Kardiologė perspėja: grėsminga liga smogia be požymių

Apie širdies ir kraujagyslių ligas (ŠKL) Lietuvoje kalbama daug ir dažnai – tai nestebina, nes kasmet daugiausia gyvybių nusineša būtent šios ligos.

Ligoninė (nuotr. 123rf.com)

Vis dėlto mirtingumo ir mirties priežasčių statistika keičiasi lėtai. Kardiologės dr. Noros Kupstytės-Krištaponės teigimu, žmonės klaidingai identifikuoja padidėjusio cholesterolio, vienos pagrindinių ŠKL priežasčių, požymius, dėl to delsia atlikti būtinus tyrimus ir pradėti gydymą. Tai patvirtina ir neseniai atlikta apklausa – daugelis apklaustųjų įvardija jau vėlyvus ŠKL požymius.

Kardiologės dr. Noros Kupstytės-Krištaponės

Naujausio visuomenės nuomonės tyrimo duomenimis, pagrindinis požymis, rodantis cholesterolio padidėjimą kraujyje – antsvoris, taip teigė 47 proc. apklaustųjų.

Toliau rikiuojasi riebalų sankaupos ant vokų ir sausgyslių (23 proc.) bei skausmas širdies plote (21 proc. apklaustųjų).

Kardiologė apklausos rezultatus vertina griežtai – nereikėtų padidėjusio cholesterolio požymių ieškoti veidrodyje, vienintelis patikimas būdas išsiaiškinti tiesą – lipidograma, keturių cholesterolio rodiklių kraujo tyrimas.

„Norėčiau atkreipti dėmesį, kad jokių išorinių dislipidemijos požymių, kurie būtų ankstyvi ir paprastai nustatomi, – nėra, – įspėja Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių ligų centro vadovė kardiologė dr. N. Kupstytė-Krištaponė. –

Būtina atlikti lipidogramą tiems žmonėms, kurie patenka į rizikos grupę pagal amžių, lydinčias ligas ar šeimos širdies ligų istoriją. Kai dislipidemiją nustatome ištikus insultui, infarktui ar atsiradus krūtinės anginai, jau per vėlu užkirsti kelią aterosklerozei, tuomet galime tik pristabdyti progresavimą.“

REKLAMA

Dr. N. Kupstytės-Krištaponės teigimu, pagrindiniu požymiu įvardijamas antsvoris, neabejotinai susijęs su dislipidemija, kūno riebalų disbalansu, ypač kai didžioji dalis susikaupia pilvo srityje.

Turintys antsvorio žmonės paprastai juda mažiau, dažnai anksčiau suserga arterine hipertenzija ir cukriniu diabetu, dažniau patiria aterosklerozės komplikacijas – miokardo infarktą, insultą. Dislipidemija antsvorio turintiems žmonėms iš tiesų nustatoma gana dažnai, todėl apklaustieji yra iš dalies tiesūs, nurodydami šį požymį.

Vis dėlto nereikėtų suklysti, dislipidemija dažnai nustatoma ir neturintiems antsvorio, sveikai besimaitinantiems bei reguliariai sportuojantiems asmenims, mat šiai ligai įtakos turi genai.

Riebalų sankaupos, gelsvi lašeliai, matomi odoje aplink akis ar blyškus žiedas akies rainelėje bei sausgyslių ksantoma neabejotinai yra lipidų apykaitos sutrikimą rodantys požymiai, tačiau jie būdingi sergantiesiems paveldimomis lipidų apykaitos ligomis, be to, atsiranda tik vyresniame amžiuje ir liudija ne vien apie padidėjusį cholesterolį, bet ir apie didelę riziką susirgti ŠKL.

Trečiasis įvardintas požymis – skausmas širdies plote – taip pat signalizuoja apie kraujagyslės sienelei jau padarytą žalą ar rimtesnes sveikatos problemas, tačiau tai nėra tiesioginis dislipidemijos simptomas. Taigi, visi trys požymiai rodo sveikatos sutrikimus, kuriuos dažniausiai jau būtina gydyti.

Kardiologė išskiria ir dar vieną Lietuvos pacientams aktualią problemą – nenorą keisti gyvenseną ar vartoti gyvenimą ilginančių vaistų, tokių kaip statinai.

REKLAMA

Pasak specialistės, kai jau atsiranda dislipidemijos sąlygotos ŠKL požymiai, ar dar blogiau – ištinka infarktas ar insultas, pacientams tenka pasiūlyti dislipidemijos gydymui būtinus vaistus- statinus. Šie vaistai ne tik koreguoja kraujo lipidų koncentraciją, bet ir turi papildomą aterosklerozę stabilizuojantį poveikį.


Rašyti komentarą...
R
R oma
2019-05-25 13:16:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
kas tie statinai ,?
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų