Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio
2019.07.08 14:49

Praėjusią savaitę Kauno apygardos teismas paskelbė nuosprendį lazdijiškės Aušros Jankauskienės byloje, nagrinėjusiose be jos žinios atliktos sterilizacijos aplinkybes. Teismo verdiktas šia byla susidomėjusią visuomenę padalijo į dvi stovyklas: vieni tikino, kad priteista suma – pasityčiojimas iš pamintų žmogaus teisių, kiti smerkė esą pasipelnyti norėjusią neįgalią moterį.

Kauno apygardos teismo nuosprendis Aušrą Jankauskienę ir jos vyrą Darių nemaloniai nustebino. (nuotr. asm. archyvo)

Kauno apygardos teismo nuosprendis Aušrą Jankauskienę ir jos vyrą Darių nemaloniai nustebino. (nuotr. asm. archyvo)

A. Jankauskienė neslepia – per televiziją pamačiusi reportažą apie Kauno apygardos teismo priimtą sprendimą, patyrė dar vieną šoką. Ne tik dėl priteistos beveik penktadalį (26 tūkst. eurų jai ir 6 tūkst. eurų jos sutuoktiniui) siekiančios ieškinyje nurodytos (150 tūkst. eurų) sumos, bet ir teismo atstovės žodžių, kad byloje nenustatyta, kas iš operacijoje dalyvavusių medikų atliko tyčinius arba neatsargius veiksmus, pažeidusius jos teises. Apie tai ir kalbamės su A. Jankauskiene.

Teismas pripažino Lazdijų ligoninę kalta ir priteisė atlyginti jums padarytą žalą. Pajutote palengvėjimą?

Tai pirmoji, nors ir mažytė, mūsų pergalė. Nenoriu kalbėti apie tai, kaip Lietuvos Respublikoje įkainojama žmogaus sveikata, pats žmogus.

REKLAMA

Nagrinėjant bylą Lazdijų ligoninė visais įmanomais būdais gynėsi, kad sterilizacijos man neatliko. Vis dėlto mūsų pateiktos teismo medikų ekspertizės išvados patvirtino, kad tokia operacija buvo atlikta, kiaušintakiai atidalyti ir prideginti. Šiose išvadose pažymėta ir tai, kad viskas atlikta profesionaliai: gimdos kiaušintakių defektai buvo simetriški ir vienodi. Jie taip pat patvirtino, kad tie defektai atsirado dėl mechaninio poveikio, nebuvo įgimta patologija, nes jau buvau susilaukusi sūnaus. Medikai nurodė ir tai, kad kitų chirurginių pilvo operacijų, be Cezario pjūvio ir diagnostinės laparoskopijos, man nebuvo daryta.

Taigi abejonės dėl sterilizacijos fakto tarsi ir išsklaidytos – ji iš tikrųjų atlikta, bet nenustačius tyčinių veiksmų, netikėtai atsirado nauja versija – neatsargių veiksmų galimybė. Ar buvo galima taip profesionaliai, bet lyg ir neatsargiai, atlikti Cezario pjūviui nebūdingą veiksmą – atidalyti kiaušintakius?

Kita vertus, tai ne vienintelis Lazdijų ligoninės gelbėjimosi šiaudas. Negalint paneigti teismo medikų ekspertizės išvadų buvo peršamas dar absurdiškesnis variantas – esą tokią operaciją man galėjo atlikti... vyras arba kiaušintakiai atsidalijo nuo vartotų kontraceptikų.

Kas yra Tureto sindromas?
Prašome pasirinkti atsakymą!
Neuropsichiatrinis sutrikimas, kuriam būdingi pasikartojantys mechaniniai ir balsiniai tikai (trūkčiojimai).
Asocialus vaiko ar paauglio elgesys, pasireiškiantis įniršio priepuoliais.
Sindromas, kuriam būdingas drebulys ir dusulys.
Nežinau, manęs tai nedomina.
BALSUOTI
REZULTATAI
Kas yra Tureto sindromas?
Neuropsichiatrinis sutrikimas, kuriam būdingi pasikartojantys mechaniniai ir balsiniai tikai (trūkčiojimai).
70.5%
Asocialus vaiko ar paauglio elgesys, pasireiškiantis įniršio priepuoliais.
8%
Sindromas, kuriam būdingas drebulys ir dusulys.
9.2%
Nežinau, manęs tai nedomina.
12.3%

REKLAMA

Teismas atmetė ir argumentus, kad tai galėjo būti atlikta jūsų artimiesiems susitarus su gydytoju.

Mūsų artimieji šiai santuokai nepritarė. Tiek vieno, tiek kito šeimos manė, kad nepajėgsime savarankiškai gyventi, kad mums reikės nuolatinės pagalbos. Aš judu neįgaliojo vežimėliu, bet Darius gerokai stipresnis – cerebrinis paralyžius pažeidė tik vieną (kairę) jo kūno pusę, jis ir vaikšto, ir gali viską padaryti. Tikrai su viskuo patys susitvarkome.

Kai artimieji sužinojo, kad laukiuosi – vėl pradėjo nerimauti ir gąsdinti, kad nesugebėsime auginti savo kūdikio. O kadangi nesileidome įbauginami, esame įsitikinę, kad būtent jie ir susitarė su Lazdijų ligonine, kurioje man buvo atliktas Cezario pjūvis, gydytoju, kad negalėčiau pastoti ir turėti daugiau vaikų.

Labai sunku susitaikyti su mintimi, kad taip galėjo pasielgti patys artimiausi žmonės. Žinoma, jie neprisipažino tai padarę. To ir nesitikėjome. Skaudu, bet nuo tada, kai išsiaiškinome, kodėl negalime susilaukti daugiau vaikų, su artimaisiais nebendraujame...

Teismo sprendimas buvo paskelbtas nedalyvaujant nei jums, nei Lazdijų ligoninės atstovams. Kodėl nevykote į Kauną išklausyti bylos verdikto?

Teismo procesas truko apie dvejus su puse metų. Dažnai turėjau važinėti į Kauną – kiekvieną ar kas antrą mėnesį. Kaskart iš naujo pasakoti savo skaudžią istoriją, vėl viską išgyventi nebuvo lengva. Pavargau. Nedalyvavau tik dviejuose paskutiniuose posėdžiuose – kai buvo sakomos baigiamosios kalbos ir skelbiamas nuosprendis.

Ar jau svarstėte, kaip elgsitės toliau: sutiksite su nuosprendžiu ar jį skųsite?

Šioje byloje taško nededame, dar tarsimės su savo advokatu, bet ir šiandien galiu pasakyti, kad teismo sprendimas mūsų netenkina. Ne kartą su vyru esame sakę, kad į teismą kreipėmės ne dėl pinigų, o norėdami sužinoti, kas ir kodėl mane sužalojo ir atėmė galimybę susilaukti dar vieno vaikelio. Tai, ką išgirdome, į mūsų klausimą neatsakė. Taip ir liko neaišku, nei kas atliko neteisėtą sterilizaciją, nei kodėl.

REKLAMA

Jūsų kaltinimus Lazdijų ligoninei vietiniai gyventojai priėmė nevienareikšmiai. Net pasigirdo nuomonių, kad jeigu teismas priteis ieškinyje jūsų nurodytą pinigų sumą, ligoninę teks uždaryti ir dėl to nukentės visi...

Vadinasi, medikai gali elgtis, kaip nori, ir už tai neatsakyti? Kol skaudi situacija nepaliečia asmeniškai, atrodo, kad tau taip niekada neatsitiks, bet ima ir atsitinka. Ką tada daryti? Nuleisti galvą ir sutikti, kad esi nelaimėlis ir nieko nepakeisi? Jeigu nieko nedarysim, tai niekas ir nepasikeis. Ilgai buvau ta nelaimėlė – visokių „objektyvių“ aplinkybių įkaitė, ilgai taikiausi. Daugiau nebenoriu.

Cerebrinis paralyžius mane lydi nuo gimimo. Oficialiai – gimdymo trauma. O gal gydytojų klaida? Bet tų laikų dabar nesugrąžinsi ir nesužinosi, kas iš tikrųjų nutiko. Beveik visi mano vaikystės prisiminimai susiję su ligoninėmis, sanatorijomis. Po keturių iškentėtų operacijų pavyko atpalaiduoti sutrauktas galūnes – rankas, kojas. Kai atėjo laikas eiti į mokyklą, tėtis, nustūmęs mane vaikišku vežimėliu ar pavėžėjęs traktoriumi, imdavo į glėbį ir nešdavo į klasę. Ne tik pradinė mokykla buvo nepritaikyta negalią turintiems vaikams, tuometinė vidurinė – taip pat, todėl man buvo skirtas mokymas namuose. Nuo penktos iki septintos klasės mokiausi tik pagrindinių dalykų – lietuvių, rusų kalbų, matematikos. Visų jų mane mokė viena mokytoja... Aštuntoje klasėje neliko ir jos. Matyt, buvo nuspręsta, kad viena neįgali mokinė tokių pastangų neverta, ir mokslų jai jau užteks. Tėvai prieštarauti neišdrįso, taip viskas ir liko. Apie tai, kaip gyvensiu, nebaigusi net aštuonių klasių, negalėdama įgyti jokios specialybės, niekas galvos nesuko. Matyt, manė, kad neįgalios merginos gyvenimas – vien tūnojimas namuose ir jai daugiau nieko nereikia.

REKLAMA

Gyvenimas pradėjo keistis, kai pasiryžau iš savo kaimo vykti į Vilnių, Valakupių reabilitacijos centrą. Ten mane atsiviliojo būsimas vyras Darius. Valakupių reabilitacijos centras (ir tiesiogine, ir perkeltine prasme) mus išlydėjo į savarankišką gyvenimą – čia įvyko mūsų sutuoktuvių ceremonija, iš čia išvažiavome įgiję specialybes: aš – siuvėjos-modeliuotojos, Darius – apskaitininko.

Jūsų sūnui – jau 15 metų. Kaip jis reagavo į žiniasklaidos dėmesio centre vis atsiduriančią bylą?

Ko gero, viskas ir prasidėjo nuo sūnaus klausimų, kodėl jis neturi nei broliuko, nei sesutės. Visi draugai turi, o jis – ne... Neslepiu, kūdikį auginti nebuvo lengva, bet ir visiškai sveikoms moterims tai nėra paprasta. Kadangi esame mąstantys, atsakingi žmonės, nusprendėme kelerius metus paauginti sūnų, o jau tada pradėti galvoti apie broliuką ar sesutę. Deja, gandrai mūsų namų neaplankė nei pirmus, nei antrus ar trečius metus. Pradėjome ieškoti priežasčių. Tik po daugybės konsultacijų, tyrimų sužinojome, kad daugiau vaikų negalėsiu susilaukti nei natūraliu, nei dirbtinio apvaisinimo būdu. Laparoskopiją atlikusio mediko paskatinti kreipėmės į advokatą. Perspėjęs, kad daugiau kaip prieš 10 metų buvusius įvykius bus nelengva įrodyti, advokatas vis dėlto patikėjo mumis ir ėmėsi šios bylos.

Kuo paprasčiau apie viską papasakojome sūnui. Jis ir iki tol matė, kad dėl kažko labai sielojuosi, prastai jaučiuosi. Man atrodo, kad sūnus subrendo anksčiau už savo bendraamžius. Džiaugiamės, kad mokykloje jis nepatyrė daug užgauliojimų. O dabar viską priima taip, kaip išaiškinome mes, o ne interneto komentatoriai, kurie įsivaizduoja geriau žiną, kaip mes gyvename, kuo kvėpuojame ir pan.

REKLAMA

Skaudžiai reaguojate į komentarus internete?

Iš pradžių labai skaudino, dabar jau pripratau. Labiausiai mane stebina tai, kad gana dažnai juose negalią turintys žmonės vertinami kaip antrarūšiai, tarsi mes neturėtume nei jausmų, nei gyvenimo planų, nei jokių teisių. O iš tikrųjų mūsų gyvenimas ir taip labai nelengvas – kone kiekviename žingsnyje laukia kliūtys. Su vežimėliu Lazdijuose galiu įvažiuoti tik į vieną maisto prekių parduotuvę. Gerai, kad gyvename netoli Lenkijos, ten ir važiuojame pirkti maisto, drabužių.

Dėl to, kad judu vežimėliu, negaliu patekti į mokyklą, dalyvauti tėvų susirinkimuose, šventiniuose renginiuose. Belieka skambinti auklėtojai ir taip sužinoti visas naujienas. Neįgaliajam susirasti darbą – taip pat neįgyvendinama svajonė. Darius baigė Edukologijos universitetą, turi istorijos mokytojo diplomą. Nors žiniasklaidoje daug kalbama apie mokytojų trūkumą, ne tik Lazdijuose, bet ir aplinkiniuose rajonuose istorijos mokytojo niekam nereikia. O gal reikia, bet gyvenimo aprašyme esantis įrašas apie neįgalumą tampa priežastimi nepriimti tokio specialisto.

Todėl ir nenorime nusileisti, sustoti pusiaukelėje. Norime visiems įrodyti, kad esame tokie patys kaip ir visi, turime tokias pačias teises ir esame pasiryžę jas ginti. Tai, kas atsitiko Lazdijų ligoninėje – grubus žmogaus teisių pažeidimas ir jis turi būti deramai įvertintas. Jeigu reikės, kreipsimės ir į Strasbūre esantį Europos žmogaus teisių teismą.

Straipsnio autorė: Aldona Milieškienė.

Elena
2019-07-08 16:56:25
Jeigu patys nedirbate ir esate valstybes islsikomi,o tiksliau musu visu dirbanciuju islaikomi,tai ar negana vieno vaiko...Nereikia buti egoistais ir sedeti kitiems ant sprando.As irgi norejau daug vaiku tureti,bet gimdziau tiek,kiek galejau ismaitinti ir isleisti i mokslus.O jus apie tai visai negalvojate,na pripratot buti islaikomi ,motinele valstybe viska jums turi dykai duoti,o kas mums ka duoda?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Auros vyras 2019-07-10 10:23:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Duokit man darbą ir padorų atlyginimą ir einu dirbti tą pačią minutę. Visi jūsų nusišnekėjimai, ant mano stalo. Antra vertus, gal būt ir gera mintis būtų iš jūsų nesąmonių užsidirbti vieną kita tūkstantį eurų...   ATSAKYTI
totalus 2019-07-09 18:00:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
kosmaras, daugiau nera ka pasakyt, man gaila musu dirbanciuju ............   ATSAKYTI
Mociute 2019-07-09 16:39:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Elena parase tiesa,dauguma taip galvoja ,tik pasakyti nedrysta ,kolioja moteriske dar ir dievo vardu.Dziaukites ,turedami sveika sunu ,patys matot,kad sveikiems sunku susirasti darba ,darbdaviai visokiu salygu prigalvoja ,ojus turite visas teises ,bet galimybes ribotos ,bet nejaugi turite tiek pinigu ,kad galite po teismus tasytis ?   ATSAKYTI
Alio 2019-07-09 14:49:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Kiek pameni istorijos pradžia, tai tegu paduoda giminaičius į teismą.Juk jų dėka ir buvo sterilizacija.Kodel ligoninė turi atsakyti.Sita istoriją žino senai visi Lazdijai.   ATSAKYTI
Nesuprantamas 2019-07-08 18:25:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-14
Dalykas.Tokius gydytojus ,tik I kalejima.O teisesaugoje,arba vel kvepia korupcija,arba nera profesonalumo.?Kaip gali buti teismo sprendimas,jei nera iki galo istirta.Kodel nera atsakyta,kodel sitaip pasielge?Tiesiog absurdiskumas teisesaugoje,vis dar tesiasi..Klausimas ,kada bus pabaiga?   ATSAKYTI
Darbininkas 2019-07-10 12:51:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Tegu dziaugiasi kad uz dyka sterializavo nes butu dykaduoniu prisivesia o mus dirbantiesiems visus islaikyti dykaduoniai . Gerai gimine sugalvojo juos nukensnimti, eik dirbti o nesislepk uz invalides vezinelio bedarbis toks diedas o tinginys.  
Kristina 2019-07-08 17:58:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
O Kodel vaikzudziams leidzia tureti vaiku kurie arba kurios vaikzudes zude vaikus Kodel ju nesterillizuoja? Arba kur su baltu bilietu kur Vaiksto su piliais nesveiki. O zinau yra tokia mamyte serga sizofrenija ir uzaugino dukra ir Ji sveika turi anuku ir Jie sveiki ir abi Laimingos mama ir dukra pAvyzdys ir bendrauja jeigu lengva vidutine forma neturi teises drausti ir jokiu sterilizacija aisku gi visuomene sveika ziauri lietuvoje nesupras blogi zmones dievas nubaus ir degs siela pragare uz kad tyciojosi is zmoniu su negalia kurie nieko blogo nepadare kur Teisybe?    ATSAKYTI
Kristina 2019-07-08 17:10:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Norejau Parasyti Kas antiek visuomene sveika ziauri lietuvoje atsiprasau visu mano nuomone tokia ir kad su klaidom parasiau    ATSAKYTI
Kristina 2019-07-08 17:07:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-14
Del gydytoju kaltes Ji negali susilaukti savo vaikelio Uzjauciu man net skaudu ir Graudu Kaip Kaip sitaip galima pasielgti su zmogum kuris nieko blogo nepadare Ka Jie padare blogo sveika visuomene antiek dievas nubaus ir degs siela pragare seimas valdzia gydytojai ir blogi zmones visuomene o dar geda tAutine himna lietuva teve musu    ATSAKYTI
Kristina 2019-07-08 17:00:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
Jeigu gydytojai taip padare ir artimieji as vis su jais nebendraciau gydytojus jau senai reikejo irodymus surinkti ir I teisma paduoti   ATSAKYTI
Elena 2019-07-08 16:56:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Jeigu patys nedirbate ir esate valstybes islsikomi,o tiksliau musu visu dirbanciuju islaikomi,tai ar negana vieno vaiko...Nereikia buti egoistais ir sedeti kitiems ant sprando.As irgi norejau daug vaiku tureti,bet gimdziau tiek,kiek galejau ismaitinti ir isleisti i mokslus.O jus apie tai visai negalvojate,na pripratot buti islaikomi ,motinele valstybe viska jums turi dykai duoti,o kas mums ka duoda?   ATSAKYTI
Virgis 2019-07-08 18:03:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-24
Elena, begėde nelaiminga. Nežinai, kokia nelaimė tavęs ir tavo vaikų laukia! Ar tu įsivaizduoji, kad ir tu, ir tavo vaikai bet kada gali tapti neįgaliais? Ką tada, antžmoge tu, kliedėtum? Esi bjaurybė ir beprotė. Ir kaip tu nebijai taip loti?.. Šlykštu.  
Zinote 2019-07-08 18:30:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-23
Ne jums spresti,kiek vaiku tureti.Jei jus negalite islaikyti,tai jusu beda.Kiek zmogui gimdytu turi nuspresti pats zmogus,o be daktarai,kurie neturi Tam teises.Pasiduociau I EZT,Tai priteistu tokia sumele,kad maza nepasirodytu .Sekmes tai seimai!!!  
Elenai 2019-07-23 18:00:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
o jeigu už jus nuspręstų jūsų uošvė, ar sakykim, kaimynė, ar koks portalo komentatorius (pvz, aš), kiek jums vaikų turėt? ok, sakytumėt, viskas gerai, sutinku su viskuo, darykit su manim, ką norit? O kai pasensit, ir būsit visuomenei nenaudinga su savo visom ligom, tada gal daktarai irgi spres, kad jūsų neverta gydyt?  
erika 2019-07-08 15:54:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Graudu skaityti. ...turime tokias pačias teises... Teoriškai taip, o praktiškai? Džiaukitės gyvenimu, kurį turite ir nemanykite, kad teismai Jums padės ar išgelbės. Nebūsite laimingesni.    ATSAKYTI
Irena 2019-07-08 16:50:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Jeigu nepadės jiems, tai gal nors kitiems žmonėms taip neatsitiks
  
c 2019-07-08 15:40:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
tai ne vien ligonine reikejo paduoti i teisma.....o ir giminaicius(tevus).   ATSAKYTI
Teisybė 2019-07-11 16:34:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ligoninė šiuo atveju dvigubą nusikaltimą padarė! Negana to, kad be pacientės ir jos vyro sutikimo atliko tyčinę sterilizaciją, tai dar ir su giminėm (jei tai tiesa) susisuokė už nukentėjusios nugaros! Net neabejoju, kad ko gero ir pinigėlių į kišenių buvo duota už tokį "šventą" darbelį. Ar medikai privalo vykdyto visokias užgaidas neteisėtas???? neturi Bet kai gauna kyšių, gali užsimerkti prieš bet ką. Šlykštu.  
Joana 2019-07-08 15:36:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Vargas dėl proto ! Be abejo labiausiai išlošia advokatas   ATSAKYTI
Irena 2019-07-08 16:51:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-16
Dėl kokio proto, - abu žmonės normalūs
  
Kristina 2019-07-08 15:28:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Cia nieko nepadarysi    ATSAKYTI
Kristina 2019-07-08 15:25:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-20
Meiles sveikatos ir jeigu imanoma vaikelio Sekmes abiems kad ir bebutumt sunku Laikykites   ATSAKYTI
M 2019-07-08 15:23:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-20
Laimes meiles ir vaikelio jeigu tai imanoma    ATSAKYTI
... 2019-07-08 15:40:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
nu tai kokio dar vaikelio? jeigu ji sterilizuota...logiskai amastykit arba bent straipsni perskaitykit.   
Kristina 2019-07-08 15:22:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-19
Sekmes jums Ieskoti teisybes    ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
REKLAMA
Išsėtinė sklerozė užklumpa jaunus, darbingo amžiaus žmones. Vaizdo reportažo stopkadras.
Gegužės 30-ąją visame pasaulyje minima Išsėtinės sklerozės diena. Išsėtinė sklerozė – tai lėtinė centrinės nervų sistemos, t. y. galvos ir nugaros smegenų, liga. Ja suserga ...
Rio de Žaneiro paralimpinėse žaidynėse Mindaugas Bilius iškovojo aukso ir sidabro medalius. Aldonos Milieškienės nuotr.
VDU Švietimo akademijos Profesinio tobulinimo institutas nuolat rengia įvairius seminarus, skirtus pedagogų profesinei kvalifikacijai tobulinti, papildomoms kompetencijoms ...
Lietuvos neįgaliųjų draugijos kasmet rengiamoje stovykloje kai kurie vaikai pirmą kartą pamato jūrą.  LND archyvo nuotr.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) šiemet pirmą kartą vaikų vasaros užimtumui organizuoti skirs 2,5 mln. eurų. Tai karantino metu sutaupytos lėšos, numatytos ...
 (nuotr. Shutterstock.com)
Nustačius neįgalumą, darbingumo lygį ar specialiuosius poreikius dažnas ieško informacijos apie tai, kokią valstybės pagalbą ir garantijas galima gauti, domisi konkrečiomis ...
Neįgalieji
Balandžio pradžioje Registrų centre užregistruota nauja profesinė sąjunga – Lietuvos neįgaliųjų, sergančiųjų sunkiomis, lėtinėmis ligomis, jų artimųjų ir kitų asmenų profesinė ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų