Šiaulių rajone, Šapnagių kaime gyvenanti Edita Atkucevičiūtė-Ilina (37) drauge su savo vyru ir trimis vaikais, rodos, gyveno įprastą ir nieko neišsiskiriantį šeimyninį gyvenimą. Tačiau šie metai šeimai prasidėjo tragiškai – jų sodyboje kilo gaisras, kuris paženklino jų vyriausiąjį sūnų Tomą visam gyvenimui.

Lemtingas gaisras paženklino penkiametį Tomą visam gyvenimui (nuotr. facebook.com)

Lemtingas gaisras paženklino penkiametį Tomą visam gyvenimui (nuotr. facebook.com)

Penkiametis Tomas iki lemtingos gaisro dienos buvo visiškai sveikas ir guvus berniukas. Tačiau nelaimingo atsitikimo metu berniukas buvo arčiausiai gaisro židinio ir nudegė net 52 proc. savo kūno.

Tomas net dešimt dienų buvo paniręs į komą, o vėliau jam teko iškęsti gausybę procedūrų, perrišimų ir narkozių. Dabar berniuko veidą ir kūną yra pažymėję randai, kurie, pasak berniuko mamos, yra pergalės ženklas prieš mirtį.

Gaisras kilo žaibiškai

Sausio 20-ąją priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba gavo iškvietimą, Šiaulių rajone, Šapnagių kaime atvira liepsna degė rąstinis namas. Atvykus ugniagesiams, paaiškėjo, kad žmonės iš namo spėjo išeiti patys.

Name, kuris sudegė su viduje buvusiais daiktais iki tol gyveno Edita Atkucevičiūtė-Ilina su savo vyru ir trimis vaikais: penkiamečiu Tomu, trimete Rūta ir vos septynių mėnesių Indre.

REKLAMA

Gaisras buvo staigus, aš spėjau išnešti miegamajame miegojusias mergaites, o vyras gelbėjo sūnų, kuris taip pat miegojo kitoje vietoje, arčiausiai gaisro židinio, ir spėjo smarkiai nukentėti“, – lemtingas akimirkas prisimena trijų vaikų mama.

Vyriausiojo sūnaus Tomo nudegimai sudarė net 52 proc. kūno. Berniukas iš pradžių buvo gydomas Šiaulių ligoninėje, vėliau gulėjo Kauno klinikų reanimacijoje, dešimčiai dienų paniro į komą.

Tomo paprastą ir idilišką vaikystę tuomet pakeitė nesuskaičiuojama galybė operacijų, narkozių ir perrišimų.

Skausmingi ir tempiantys randai

Vietoj linksmų žaidimų su bendraamžiais, Tomas praleido tris mėnesius ligoninėje ir mėnesį laiko atliko reabilitaciją sanatorijoje. Grįžus namo, berniuko laukė tolimesnė reabilitacija Šiaulių moters ir vaiko klinikoje, kasdieninės odos tepimo ir priežiūros procedūros.

Randai dengia ne tik veidą, o visą kūną. Nedidelė dalis nudegimų sugijo patys, apie 35 proc. odos buvo persodinta. Iš nenukentėjusių vietų buvo imami, kai kur net po du kartus, donoriniai odos lopai, taigi – tose vietose taip pat yra randai.

Nudegimų randai formuojasi labai ilgai ir niekas negali pasakyti, kaip bus galutiniame variante“, – apie savo sūnų pasakoja E. Atkucevičiūtė-Ilina.

Kadangi Tomo nudegimai buvo gilūs, jam formuojasi hipertrofiniai randai – iškilūs, niežtintys, raudoni ir tempiantys. Specialios procedūros Tomui atliekamos ne dėl to, jog nesimatytų randų – tai yra neįmanoma, o tam, kad tokie randai nekaustytų berniuko judesių.

„Persodinta oda nėra panaši į normalią, joje nėra prakaito liaukų, plaukelių. Tokia oda pati nepasitempia, yra plonesnė, jautresnė ir ne tokia elastinga. Augant vaikui, randai nebūtinai išsitemps tiek, kiek reikės, gali tekti daryti korekcijas tam, kad jis galėtų normaliai judėti“, – paaiškina Tomo mama.

REKLAMA

Penkiamečio randai nėra tik kosmetinė problema, tačiau Lietuvoje tokios operacijos nėra kompensuojamos.

Įsivaizduoja piratus

Dabar visa šeima vis dar stengiasi pradėti kurti naują gyvenimą po nelaimingo atsitikimo, kurio metu neteko viso savo turto. Tačiau penkiamečiui Tomui tenka susitaikyti ne tik su nauju gyvenimo etapu, bet ir visam gyvenimui liksinčiais randais.

Pati Tomo mama pasakoja, kad berniuko randai yra skausmingi, juos nuolat niežti, o ir jų priežiūra, procedūros yra nemalonios. Berniukas negali pasidžiaugti net ir šiltomis vasaros dienomis, nes jis negali būti saulėje, o nors šiek tiek užsigavus, jo jautri oda tiesiog plyšta.

Tačiau penkiametis net ir kęsdamas stiprius randų skausmus, kartais užsimerkia ir panaudoja vaikišką savo fantaziją. Tam, kad būtų bent kiek lengviau.

„Kai kuriuose randuose jis randa panašumų į piratus ar žemėlapius. Žinoma, jis tikrai mielai sutiktų, kad jų nebūtų, kaip ir viso to įvykio, dėl kurio tikrai pasikeitė ne tik mūsų, bet ir jo gyvenimas.

Visiems mums tai sukelia neigiamų emocijų, kitaip negali būti. Manau, mes visi išgyvename taip vadinamą potrauminio streso sindromą ir su tuo susidoroti reikia daugybės jėgų, laiko ir darbo“, – atvirai kalba E. Atkucevičiūtė-Ilina.

Randus slepia po gobtuvu

Visai neseniai Tomo mama viešoje erdvėje pasidalino įrašu, kuriame moteris atvirai papasakojo, su kuo tenka susidurti jos penkiamečiui sūnui. Nuolatiniai spoksojimai, badymai pirštu ir kreivi žvilgsniai – tai tapo kasdienine berniuko rutina.

„Iš pradžių jis tikrai nekompleksavo dėl savo išvaizdos. Dabar jau pastebėjau, kad kartais jis viešoje vietoje, net nešviečiant saulei, užsideda kapišoną, panarina galvą. Manau, taip gali būti dėl nuolatinių klausimų apie tai, kodėl jis taip atrodo, o ne kitaip.

REKLAMA

Galbūt jis yra pastebėjęs ir nuolatinį spoksojimą, nors kol kas aštrių tiesioginių susidūrimų lyg pavykdavo išvengti. Viskas dar labai šviežia, mums visiems“, – sako pašnekovė.

Sulaukia gerumo ir pagalbos

Nelaimingo atsitikimo metu šeimos namai sudegė, tačiau vis dar stovi namo sienos, kurių išmontuoti šeima kol kas neturi laiko, nes stengiasi kuo daugiau darbų pasiruošti, kol gaus leidimą kito namo statyboms, jie planuoja rekonstruoti ūkinį pastatą.

Trijų vaikų mama pripažįsta, kad gerų žmonių pagalbą, palaikymą šeima juto nuo pat pirmųjų minučių po nelaimės.

„Kaimynai, artimieji, draugai ir visai nepažįstami žmonės žaibiškai aprūpino būtiniausiais daiktais, pirmosiomis dienomis nuolat kas nors budėdavo dieną – naktį, net nešiodavo vos mėnesio laiko kūdikį, rūpinosi maistu, vaistais, bet kokiomis smulkmenomis.

Kaune draugai rūpinosi vyru, kuris iš karto po gaisro su sūnumi išvažiavo ir prabuvo ten tris mėnesius ligoninėje. Aš tuo metu žindžiau kūdikį ir rūpinausi mūsų dukra, todėl buvau Šiauliuose“, – sako ji.

Šeimos draugai organizavo ir finansinės paramos rinkimą, surado fondą ir platino informaciją. Daugybė žmonių meldėsi, siuntė linkėjimus, palaikymo žinutes. E. Atkucevičiūtė-Ilina patikina, kad masinė gerumo ir vilties banga nesibaigia iki šiol.

Lemtingas gaisras penkiametį Tomą paženklino visam gyvenimui (nuotr. facebook.com)

Lemtingas gaisras penkiametį Tomą paženklino visam gyvenimui (nuotr. facebook.com)

Randai – pergalė prieš mirtį

Nors šeima sulaukia tikrai didelės pagalbos iš aplinkinių žmonių, viešoje erdvėje pasirodžiusiame įraše moteris pasakoja, kad jos penkiametis sūnus susiduria su patyčiomis.

REKLAMA

„Aš tikrai manau, kad dauguma žmonių linki kitiems gero, tiesiog, galbūt, nemoka tinkamai reaguoti, sutikę kažkuo išsiskiriantį žmogų. Piktybinių greičiausiai yra vienetai, tačiau labai daug situacijų sukelia kažkoks abejingumas, manymas, kad tai yra nieko baisaus.

Mano įrašas sulaukė gausybės skaudžių komentarų, kurie tik parodo, kad ši problema yra opi“, – atvirauja Tomo mama.

Tačiau moteris sako, kad tokie Tomo randai yra pergalės prieš mirtį ženklas. Randas susidaro gyjant žaizdai, todėl tai tarsi yra organizmo apsauginė reakcija.

Jeigu nebūtų rando, toje vietoje būtų atvira žaizda, kiltų infekcija ir žmogus galbūt net numirtų. Taigi, tai yra žymė, reiškianti organizmo gijimą – pergalę.

„Apie tokios žymės grožį ar negražumą aš nesu kompetentinga kalbėti, man mano sūnus gražus visoks ir visada. Manau, kiekvienai mamai jos vaikas toks yra“, – priduria pašnekovė.

Mama
2019-08-06 19:55:38
kelią po nudegimo esu praėjusi su savo sūnumi. Tai tikrai labai sunkus, be galo skausmingas ir reikalaujantis didelės ištvermės, kelias... O Tomukas stengiasi slėpti savo randus, nes manau jau pajuto pašiepiančius replikas, patyčias. Tikrai taip buvo ir mums. Sūnus savo kūną atidengė tik jau suaugęs, iki tol nedrįso. Stiprybės Tomukui ir tėveliams
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Rima6 2019-08-13 16:24:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Apie patyčias jau žinau, tačiau būkite stiprus.Daugiausia patyčių išgirstame iš artimiausių žmonių.   ATSAKYTI
Dovile 2019-08-08 08:21:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Patyčios patyčios patyčios!!! Ar mes žmonės galime suprasti skausmą neuzgaunant širdies. Linkiu sėkmės šeimai iskelkite aukštai galvas ir siekite savo tikslų    ATSAKYTI
Miss bi 2019-08-06 21:53:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kiekvienas nuosavo vaiko ibrezimas akmuo mamai i sirdi ir asaros akyse. skaitant jusu skausma ir dar matant, kad ne tik savo vaiko skausma, bet ir kitu iskausminimus atlaikyti bandot...stiprybes jums visiems!    ATSAKYTI
Jonas 2019-08-06 21:29:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Stiprybės Tomui ir jo šeimai. Išoriniai randai užgis ir puoš vyrą. Linkiu, kad ir sieloje įspausti išgyvenimai užsimirštų.    ATSAKYTI
Ida 2019-08-06 20:24:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kodėl tiek daug "galvijų" Lietuvoj? Kodėl nuo mažumės vaikai neauklėjami, kad kiekvienas žmogus, kokios išvaizdos jis bebūtų, yra asmenybė su jausmais, su širdimi, jis girdi ir mato, kaip aplinkiniai reaguoja į kitokią išvaizdą. Pabūkite kiekvienas to "kitokio" žmogaus kailyje!!! Ir tas bobų (kitaip jų ir pavadinti negaliu) tas bobų smalsumas, netaktas, kišimasis į kito asmeninę erdvę, į kito gyvenimą. Mano a.a.teta sakydavo mums kvailoms mažoms mergytems:"nėra ko skalbti liežuviais savo drauges! Nusipirkit didelį veidrodį ir pažiūrėkit į save!" Tai va, aš toms boboms irgi sakau: nusipirkit didelį veidrodį, pasižiūrėkit ir pamatysit pagiezingas, piktavales būtybes, kurios neturi savo gyvenimo, niekuo, išskyrus pletkus nesidomi, pamatysit ilgas nosis, kurios kisamos į svetimus miegamuosius, svetimus namus, svetimus gyvenimus, pamatysit irzlias, visada viskuo nepatenkintas bobas, isivaizduojancias, kad viską žino. Ar žinot posaki: "išmintis ateina su senatve, bet kartais senatvė ateina viena". Tai va, pas tas bobas senatve atėjo ne vieną, o su vis didėjančiu bukaprotiskumu! Žmonės, nesikiskit I svetimus gyvenimus, nebandykit pirštais į kitokį žmogų! Pasižiūrėkit į save:gal jūsų išvaizda ir jūsų bukumas kažkam irgi kelią pasislykstejima. Bet juk jūsų nebado pirštais gatvėje tolerantiški zmones.    ATSAKYTI
Jane 2019-08-06 21:36:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Netersk galvijo vardo vadindama zmogu galviju. Galvijas daugiau turi proto ir supratimo uz zmogedra ..taip kad gaudyk ka rasai . Zmogui nera pavadinimo kitokio kaip isgama arba niek6as . Baisesnio gyvio uz zmohu nera   
Naudokit dėl randų 2019-08-06 20:17:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jonažolių aliejų,jis panaikins randus,bet kuo greičiau pradėsit juo tepti randuotas vietas tuo daugiau tas aliejukas padės,man buvo karštu vandeniu nuplikyta koja vaikystėje,daktaras kaimynas rekomendavo tą aliejuką,tepėm koją turiu tik baltą dėmę kaip prisiminimą o visa kita odos dalis lygi ir graži,nors jei ne aliejukas būtų susiraukšlėjusi kaip pas senyvo amžiaus bobutę.Po avarijos ir tetai daviau to aliejuko,teta turėjo gilias žaizdas,pati teta įsitikino koks veiksmingas ir kaip puikiai sutvarko odą būtent tas aliejukas.Rekomenduoju nuoširdžiai   ATSAKYTI
Mama 2019-08-06 19:55:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
kelią po nudegimo esu praėjusi su savo sūnumi. Tai tikrai labai sunkus, be galo skausmingas ir reikalaujantis didelės ištvermės, kelias... O Tomukas stengiasi slėpti savo randus, nes manau jau pajuto pašiepiančius replikas, patyčias. Tikrai taip buvo ir mums. Sūnus savo kūną atidengė tik jau suaugęs, iki tol nedrįso. Stiprybės Tomukui ir tėveliams    ATSAKYTI

Top Video

100-metį atšventusios dvynės atskleidė paprastą savo ilgo gyvenimo paslaptį
DABAR RODOMA
100-metį atšventusios dvynės atskleidė paprastą savo ilgo gyvenimo paslaptį
DABAR RODOMA
Užfiksuotas šokiruojantis tėvų poelgis su kūdikiu: istorija kelia pyktį
DABAR RODOMA
Berniukas įsiuto dėl mamos poelgio – jo moralas nepaliks abejingų
DABAR RODOMA
Pikantiškas moters elgesys ant automobilio: netrukus buvo sulaikyta
DABAR RODOMA
Užfiksavo šlykšų pabėgioti išėjusios moters poelgį: paviešino, kad sugėdintų
DABAR RODOMA
Po paviešinto įrašo iš darbo mergina buvo atleista – klientai pašėlo
DABAR RODOMA
Laidotuves pertraukė netikėtumas: vyrui teko šokti į iškastą duobę
DABAR RODOMA
Išgyveno nemaloniausią incidentą lėktuve: keleivei prireikė palydovų pagalbos
DABAR RODOMA
Paviešintas įrašas, kaip siuntų darbuotojais apsimetę vyrai surišo šeimą ir ją apvogė
DABAR RODOMA
Moteris patyrė gyvenimo sukrėtimą: su taksi nevažiuos dar ilgai
REKLAMA
Julija  (nuotr. asm. archyvo)
Renatos Šakalytės-Jakovlevos laidoje „Lūžis“ vieši Jaunimo linijos savanorė Julija Staškovskaja. Moteris prisimena vieną skausmingiausių savo gyvenimo lūžių – tėčio ...
Plaktukas rekordininkas (nuotr. stop kadras)
Vienas vilkaviškietis skina rekordą po rekordo ir gana neįprastus: už plaktukus. Vyras yra įkūręs didžiausią ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje plaktukų muziejų, o dabar pastatė ...
Ina Marija Ubaitė karjerą kuria Niujorko muzikos pasaulyje (nuotr. asm. archyvo)
Lietuvaitė Ina Marija Ubaitė (31) kiekvieną dieną žingsniuoja madingomis Niujorko gatvėmis ir skuba į Manhatane, šalia Medisono ir 5-osios aveniu įsikūrusią garsią kompaniją ...
„Mamų unijos“ fondo įkūrėja Eglė Mėlinauskienė
„Mamų unijos“ fondo įkūrėja Eglė Mėlinauskienė puikiai supranta, ką patiria vėžiu sergantys žmonės, nes prieš dvidešimt metų šią diagnozę išgirdo ir pati. Ši žinia jai smogė ...
susituokė senjorai (nuotr. stop kadras)
Jotainių pensione vienas kitą radę gyventojai nusprendė sumainyti aukso žiedus ir prisiekti amžiną meilę susituokiant. Bet iš rajono metrikacijos skyriaus jie sulaukė ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų