Palikti, pamiršti, palaidoti. Miestų vaiduoklių atsiradimą lemia tiek visuotinės nelaimės, tiek žmogiškosios klaidos, tačiau kiekvienas iš jų seka savo istoriją.
1. Kolmanskopas, Namibija: palaidotas smėlyje
Kolmanskopas glūdi pietų Namibijoje, per kelis kilometrus nuo Liuderico uosto. 1908 m. žmonės skubėjo į karščiu alsuojančią Namibio dykumą, tikėdamiesi ten rasti deimantų. Vos per du metus dykynėje išdygo tikras miestas: su gyvenamaisiais namais, ligoninėmis, mokyklomis, kazino. Tačiau po Pirmojo pasaulinio karo smukus deimantų pardavimams prasidėjo „pabaigos pradžia“, kol miestas 1950 m. galutinai ištuštėjo. Dykuma pasiglemžė tai, kas visada jai priklausė.
Šiomis dienomis Kolmanskope vis dar galima rasti vieną kitą namą, išsaugojusį anų laikų interjerą. Tačiau dauguma kitų pastatų tėra trupantys griuvėsiai, iš puikybės evoliucionavę į namus vaiduoklius.
2. Pripetė, Ukraina: Černobylio darbininkų namai
Pripetė yra Černobylio zonos miestas vaiduoklis. Ji buvo tapusi namais branduolinės jėgainės darbininkams. Iki garsiosios nelaimės miesto populiacija siekė 50 000 gyventojų.
Dar visai neseniai daugelis į Pripetę žvelgė kaip į vėlyvojo sovietų laikotarpio muziejų po atviru dangumi. Gyvenamieji namai, ligoninės, mokyklos rodėsi sustingę laike. Evakuojamiems gyventojams buvo leidžiama pasiimti tik radiacijos nepaveiktus daiktus, o visa kita turėjo būti paliekama. Visgi palaipsniui bent kiek vertės turintys daiktai buvo išvogti. Dabar Pripetėje tušti namai stovi visiškai be priežiūros. Nuo jų stogų žliaugiantis vanduo užplūsta gyvenamuosius kambarius. O ant stogų želiantys medžiai spartina irimą: būtent dėl šios priežasties 2005 m. Pripetėje sugriuvo mokykla.
3. San Zhi, Taivanas: futuristinis kurortas
Šiaurės Taivane įsikūręs futuristinis San Zhi kaimas turėjo tapti turtingųjų kurortu, tačiau idėjos įgyvendinimas buvo sustabdytas dėl statybų metų įvykusių kruvinų nelaimių. Vėliau pinigų trūkumas ir nenoras baigti nelaiminguosius statinius lėmė tai, jog su laiku idėjos buvo išsižadėta. Manoma, jog kosminį kaimelį dabar persekioja per statybas žuvusių žmonių sielos.
Po nelaimių neįprasto kurorto statybas užsakiusi vyriausybė stengėsi kuo labiau atsiriboti ir nuslėpti tiesą. Todėl niekuomet nebuvo įvardyti miestą vaiduoklį tvėrę architektai. Mažai tikėtina, kad projektas kada nors gali būti atnaujinamas arba panaudojamas kitiems tikslams. Pasak taivaniečių, griauti namus, kuriuos sergsti mirusiųjų dvasios, yra blogas ženklas.
4. Krakas, Italija: pribloškiantis viduramžių miestelis
Viduramžišką miestą vaiduoklį galima rasti Bazilikatoje, Materos provincijoje arba pačioje Italijos „bato“ keltyje. 1891 m. senoviniame Krake gyveno 2000 žmonių. Dauguma iš jų vertėsi žemdirbyste: augino kviečius ir kitus javus.
Tarp 1892 ir 1922 m. beveik pusė miestelio gyventojų emigravo į Šiaurės Ameriką. Masinei emigracijos bangai įtakos turėjo prastos žemdirbystės sąlygos, nereti žemės drebėjimai bei Kraką kankinančios nuošliaužos. Būtent jos 1963 m. privertė visus užsilikusius 1800 gyventojų evakuoti į kaimyninį Kraką Peschier‘ą. Šiuo metu miestas nebegyvenamas ir originalūs jo statiniai palikti likimo valiai.
5. Oradour-sur-Glane, Prancūzija: Antrojo pasaulinio karo siaubas
Mažas Prancūzijos Oradour-sur-Glane kaimelis yra nebylus Antrojo pasaulinio karo žiaurumų liudytojas. Karo metu Vokietijos kareivių už bausmę buvo išžudyti visi 642 kaimo gyventojai. Vyrai buvo suvaryti į klėtis ir ten pašauti į kojas, kad mirtų iš lėtų. Bažnyčiose besislėpusios moterys ir vaikai buvo patiesti kulkosvaidžio. Vėliau kaimas buvo nusiaubtas vokiečių. Oradour-sur-Glane griuvėsiai paskelbti paminklu mirusiesiems.