Pirmą kartą pamačius Vilmą Tūbutytę dėmesį atkreipia jos šviesūs plaukai ir plati šypsena. Pasižiūrėjus šiek tiek įdėmiau – dėmesys nukrypsta į jos rankas, kurios išmargintos įvairiais raštais. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad šias dėmes ant kūno paliko ugnis, tačiau jų autorė – baltmė, dar žinoma, kaip vilitigo liga.

Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad šias dėmes ant kūno paliko ugnis (nuotr. Aistė Krasauskienė) (nuotr. asm. archyvo)

Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad šias dėmes ant kūno paliko ugnis (nuotr. Aistė Krasauskienė) (nuotr. asm. archyvo)

Moteris juokauja, kad jos kūną puošia visi žemynai. Anksčiau kūną marginančius raštus ji stengėsi slėpti papildomais sluoksniais drabužių ar dirbtiniu įdegiu, tačiau dabar ji kasdien stengiasi susitaikyti ir vis labiau save pamilti.

Konkrečių baltmės atsiradimo priežasčių nėra. Yra tik įvairios spėlionės. Viena iš jų – ligą gali sukelti didelis stresas. Moteris sako, kad galbūt taip buvo ir jos atveju, nes dėmės ant kūno pradėjo plisti po brandos egzaminų, įstojus į universitetą, tačiau tai tik prielaidos.

„Kraujyje nyksta melaninas, melaninas atsakingas už pigmentą ir taip nyksta pigmentas.  Tai grandininė reakcija“, – į klausimą, kas yra baltmė atsako moteris.

Maža dėmelė

Vilma nežino, kada tiksliai atsirado pirmoji dėmelė. Balta žymė pasirodė netoli bambos, buvo nedidelė, tad jos nesureikšmino. Ji juokiasi, kad yra kilusi iš mažo miestelio, o ten gyvenantys žmonės nekreipia dėmesio į tokius smulkius dalykus.

REKLAMA

„Pirmą kartą nuėjau pas gydytojus dėl šios ligos besimokydama pirmame universiteto kurse. Man buvo 19 metų. Buvo praėję jau 5-6 metai nuo pirmosios dėmelės ir jos buvo nemažai paplitusios: tarp pirštų, vidinėje alkūnių pusėje, ties kelių linkiu – visose lenkimo vietose“, – pasakoja ji.

Vilma niekada nenešioja marškinėlių ar suknelių be rankovių, ant petnešų

Vilma niekada nenešioja marškinėlių ar suknelių be rankovių, ant petnešų

Tačiau apsilankymas pas gydytoją jaunai merginai nepadėjo. Po apsilankymo ji jautėsi tik dar prasčiau. Vilmai atrodė, kad gydytoja pati nežinojo, ką pasakyti, nes ji tiesiog atsivertė medicinos enciklopediją ir iš jos perskaitė diagnozę.

„Kodėl, kas, kaip, kas normalu, o kas ne – atsakymų negavau, bet aš daugiau ir nebesilankiau pas medikus, nes nuėjus supratau, kad aš jau buvau daugiau informacijos susirinkusi internete nei man pasakė gydytoja“, – prisimena moteris.

Gydymo nėra

Vilma pasakoja, kad tą kartą apsilankyti pas gydytoją ją paskatino internete rasta informacija apie spindulių terapiją, kuri galbūt galėtų padėti. Tad merginą vedė viltis, kad jai pasiūlys šį gydymą ir jos odos išvaizda pasikeis, tačiau gydytoja apie tai net neužsiminė.

„Vėliau pati daugiau pasiskaičiau apie tą terapiją ir pamačiau, kad tai yra gana abejotinas dalykas. Man pasirodė, kad tai nėra geras sprendimas, nes taikant tą spinduliavimą reikia gerti vaistus, kurie slopina organizmo imunitetą. Pagalvojau, kad gal aš geriau pabūsiu su tomis dėmėmis“, – šypsosi ji.

Viskas pasikeitė, kai Vilma suprato, kad visą gyvenimą nuslėpti savo ligos nepavyks

Viskas pasikeitė, kai Vilma suprato, kad visą gyvenimą nuslėpti savo ligos nepavyks

Pati vis daugiau informacijos ieškodama ji pamatė, kad mokslininkai dėl šios ligos nesuteikia daug vilties, juose nurodoma, kad gydymo tiesiog nėra. O ir medicininiu požiūriu, jokių grėsmių gyvybei ar sveikatai baltmė nesukelia. Baltos dėmės tiesiog plinta ir plečiasi, kol galiausiai visas kūnas tampa visiškai baltas.

REKLAMA

„Populiaresnėje literatūroje dar buvo siūloma pirkti brangius kremus, gerti morkų sultis arba vartoti folio rūgštį. Morkų sultis ir folio rūgštį išbandžiau, nes bet kuriuo atveju jie yra naudingi, o nuo kremų susilaikiau“, – su plačia šypsena pasakoja ji.

Bandydavo uždengti dėmes

Dabar keistų žvilgsnių Vilma sulaukia vis mažiau. Ji pasakoja, kad niekada nėra buvę taip, kad ją užkalbinę žmonės klaustų apie odą. Tačiau vaikų klausimai yra neišvengiami, tad į juos paprasčiausiai atsako, kad nudegė per ilgai buvusi saulėje.

„Draugės sūnus mane kiekvieną kartą bara, kad aš vėl nepasitepiau kremu nuo saulės ir įdegiau. Mažam vaikui nepaaiškinsi, kad čia yra liga ir taip tiesiog yra, tad visada jį išklausau ir atsakau, kad taip, pamiršau, bet kitą kartą jau tikrai pasiimsiu“, – juokiasi ji.

Viskas prasidėjo nuo mažos dėmelės šalia bambos

Viskas prasidėjo nuo mažos dėmelės šalia bambos

Tiesa, pačiai Vilmai reikėjo daug laiko ir pastangų, kad galėtų susidraugauti su savo oda. Pradėjus atsirasti vis daugiau dėmių, ji stengėsi jas nuslėpti.

„Bandžiau savaiminio įdegio kremus tepti, kol tos dėmelės buvo nedidelės. Niekada nenešiojau marškinėlių ar suknelių be rankovių, ant petnešų. Maudymosi kostiumėliai pas mane visada buvo vientisi. Dėmėms atsiradus kirkšnyse aš ant maudymosi kostiumėlio pradėjau dėtis sportinį sijoną. Taip dariau gal 10 ar daugiau metų.

Seniau būdavo, kad nesvarbu, kaip vasara bebūtų karšta, bet su sijonais ar suknelėmis visada nešiodavau pėdkelnes, kad nesimatytų dėmių. Keliai atrodė kaip nubalnoti. Dėmės matėsi ir per pėdkelnes, bet tas papildomas medžiagos sluoksnis buvo svarbus psichologiškai“, – prisimena Vilma.

REKLAMA

Viskas pasikeitė, kai Vilma suprato, kad visą gyvenimą nuslėpti savo ligos nepavyks. Be to, sijonas ant maudymosi kostiumėlio trukdė ir baseine – plaukti ilgus atstumus, kai aplink kojas pinasi sijonas, buvo labai nepatogu.

Neišsipildžiusios svajonės

Vilma atskleidžia, kad dėl savo ligos nuoširdžiai verkė tik du kartus. Pirmasis buvo po pokalbio su gydytoja, o antrasis, kai liga pasireiškė ant veido.

„Dėl baltmės verkiau du kartus: pirmąjį kartą po apsilankymo pas gydytoją. Tuomet mane pamačiusi gydytoja griebėsi už galvos ir pradėjo mane apraudoti, kad kokia aš jauna, kokia graži ir jau tokia liga.

Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad šias dėmes ant kūno paliko ugnis (nuotr. Aistė Krasauskienė)

Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad šias dėmes ant kūno paliko ugnis (nuotr. Aistė Krasauskienė)

Antrą kartą verkiau, kai važiuojant su draugais į Krymą pamačiau, kad išryškėjo dėmės ant veido. Labai to nelaukiau. Tada sėdėjau priekinėje keleivio sėdynėje, pasižiūrėjau į veidrodėlį ir pamačiau, kad atsirado baltos dėmės aplink lūpas. Man upeliais pradėjo tekėti ašaros. Draugai nesuprato, o aš negalėjau paaiškinti“, – pasakoja ji.

Moteris pasakoja, kad dėl ligos ji pamiršo ir vieną iš savo svajonių. Mokydamasi mokykloje ji ilgą laiką svajojo apie aktorės karjerą. Ji juokiasi, kad ir kitaip negalėjo būti, kai nuo pat mažų dienų buvo užkelta ant scenos, tačiau ligai progresavus norėjosi nukišti save į kamputį, kuriame niekas negalės jos pastebėti.

Dabar Vilma organizuoja renginius, veda mokymus, tad kartais jai atsidurti dėmesio centre tenka. Po vieno iš tų kartų prie jos priėjo mergina, kuri norėjo padėkoti. Tai nebuvo keista, nes žmonės dažnai prieina padėkoti už renginį, tačiau tas kartas buvo kitoks. Mergina papasakojo, kad jos mama irgi serga baltme, tačiau bijo rodytis viešumoje. Ji padėkojo Vilmai už drąsą būti savimi.

REKLAMA

Išskirtine nesijaučia

Nors draugai dažnai jai kartoja, kad jos neįsivaizduoja be ant jos kūno esančių raštų, tačiau ji pati išskirtine savęs nelaiko.

Nors mergina ir susitaikė su liga, tačiau į kalnus vis tiek pasiima maskuojantį pieštuką

Nors mergina ir susitaikė su liga, tačiau į kalnus vis tiek pasiima maskuojantį pieštuką

„Dažnai stengiuosi net pamiršti tai. Žinoma, kiekvieną dieną matau save veidrodyje, bet bandau nematyti ligos. Nėra taip, kad jausčiausi labai faina ir išskirtinė. Paskutiniu metu man vis daugiau kalbėti apie tai tenka. Tai nėra labai paprasta, bet stengiuosi priimti tai, kaip iššūkį.

Esu girdėjusi ne vieną atvejį, kai žmonės turintys šią ligą stengiasi neiti iš namų, bet yra ir žmonių, kurie tikrai tuo didžiuojasi. Man norisi kalbėti ne dėl to, kad pati labai didžiuočiausi, bet todėl, kad yra žmonių, kurie blogai dėl to jaučiasi, kad jiems būtų šiek tiek geriau“, – pasakoja ji.

Vilma jau išmoko susitaikyti su savo išvaizda, tačiau jai dar nepavyko atsikratyti visų ją persekiojusių kompleksų. Kartais pasirodo mažos smulkmenos, kurios tarsi sugrąžina į tuos laikus, kuomet Vilmai norėjosi slėpti savo kūno dėmes.

„Atostogauju kalnuose, kur nereikia eiti į barus ar gulėti prie jūros. Taip tarsi išvengiu to, kur nesijaučiu labai komfortiškai. Sportinėje aplinkoje yra visai kiti prioritetai, čia nėra tikslo parodyti, koks esi gražus ar pademonstruoti naują suknelę.

Atrodo, kad ir susitaikiau su liga, bet vis tiek važiuodama į kalnus, pasiimu maskuojantį pieštuką veidui, nors atrodo, kad ten tikrai niekam neturi rūpėti, kaip atrodo mano veidas“, – sako ji.

Roma
2019-11-24 19:29:40
Esi graži ir drąsi mergina. Šaunuolė
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
JURGIS IŠ VILNIAUS 2019-11-24 23:10:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
AŠ ŠITĄ LIGĄ PASTEBĖJAU BŪDAMAS 28 METU, DABAR MAN 63 IR NEIMU Į PLAUČIUS. ČIA YRA TĖVŲ GENAI IR NIEKAS NUO TO NENUMIRĖ IR NEPAKEIS JOKIE VAISTAI, AR DAR KAS NORS. TAIP KAD GYVENKIME SPALVOTAM GYVENIME.    ATSAKYTI
Donatas 2019-11-24 22:06:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gražus žmogus visada liks gražiu.Laikykitės.    ATSAKYTI
Diana 2019-11-24 21:38:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tau linkiu dar daugiau optimizmo, be abejonės sveikatos. Tikrai esi labai graži mergina, sėkmės tau.
   ATSAKYTI
Justas 2019-11-24 21:38:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Turiu tokia dėmes,jos po truputį migruoja-aplinkiniai reaguoja normaliai,neišskiria,matau ne pas vieną, vaikams nepersidavė .Turi pats nekompleksuoti ir viskas bus ok.   ATSAKYTI
Jone 2019-11-24 21:18:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vilmute, tikrai pažistu keletą žmonių, jie kaip visi, dirba, sukūrę šeimas, džiaugiasi gyvenimu. Labai linkiu, kad pasijustum lygiai taip.    ATSAKYTI
Laura Marti 2019-11-24 19:48:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jo,ziauru,kai sau nepatinki,pries gamta nepaeisi... Bet as tikiu ir zinau,kad tokie zmones yra isskirtiniai,tai tokie,kurie turi kazka ...,..   ATSAKYTI
Roma 2019-11-24 19:29:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Esi graži ir drąsi mergina. Šaunuolė   ATSAKYTI

Top Video

Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Tarp gyventojų kilo panika: kiemuose užfiksavo nevaldomą pavojų
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
REKLAMA
Lietuvaitė Violina perspėja neapsaugoti populiaria sulčių programa  (nuotr. asm. archyvo)
Šveicarijoje jau kuris laikas gyvenanti lietuvaitė Violina nebegali tylėti – populiari detoksinė sulčių programa kaip reikiant sugadino jos sveikatą. Kaip ji pati sako, tokia ...
Parodė, kur gyveno mirusi mergytė su savo mama: norisi susigūžti  (nuotr. stop kadras)
Mirusios dviejų su puse mėnesio mergytės kūnelis Klaipėdos bendrabutyje sukrėtė net visko mačiusius. Pirminiais duomenimis, kūdikis galėjo būti miręs dar prieš savaitę. Mergytė ...
Iš Vytauto V. Landsbergio – žinia apie mamą: paspruko iš ligoninės (Martyno Mažvydo bibliotekos nuotr.)
Antradienio rytą rašytojas Vytautas V.Landsbergis socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalijo žinute apie savo mamos, Gražinos Ručytės-Landsbergienės, pabėgimą iš ligoninės bei ...
Amanda atsikratė 19 kilogramų (nuotr. asm. archyvo)
Per 9 mėnesius Amandai pavyko atsikratyti 19 kg, o tai pavyko atsisakius vos vieno ingrediento  – cukraus. Mergina pasakoja, kad ji niekada nebuvo stambi, tačiau viena ...
15 metų kunigystės keliu ėjęs ir viską metęs Edgaras (nuotr. asm. archyvo)
Renatos Šakalytės-Jakovlevos laidoje „Lūžis“ vieši buvęs kunigas Edgaras Vegys. Po 15 metų, iš kurių septyneri buvo skirti mokymuisi kunigystės, o likusieji - kunigo darbui, ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Tarp gyventojų kilo panika: kiemuose užfiksavo nevaldomą pavojų
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
2020 metų Lietuvos biudžetas: kieno dalis jau nuraškyta aišku ir šiandien
DABAR RODOMA
2020 metų Lietuvos biudžetas: kieno dalis jau nuraškyta aišku ir šiandien
DABAR RODOMA
Gitanas Nausėda apie keliavimą į regionus: yra pasikartojanti problema
DABAR RODOMA
Klaipėda vis labiau stebina: Kalėdų Senelis – atnėrė vandeniu
DABAR RODOMA
Keičiama Klaipėdoje rasto negyvo kūdikio mirties galima versija
DABAR RODOMA
Paskaičiavo: kiek vidutiniškai lietuvis pasirengęs išleisti Kalėdoms
DABAR RODOMA
Vilniuje neeilinė avarija: iš degalinės veržėsi dujos
DABAR RODOMA
Sukrėstos moksleivės papasakojo apie nuogaliaus išpuolį prie mokyklos
DABAR RODOMA
Politologai apie nuleistą kartelę pateikimui į Seimą: bus išbandymas patiems rinkėjams
DABAR RODOMA
Vieta Radviliškio rajone kaip užkeikta: ir šįryt įvyko mirtina avarija
DABAR RODOMA
Įamžino gėdingą Gražulio poelgį Seime: dovanėlę iš nosies prilipdė ant palangės
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų