Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio
2019.11.09 11:00

Trakų savivaldybės tarnautojas Gintautas Paltanavičius jau 27 metus serga Bechterevo liga. Ji keitė vyro gyvenimą, buvo sunkių, beviltiškų dienų, bet jis visą laiką ieškojo, kaip padėti sau ir likimo draugams. Liga neatsitraukė, tačiau Gintautas išmoko ne tik su ja gyventi, bet ir ją valdyti. 

Gintautas Paltanavičius dalyvauja Trakuose vykstančiose šventėse. (nuotr. asm. archyvo)

Gintautas Paltanavičius dalyvauja Trakuose vykstančiose šventėse. (nuotr. asm. archyvo)

G. Paltanavičius šiuo metu keturias valandas per dieną dirba Trakų savivaldybės administracijoje. „Dirbdamas darau pertraukas, pasimankštinu ir vėl dirbu“, – pasakoja vyras. Visai neseniai jis negalėjo vaikščioti. 

„Išgyvenau sunkų laikotarpį, kai negalėjau atsikelti iš lovos, vos paėjau. Mane paguldė į Santaros ligoninę, į reumatologijos skyrių, norėjo gydyti biologine terapija, bet negalėjo, nes po neseniai patirto infarkto mane vargina širdies nepakankamumas, kraujo tyrimai taip pat šiam gydymui buvo nepalankūs. Tad koks atvažiavau gydytis, toks ir išvažiavau iš ligoninės“, – pasakoja Gintautas. 

REKLAMA

Bechterevo liga sergantis Gintautas Paltanavičius sako, kad labai svarbu laiku diagnozuoti ligą.

Bechterevo liga sergantis Gintautas Paltanavičius sako, kad labai svarbu laiku diagnozuoti ligą.

Padėjo „Cantienica“ 

Kairioji vyro koja taip ir liko sutinusi, nesveika buvo ir dešinioji. Gintautas vėl atgulė, nusiteikė, kad jam jau niekas nepadės, tačiau netikėtai gavo elektroninį laišką iš Šiaulių vyskupijos katalikų evangelizacijos vadovo Rimanto Pumpučio. Jis rašė apie Gintautui dar negirdėtą gydymo metodą – „Cantienica“. Šio metodo atradėja šveicarė Benita Cantieni vadina jį logine anatomija arba anatomine logika, nes jos propaguojami specifiniai pratimai padeda palaikyti stuburą ištemptą ir tiesų – būtent tokia žmogaus kūno padėtis yra natūrali, taisyklinga ir įgimta. R. Pumputis, žinodamas, kad Gintautas įkūrė Bechterevo liga sergančiųjų draugiją, siūlė šį metodą išbandyti jos nariams – gal padės? 

Gintautas pradėjo domėtis „Cantienicos“ metodu ir Vilniuje susirado šio metodo mokytoją, kuri buvo išlaikiusi egzaminus ir galėjo mokyti, be to, pati turėjo sveikatos bėdų, tad kitus atjautė. „Pradėjau lankyti užsiėmimus, dariau, regis, labai paprastus pratimus, bet man padėjo. Pakilau, nors svoris ir padidėjo, vėl galėjau vaikščioti“, – pasakoja G. Paltanavičius. Jis įsirengė mini sporto salę namuose, rūsyje, ir iki šiol ten daro pratimus, kurių išmoko lankydamas „Cantienicos“ užsiėmimus. „Esu dėkingas žmonėms, kurie man parodė šį kelią“, – sako vyras ir pasakoja apie savo ligos pradžią. 

Bechterevo liga sergantis Gintautas Paltanavičius sako, kad labai svarbu laiku diagnozuoti ligą.

Bechterevo liga sergantis Gintautas Paltanavičius sako, kad labai svarbu laiku diagnozuoti ligą.

Gydytojai ligos priežasčių nepasakė 

Gintautas nesvarsto, ar šis metodas jam būtų padėjęs tuomet, kai liga pirmą kartą jį surakino, sukaustė judesius. Tuo metu didžiausia sėkmė būdavo nueiti iki tualeto. „Neįsivaizdavau, kad man taip gali nutikti“, – sako jis ir prisipažįsta, kad jį tebekamuoja klausimas, kodėl užklumpa tokios sunkios ligos. Mokslininkai atsakymo neturi, o kiekvienas susirgęs jo ieško pats: „Manau, kad man įtakos turėjo patirta automobilio avarija, tada lūžo du stuburo slanksteliai.“ Kita nelaimė – mylimos dukrelės netektis. Šis skausmas buvo toks didelis, kad Gintautas nebematė prasmės toliau gyventi. Nusiramindavo tik pasiutusiu greičiu lakstydamas automobiliu. „Apie pavojų tuomet negalvojau“, – sako jis ir priduria, kad maudynės šaltame ežero vandenyje jam taip pat nepadėjo ir, jo manymu, nepridėjo sveikatos. 

REKLAMA

Kai kamuojamas skausmų Gintautas kreipėsi į medikus, jo būklė buvo labai sunki. Kraujo spaudimas buvo pasiekęs gyvybei pavojingą ribą, vidaus organų veikla sutrikusi, beprotiškai skaudėjo nugarą. Tuomet medikai, sušaukę konsiliumą, patvirtino diagnozę – Bechterevo liga. Ji jau buvo gerokai pažengusi. 

„Nežinojau, kas tai per liga, todėl reagavau ramiai, – pasakoja G. Paltanavičius, o skausmai tąkart ne tik nepaleido, bet stiprėjo. – Pajudu, ir tuojau baisūs skausmai, nejudu – vis tiek skauda.“ Vyras saujomis rijo medikų paskirtas tabletes nuo skausmo ir uždegimo, o šios turėjo šalutinį poveikį – ėmė streikuoti kiti organai. Bechterevo ligos progresavimą jau buvo galima pristabdyti naujos kartos biologiniais vaistais, tačiau trakiškiui jų neskyrė, nes jo liga buvo per daug pažengusi. Pagal nustatytus kriterijus šie vaistai pirmiausia skiriami tiems, kuriems diagnozuoja pirmą ligos stadiją. 

Gintautas žinojo, kad net po vienos biologinių vaistų injekcijos skausmai slopsta, o būna, kad ir visai išnyksta, kad šiuos vaistus vartodamas ligonis jaučiasi gerai ir gali dirbti. Daugelis sergančių iš viso nežino, kad tokie vaistai yra. 

„Sužinojau, kad vaistų kaina yra daugiau kaip 5000 eurų. Teko labai taupyti, padėjo artimi žmonės, draugai, net nepažįstami“, – prisimena Gintautas. Nusipirkęs jų jis greitai pajuto poveikį – kai jam ligoninėje sulašino šių vaistų, iškart pasijuto kitu žmogumi. „Negalėjau patikėti, kad man gali neskaudėti, bijojau užmigti, nes galvojau, kad nubudus vėl grįš skausmai. Gulėjau akis išplėtęs ir mąsčiau, kaip gera gyventi žmonėms, kuriems nieko neskauda“, – pasakoja pašnekovas. 

REKLAMA

Kuris garsus aktorius serga diabetu?
Prašome pasirinkti atsakymą!
Tomas Hanksas
Clintas Eastwoodas
Leonardas DiCaprio
BALSUOTI
REZULTATAI
Kuris garsus aktorius serga diabetu?
Tomas Hanksas
51,9%
Clintas Eastwoodas
28%
Leonardas DiCaprio
20%

REKLAMA

Subūrė likimo draugus 

Vis dėlto vaistus vartoti reikėjo nuolat, o Gintautas pinigų neturėjo. Jis kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją, į Seimą, bet jo niekas neišgirdo. „Vienas esi bejėgis, jautiesi kaip kvailelis“, – prisipažįsta vyras. Nutaręs, kad būryje ligą suvaldyti lengviau, pradėjo ieškoti bendraminčių. Su keliais likimo draugais nusprendė įkurti Bechterevo liga sergančiųjų draugiją. „Norėjau draugėn suburti likimo brolius ir seseris, kad kartu galvotume, kaip sirgdami šia liga galime prisitaikyti visuomenėje, kad siektume visiems prieinamo gydymo kompensuojamaisiais vaistais, mus pastebėtų, matytų, kaip mums sunku prisitaikyti visuomenėje“, – sako G. Paltanavičius. 

Jis tapo pirmuoju draugijos „Judesys“ vadovu, bet pats sako, kad draugijoje nėra ir nebuvo nė vieno viršesnio, visi vienodo likimo. Draugijos pavadinimu norėjo pasakyti, kokia jiems svarbi speciali mankšta, masažai, balneologijos procedūros. Dėl draugijos narių aktyvumo šiuo metu Bechterevo liga sergantiems skirti biologiniai vaistai jau prieinami visiems, kuriems jų reikia, tada žmogus gyvena visavertį gyvenimą ir nėra valstybės išlaikytinis. 

Draugija „Judesys“ organizavo konferencijas, kuriose pranešimus skaitė ir mokymus vedė mitybos specialistai, psichologai. Draugijos nariai pradėjo kasmet stovyklauti. Stovyklose su kineziterapeutais mokosi specialių mankštos pratimų, sveikos gyvensenos, bendrauja, dalijasi išgyvenimais. Gintautas džiaugiasi, kad draugija „Judesys“ tapo ir tarptautinės asociacijos nare, jos atstovai vyksta į užsienyje organizuojamas konferencijas, sužino apie naujausius ligos gydymo metodus, išmoksta naujų pratimų, kurių grįžę moko likimo draugus. 

REKLAMA

„Labai svarbu laiku diagnozuoti šią ligą“, – sako G. Paltanavičius, pabrėždamas, kad šeimos gydytojai turi geriau susipažinti su šios ligos simptomais, kad sergančiojo negydytų vien vaistais nuo skausmo. Bechterevo liga nepagydoma, bet ją apraminti ir su ja susigyventi galima ir būtina. Gintautas sako, jog jam labai padeda „Cantienicos“ pratimai: „Jeigu ne jie, negalėčiau vaikščioti, todėl mankštinuosi kasdien. Šie pratimai padėjo man, o kitiems gal padeda kitokie“, – garsiai mąsto vyras. 

Jis tebemėgsta vairuoti automobilį, o šiemet buvo nuvairavęs net į Čekiją. „Sustodavau, pailsėdavau, bet nuvažiavau ir parvažiavau. Aš prie vairo nuo ketverių metų ir esu laimingas, kad galiu vairuoti“, – sako Gintautas, ieškojęs ir radęs, kaip suvaldyti savo ligą ir aktyviai gyventi.

Straipsnio autorė: Eglė Kulvietienė.

Edvinas
2019-11-09 19:29:06
Mano senelis turi šita liga jau virs 30 metu, jam daktarai liepia tik gerti medroli.. ir galima sakyti nuteikineja kad cia dar pereis ten ir ten ir bus kaput.. kas per biologiniai vaistai? Koks pavadinimas? Taip ir nesupratau iki galo, “prieinami visiems” tai gali jau daktaras paskirti kazkaip ar pats perkiesi vistiek iz ta 5000+€?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Uj 2019-11-11 07:55:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Bechterevo liga sergu nuo 2005m. Biologinę terapiją gavau,nes dar tada pakliuvau į amžiaus grupę. Tikra tiesa,pirmai lašinei dar nesibaigus dingo skausmai ir gyvenau kaip normalus žmogus. Dabar kiek žinau,jau yra ne vienas biologinis vaistas šiai ligai. Teiraukitės pas reumatologus. Bet turėkit omeny,kad jie duoda šalutinį poveikį,apie kurį gyd.neinformuoja,todėl pasirašydami sutikimą,atidžiai paskaitykit pasėkmes. Dabar jau gyvenu tik vartodama prednizoloną(medrolį) kuris lb augina svorį ir nuo skausmo nesteroidinius (diklakas). Mankštos man netinka,skauda dar labiau. Bet judėjimas pagal galimybes būtinas. Dirbti,deja,jau negaliu.   ATSAKYTI
Edgaras 2019-11-11 20:58:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kokius salutinius poveikius turi biologiniai vaistai apie kurios gydytojai neinformuoja, as manau gydytojai visuomet turi perspeti pacienta ir apie galimas pasekmes, kad gydymo metu nebutu daugiau zalos nei naudos.  
Edvinas 2019-11-09 19:29:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mano senelis turi šita liga jau virs 30 metu, jam daktarai liepia tik gerti medroli.. ir galima sakyti nuteikineja kad cia dar pereis ten ir ten ir bus kaput.. kas per biologiniai vaistai? Koks pavadinimas? Taip ir nesupratau iki galo, “prieinami visiems” tai gali jau daktaras paskirti kazkaip ar pats perkiesi vistiek iz ta 5000+€?   ATSAKYTI
Ala 2019-11-11 19:14:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Feisbuke yra Bechterevo liga sergančiųjų grupė. Tenrasite daug informacijos   

Top Video

Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Negalėjo nenufilmuoti: praeiviai stabtelėjo žiūrėti, ką moteris vedžioja lauke
DABAR RODOMA
Mama slapta užfiksavo šokiruojantį slaugės elgesį su jos negalią turinčiu sūnumi
DABAR RODOMA
Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Dėl gyvūno pikantiško poelgio modeliui teko raudonuoti
DABAR RODOMA
Moteris palikusi atvirus automobilio langus labai greitai to pasigailėjo
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
REKLAMA
Gydytojai (nuotr. 123rf.com)
Bendravimas, keitimasis informacija padeda suprasti vieniems kitus, sėkmingai išspręsti įvairias problemas. Kaip rodo praktika, informacijos ypač trūksta šeimoms, kuriose yra ...
Pulkininkas Besarionas Gudushauri Sakartvelo ambasadoje Lietuvoje dirba karinio atašė pavaduotoju Baltijos šalims. (nuotr. asm. archyvo)
Pulkininkas Besarionas Gudushauri nuo liepos dirba Sakartvelo ambasadoje Lietuvoje – jis yra karinio atašė pavaduotojas Baltijos šalims. Vyras labai didžiuojasi šiuo savo ...
Lukas turi mylinčią šeimą. (nuotr. asm. archyvo)
Giedrės Šopaitės-Šilinskienės jaunėlio sūnaus Luko kelionė prasidėjo lygiai prieš ketverius metus, Tarptautinės neišnešiotų naujagimių dienos išvakarėse. Giedrė sako, kad tuo ...
Reda Aurylaitė įsitikinusi, kad apie toleranciją labai svarbu kalbėti. Redos Aurylaitės asmeninio archyvo nuotr.
Lapkričio 16-oji – Tarptautinė tolerancijos diena. Jau beveik ketvirtį amžiaus (UNESCO sprendimu ji paskelbta 1995 m.) šią dieną pačiomis įvairiausiomis formomis kalbame, ...
Lietuvoje važinėjantys keleiviniai traukiniai – seni, žadama įsigyti naujų. Linos Jakubauskienės nuotr.
AB „Lietuvos geležinkeliai“ negalią turintiems žmonėms pristatė viziją ir planą, kaip riedmenys bei infrastruktūra iki 2024-ųjų pabaigos turėtų būti pritaikyti riboto judumo ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų