REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
669
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)

Koronavirusas pasaulyje sėja nerimą ir baimę, tačiau šios pandemijos akivaizdoje Švedija stengiasi išlikti rami. Nors dauguma Europos valstybių ėmėsi griežčiausių priemonių, paskelbė privalomus karantinus ir uždarė valstybės sienas, Švedija pasitiki žmonių sąmoningumu ir iki šiol nestabdo jokių darbų. 

669

Koronavirusas pasaulyje sėja nerimą ir baimę, tačiau šios pandemijos akivaizdoje Švedija stengiasi išlikti rami. Nors dauguma Europos valstybių ėmėsi griežčiausių priemonių, paskelbė privalomus karantinus ir uždarė valstybės sienas, Švedija pasitiki žmonių sąmoningumu ir iki šiol nestabdo jokių darbų. 

REKLAMA

Apie tai, kaip su koronaviruso grėsme tvarkomasi Švedijoje naujienų portalui tv3.lt papasakojo jau 17 metų ten gyvenanti lietuvaitė Jurgita.

„Pozicija Švedijoje yra, kaip aš suprantu, ugdyti žmonių sąmoningumą ir atsakomybę, kad jie patys suprastų, kad reikia laikytis atstumo, reikia sėdėti namie, jeigu kosėji, karščiuoji ar sloguoji, kad neužkrėstum žmonių ir nedidintum rizikos.

Jie stengiasi eiti per žmonių pasąmonę, kad žmogus jaustų atsakomybę, kaip reikia elgtis vienu ar kitu atveju. Būtent ši švediška pasąmonė, ką aš galiu padaryti, kad galėtume pasiekti maksimalų rezultatą, duoda labai gerą efektą, nes žmonės patys izoliuojasi, dirba iš namų, įmonės leidžia žmonėms tai daryti, vien todėl, kad sumažintų tą riziką“, – pasakoja moteris.

REKLAMA
REKLAMA

Iki šiol Švedijoje yra užfiksuoti daugiau nei 4,9 tūkst, susirgimo atvejų, iš kurių 239 baigėsi mirtimi.

Pirmąją savaitę – panika

Jurgita pasakoja, kad iš tikrųjų pirmoji savaitė, kai žiniasklaidoje pradėjo sklisti vis daugiau pranešimų apie koronavirusinę infekciją, Švedijoje buvo kritinė. Žmonės pasidavė panikai ir šlavė iš parduotuvių viską, kas papuldavo po ranka.

REKLAMA

„Buvo labai stiprus panikos jausmas visur ir buvo, galima sakyti, tradicinis covid variantas, kai parduotuvės buvo iššluotos. Pritrūkome tokių elementarių dalykų, kaip makaronų, duonos, tualetinio popieriaus, muilo“, – sako Jurgita ir priduria, kad šiuo metu, nors statistikoje skaičiai tik didėja, tačiau žmonės jau susigyveno su tuo.

Nors šalyje ir nėra priverstinio karantino, tačiau miestų gatvėse pastebimas kur kas mažesnis judėjimas. Prasidėjus kalboms apie koronavirusą, Švedijoje buvo įvestas tik vienas draudimas, skirtas renginiams,  kuriuose dalyvauja daugiau nei 500 žmonių, o šį sekmadienį jis buvo dar labiau sugriežtintas – leidžiami susibūrimai tik iki 50 žmonių.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak Jurgitos, patys renginių organizatoriai suskubo perkelti ar atšaukti renginius, net jeigu juose dalyvautų ir mažiau žmonių, o visi susitikimai persikėlė į virtualią erdvę.

Darželiai ir mokyklos dirba pagal įprastą grafiką

Pati Jurgita turi 3 vaikus: 21-erių dukrą, kuri mokosi universitete, 13-os metų sūnų, kuris lanko mokyklą ir darželinuką. Nuotoliniu būdu mokosi tik vyresnioji dukra, o jaunesni šeimos vaikai kas rytą eina į mokyklą ir darželį.

„Turiu visų trijų „kategorijų“ vaikus. Nuotoliniu būdu mokosi tik gimnazistai ir aukštosiose mokyklose besimokantys studentai. Mokyklose pradedamos taikyti nuotolinės mokymo programos ir žemesnių klasių moksleiviams. Mano sūnui yra 13 metų, jam kombinuojamas tiek ir mokymasis mokykloje, tiek mokymasis nuotoliniu būdu, nes nėra mokytojų jų darbo vietose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aš pati mažąjį vedu į darželį, nes turiu eiti į darbą ir neturiu, kur jo palikti. Daug tėvų eina į darbus, kad ekonomika nesustotų, nes ji ir taip yra labai smarkiai paveikta. Aš pati dirbu su apskaita ir matau, kaip vienos firmos išgyvena pliusą koronaviruso metu, o kitos stipriai paveiktos blogai. Todėl žmonės stengiasi ir toliau vesti vaikus į darželius ir mokyklas, kad galėtų toliau dirbti“, – sako moteris.

Jurgita sako, kad ji nepasiduoda viruso keliamai panikai ir stengiasi į viską žiūrėti realistiškai: švedų valdžios paskaičiavimais liga užsikrės arba ja persirgs apie 50 proc. visų gyventojų, tad ji supranta, kad liga vienaip ar kitaip ją gali pasiekti.

REKLAMA

„Bus kaip bus. Žinau, kad mano aplinkoje yra du koronavirusu susirgę žmonės, todėl galima sakyti, kad aš papuolu į tą riziką apsikrėsti. Aš galvoju, kad tai liga, kaip ir visos kitos.

Jeigu tau nepasisekė, bet kuri liga tau padarys daug žalos. Šiuo atveju yra savotiška loterija. Žinoma, reikia laikytis duotų rekomendacijų, plautis rankas, laikytis atstumo, jeigu sergi, būti namuose“, – sako ji.

Kaukės ir pirštinės tik medikams

Švedijoje rekomendacijų dėvėti pirštines ir kaukes viešose erdvėse nėra, netgi atvirkščiai – vietinės valdžios manymu, kaukės sergančiajam tik prailgins sirgimo laiką, nes visus savo iškvėptus virusus jis vėl įkvėps iš naujo.

REKLAMA

Tačiau nepaisant to, vaistinėse gauti dezinfekcinio skysčio ar kaukių vis tiek sudėtinga.

„Dezinfekcinių priemonių, aš asmeniškai net nepirkau, bet kiek žinau, kad mano klientai, kurie padeda senukams ir lanko juos namuose, jie turi nusipirkę dezinfekcinių skysčių ir kaukių, bet jų gauti jiems buvo sudėtinga, nes nebuvo iš ko nusipirkti.

Žinau, kad ir ligoninės turėjo problemų su šiomis priemonėmis. Kiek dabar teko girdėti iš žiniasklaidos, tai ši situacija yra sprendžiama. Kiek tiesos yra nežinau, bet kol kas ir nesijaučia panikos, kad labai reiktų ir truktų“, – sako Jurgita.

Jokios priverstinės saviizoliacijos grįžusiems iš užsienio

Pasak pašnekovės, ir Švedijos epidemiologai mano, kad geriausia šioje situacijoje pasikliauti žmonių sąmoningumu, o pradėjus drausti būtų iššaukiamas priešingas nei bandomas pasiekti rezultatas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mano asmenine nuomone ir daugelio kitų, tiek verslininkų, tiek paprastų žmonių, daug kas vertina šiuos Švedijos veiksmus pozityviai. Galbūt negatyvesnės nuotaikos buvo pirmas dvi savaites, kai kitos Europos šalys užsidarinėjo, o švedai nieko nedarė.

Pagal statistiką, tos šalys, kurios uždarė visas firmas, mokyklas, darželius, parduotuves, jie vis tiek negavo tokio efekto, kaip Švedija eidama per žmogiškumą ir savarankišką pasirinkimą. Mūsų ekonomika nenukris taip žemai. Aš labai džiaugiuosi, kad Švedijoje buvo priimti štai tokie sprendimai“, – sako ji.

Švedijos vyriausybė, priešingai nei Lietuvos, nesistengė susigrąžinti į šalį visų užsienyje užstrigusių gyventojų. Vis dar yra labai daug žmonių, kurie negali grįžti, nes yra apriboti kitose šalyse įvesto karantino.

REKLAMA

„Nebuvo tokios panikos ir noro sumesti visus į lėktuvą ir kuo greičiau parskraidinti atgal į Švediją. Tiems, kurie spėjo grįžti iš užsienio prieš uždarant kitų valstybių sienas, buvo duodamos tos pačios rekomendacijos, jeigu sloguoji, kosėji, karščiuoji, skauda galvą – lik namie.

Dvi papildomas paras turi būti namuose, jeigu, pavyzdžiui karščiavai, tai praėjus karščiavimui turi dar dvi paras pabūti namuose ir įsitikinti, kad tai tikrai praėjo. Ši rekomendacija buvo nuo pat pirmos dienos ir ji yra tokia pati. Nesvarbu, iš kur tu grįžai. Bet jeigu nejauti jokių simptomų, gali eiti į darbą, vesti vaikus į mokyklą. Nėra tokio griežto paliepimo, kad jeigu grįžai namo, sėdėk namuose dvi savaites. Tikrai ne“, – sako Jurgita.

REKLAMA

Situacija Lietuvoje

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra patvirtinti 581 užsikrėtimo koronavirusine infekcija (COVID-19) atvejai. Šie duomenys surinkti iš visų laboratorijų, kuriuose šie tyrimai atliekami. 

Per kovo 31 dieną ištirti 1849 ėminiai. Bendrai iki šiol iš viso ištirti 12574 ėminiai dėl įtariamo koronaviruso. 

Visais atvejais jau pradėti arba bus pradėti epidemiologiniai tyrimai.

SAM primena, kad nuo šiol dėl galimos infekcijos gali būti tiriami visi, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dešimtyje savivaldybių – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Marijampolės, Tauragės, Telšių, Alytaus, Utenos – jau veikia mobilūs punktai, kuriuos pacientams imami ėminiai tyrimams dėl naujojo koronaviruso. 

Savarankiškai į mobilius punktus atvykę asmenys, neturintys SMS su koordinatoriaus nurodymais, nebus priimami.

Primename, kad pasitikrinti, ar nebuvote tose pačiose vietose, kaip ir koronavirusu užsikrėtę asmenys, galite COVID-19 atvejų epidemiologinio tyrimo rezultatų lentelėje.

Taip pat Lietuvos savivaldybėse duris netrukus turėtų atverti, o kai kuriose jau atvėrė vadinamosios karščiavimo klinikos, kuriose viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų turintiems pacientams bus atliekami išsamesni tyrimai, įtariant koronavirusinę infekciją. Į šias klinikas bus registruojami šeimos gydytojo siuntimą turintys pacientai, kurie turės atvykti jiems paskirtu konkrečiu laiku.

REKLAMA

SAM ragina žmones vadovautis medikų ir institucijų nurodymais, tai yra, maksimaliai vengti žmonių susibūrimų, esant galimybei dirbti iš namų, bendraujant gyvai išlaikyti atstumą vienas nuo kito, skirti ypatingą dėmesį rankų, paviršių higienai bei kita. Pajutus ligos simptomus kreiptis medikų pagalbos telefonu, nevykti patiems į gydymo įstaigas.

Svarbiausia informacija apie koronavirusą

Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

REKLAMA

Pagal kovo 28 d. atnaujintą apibrėžimą, nuo šiol įtariamas COVID infekcijos atvejis apibūdinamas taip: asmuo su ūmia kvėpavimo takų infekcija (staigiai prasidėjęs bent vienas iš šių simptomų: karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus IR 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo ar gyveno teritorijose, kur vyksta COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vietinis plitimas ar plitimas visuomenėje.

ARBA

Asmuo su ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomais IR buvęs artimame sąlytyje su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju.

REKLAMA
REKLAMA

Be įtariamų atvejų laboratoriniai tyrimai dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atliekami ir šioms tiriamųjų asmenų kategorijoms (šios kategorijos asmenys yra tiriami dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) laboratoriškai ir tik patvirtinus atvejį apie jį yra pranešama ir pradedamos taikyti atvejo valdymo priemonės):

1) Asmuo su sunkia ūmia kvėpavimo takų infekcija (karščiavimas ir bent vienas kvėpavimo takų ligos simptomų – kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR kuriam būtina hospitalizacija IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus.

2) Sveikatos priežiūros specialistai.

3) Kiti asmenys, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai.

Tikėtinu atveju laikoma: toks atvejis, kurio tyrimas dėl 2019-nCoV yra neaiškus arba kurio tyrimai buvo teigiami atlikus pan-coronavirus vertinimą.

Patvirtintas atvejis yra asmuo, kuriam laboratorijoje patvirtinta COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), nepriklausomai nuo klinikos ir simptomų.

SAM įsakymas numato, kad visiems į šalį iš užsienio grįžtantiems asmenims privalomas 14 dienų karantinas.

Tuo atveju, jei per 14-likos dienų izoliavimosi laikotarpį ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

REKLAMA

Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius kambaryje (pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus).

Žmonėms, kurie dirba namuose nuotoliniu būdu ir vengia socialinių kontaktų, kad nesukeltų pavojaus savo sveikatai, patariama buvimui lauke rinktis tokias vietas, kuriose yra sąlygos išlaikyti saugų atstumą apie 2 metrus (pvz., nuosavas kiemas, miškas, parkas ir pan.).

Čaplinskas: koronavirusas pavojingesnis vyresnio amžiaus žmonėms:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų