Vaikus guldo pavojinga infekcija: plinta oru

Skarlatina yra ūminė infekcinė liga, kurią sukelia A grupės (retais atvejais C ar G) beta-hemolizinis streptokokas, primena Nacionalinis visuomenės sveikatos centras.

Vaikas ligoninėje (nuotr. 123rf.com)

Pagrindinis infekcijos šaltinis yra skarlatina sergantis žmogus. Liga perduodama oro lašeliniu būdu, kontaktuojant su ligoniu arba užkrato nešiotoju, rečiau – nuo sveiko nešiotojo. Retais atvejais galima užsikrėsti netiesioginiu būdu: per maistą, vandenį ar pieną. Dažniausiai serga ikimokyklinio (3–4 metų) amžiaus vaikai.

Skarlatinos požymiai

Skarlatinos inkubacinis periodas trunka 2–7 d., retais atvejais gali būti ilgesnis.

Ligos pradžia ūmi, pasireiškianti karščiavimu (iki 39–40 °C), susirgusįjį krečia šaltis, jam skauda gerklę, sunku ryti, skauda pilvą, vemiama, padidėja kaklo limfmazgiai.

Liga pasiekia įkarštį per 24–48 val. nuo simptomų pradžios, kuomet yra išberiama oda ir pažeidžiama burnos gleivinė, liežuvis tampa panašus į braškę. Bėrimas atsiranda staiga, nuo krūtinės galūnių link, parausta veidas.

Delnai, padai ir plotas apie burną (veido trikampis) lieka nepažeisti. Išberia didelius odos plotus (nugarą, krūtinę, šonus, juosmenį, galūnes), ypač stipriai galūnių lenkimo raukšles ir tarpvietę.

REKLAMA

Oda būna sausa, karšta ir šiurkšti, o bėrimas išnyksta per 6–9 dienas. Antrąją ligos savaitę oda pradeda smulkiai šerpetoti (iki keleto savaičių), ypač stipriai šerpetoja delnai ir padai.

Profilaktika

Specifinės skarlatinos profilaktikos priemonių (skiepų) nėra. Ligoniai yra hospitalizuojami arba gydomi namuose. Pradėjus gydyti antibiotikais dauguma ligonių jau po 24 val. tampa neužkrečiami.

Skarlatina nesirgę kontaktavę ikimokyklinio amžiaus vaikai ir 1–2 klasių mokiniai stebimi 7 d. nuo ligonio hospitalizacijos pradžios arba 17 d., palikus ligonį namuose.

Ikimokyklinio ugdymo įstaigoje, grupėje, kurios atstovui diagnozuota skarlatina, organizuojamas 7 d. karantinas (ypatingą dėmesį reikia skirti žaislų higienai, kilimų valymui).

Taip pat specialistai pataria:

Dažnai vėdinti patalpas.

Drėgnu būdu valyti dulkes.

Plauti grindis.

Ligonio daiktus laikyti atskirai nuo sveikų žmonių daiktų.

Vartoti tinkamai ruoštą ir termiškai apdorotą maistą,

Reguliariai plauti rankas: prieš maisto gaminimą ir prieš valgį, pasinaudojus tualetu ar grįžus iš lauko.


Rašyti komentarą...
V
Vaida
2019-05-25 07:21:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
Taigi , būtina chigiena ir non problem...
Atsakyti
-3

E
Eglė
2019-05-25 14:17:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
Persirgom po velnių visa šeima. Prieš tai klasėj pusę vaikų iškrito. O iš gydytojų apie užkrėčiamumą jokios info. Karantinas turėjo būti paskelbtas. Gydė kaip nuo paprasto peršalimo. Kai kam komplikavosi. Žiūrėta pro pirštus .
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų