REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
21
Greitoji (nuotr. stop kadras)

Lietuvoje sergamumas meningokokine infekcija yra vienas didžiausių Europos Sąjungos šalyse, todėl ragina pasirūpinti skiepais – tai efektyviausia priemonė nuo šios klastingos infekcijos, praneša Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC).

21

Lietuvoje sergamumas meningokokine infekcija yra vienas didžiausių Europos Sąjungos šalyse, todėl ragina pasirūpinti skiepais – tai efektyviausia priemonė nuo šios klastingos infekcijos, praneša Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC).

REKLAMA

Lietuvoje nuo meningokokinės B infekcijos pradėti skiepijimai 2014 m. ir savomis lėšomis paskiepyti 338 asmenys, 2015 m. – 1042, 2016 m. – 13 604, 2017 m. – 21 323, 2018 m. – 30 130.

Iš viso nuo 2014 m. nuo meningokokinės infekcijos Lietuvoje savo ir PSD fondo lėšomis pasiskiepijo 84 739 asmenys (iš jų –74 704 vaikai).

Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo B tipo meningokokinės infekcijos skiepijami kūdikiai. Jiems įskiepijamos trys vakcinos dozės: 3 mėn., 5 mėn. ir 12-15 mėn.

Meningokokinės infekcijos pradžioje nebūna jokių specifinių požymių, ji prasideda staiga ir primena įprastą peršalimo ligą. Šios infekcijos sukėlėjai yra plačiai paplitę visuomenėje ir 5-10 proc. asmenų gali nešioti meningokokus be jokių klinikinių požymių. Infekcija plinta oro lašeliniu būdu, artimai bendraujant su sergančiu ar bakterijos nešiotoju.

REKLAMA
REKLAMA

Meningokokinė infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų amžiaus. Didesnę riziką susirgti meningokokine infekcija turi: rūkantys asmenys, vaikai kenčiantys nuo pasyvaus rūkymo, persirgusieji gripu ar kitomis virusinėmis kvėpavimo takų infekcijomis, esant nusilpusiam imunitetui, imunosupresinės būklės.

REKLAMA

Meningokokinės infekcijos paplitimas įvairiose šalyse labai nevienodas. 2017 m. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, Lietuvoje sergamumas meningokine infekcija yra vienas didžiausių Europos sąjungos šalyse: Lietuvoje (2,4 atv./100 tūkst. gyv.), Airijoje (1,5 atv./100 tūkst. gyv.), Nyderlanduose (1,2 atv./100 tūkst. gyv.) ir Jungtinėje Karalystėje (1,2 atv./100 tūkst. gyv.).

2018 m. Lietuvoje užregistruota 40 meningokokinės infekcijos atvejų, iš jų – 5 mirtys (4 vaikai iki 5 m. amžiaus ir 1 suaugęs asmuo).

2019 m. sausio-birželio mėn. (birželio 7 d. duomenys) užregistruoti 20 meningokokinės infekcijos atvejų, iš jų – 2 mirtys (vaikai iki 5 m. amžiaus).

REKLAMA
REKLAMA

Tokios infekcijos sparčiai plinta

Infekcija plinta oro lašeliniu būdu, imlūs asmenys artimo kontakto metu užsikrečia per kvėpavimo takus. Užkrėsti gali tiek sergantis asmuo, tiek sveikas bakterijų nešiotojas.

Bakterijų nešiojimas gali tęstis iki kelių savaičių. Inkubacinis periodas svyruoja 1-10 dienų (vidutiniškai 4 dienos).

Meningokokinė infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų amžiaus. Pavojus susirgti yra ir kitiems: esant susirgimams virusinėmis respiracinėmis infekcijomis, nusilpus imunitetui, stresui ir kita.

Ankstyvieji meningokokinės ligos požymiai panašūs į peršalimo ligų: karščiavimas, galvos skausmas, šaltkrėtis, sprando raumenų sustingimas, vėmimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ligai progresuojant ligos eiga sunkėja - išryškėja odos bėrimas. Siekiant sumažinti užsikrėtimo riziką rekomenduojama:

reguliariai plauti rankas; laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo (kosint ar čiaudint prisidengti nosį ir burną vienkartinėmis servetėlėmis, panaudotas – išmesti į šiukšliadėžę); reguliariai vėdinti ir valyti patalpas; svarbu užtikrinti kuo mažesnį sergančio asmens kontaktavimą su sveikais asmenimis.

Pastebėjus ligos simptomus – nedelskite, o imkitės veiksmų: kreipkitės į gydymo įstaigą, nesvarbu ar tai būtų diena ar naktis; papasakokite apie simptomus, kuriuos pajutote Jūs pats ar Jūsų vaikas; gydytojui pasiūlius, atlikite visus tyrimus, siekiant išsiaiškinti Jūsų ar jūsų vaiko negalavimo priežastį; jei po apžiūros Jūs ar Jūsų vaikas buvo išleistas į namus, stebėkite savo ar savo vaiko būklę, esant būklės pablogėjimui, nedelsiant pakartotinai kreipkitės į gydymo įstaigą, nesvarbu ar tai būtų diena ar naktis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų