Vakar Lietuvą apskriejusi žinia apie namuose mirusį naujagimį nepaliko abejingų. Šiandien, praėjus kone parai po įvykio, aiškėja, kaip jaučiasi gimdyvė.

Gimdymas (nuotr. 123rf.com)

Gimdymas (nuotr. 123rf.com)

Kaip naujienų portalui tv3.lt sakė Vilniaus gimdymo namų direktorė, gydytoja Kornelija Mačiulienė, moteris apie planuotą gimdymą namuose tikrai nebandė specialiai slėpti, nors tokia informacija ir buvo pasirodžiusi viešumoje.

Pasakė, kaip jaučiasi

„Taip ji pasakė pačioje pradžioje, kai tik ją atvežė, bet paskui ėmė ir pasakė tiesą. Nieko ji nebandė nuslėpti. Namų vonioje ji gimdė, bute.

Čia buvo vos vienos minutės reakcija į klausimą, kai ji pasakė, neva neplanavo gimdyti namuose, tačiau jau netrukus ji pasakė tiesą“, – sakė direktorė ir pridūrė, kad žinutę apie tai, kad moteris gimdymą bandė slėpti, žurnalistams pateikė vakar, pačioje pradžioje. 

Pasiteiravus, kaip šiuo metu jaučiasi gimdyvė ir ar jau žino skaudžią tiesą apie mirusį naujagimį, K.Mačiulienė buvo atvira:

„Taip, ji viską žino. Su ja dirba psichologai dar ir šiandien. Šį rytą ji jautėsi gerai, geriau negu vakar. Kiek laiko bus ligoninėje, kol kas nėra aišku. Dabar labai svarbu, kad ji sustiprėtų ir atsigautų“, – sakė direktorė.

REKLAMA

Iškart po nelaimės, moteris su greitosios automobiliu buvo pristatyta į Vilniaus gimdymo namus. Čia jai suteikta visa reikalinga profesionalų pagalba.

Gimdymo namų direktorės teigimu, moteris į ligoninę buvo atvežta paryčiais, kankinama tam tikrų komplikacijų. „Moteriai buvo nustatytos tam tikros komplikacijos. Visas jas sutvarkėme, šiuo metu gimdyvės savijauta yra patenkinama.

Gimdyvei, jos vyrui ir giminaitei, kuri buvo šalia, daugiau nei pusė dienos buvo teikiama psichologinė pagalba“, – aiškino K.Mačiulienė.

Direktorės teigimu, moteris nebuvo praradusi sąmonės, sąmoninga išliko visą laiką, tačiau kai buvo atvežta į gimdymo namus, fakto apie kūdikio mirtį, nežinojo. „Nežinome, ar moteris jau žino apie tragediją. Moteris bendrauja su psichologe, o ji turi teisės neteikti jokių duomenų apie tai net man.

Kai tik ją atvežė, moteris apie įvykį nežinojo“, – sakė pašnekovė.

Tokių atvejų vos keli

Vilniaus gimdymo namų direktorės K.Mačiulienės teigimu, per metus tokių atvejų pasitaiko apie 4. „Panašūs atvejai nėra dažni – dažniausiai atvežamos gimdyvės tais atvejais, kai nebegali susitvarkyti namuose. Per metus pasitaiko apie 4 atvejus.“

Ar tokia tragedija, paženklinta mirtimi, galėtų būti pamoka visoms, planuojančioms gimdyti namuose? „Į gimimo procesą žiūriu atsakingai ir sakau, kad kiekvienu atveju gimdymas turi vykti ligoninėje, nes namuose, kad ir kokie jie bebūtų, nėra sąlygų priimti gimdymą.

Net ir dabar akušerės, kurios galėtų priimti gimdymą namuose, nesutinka to daryti, nes jaučiasi atsakingos tiek už motiną, tiek už naujagimį. Reikia pastebėti, kad gimdymo metu dažniausiai nukenčia naujagimis“, – komentavo vadovė.

REKLAMA

Neaišku, kaip bus toliau

Jos teigimu, gimdyvė, atvežta greitosios automobiliu, jokių dokumentų arba leidimo gimdymo namuose, neturėjo. „Iki šio ryto gimdyvė mums nebuvo pažįstama, pas mus anksčiau tikrai nesilankė. Kiek laiko ji dar praleis ligoninėje, nėra aišku.

Situacija šviežia, neaišku, kaip viskas klostysis toliau“, – paaiškino K.Mačiulienė.

Dar šių metų sausio pradžioje Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, kuris tam tikromis sąlygomis leidžia moterims gimdyti namuose. Tačiau tokie įvykiai kaip šis parodo, kad ne visos moterys gerai pagalvoja, prieš pasirinkdamos gimdyti namuose.

Ketvirtadienio rytą, Vilniuje, moteriai gimdant namuose, mirė naujagimis. Policijos duomenimis, 1979 metais gimusi moteris gimdė vandenyje su pribuvėja. Gimęs berniukas nerodė gyvybės ženklų.

Priežiūros paslaugą teikia gydymo įstaigų akušeriai

Dar sausio mėnesį Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis teigė, jog nuo šiol gydymo įstaigose dirbantiems specialistams nebėra teisinių kliūčių padėti nėščiosioms gimdyti namuose, jei gydymo įstaiga turi licenciją ir su nėščiąja yra sudariusi sutartį.

„Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos iniciatyva jau papildytas licencijuojamų paslaugų sąrašas. Tad gydymo įstaigos, norinčios teikti gimdymo namuose priežiūros paslaugą, turės gauti licenciją.

O moterys, norinčios gimdyti namuose, galės su tokia gydymo įstaiga sudaryti sutartį ir gauti profesionalią specialistų priežiūrą iki ir po gimdymo“, – sakė viceministras A.Šešelgis.

REKLAMA

Gimdymo namuose priežiūros paslaugą gali teikti gydymo įstaigoje dirbantys akušeriai, turintys daugiau nei 2 metų darbo patirtį, atlikę ne mažiau kaip 100 gimdyvių ir naujagimių apžiūrų, priėmę virš 50 gimdymų.

Taip pat jie privalo turėti pirminės akušerinės pagalbos, naujagimių gaivinimo bei naujagimių būklės stabilizavimo ir paruošimo transportuoti žinias.

Namuose neleidžiama gimdyti šioms moterims

Nustatyta, kad tokia paslauga nėra teikiama nėščiosioms, kurios turėjo cezario pjūvį, gimdos operaciją, neišnešiotą nėštumą arba nustačius nėštumo ar vaisiaus patologiją, naujagimio sklaidos trūkumus, nėščiosios ligas, komplikuojančias nėštumo eigą.

Taip pat ir tais atvejais, kai yra nepalanki būklė dėl pagalbinio apvaisinimo, gimdant pirmą kartą, esant vyresnei nei 40 metų arba jaunesnei nei 18 metų nėščiajai.

Lietuva, įsiteisinusi gimdymą namuose ir nustačiusi specialias taisykles, būtinas saugumui gimdyvės ir jos kūdikio saugumui užtikrinti, prisijungė prie 20 Europos Tarybos narių ir 16 Europos Sąjungos šalių narių, kuriose reglamentuotas gimdymas namuose.

Gimdymą pripažino nelegaliu

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė sakė, kad tai, kas įvyko šį rytą, yra visiškai nelegalu.

„Pirmiausia labai liūdna dėl tokios skaudžios nelaimės – kūdikio mirties. Tai didžiulė netektis šeimai, stiprus sukrėtimas, kuris neabejotinai išliks ilgam ne tik jų, bet ir visuomenės atminty. Lieka tik apgailestauti, kad yra tėvų, kurie rizikuoja gimdyti namuose, nesilaikydami nustatytos tvarkos ir rizikuodami savo vaikelio bei savo gyvybėmis.

REKLAMA

Aš kaip moteris ir mama niekada nesirinkčiau gimdymo namuose, nes tikiu mūsų šalies medikais, jų profesionalumu, o mūsų šalies gydymo įstaigos ir medikais yra puikiai pasirengusios profesionaliai suteikti paslaugas net ir pačiais sudėtingiausiais atvejais.

Juolab, kad šiuo metu dar nei viena gydymo įstaiga neturi licencijos ir negali teikti tokių paslaugų, t.y. priimti gimdymų namuose. Gimdymo namuose tvarka įsigaliojo nuo šių metų pradžios.

Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos duomenimis, iki šiol nei viena gydymo įstaiga nesikreipė prašydama suteikti licenciją teikti gimdymo namuose paslaugą. Gydymo įstaigos tam ruošiasi atsakingai ir neskuba.

Paprastai kalbant, gimdymas namuose yra licencijuota veikla, o šiuo metu licencijos niekas neturi ir net neprašė. Vadinasi, tai kas įvyko šiandien anksti ryte yra ne kas kita, o nelegali veikla.

O tai jau yra teisėsaugos darbas toliau aiškintis. Mūsų žiniomis ir kiek buvo skelbta viešai, jau pradėtas ikiteisminis tyrimas. Tiek SAM, tiek Akreditavimo tarnyba, jei reikės, padės atliekant šį ikiteisminį tyrimą.

Jei gimdyvė būtų turėjusi sutartį su gydymo įstaiga, jos atstovai būtų turėję dalyvauti gimdyme arba užtikrinti jos gimdymą gydymo įstaigoje, jei ji dėl medicininių priežasčių nebūtų galėjusi gimdyti namie.

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, kuri yra labai griežta, pranešti įstaigai reikia apie gimdymą. Žinoma, jei turi su ja sutartį dėl tokių paslaugų. Tikėtina, kad šiuo atveju nebuvo pranešta apie gimdymą.

Tad SAM kviečia visuomenę ir būsimus tėvelius elgtis atsakingai, galvoti ne tik apie savo norus ar įgeidžius, bet pirmiausia – apie būsimo vaikelio saugumą ir gyvybę, sklandų atėjimą į šį pasaulį.

REKLAMA

Labai gaila, kad yra tėvų, kurie net ir žinodami, kad dar nei viena gydymo įstaiga neteikia tokių paslaugų, visgi ryžtasi tokiam žingsniui, švelniai tariant – avantiūrai. Juk reikia suprasti, kad gimdymo metu gali kilti įvairių komplikacijų, dėl to profesionali medikų priežiūra yra būtina, ji gali lemti gyvybės ir mirties klausimą.“

 

Danutė
2019-08-23 12:09:26
Gal bus pamoka svaičiojantiems apie gimdymą namuose, jei jau nori taip elgtis, tai gal tegul grįžta į akmens amžių, gyvena olose, medžioja ir gimdo laukuose, tada 50% išgyvendavusių vaikų, bus normali atranka..
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Donas 2019-08-30 13:38:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Brisgalvoja sarlatanai . Vargsas kudikis tegul ilsis ramybeja .   ATSAKYTI
Kriste 2019-08-30 01:55:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Uzuojauta bendraamzei moteriskei sita mada.ateina.is europos sajungos. Mada gimdyti manuose arba ligonineje sukurti gimdykla kaip namu salygos . . Pati isbandžiau ir tai didziausia nesamone ka galima sigalvoti. Grazus zodziai. Eu. Tai tiw parys viduramziai tik graziai padekoruotos sienos. Ir tikrai pries kad isdraskytu gydytoju komandas kurios viskuo rupinasi . Ale del pinigu sutaupimo paliks dulas ir padeja kuri praktikante. Pribuveja. O medikas tik ginekologas ateina ivertinti rezultato. Viena kai isejo atnesti tabletes nuo skausmo tai ir dar dabar nesa o jau vaikas 5mėnuo. antra karta tikrai nenoriu tokio personalo aplinkoje gimdyti. Nes kokie paveiksliukai ant sienu tuo metu kai nuo skausmo akyse net balta . Yra visiskai vienodai. Pirma vaika gimdžiau Lt. Prie daktaru komandos 1999 . Eu konkreciau (De). Lygis studentai pribuveja. (Ne akusere ne gyditoja). O gimdymas vykoieato universitetinej ligonimej. Pasiseke kad vikas sekmingi ir lengvi gimai.
   ATSAKYTI
Jone 2019-08-26 09:15:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nesąmonė gimdyti namuose, ne viduramžiais gyvename. Yra nuostabūs gydytojai kurių pagalba gimsta kūdikis. Gal po tokių mirčių susimąstys kvailos mamytes.    ATSAKYTI
Aida 2019-08-25 19:32:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Uzupjauta seimai, bet del gimdymo namuose- kazkokia nesamone! Veryga turi uzdrausti tai daryti !    ATSAKYTI
Irmis 2019-08-25 11:09:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vestina uz matematika turejo 13 nepykit ant jos   ATSAKYTI
Ona 2019-08-25 08:16:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei jau nenori gimdyt valdiskoj ligoninej yra tam privacios.o jei jau neturi tiek pinigu susimoketi rinkis kaip visi eiliniai zmones.gimdyk gydytoju prieziurije.bet ne susigalvoja visokias dulas.prisigalvokit visokias viduramziu pribuvejas ir t.t.   ATSAKYTI
Mociute 2019-08-23 13:55:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Galės TV laidose patarimus dalinti    ATSAKYTI
Birutė 2019-08-23 13:34:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Žinoma čia baisi nelaimė kad taip atsitikoo mirė naujagimis užuojauta visai šeimai
Bet žinot man taip atsibodo skaityti tą patį jau antra diena apie šią baisią nelaimę rašot ir rašot čia žmogui nerviškai veikia ar neturit ką daugiau rašyti ? Tą patį ir tą patį    ATSAKYTI
........ 2019-08-24 00:45:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Birute, jeigu jūs nenorite tai tiesiog neskaitykite, o jaunimas tegu skaito, skaito ir skaito, kad suprastu kas gali nutikti neatsakingai pasielgus.  
Gydytoja 2019-08-23 13:00:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Susijaudinusi rašiau, atsiprašau už neištaisytas klaidas. Visą savo medicinos ir mokslo praktiką nuolat mačiau, kad už nesekmes atsako asmuo suteikęs ligoniui pagalbą, o ne tos pagalbos nekompetitingi organizatoriai.(pvz. Kalio chloridas didelėse talpose turi būti neprieinamas slaugytojai, atsako administracija)
Ir nemažiau nusikalstamai atsilikusi yra visuomenės sveikatos švietimo sistema, "ant popieriaus" jai skiriamos gausios lėšos nesukuria numatyto galutinio produkto.
Neveikia Sveiktaos ekonomikos sistema, jos tiesiog nėra, pinigai , skiriami sveikatai neatsiperka, tai žino visos finansų, teisėsaugos, žmogaus teisių institucijos. Kas išdrįs įveikti šitą "nuogą karalių" ?   ATSAKYTI
M 2019-08-23 12:57:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Avantiura baigiasi vaiko mirtimi,sugalvokite gimdyti miške,ar juroje ir dar vienos.Buna neadekvaciu zmoniu,ar visokiu sektu veikeju.Kuriems įstatymai negalioja.   ATSAKYTI
Labai abejoju 2019-08-23 12:55:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Labai abejoju, kad šeimai tai didziulis sukrėtimas. Juk jei ryžosi gimdyti namuose be medikų priežiūros tikriausiai suprato ir rizikas. Numatė kuo gali ta avantiūra baigtis. Bet rizikavo, kaip koks girtuoklis ssdamas girtas už vairo ir kvailai tikėdamas, kad pasieks tikslą laimingai, bet staiga trenkia šį į medį!    ATSAKYTI
Lee 2019-08-27 05:50:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
elementariai nusipezat  
Gydytoja 2019-08-23 12:23:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Visuomenė informuota, kad nuo sausio galima gimdyti namuose, bet gydymo įstaigos ir akušerės neturi licenzijų.
Tai prisijungėmė prie Europos "ant popieriaus", o europiniam gymdymui namuose yra būtinos mobilios brigados su pilnu rinkiniu gimdymo pagalbai, vaisiaus monitoringui, sterilumo išlaikymui. Gimdyti namuose yra prabang aukšto lygio, paslauga, kuri turi būti užsakoma.
Tagi tipiškas "paukščiuko" padėjimas Europiniam lygmenį ir visiška dezinformacija paslaugos vartotojams vietoje.Europinė Gimdymo namuose paslauga dar neegzistuoja Lietuvoje, jos realizavimui reikia specialistų ir didelių investicijų.
   ATSAKYTI
lina 2019-08-23 14:41:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
nenori tie specialistai taip rizikuoti, supranta kokia tai nesamone. O ir islaidos-kokio galo ka nera svarbiu dalyku kuriems reikalingos lesos? jei kokia proto bokste uzsimano avantiuros lai pasisamdo ir susimoka uz visa ta personala. ir dabar kai kas nepavyko tai jau su greitaja pas medikus, tokioms gydymo islaidas liepciau susimoket. kodel mokesciu moketojai turi ju kaprizus apmoketi?  
dar 2019-08-24 13:00:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Jūs visiškai teisi, įsakymas priimtas tik dėl akių, kaip ir visi kiti pastaruoju metu priimti įsakymai medicinoje.  
Danutė 2019-08-23 12:09:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Gal bus pamoka svaičiojantiems apie gimdymą namuose, jei jau nori taip elgtis, tai gal tegul grįžta į akmens amžių, gyvena olose, medžioja ir gimdo laukuose, tada 50% išgyvendavusių vaikų, bus normali atranka..   ATSAKYTI
Regina 2019-08-23 12:59:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Didžiausia nesąmonė su tais gimdymais namuose. Niekaip nesuprantu tų mamyčių logikos. Tai kur mes esame ? Gal viduramžiuose ?  
Vestina 2019-08-23 20:13:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-20
Dar vienas svarbus faktas kad jai 48 metai ar visai neadekvati gimdyt namie tokio amziaus ir jei kas klaus is kur zinau parasyta kad ji gimus 1979  
Emaa 2019-08-23 22:53:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Vestina gal tu pirma skaičiuoti išmok, ir tik po to rašyk nesąmones   

Top Video

Laidotuves pertraukė netikėtumas: vyrui teko šokti į iškastą duobę
DABAR RODOMA
Laidotuves pertraukė netikėtumas: vyrui teko šokti į iškastą duobę
DABAR RODOMA
Išgyveno nemaloniausią incidentą lėktuve: keleivei prireikė palydovų pagalbos
DABAR RODOMA
Paviešintas įrašas, kaip siuntų darbuotojais apsimetę vyrai surišo šeimą ir ją apvogė
DABAR RODOMA
Moteris patyrė gyvenimo sukrėtimą: su taksi nevažiuos dar ilgai
DABAR RODOMA
Nufilmuota tragedijos akimirka: neišsiskleidęs nei vienas parašiutas pražudė vyrą
DABAR RODOMA
Paliko vienam kartui su tėčiu: mama išvydusi savo mažylę paklaiko
DABAR RODOMA
Nepaprasta akimirka: draugystė ištirpdė milijonų internautų širdis
DABAR RODOMA
Išlaisvinti dešimtys žmonių, kurie metų metus buvo laikomi narvuose
DABAR RODOMA
Keistas incidentas: gelbėjo ant pastatų laipiojančią nuogą moterį
DABAR RODOMA
Pareigūnai paviešino įrašą: gelbėjo springstantį kūdikį
REKLAMA
Šuns ir kačiuko draugystė (nuotr. stop kadras)
Nepaprastai žavus vaizdo įrašas paplito internete. Jame užfiksuota, kaip išgelbėtą kačiuką į savo globą priima ne kas kitas, o milžiniškas šuo. Šis keturkojis taip pat buvo ...
Jehovos liudytojų sueiga JAV (nuotr. stop kadras)
Iki šiol viena iš labiausiai įvairiais mitais apipintų religinių bendruomenių be abejonės yra Jehovos liudytojai. Kaip atrodys pasaulio pabaiga, kodėl Jehovos liudytojai negali ...
Įkvepianti vilnietės motinystė: gimus neįgaliam sūnui, įsivaikino dar ir mergaitę (nuotr. asm. archyvo)
Renatos Šakalytės-Jakovlevos laidoje „Lūžis“ vieši interjero dizainerė Šarūnė Šaltenė. Net sulaukusi pirmagimio su Dauno sindromu, ji su vyru neatsisakė planų įsivaikinti ...
Centro vadovė Renata Rimdžiuvienė (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Atokiau nuo miesto šurmulio, apsuptas gelstančių miškų, stovi Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namai-pagalbos centras „Šeimos slėnis“. Čia jau dvidešimt vienerius metus ...
Šešiametis Neidas sužavėjo visą tūkstantinę minią (nuotr. asm. archyvo)
Kai praeitą savaitę Kauno „Žalgirio“ arenoje stebėti aršią dvikovą tarp komandų „Žalgiris“ ir „Baskonia“ susirinko apie 15 tūkst. žmonių, dar renginio pradžioje visą areną ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų