REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vasarą tikriausiai nei vienas poilsiautojas nenorėtų sulaukti stipraus vabzdžio įgėlimo. Tačiau iš pirmo žvilgsnio tokia paprasta situacija gali turėti ir rimtų pasekmių, jeigu nesureaguosime į ją tinkamai. Medicinos centro „Northway“ specialistai atskleidžia, kaip elgtis, įgėlus bitei, širšei arba vapsvai.

Vasarą tikriausiai nei vienas poilsiautojas nenorėtų sulaukti stipraus vabzdžio įgėlimo. Tačiau iš pirmo žvilgsnio tokia paprasta situacija gali turėti ir rimtų pasekmių, jeigu nesureaguosime į ją tinkamai. Medicinos centro „Northway“ specialistai atskleidžia, kaip elgtis, įgėlus bitei, širšei arba vapsvai.

REKLAMA

Reakcija į vabzdžių įgėlimą gali būti normali arba alerginė. Jeigu žmogus yra alergiškas, vabzdžio įgėlimas gali būti pavojingas gyvybei. Įgėlus bitei, svarbu skubiai pašalinti geluonį, nes dar kurį laiką iš jo sunkiasi nuodai.

Kuo ilgiau delsite, tuo daugiau nuodų gaus jūsų organizmas. Bitės geluonį reikėtų šalinti jo nespaudžiant pirštais ar pincetu, nes taip į įgelto žmogaus organizmą gali patekti dar daugiau nuodų, bet nubraukiant elektronine kortele ar bukąja peilio geležtės dalimi. Vabzdžiui įgėlus į ranką, svarbu numauti papuošalus: žiedus, laikrodžius, apyrankes.

Vapsvos, širšės ir kamanės geluonies nepalieka, jos gali gelti dar kartą. Tačiau patariama šių vabzdžių netraiškyti, nes sprogus nuodų pūslelei, šis kvapas gali privilioti dar daugiau vabzdžių, kurie jį supras kaip pavojaus signalą.

REKLAMA
REKLAMA

Pasireiškiant alerginei reakcijai, gali atsirasti dusulys, veido tinimas, pasunkėti kvėpavimas, pasireikšti dilgėlinis viso kūno bėrimas, nukristi kraujospūdis. Sunkios alerginės reakcijos požymiu taip pat gali būti nerimas. Išsigandęs žmogus ima blaškytis, jo oda smarkiai parausta, pradeda tinti, padažnėja pulsas, ima svaigti galva.

REKLAMA

Kaip suteikti greitąją pagalbą įgeltąjam?

Labai svarbu padėti sugeltam žmogui patogiai atsigulti ar atsisėsti. Jeigu žmogus ima dusti, pasodinkite jį taip, kad būtų lengviau kvėpuoti. Jeigu jaučia silpnumą, svaigsta galva, paguldykite ir kojas pakelkite aukščiau už galvą. Stebėkite ir įvertinkite gyvybinius sugelto žmogaus požymius: sąmonę, kvėpavimą, pulsą, odos pokyčius. Jei nukentėjusysis netenka sąmonės ir nustoja kvėpuoti, atlikite dirbtinį kvėpavimą (kas 30 krūtinės ląstos paspaudimų 2 įpūtimai).

Alergiškiems žmonės vapsvų ir širšių sezono metu specialistai rekomenduoja nuolat nešiotis ampulę adrenalino, kuris suleidžiamas iš karto po įgėlimo. Jei nukentėjęs žmogus su savimi turi adrenalino automatinį švirkštą, vaistus reikėtų sušvirkšti į šlaunies ar peties raumenis.

REKLAMA
REKLAMA

Jei patinimas plinta, o simptomai sunkėja, reikėtų kviesti greitąją medicinos pagalbą arba nukentėjusį žmogų skubiai nuvežti į artimiausią gydymo įstaigą.

Net ir nealergiškam žmogui gali būti pavojingas atvejis, vabzdžiui įgėlus į burną ar ryklę, kai geriama iš stiklinės ar skardinės ir nepastebima ten įkritusių geliančių vabzdžių. Vietinės reakcijos metu atsiradęs patinimas gali užblokuoti kvėpavimo takus, dėl ko žmogus gali uždusti.

Taip pat gali pasireikšti anafilaksinis šokas, dėl kurio nukentėjusiojo veidas gali smarkiai ištinti, prikimti ar imti švokšti balsas. Todėl nelaukiant kol prasidės tinimas ir kol dar žmogus gali nuryti, reikia išgerti antialerginių antihistamininių vaistų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip sumažinti įgėlimo skausmą namų priemonėmis?

Jei nesate alergiški, jausite tiesiog skausmą, tvinksėjimą ir gėlimą įkastoje vietoje. Tokiu atveju įkandimo vietą gerai nuplaukite muilu, kad negautumėte infekcijos. Yra daugybė medikamentų, skirtų gėlimui ir niežėjimui nuslopinti. Jeigu jų neturite, namų sąlygomis skausmą prislopinsite ant įkandimo vietos užtepę dantų pastos, kuri greitai neutralizuoja išskiriamą bitės, širšės ar vapsvos nuodų rūgštį.

Skausmui numalšinti ant įkandimo vietos uždėkite šaltą kompresą, ledo ar šaldytuvo kameroje sušaldytų maisto produktų ir laikykite mažiausiai 10 minučių.

Ant paraudusios odos galima uždėti vandeniu suvilgytą nosinę, servetėlę, rankšluostį. Sugeltą galūnę galima laikyti po srūvančiu vandeniu. Taip pat reikėtų išgerti skausmą malšinančių vaistų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų