čia ok? Ne ok tik rašyti žurnalistmas, kad bažnyčioje yra laidojamas žmogus. Nupušimas.Nuoširdžiai gaila šio žmogaus, kuris kreipėsi į žurnalistus. Dėmesio trūkumas. Dar labai įdomus faktas, kad per karantina turim būtį namie, o šis žmogus, stebi kas per galines duris į bažnyčia įeina, išeina ar yra įnešamas :D Apsilankykit pas gydytojus geriau :)   ATSAKYTI
Kęstas 2020-04-09 15:41:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Vieša paslaptis,kad kunigas Anužis išlaiko amorale moterėlą.....tegu viskupija labiau pasidomi juo ir kuom jis užsiima....   ATSAKYTI
Jeronimas 2020-05-05 07:56:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O gal ir tokį leidimą ponas Kęstai išdavė vyskupija kunigėliui.....  
Rasa 2020-04-08 00:20:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kalbama apie laidotuves ir karstą bažnyčioje,nuotraukoje nematau karsto.Tai nuotrauka"ne iš tos serijos?"Nekarantininė.   ATSAKYTI
Nuotrauka 2020-04-18 10:38:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
iš Vilniaus, atrodo, Aušros vartų Šv.Teresės bažnyčios, nieko bendro su Žemaitija  
Julija 2020-04-07 13:50:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Nu juk reik anam išlaikyt sava jauna merga...jus tik varguoliai neškit savo pinigelius,tokiem ale ,,kunigam, kaip Anužis...   ATSAKYTI
Žmogiškumas 2020-04-08 08:57:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kokia merga kunigai laikosi celibato durniau tu. Ką jie čia tokio padarė kad keliems žmonėms leido įeiti į erdvės bažnyčios patalpas kaip galima nesuprasti kad laidoti vis tiek reikia  
Ką jie tokio padare 2020-04-07 09:50:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kas čia tokia kad leido vaikams laikantis 2 metrų atstumo ateiti į bažnyčią juk mišiose nebuvo visa giminė o bažnyčios erdvios Jose tikrai 5-7 zmones gali tilpti laikantis saugaus atstumo. Be to vien pernai Italijoje gripu sirgo 3mln žmonių kai tuo tarpu šiuo metu visam pasaulį šių virusų serga 1mln   ATSAKYTI
Antanas 2020-04-07 06:27:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Per tokius ir mirsta zmones   ATSAKYTI
Kas miršta 2020-04-30 09:47:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kas miršta juk jis į mišias leido ateiti tik vaikams o laidotuves šventas reikalas žmogų palaidoti vis tiek reikia  
VV 2020-04-07 02:28:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Čia kaip Kaspirovskis ,viskas šventinama ,per TV ir Verbos iš vanduo    ATSAKYTI
tiesa 2020-04-06 22:28:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
kunigai del pinigu nieko nepaiso ce faktas ,tauta dzin jie nera tamsuolei bet pinigai svarbiau ,jiuk jie nori giventi gerai ir naivuolei nesa pinigelius aklai.dzin virusas uz laidotuves ir runkelei mokes kunigeliui.   ATSAKYTI
to "tiesa" 2020-04-18 10:43:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
pradžiai išmok rašyti be klaidų, ir neklaidink žmonių. Tiesa tokia, kad parduotuvėse stumdosi užpakaliais, vaistinėse dar daugiau, eina po kelis kartus į dieną - ten tikrai tyko pavojus, ypač nuo bomžų ir pašalpinių, grįžusių iš vakarų ir pan.  
tiesa 2020-04-06 22:26:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
tai kur vadinama policija ,bazniciu vadovai turi nesti acokomibe be jokiu isimciu.asmeniskai sedeti kaleime ir moketi didiules baudas ,ce faktas paziuresim ka daris teisesauga   ATSAKYTI
Nieko neturi daryti 2020-04-30 09:49:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nieko ji nedarys nes laidotuvės įvyko teisetai gavus vyskupijos leidimą juk žmogų palaidoti vis tiek reikia  
Pffff 2020-04-06 21:34:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Pfff, Klaipėdos Juozapo darbininko bažnyčioje taip pat mišios vyko... Ir einančių buvo nemažai    ATSAKYTI
Jooo.. 2020-04-06 17:04:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Nu blogai, kunigėli, blogai. Įstatymai galioja visiems. Tai liečia ir jus, nes prieš Dievą visi lygūs. O už įstatymų pažeidimus yra adm. atsakomybė. Tikiuosi, kad ir jums ji bus pritaikyta   ATSAKYTI
Kvailys 2020-04-09 03:52:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Straipsnį bent perskaityk  
Kokia atsakomybė 2020-04-30 09:51:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kokia atsakomybė jeigu gavus vyskupijos leidimą laikantis saugaus atstumą karstas buvo inestas į bažnyčią juk laidoti vis tiek reikia  
Dypai 2020-04-06 16:28:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Aš jiu nekenčiu 70 metu dypai yra žmonių naikinimo masina per juos sifelei , triperei, ir jaunimo zaginimai mano vaikai sakė atkersys tims parazitams aš nuo jiu labai nukentėjęs pamatau dypa kunigą man pasibjaurėjimą kele o kas tokiam virusas jiem svarbu tavo kvaily piniginė pagalvokit žmonės geriau aukoti daktarui ,,,,    ATSAKYTI

Top Video

Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
REKLAMA
V. Beišienė po dirbtinio apvaisinimo susilaukė dviejų nuostabių vaikų (nuotr. asm. archyvo)
Vilnietei Viktorijai Beišienei gyvenime teko ištverti daugelį procedūrų ir nubraukti tikrai ne vieną liūdesio ašarą, kol galiausiai moteris išgirdo negailestingą medikų ...
Kitokia tėvystė: su vaikais – į reabilitacijos centrą gydytis nuo priklausomybių ir kurti naują gyvenimą
Marijampolietis Karolis Grinius sako dabar gyvenantis tarsi antrąjį, visai kitokį gyvenimą, kupiną meilės, tėviškų rūpesčių, vilties ir tikėjimo. Nuo vaikystės nemylėtas, nuo ...
Ligų kamuojamam Sauliui Galvanauskui dabar tenka gyventi dar ir be elektros. Visi vyro mėginimai rasti, kas jam galėtų pagelbėti, kol kas buvo nesėkmingi.
Užtvankos gatvėje gyvenančiam Sauliui Galvanauskui – 47-eri. Atrodytų, vyras „pačiame gražume“, tačiau ne visiems gyvenime sekasi. Saulių jau daug metų kankina cukrinis ...
Asociatyvi degančio pastato nuotrauka (nuotr. Shutterstock.com)
Kyle McAndrew įbėgo į liepsnojantį sandėlį Edinburge, Didžiojoje Britanijoje, kad išgelbėtų ten esantį daugybine skleroze sergantį benamį žmogų, kuris negalėjo išeiti pats. ...
Lietuvos kalinių globos draugijos pirmininkė Milda Bliumenzonienė
Penktadienio naktį mirė Lietuvos kalinių globos draugijos pirmininkė Milda Bliumenzonienė. 62-ejų metų sulaukusią moterį pasiglemžė sunki liga. Milda Bliumenzonienė buvo ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų