Vaiko žindymas – itin jautrus ir unikalus procesas, tačiau vis dar apipintas daugybe mitų. Jei vienos mamos svarsto, kad galbūt jau dvimetis žindymui yra per didelis, kitos nesibodi krūtimi maitinti ir šešiamečius. Negana to, trečios nusprendžia nežindyti vaikelio jau ir po kelių savaičių. Visuomenėje nestinga pasiruošusių smerkti tokias moteris,  pavadinti nenormaliomis ar net iškrypėlėmis. Savo ruožtu specialistai siūlo neskubėti taikyti vieno žindymo šablono.

mama ir vaikas (nuotr. 123rf.com)

mama ir vaikas (nuotr. 123rf.com)

Visuomenėje apstu stereotipų, neva ilgai žindomas kūdikis ne tik augs „mamyčiuku“, bet vėliau net gali turėti įvairių oralinių priklausomybių – gerti, rūkyti, valgyti be saiko. Taip pat galinti sutrikti jo lytinė raida, mat apnuoginta motinos krūtis vyresniam berniukui skatins susijaudinimą.

Psichologė Ramunė Murauskienė teigia, kad tokie klaidingi įsitikinimai apie žindymą kyla dėl nesuvokimo, kas išties tai yra. „Kai lydi praktinis žinojimas, tokių klausimų, kada maitinti krūtimi atžalą jau užtenka, nekyla. Vaikai yra labai skirtingi, augantys įvairiausiose aplinkose, tačiau kai mažylis yra numylėtas, jaučiasi saugiai, jis gali atsisakyti žindymo, nesvarbu, tai yra mergaitė ar berniukas“, – pabrėžė ji.

REKLAMA

Rekomendacija – žindyti bent dvejus metus

Tarptautinė žindymo ir laktacijos valdymo konsultantė (IBCLC) Rasa Siudikienė pastebi, kad rekomendacija žindyti vaiką iki dvejų metų amžiaus, visų pirma, yra pagrįsta jo anatominiais ir fiziologiniais ypatumais.

„Vaikui gimus jo imuninė sistema yra nebrandi ir per mamos pieną jis yra lyg pridengiamas nuo aplinkui esančių įvairių ligų sukėlėjų. Praėjus dviem valandoms po pirmo kontakto su ligos sukėlėjų mamos imuninė sistema pagamina antikūnus, kurių stipri koncentracija išskiriama kartu su pienu. Vaiko imuninė sistema dalinai pradeda funkcionuoti ir ginti vaiką tiktai apie antruosius metus, kol visiškai susiformuoja apie šeštus septintus gyvenimo metus.

Be to, nors po metų mamos pieno mitybinė vertė, palyginus su tuo, ką vaikas jau pats gali valgyti kramtydamas savarankiškai, sumenksta ir pagrindinės rolės maitinant vaiką nebeatlieka, atsiranda kiti svarbūs aspektai. Kalbant apie žindymą svarbu šnekėti ne vien apie pieną, bet ir globą, kūno kontaktą, ryšį tarp kūdikio ir mamos“, – aiškino specialistė.

Padeda nusiraminti

Pašnekovė priminė, kad užsienio kolegų moksliniais tyrimais įrodyta, jog vaikas nuo vienerių iki dvejų metų amžiaus tarsi pažįsta pasaulį naujomis akimis save suvokdamas kaip atskirą asmenį.

„Tuo metu mažylis yra labai imlus aplinkai, jo ribos nuo mamos glėbio išsiplečia iki namų aplinkos, kurioje yra daug dirgiklių. Visa tai įtempia jo nervų sistemą. O kadangi vaiko įprotis nusiraminti prisiglaudus prie mamos krūties išlieka, natūralu, kad įsitempęs ar nusibrozdinęs kelius jau būdamas kiek didesnis sugrįžta kelias minutes pažįsti mamos krūtį“, – kalbėjo R. Siudikienė.

REKLAMA

Motina su vaiku (nuotr. 123rf.com)

Motina su vaiku (nuotr. 123rf.com)

Anot jos, lemiamą žodį svarstant, kodėl verta žindyti vaiką iki dvejų metų amžiaus, taria vaikų raidos specialistai ir psichologai.

„Yra įvardijama, kad vaikas nuo 2,5 metų amžiaus patiria vadinamą trimečio krizę: jam pasidaro labai baisu suvokus, kad jo mama yra atskiras žmogus ir gali vis dažniau nuo jo nutolti. Dėl to vėl patiriama daug streso, kuris veda link to, kad stipriai išauga poreikis žįsti naktimis – net iki 10 kartų. Atrodo, kaip tokį didelį vaiką galima tiek kartų žindyti. Ne veltui kiti linkę sakyti, kad tokiais atvejais mažylis vos ne išnaudoja mamą vietoj čiulptuko. Tačiau jei mama to neišsigąsta, vaikas po trijų mėnesių praeina šį etapą ir savaime nebeprašo krūties. Iki metų amžiaus vaikas yra oralinėje fazėje ir nusiramina tik per burną. Vėliau veikia ir paglostymai, pačiūčiavimai, padainavimai“, – kalbėjo palaikymo grupės „Mama-mamai“ vadovė.

R. Murauskienės pastebėjimu, situaciją iškreipia dabar labai populiarinama vakarietiška psichologija stumti vaikus nuo savęs ir kalbėti apie kažkokį iliuzinį mažamečių vaikų savarankiškumą.

„Tokiame kontekste trimetis, kurį mama žindo pagal jo poreikį, kuris ir taip tokiame amžiuje nėra didelis, atrodo vos ne kažkoks atsilikęs ir gal net apleistas. Tai yra visiška netiesa. Vaikui gal tiesiog reikia daugiau mamos dėmesio, kad jaustųsi saugiai ir galėtų išpildyti savo raidos planą, kuris jame užkoduotas“, – dėstė ji.

Kada ieškoti sveikatos problemų

Pasiteiravus apie net iki šešerių metų maitinamus vaikus, R. Siudikienė siūlė neteisti tokio elgesio, bet galbūt pasiūlyti pagalbą.

REKLAMA

„Stebint primityvias bendruomenes, kur mamos neatakuojamos socialinėmis normomis, nedaromas spaudimas, ar čia per trumpai, per ilgai maitinama, yra pastebėta, kad vaikai patys būdami 3–4 metų amžiaus atsisako krūties. Jiems paprasčiausiai tai nebeįdomu, jie nori žaisti, tyrinėti pasaulį. Tačiau taip pat pastebėta, kad žindomi vyresni nei 4 metų amžiaus vaikai visi buvo ligoti. Tai atveria akis, jog reikia ne smerkti tokias mamas, o padėti pasižiūrėti, įvertinti, kas vaikeliui yra negerai, jei būdamas šešerių metų jis nesidomi aplinka, iš kur tas nerimas“, – kalbėjo ji.

Savo ruožtu kalbėdama apie vyresnius žindomus vaikus psichologė R. Murauskienė pabrėžė, jei kuri nors motina sugalvotų žindyti vaiką iki 13 metų, galėtume kalbėti ne apie vaiko sveikatos nukrypimus, bet motinos liguistumą.

Ramunė Murauskienė

Ramunė Murauskienė

„Tokių istorijų pasitaiko retai, o jei ir nutinka, tai susiję su motinos, šeimos psichiniais sutrikimais. Užtat girdimeistorijas, kai vyresnėlį mamos priverstos žindyti, nes maitinant jaunesnįjį susidaro apsunkintos aplinkybės atjunkymui. Taip mamos elgiasi nenorėdamos konfrontuoti su vaiku ir kurti kažkokios papildomos konkurencijos. Tada, pavyzdžiui, dvimetį žindo intensyviai, o penkiametį – nebent prieš miegą ar ryte prabudus. Ir tai yra visiškai normalu. Bet mamoms sakau, nebūkite kokios kvaišos – to nedarykite kur atsisėdusios prekybos centre ant suoliuko ar parke. Pasaugokite ir save, ir savo vaiką. Taigi mamos dažniausiai adekvačiai jaučia savo vaikus ir kiek laiko reikia juos žindyti. Todėl mes niekaip negalime motinų įsprausti į mediciniškai logišką žindymo rėmą“, – dėstė ji.

REKLAMA

Kartu pašnekovė skubėjo pridurti, kad kalbų apie poveikį vaiko lytiškumui čia nė negali būti. „Jei kalbame apie pirmąjį vaiko septynmetį, tuo metu jis dar nemąsto lytiškai. Jo hormoninė pusiausvyra leidžia mėgautis vaikyste ir tokio amžiaus vaikai visiškai nepanašūs į bręstančius paauglius, taigi žindymas tokiame amžiuje visiškai nekenkia. Taip pat, kiek man yra žinoma, nėra koreliacijos tarp ilgo žindymo ir oralinių priklausomybių. Kaip tik yra nustatyta teigiama koreliacija tarp fizinės ir psichinės sveikatos – kuo vaikai ilgiau buvo žindomi pagal jų poreikį pirmame septynmetyje, tuo jie buvo sveikesni ir raida vyko pagal planą“, – sakė R. Murauskienė.

Žindymu piktnaudžiauja pačios mamos

R. Siudikienė atkreipė dėmesį, kad yra pastebėta ir pačių žindančių mamų piktnaudžiavimo atvejų: „Jei mama yra vieniša, neturi artimo vyro palaikymo, daugiau linksta į vaikus. Tada pastebima, kad ji ima žindyti daugiau nei reikėtų net to sąmoningai nesuvokdama. Žindymo metu ne tik vaikas gauna naudą, dėl spenelių stimuliacijos mamai gaminasi oksitocinas – meilės ir artumo hormonas. Tad jei moteris neturi kitų jo šaltinių, tai gali tokia situacija susiklostyti. Vis dėlto mūsų visuomenėje greičiausiai tai būtų retas dalykas arba mama turėtų ypač stokoti brandumo.“

Dar vieną kraštutinumą pastebėjo ir R. Murauskienė: „Moterys būna įsitikinusios, kad jų speneliai yra jų vyrų nuosavybė ir žindymas juos labai sudarko. Išties yra tik atvirkščiai.“

Visgi, anot pašnekovės, nereikėtų smerkti ir tų moterų, kurios atsisako žindyti vaikelius ar tą daro tik kelias savaites.

„Tam gali būti įvairių, ir fiziologinių priežasčių. Tačiau bet kuriuo atveju jau geriau nutraukti tą pieną ir duoti pačios geriausios kokybės mišinį negu motina su kiekvienu žindymo aktu kraustysis iš proto ir tą energiją kartu su pienu perduos vaikui“, – aiškino psichologė.

Milda
2019-08-01 02:12:55
Tai prisidenkit... Kad nematytumėt
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Rimvile 2019-08-01 11:25:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Neblogas straipsnis.    ATSAKYTI
Karolis 2019-08-01 08:21:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-15
Cia kaip pestebiu jau kuriasi kazkoks iskrypimo klanas , pradedate i rasyti nesamoningus straipsnius, kad tai yra normalu nors istiesu pati didziausia nasamone , man tik labai idomu prie ko tas daves ?    ATSAKYTI
Mylinti mama 2019-08-17 18:04:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Koks klanas? Mylinciu ir savo atzalomis besirupinanciu mamu? Liudna, kad neteko jums buti mamos mylimu  
Irena 2019-07-31 21:56:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-35
Nu klausykit auginau tris berniukus,bet nei vieno nemaitinau iki dvieju metu ir nei vienas nepaugo klvailesnis. Geda matyti kaip dvime ciai vaikai viešajame transporte kiša mamai rankas uz marskineliu,ar tampo jas ieskodami kruties. Jus namie maitinkite ir i šokius isleisdamos,jeigu protelis pavažiavo,bet viesoi vietoi tuributi kaskokios ribos. Niekam pasigerejimo nekelia . Maitindavo vaikus visais laikais,bet rasdavo nuošalia vieta ir sugebedavo tvarkingai prisidenkti. O dabar demonstruoja savo grozybes ir dar isižeidžia jei kas atkreipia demesi. Kas bus toliau?
   ATSAKYTI
Viktorija 2019-07-31 23:10:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-22
Šlykštu skaityt jūsų komentarą...
  
Julija 2019-08-01 00:06:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Gėda tai tik jūs Irena. kudakuojanti višta.   
Milda 2019-08-01 02:12:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Tai prisidenkit... Kad nematytumėt  
Mama 2019-08-01 13:02:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Tokia protinga, o net rašyt nemoka be klaidų.  
W 2019-08-01 13:09:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Va va, kad sukilo - aites kudakuoti... Ech jus, mergos terbos. Ponia Irena, saugok savo sunus nuo tokiu mergeliu, antraip anukai bus nepilno proto.  
Ema 2019-08-16 22:25:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Sutinku su jumis. Tuo labiau, kad seksologai nepataria ilgamaitinti, nes vaikas turės seksualinių problemų.Jį moters krūtys nejaudins. patariama pieną nutraukt ir maitint iš buteliuko. Įdomu kuo tikėt?  
Ema 2019-08-16 22:27:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Sutinku su Irena. ir seksologai (skaičiau straipsnį) nepataria maitinti iki dvejų, trijų metų ypač berniukus. Vaikas turės seksualinių problemų. pieną nutraukti ir sumaitinti iš buteliuko  
Mama 2019-08-17 18:06:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Idiote ir tiek  
Išplėstinė 2019-07-31 21:40:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-15
rekomendacija: vaikas grįžta iš mokyklos, o namie jo laukia pritvinkęs pieno papas   ATSAKYTI
Mastanti 2019-07-31 21:18:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
Dar tokiu nesamoniu reik sugalvoti!   ATSAKYTI

Top Video

Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
DABAR RODOMA
Šokiruojantis įrašas: policija elektra kratė vyrą, kurio rankose – vienerių metų vaikas
DABAR RODOMA
Vyras renka žmonių nagus: nepatikėsite, kam juos naudoja
DABAR RODOMA
Šuo tapo sensacija – šeimininkui moka pasakyti žodžiais, ko nori
DABAR RODOMA
Linksmos sesučių Emilijos ir Martynos pamokos, kaip kepti pyragą
DABAR RODOMA
„X faktoriaus“ dalyvės istorija: juodžiausios mintys ir netikėtai užklupusi sėkmė
DABAR RODOMA
Mikutavičius atskleidė, kokios aistros verda „X faktoriaus“ užkulisiuose
REKLAMA
Baseinas (tv3.lt archyvo nuotr.)
Aštuonmetė Sadie Cameron iš Šiaurės Dakotos, JAV, liepos mėnesį su mama paplaukiojusi viešame baseine susirgo. Gydytojai jai diagnozavo šiga toksinus gaminančią E.coli ...
Vaikas ligoninėje  (nuotr. 123rf.com)
Kauno klinikose vasarą gimė vos 22 gestacijos savaičių ir 350 gramų sverianti mergaitė. Tai mažiausias išgyvenęs naujagimis šalyje. Trečiadienį jos biologinis ...
Nėščioji ligoninėje (nuotr. 123rf.com)
Naujausiais Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, ES/EEE šalyse užregistruoti 194 įgimtos toksoplazmozės atvejai. Toksoplazmozė pavojinga nėščiosioms, nes ...
Krūties vėžys  (nuotr. 123rf.com)
Lapkričio mėnesį aukšto mokslinio lygio Nature grupės leidyklos žurnale „NPJ Breast Cancer“ buvo publikuotas tarptautinės tyrėjų grupės straipsnis apie naujai atrastą paveldimo ...
Paukščiai rudenį  (nuotr. Fotodiena.lt)
Artėjant žiemos sezonui prisiminkime mažuosius mūsų draugus. Zooprekių parduotuvėse galima įsigyti įvairių lesyklėlių ar indelių, kuriuos pririšę, priklijavę prie palangės ar ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų