Koronavirusas pasaulyje sėja nerimą ir baimę, tačiau šios pandemijos akivaizdoje Švedija stengiasi išlikti rami. Nors dauguma Europos valstybių ėmėsi griežčiausių priemonių, paskelbė privalomus karantinus ir uždarė valstybės sienas, Švedija pasitiki žmonių sąmoningumu ir iki šiol nestabdo jokių darbų. 

Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)

Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)

Apie tai, kaip su koronaviruso grėsme tvarkomasi Švedijoje naujienų portalui tv3.lt papasakojo jau 17 metų ten gyvenanti lietuvaitė Jurgita.

„Pozicija Švedijoje yra, kaip aš suprantu, ugdyti žmonių sąmoningumą ir atsakomybę, kad jie patys suprastų, kad reikia laikytis atstumo, reikia sėdėti namie, jeigu kosėji, karščiuoji ar sloguoji, kad neužkrėstum žmonių ir nedidintum rizikos.

Jie stengiasi eiti per žmonių pasąmonę, kad žmogus jaustų atsakomybę, kaip reikia elgtis vienu ar kitu atveju. Būtent ši švediška pasąmonė, ką aš galiu padaryti, kad galėtume pasiekti maksimalų rezultatą, duoda labai gerą efektą, nes žmonės patys izoliuojasi, dirba iš namų, įmonės leidžia žmonėms tai daryti, vien todėl, kad sumažintų tą riziką“, – pasakoja moteris.

REKLAMA

Iki šiol Švedijoje yra užfiksuoti daugiau nei 4,9 tūkst, susirgimo atvejų, iš kurių 239 baigėsi mirtimi.

Pirmąją savaitę – panika

Jurgita pasakoja, kad iš tikrųjų pirmoji savaitė, kai žiniasklaidoje pradėjo sklisti vis daugiau pranešimų apie koronavirusinę infekciją, Švedijoje buvo kritinė. Žmonės pasidavė panikai ir šlavė iš parduotuvių viską, kas papuldavo po ranka.

„Buvo labai stiprus panikos jausmas visur ir buvo, galima sakyti, tradicinis covid variantas, kai parduotuvės buvo iššluotos. Pritrūkome tokių elementarių dalykų, kaip makaronų, duonos, tualetinio popieriaus, muilo“, – sako Jurgita ir priduria, kad šiuo metu, nors statistikoje skaičiai tik didėja, tačiau žmonės jau susigyveno su tuo.

Nors šalyje ir nėra priverstinio karantino, tačiau miestų gatvėse pastebimas kur kas mažesnis judėjimas. Prasidėjus kalboms apie koronavirusą, Švedijoje buvo įvestas tik vienas draudimas, skirtas renginiams,  kuriuose dalyvauja daugiau nei 500 žmonių, o šį sekmadienį jis buvo dar labiau sugriežtintas – leidžiami susibūrimai tik iki 50 žmonių.

Pasak Jurgitos, patys renginių organizatoriai suskubo perkelti ar atšaukti renginius, net jeigu juose dalyvautų ir mažiau žmonių, o visi susitikimai persikėlė į virtualią erdvę.

Darželiai ir mokyklos dirba pagal įprastą grafiką

Pati Jurgita turi 3 vaikus: 21-erių dukrą, kuri mokosi universitete, 13-os metų sūnų, kuris lanko mokyklą ir darželinuką. Nuotoliniu būdu mokosi tik vyresnioji dukra, o jaunesni šeimos vaikai kas rytą eina į mokyklą ir darželį.

REKLAMA

„Turiu visų trijų „kategorijų“ vaikus. Nuotoliniu būdu mokosi tik gimnazistai ir aukštosiose mokyklose besimokantys studentai. Mokyklose pradedamos taikyti nuotolinės mokymo programos ir žemesnių klasių moksleiviams. Mano sūnui yra 13 metų, jam kombinuojamas tiek ir mokymasis mokykloje, tiek mokymasis nuotoliniu būdu, nes nėra mokytojų jų darbo vietose.

Aš pati mažąjį vedu į darželį, nes turiu eiti į darbą ir neturiu, kur jo palikti. Daug tėvų eina į darbus, kad ekonomika nesustotų, nes ji ir taip yra labai smarkiai paveikta. Aš pati dirbu su apskaita ir matau, kaip vienos firmos išgyvena pliusą koronaviruso metu, o kitos stipriai paveiktos blogai. Todėl žmonės stengiasi ir toliau vesti vaikus į darželius ir mokyklas, kad galėtų toliau dirbti“, – sako moteris.

Jurgita sako, kad ji nepasiduoda viruso keliamai panikai ir stengiasi į viską žiūrėti realistiškai: švedų valdžios paskaičiavimais liga užsikrės arba ja persirgs apie 50 proc. visų gyventojų, tad ji supranta, kad liga vienaip ar kitaip ją gali pasiekti.

„Bus kaip bus. Žinau, kad mano aplinkoje yra du koronavirusu susirgę žmonės, todėl galima sakyti, kad aš papuolu į tą riziką apsikrėsti. Aš galvoju, kad tai liga, kaip ir visos kitos.

Jeigu tau nepasisekė, bet kuri liga tau padarys daug žalos. Šiuo atveju yra savotiška loterija. Žinoma, reikia laikytis duotų rekomendacijų, plautis rankas, laikytis atstumo, jeigu sergi, būti namuose“, – sako ji.

Kaukės ir pirštinės tik medikams

Švedijoje rekomendacijų dėvėti pirštines ir kaukes viešose erdvėse nėra, netgi atvirkščiai – vietinės valdžios manymu, kaukės sergančiajam tik prailgins sirgimo laiką, nes visus savo iškvėptus virusus jis vėl įkvėps iš naujo.

REKLAMA

Tačiau nepaisant to, vaistinėse gauti dezinfekcinio skysčio ar kaukių vis tiek sudėtinga.

„Dezinfekcinių priemonių, aš asmeniškai net nepirkau, bet kiek žinau, kad mano klientai, kurie padeda senukams ir lanko juos namuose, jie turi nusipirkę dezinfekcinių skysčių ir kaukių, bet jų gauti jiems buvo sudėtinga, nes nebuvo iš ko nusipirkti.

Žinau, kad ir ligoninės turėjo problemų su šiomis priemonėmis. Kiek dabar teko girdėti iš žiniasklaidos, tai ši situacija yra sprendžiama. Kiek tiesos yra nežinau, bet kol kas ir nesijaučia panikos, kad labai reiktų ir truktų“, – sako Jurgita.

Jokios priverstinės saviizoliacijos grįžusiems iš užsienio

Pasak pašnekovės, ir Švedijos epidemiologai mano, kad geriausia šioje situacijoje pasikliauti žmonių sąmoningumu, o pradėjus drausti būtų iššaukiamas priešingas nei bandomas pasiekti rezultatas.

„Mano asmenine nuomone ir daugelio kitų, tiek verslininkų, tiek paprastų žmonių, daug kas vertina šiuos Švedijos veiksmus pozityviai. Galbūt negatyvesnės nuotaikos buvo pirmas dvi savaites, kai kitos Europos šalys užsidarinėjo, o švedai nieko nedarė.

Pagal statistiką, tos šalys, kurios uždarė visas firmas, mokyklas, darželius, parduotuves, jie vis tiek negavo tokio efekto, kaip Švedija eidama per žmogiškumą ir savarankišką pasirinkimą. Mūsų ekonomika nenukris taip žemai. Aš labai džiaugiuosi, kad Švedijoje buvo priimti štai tokie sprendimai“, – sako ji.

Švedijos vyriausybė, priešingai nei Lietuvos, nesistengė susigrąžinti į šalį visų užsienyje užstrigusių gyventojų. Vis dar yra labai daug žmonių, kurie negali grįžti, nes yra apriboti kitose šalyse įvesto karantino.

REKLAMA

„Nebuvo tokios panikos ir noro sumesti visus į lėktuvą ir kuo greičiau parskraidinti atgal į Švediją. Tiems, kurie spėjo grįžti iš užsienio prieš uždarant kitų valstybių sienas, buvo duodamos tos pačios rekomendacijos, jeigu sloguoji, kosėji, karščiuoji, skauda galvą – lik namie.

Dvi papildomas paras turi būti namuose, jeigu, pavyzdžiui karščiavai, tai praėjus karščiavimui turi dar dvi paras pabūti namuose ir įsitikinti, kad tai tikrai praėjo. Ši rekomendacija buvo nuo pat pirmos dienos ir ji yra tokia pati. Nesvarbu, iš kur tu grįžai. Bet jeigu nejauti jokių simptomų, gali eiti į darbą, vesti vaikus į mokyklą. Nėra tokio griežto paliepimo, kad jeigu grįžai namo, sėdėk namuose dvi savaites. Tikrai ne“, – sako Jurgita.

Situacija Lietuvoje

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra patvirtinti 581 užsikrėtimo koronavirusine infekcija (COVID-19) atvejai. Šie duomenys surinkti iš visų laboratorijų, kuriuose šie tyrimai atliekami. 

Per kovo 31 dieną ištirti 1849 ėminiai. Bendrai iki šiol iš viso ištirti 12574 ėminiai dėl įtariamo koronaviruso. 

Visais atvejais jau pradėti arba bus pradėti epidemiologiniai tyrimai.

SAM primena, kad nuo šiol dėl galimos infekcijos gali būti tiriami visi, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai. 

Dešimtyje savivaldybių – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Marijampolės, Tauragės, Telšių, Alytaus, Utenos – jau veikia mobilūs punktai, kuriuos pacientams imami ėminiai tyrimams dėl naujojo koronaviruso. 

REKLAMA

Savarankiškai į mobilius punktus atvykę asmenys, neturintys SMS su koordinatoriaus nurodymais, nebus priimami.

Primename, kad pasitikrinti, ar nebuvote tose pačiose vietose, kaip ir koronavirusu užsikrėtę asmenys, galite COVID-19 atvejų epidemiologinio tyrimo rezultatų lentelėje.

Taip pat Lietuvos savivaldybėse duris netrukus turėtų atverti, o kai kuriose jau atvėrė vadinamosios karščiavimo klinikos, kuriose viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų turintiems pacientams bus atliekami išsamesni tyrimai, įtariant koronavirusinę infekciją. Į šias klinikas bus registruojami šeimos gydytojo siuntimą turintys pacientai, kurie turės atvykti jiems paskirtu konkrečiu laiku.

SAM ragina žmones vadovautis medikų ir institucijų nurodymais, tai yra, maksimaliai vengti žmonių susibūrimų, esant galimybei dirbti iš namų, bendraujant gyvai išlaikyti atstumą vienas nuo kito, skirti ypatingą dėmesį rankų, paviršių higienai bei kita. Pajutus ligos simptomus kreiptis medikų pagalbos telefonu, nevykti patiems į gydymo įstaigas.

Svarbiausia informacija apie koronavirusą

Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Pagal kovo 28 d. atnaujintą apibrėžimą, nuo šiol įtariamas COVID infekcijos atvejis apibūdinamas taip: asmuo su ūmia kvėpavimo takų infekcija (staigiai prasidėjęs bent vienas iš šių simptomų: karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus IR 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo ar gyveno teritorijose, kur vyksta COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vietinis plitimas ar plitimas visuomenėje.

REKLAMA

ARBA

Asmuo su ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomais IR buvęs artimame sąlytyje su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju.

Be įtariamų atvejų laboratoriniai tyrimai dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atliekami ir šioms tiriamųjų asmenų kategorijoms (šios kategorijos asmenys yra tiriami dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) laboratoriškai ir tik patvirtinus atvejį apie jį yra pranešama ir pradedamos taikyti atvejo valdymo priemonės):

1) Asmuo su sunkia ūmia kvėpavimo takų infekcija (karščiavimas ir bent vienas kvėpavimo takų ligos simptomų – kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR kuriam būtina hospitalizacija IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus.

2) Sveikatos priežiūros specialistai.

3) Kiti asmenys, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai.

Tikėtinu atveju laikoma: toks atvejis, kurio tyrimas dėl 2019-nCoV yra neaiškus arba kurio tyrimai buvo teigiami atlikus pan-coronavirus vertinimą.

Patvirtintas atvejis yra asmuo, kuriam laboratorijoje patvirtinta COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), nepriklausomai nuo klinikos ir simptomų.

SAM įsakymas numato, kad visiems į šalį iš užsienio grįžtantiems asmenims privalomas 14 dienų karantinas.

Tuo atveju, jei per 14-likos dienų izoliavimosi laikotarpį ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

REKLAMA

Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius kambaryje (pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus).

Žmonėms, kurie dirba namuose nuotoliniu būdu ir vengia socialinių kontaktų, kad nesukeltų pavojaus savo sveikatai, patariama buvimui lauke rinktis tokias vietas, kuriose yra sąlygos išlaikyti saugų atstumą apie 2 metrus (pvz., nuosavas kiemas, miškas, parkas ir pan.).

Čaplinskas: koronavirusas pavojingesnis vyresnio amžiaus žmonėms:

ZZZ
2020-04-01 19:17:57
Švedai su 10 milijonų gyventojų pagal mirusių skaičių 11 vietoj pasaulyje . Nepanašu kad pavykęs ekspermentas su žmonėmis. Tendencijos tokios kad greitai galima tikėtis ir daug aukštesnės vietos mirties varžybose.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
augis 2020-04-05 21:37:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
jus ten svedijoje esate klaidinami vietos valdzios kadangi pas jus daug seniuku tai pirmiausia jus juos ismarinsit ,nes jusu morale nieko verta tas virusas jauniems nera labai pavojingas o pagyvenusiems jus suteikiat mirties nusprendi,gaila man kad tokia durna valdzia pas jus   ATSAKYTI
Vaidas 2020-04-03 23:02:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Cia gyvenu jau 24 keturi metai, ir nano zmona medike, ir svedai labai tvarkingai teisingai viska daro, nematau cia jojios gresmes   ATSAKYTI
Vaidas 2020-04-03 23:02:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Cia gyvenu jau 24 keturi metai, ir nano zmona medike, ir svedai labai tvarkingai teisingai viska daro, nematau cia jojios gresmes   ATSAKYTI
Grigorij 2020-04-02 17:55:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O vargse, nabagele Jurgita! Kaip Jums noreciau padeti, ka-nors patarti! Nors esat ne mano tautybes. Bet... NEGALIU, deja. Svedijai visiskai stogas pavaziavo, be jokios abejones ji prisizais, kaip GB. BET Svedija yra turtinga. Ji, kaip GB, pakeitus kursa, is savo pinigu gales issilaikyti. O driske LR, nors bendrai nuejo teisingu keliu, neturi jokiu sansu issilaikyti, nes, "besilaisvinant", bei 30 metu vienpusiskai kariave su "Rusu", lendant i pati JAV uzpakali, lietuviai VISKA PRAS*KO. O isnaudoti realu sansa issigelbeti - kreiptis pagalbos pas "Rusa" ir "Kina" VALSTYBINIAME lygyje s*kNauseda - lietuviu zudikas nedrista! Jam neduoda ramybes geriausios visu laiku LR zudikes - Grybauskaites laurai.
Svedijoje jums likti ITIN pavojinga, grizti i LR - irgi. RU jusu nepriims. Apgailestauju... Kognityvinis disonansas! Saugokites, laikykites!   ATSAKYTI
Audrius 2020-04-12 08:31:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ne kariavimas su rusais ar draugyste su USA,o tkie vatnikai kaip tu,kurie nedasiproteja kad ubagyste yra pasekme -besmegeniu ir vagiu  
as 2020-04-02 17:06:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
malaciai   ATSAKYTI
Manau 2020-04-02 10:40:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kadangi dauguma švedų jau čipsuoti, tai juos paleido laisvai ganytis.    ATSAKYTI
Zz mama 2020-04-02 08:13:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Svedai pasirinko loterija kurioje laimingu bikietu tiesiog nera. Nera.   ATSAKYTI
Zz mama 2020-04-02 08:13:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Svedai pasirinko loterija kurioje laimingu bikietu tiesiog nera. Nera.   ATSAKYTI
Darius 2020-04-01 22:11:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lia lia lia talele prisivezem kruvas pabegeliu ir taip sunku pasidare kad nezinom is ko juos ismaitint bet va cia auksine galimybe su korona atkeliavo kas leis mums senijorais atsikratyt bei pencijom nesirupint o del to mes tik islosim nes susiskaldziuse visuomine su visais tikejimais daug lengviau valdyt... Isgamos ir tiek daugiau nera ka pasakyt ant Svedu valdzios....   ATSAKYTI
Jotvingis 2020-04-01 19:41:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visumoje idomu. Trys budai kovos su sia zaraza:
Svedija,
Belarusija,
visa kita europa.
Kas iseis su mazesniais nuostoliais.   ATSAKYTI
ZZZ 2020-04-01 19:17:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Švedai su 10 milijonų gyventojų pagal mirusių skaičių 11 vietoj pasaulyje . Nepanašu kad pavykęs ekspermentas su žmonėmis. Tendencijos tokios kad greitai galima tikėtis ir daug aukštesnės vietos mirties varžybose.   ATSAKYTI

Top Video

Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
REKLAMA
V. Beišienė po dirbtinio apvaisinimo susilaukė dviejų nuostabių vaikų (nuotr. asm. archyvo)
Vilnietei Viktorijai Beišienei gyvenime teko ištverti daugelį procedūrų ir nubraukti tikrai ne vieną liūdesio ašarą, kol galiausiai moteris išgirdo negailestingą medikų ...
Kitokia tėvystė: su vaikais – į reabilitacijos centrą gydytis nuo priklausomybių ir kurti naują gyvenimą
Marijampolietis Karolis Grinius sako dabar gyvenantis tarsi antrąjį, visai kitokį gyvenimą, kupiną meilės, tėviškų rūpesčių, vilties ir tikėjimo. Nuo vaikystės nemylėtas, nuo ...
Ligų kamuojamam Sauliui Galvanauskui dabar tenka gyventi dar ir be elektros. Visi vyro mėginimai rasti, kas jam galėtų pagelbėti, kol kas buvo nesėkmingi.
Užtvankos gatvėje gyvenančiam Sauliui Galvanauskui – 47-eri. Atrodytų, vyras „pačiame gražume“, tačiau ne visiems gyvenime sekasi. Saulių jau daug metų kankina cukrinis ...
Asociatyvi degančio pastato nuotrauka (nuotr. Shutterstock.com)
Kyle McAndrew įbėgo į liepsnojantį sandėlį Edinburge, Didžiojoje Britanijoje, kad išgelbėtų ten esantį daugybine skleroze sergantį benamį žmogų, kuris negalėjo išeiti pats. ...
Lietuvos kalinių globos draugijos pirmininkė Milda Bliumenzonienė
Penktadienio naktį mirė Lietuvos kalinių globos draugijos pirmininkė Milda Bliumenzonienė. 62-ejų metų sulaukusią moterį pasiglemžė sunki liga. Milda Bliumenzonienė buvo ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų