Greitoji medicinos pagalba nuotr. Broniaus Jablonsko

Greitoji medicinos pagalba nuotr. Broniaus Jablonsko

Pirmadienio vakarą feisbuke pasklido jautri ir už širdies griebianti Antano Bernatonio istorija. Vaikinas viešojoje erdvėje rašė apie tai, kad jo senelį ištiko insultas, o, jo teigimu, Kauno klinikose nebuvo daroma nieko, kad jam būtų laiku suteikta pagalba. 

Jo teigimu, tik medikų neapdairumas nulėmė, kad šiuo metu jo senelio paralyžiuota viena kūno pusė. Į jo pasakojimą nedelsiant sureagavo ir Kauno klinikos, kurios pateikė savo versiją apie tai, kas įvyko lemtingą šeštadienį, kai A.Bernatonio senelį ištiko insultas, o priimamajame nebuvo rasta laisva lova senoliui. 

„Mano senelį ištiko insultas", - įrašą pradėjo Antanas. 

„Geras senelis, išmintingas, daug gyvenime matęs ir nuveikęs, gavęs dvi kultūros premijas, ansamblius kūręs, piešinius tapęs, žmones mylėjęs ir kultūrą Lietuvos ne tik šimtaisiais metais, bet ir beveik visą šimtmetį kūręs. Ne tiek daug tokių beliko. Geras senelis.

REKLAMA

- Ūgis 1.60m, svoris apie 60kg, smulkus toks, - tariau vaistininkei. - M tikriausiai dydis geriausia bus. Koks sugėrimas? Kiek norėsit? - Nežinau, pagal save parinkit, pasibandom porą dabar pasiimti, matysim ar tiks. Ir šlapių servetėlių dar.

Nupirkau savo seneliui sauskelnių suaugusiems.

Šeštadienį ryte senelis rišosi batus. Keista kažkaip, pirštai truputėli pinasi, sunku raištelius sugaudyt, bet pasitaiko juk.

- Gal pabūki tu, nevažiuoki, pailsėk, - sako močiute. - Baiki, mano parodos pristatymas, aš – žodžio žmogus, - atkirto jaunas, tvirtas 80-metis ir įsėdęs į automobilį išvažiavo.

Grįžus naktį namo kažkaip sunkiau senelis pasijuto. Šiek tiek kairė koja velkasi, kairė ranka taip pat nelabai draugiškai nusiteikus, bet pasitaiko juk. Nusišypsojo senelis, bet tik puse lūpos (be kabučių).

Atvyko greitoji. Nuvažiavo į Kaišiadorių ligoninę, iš ten – tiesiai į Kauno klinikas. Kaip ir operatyvu. Peršvietė galvą seneliui, liepė pajudint rankas kojas, truputį dar juda, tai pasikvietė pasikalbėti.

- Laba diena laba diena, kaip šiandien gyvenate? – priimamojo gydytojas. - Jaučiu, kad insultas man, o kaip jūs? – senelis. - Eeee...mmm... na, po truputį. Tai va, čia dėl to insulto jūsų situacija tokia, kad visi simptomai jūsų kaip insulto, bet neradom pakitimų smegenyse. Nu tai kaip ir reikėtų guldyti jus, bet vietų nelabai turim... - Tai man lauke gal palaukt? - Tai nereikia, siųsim jus atgal į Kaišiadoris. - Tai juk Kaišiadoryse neurologijos skyriaus nėra... - Nu kaip nors, - su šypsena atsakė priimamasis.

REKLAMA

Ir išvažiavo senelis namo. Dar paklausė greitosios pagalbos automobilyje, gal į Respublikinę Kauno ligoninę galima važiuot, ten visada vietos yra, bet greitosios taisyklės yra taisyklės – iš kur paėmei ten ir parvežk, pasitaiko juk.

Parvažiavo senelis į Kaišiadorių ligoninę.

- Laba diena laba diena, kaip šiandien gyvenate? - Priimamasis - Šoku ir dainuoju, - senelis. - Tai čia tokia situacija, kad jus kaip ir guldyt reikėtų, bet vietos nelabai yra... - Arkliui jau aišku būtų, kad man insultas, - jau beviltiškai nusijuokė senelis. - Naa, čia va kušetė tokia pas mus yra, ant jos prigult galit. Tik dėl apsiklojimo nežinau, paieškosim, pasitaiko juk. - Tai gal man namo važiuot, ten koldrą neblogą turiu. - Nu tai važiuokit važiuokit, ryte atvyksit, gal numirs kas nors, vietos atsiras, - su šypsena priimamasis.

Po tokios va įdomios kelionės senelis parvažiavo namo. Apsikojo savo koldra, močiutė mineralinio atnešė, vietoj lašelinės, ir gydėsi stebuklingu “vytauto” vandenėliu senelis.

Ryte mato senelis, kad jau kairės rankos pajudint nebegali.

- Močiute, pakviesk greitąją, gal jau priims mane.

Nuvežė senelį vėl į Kaišiadorių ligoninę, iš ten jau į Kauno Respublikinę.

- Žinokit insultas jums, - gydytojas. - Nejaugi? Na, Pasitaiko juk... ___

Geras senelis, guli šalia, miega. Visą gyvenimą sveikas buvo, lakstė, nusiramins dabar, kairė kūno pusė pažeista.

Visą dieną šiandien su juo praleidau. Juokėsi, verkė, parodė, kaip kairė ranka nieko nejaučia, bet pasitaiko juk. Kairė koja dar normaliai, juda truputį.

REKLAMA

Geras senelis, senas, bet stiprus, atsigaus - pažadėjo. Pažadėjo ir darbus nepabaigtus užbaigti, ir istorijų dar parašyti, ir pamokyti, ir parodas organizuoti, ir sesės vestuvėse sudalyvaut. Verkia senelis, o dabar, kai nemato, verkiu rašydamas ir aš.

Daug mažesni pažeidimai būtų, jeigu seneliui, pirmą kartą nuvažiavus į ligoninę jį būtų paguldę ir reikalingus vaistukus sulašinę. Nesulašino, nepaguldė, bet pasitaiko juk.

Ir nežinai tokioj situacijoj ką kaltinti: Verygą? Ligoninę? O gal senelį, kad nepakankamai naglas buvo ir pats į lovą ligoninėj neatsigulė? Nekaltinsiu nieko. Tiesiog norisi, kad ateityje kitiems tokių nesąmonių išvengti pavyktų. Pakalbėjau su kitais palatoj gulinčiais – tas pats. Kas iš trečio karto įsiprašo į ligoninę, kas iš antro, kaip kam pasiseka. Matai gi, reikia išmokt dar įrodyt, kad insultas, kitaip nenusipelnęs vaistukų. Bet pasitaiko juk.

“Kaip šiukšlelė, kur niekam nereikia ir visi mėto, pasijutau” , - pasakodamas ašaroja senelis. Ne šiūkšlelės mūsų seneliai, o išminčiai ir kūrėjai Lietuvos, pragyvenę baisiausius laikus ir į laisvę mus atvedę. Gerbti, rūpintis ir mylėti. Ne šiūkšlelės jie. Ne", - jaudinančiai rašė A.Bernatonis. 

Kauno klinikos nedelsiant sureagavo į šią situaciją ir pateikė oficialų atsakymą: 

„Interneto toliuose pasklido be galo jautri „šimtmečio pasaka“ pavadinta istorija apie insulto ištiktą gerbiamo Antano senelį, kurį, negalėdami pritaikyti jo atveju kontraindikuotinų intervencinio gydymo metodų bei neturėdami laisvų vietų universitetinio lygio ligoninės nereikalaujančiam konservatyviam insulto gydymui, mūsų gydytojai buvo priversti išsiųsti sveikti arčiau namų įsikūrusioje Kaišiadorių ligoninėje.

REKLAMA

Suprasdami nuoširdų Antano ir jo senelio nusivylimą ir norėdami užkirsti kelią kartais dėl tų pačių priežasčių skausmingai dūžtantiems klaidingiems būsimų mūsų pacientų lūkesčiams, jaučiame moralinę pareigą priminti vieną sunkią tiesą.

Kaip benorėtume priglausti visus pageidaujančius gydytis universitetinio lygio ligoninės nereikalaujančius susirgimus po Kauno klinikų stogu, ne visada galime tai padaryti. Ir ne savo, o visuomenės labui.

Tos pačios visuomenės, kuri, komentuodama Antano senelio istoriją, ragina paduoti mus už tai į teismą.

Būdamos regiono lyderės, kuriose sukaupta moderniausia aparatūra bei aukštos kompetencijos profesionalų komandos, Kauno klinikos privalo būti pasirengusios 24/7 režimu priimti visus asmenis, kurių susirgimų diagnostikai ir gydymui būtina įranga ir specialistai yra sukaupti tik Kauno klinikose.

Akivaizdu, kad ėmęsi gydyti visus insultus konservatyviai (ką sėkmingai gali daryti bet kuri kita ligoninė) fiziškai negalėtume priimti visų tų, kuriems reikalingas trombolizinis ir/ar trombektominis gydymas (reikalaujantis specifinės aparatūros, žinių ir taikomas tik mūsų ligoninėje).

Todėl ištyrę savo pacientus, paskyrę gydymą ir nustatę, kad jį taip pat sėkmingai gali toliau tęsti arčiau paciento namų įsikūrusi ligoninė, neretai pervežame pacientą į ją. Jei to nedarytume, mūsų klinikos netrukus persipildytų ir negalėtume suteikti pagalbos tiems, kam niekas kitas mūsų regione padėti negalėtų.

REKLAMA

Kalbant apie išeminį galvos smegenų insultą, kuris ir ištiko šviesų Antano istorijos herojų, tiek Kauno klinikose, tiek ir JAV, Skandinavijoje, Šveicarijoje ar kt. šalyse taikomi tie patys gydymo algoritmai.

Jei pacientas gydymo įstaigą pasiekia per mažiau nei 4,5 h nuo pirmųjų simptomų pradžios ir jo tyrimų rezultatai bei gyvenimo anamnezės faktai nesikerta nė su vienu iš ilgo kontraindikacijų sąrašo punktų, insultą sukėlusį trombą bandoma pašalinti ištirpdant jį intraveniniu vaistu (t.y. atliekant vadinamąją trombolizę) ir/ar ištraukiant iš galvos smegenų arterijų mechaniškai trombektomijos metu.

Jei ligonis pirmųjų insulto ženklų nežino ar nesureikšmina ir į gydytojus kreipiasi praėjus daugiau nei 4,5 h, suleidus trombolitiką drastiškai išauga kraujavimo į galvos smegenis, virškinamąjį traktą ir kt. vietas bei to sąlygotos mirties tikimybė, todėl pavėlavus kreiptis į gydymo įstaigą laiku, toks gydymo metodas neįmanomas, vietoj jo insultas gydomas konservatyviai (koreguojant kraujo rodiklius, mankštinant nusilpusią galūnę ir t.t.).

Jei trombolizinį ir trombektominį gydymą gali taikyti tik didžiosios šalies ligoninės, tai konservatyviai insultą vienodai pajėgi gydyti bet kuri šalies ligoninė, mat toks gydymas nereikalauja jokios specifinės įrangos ar resursų.

Kadangi pirmieji gerb. Antano seneliui įvykusio insulto požymiai, ką liudija ir jo sukurtos „šimtmečio istorijos“ žodžiai, išryškėjo ryte, seneliui bebandant užsirišti batų raištelius, o į ligoninę jis kreipėsi tik praėjus keliolikai valandų nuo to momento, trombolizinis ir trombektominis gydymo metodai jam buvo griežtai kontraindikuotini, todėl paskirtas konservatyvus gydymas.

REKLAMA

Kadangi konservatyvaus gydymo efektyvumas yra vienodas tiek taikant jį tarp Kauno klinikų sienų, tiek ir bet kurioje kitoje ligoninėje, nesant laisvų vietų mūsų Neurologijos klinikoje, ištirtas, pakonsultuotas gydytojo neurologo, gydytojo terapeuto ir gavęs rekomendacijas tolesniam gydymui ligonis išsiųstas tęsti gydymo ligoninėje pagal jo gyvenamąją vietą, kaip įprastai ir daroma tokiais atvejais.

To paties budėjimo metu tęsti konservatyvaus gydymo savo rajonų ligoninėse išvyko dar keletas įvairaus amžiaus asmenų, kuriems trombolizė ar trombektomija taip pat buvo kontraindikuotina.

Tai, kad Lietuvoje yra kelios dešimtys ligoninių, bet visi 3 milijonai nori gydytis tik trejose yra atskira tema. Pokyčių šioje srityje jau daug metų viliamės iš vykstančios ligoninių tinklo restruktūrizacijos programos.

Norėtųsi, kad prie jos įgyvendinimo visuomenė prisidėtų taip pat pilietiškai aktyviai ir vieningai, kaip vieningai ir aktyviai palaiko Antaną jo jautrioje istorijoje apie senelį. Tol, kol mūsų bendruomenės priešinsis uždarymui tų ligoninių, kuriose dar stipriau priešinasi patys gydytis, visa mūsų sveikatos sistema, užuot efektyviai gydžiusi kitus, sirguliuos pati.

Tų komentatorių, kurie pasakojosi, jog gerb. Antano istorija apie senelio pervežimą privertė juos susimąstyti apie emigraciją, prašome persigalvoti. Jei kaskart, kai į viešumą iškyla tiesioginiai ar numanomi lozungai, esą pasaulyje žmonės miršta nuo ligų, o Lietuvoje – nuo gydytojų, taip lengvabūdiškai emigruotų po vieną įskaudintą mūsų šalies mediką, jau seniai būtume priversti važinėti gydytis svetur. Likite. Lietuvai Jūsų reikia. Viliamės, kad Jums mūsų vis dar reikia taip pat…

Atsiprašome gerb. Antano ir kitų visuomenės narių už galimai nepateisintus lūkesčius, o seneliui nuoširdžiai linkime sutvirtėti", - rašoma oficialiame Kauno klinikų atsakyme. 

 

Petras
2018-03-14 11:33:12
Kol Lietuvoj nebus sodinami gydytojai už grotų už nusikalstamą neveikimą ir kyšininkavimą, tol turėsime betvarkę ir priešlaikines mirtis. Nesitvarko SAM.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Gairės:  sveikata, ligoninė, insultas

Top Video

Perspėja lietuvius: buitinė chemija suluošina sveikatą amžiams
DABAR RODOMA
Perspėja lietuvius: buitinė chemija suluošina sveikatą amžiams
DABAR RODOMA
Atgijo Romos eglė: iš bjauriojo ančiuko virto gulbe
DABAR RODOMA
Kristina Ivanova apie skandalingą „Playboy“ fotosesiją: „Tuo metu toks buvo protelis“
DABAR RODOMA
Avarija Kauno rajone: per susidūrimą su kariškiais nukentėjo 3 žmonės
DABAR RODOMA
Treneris Aivaras Pekorius pasidalino receptu: taip iškepta mėsa yra sultingesnė
DABAR RODOMA
Biržuose – mįslinga paauglio mirtis: tėvai kaltina pastatą vaiduoklį
DABAR RODOMA
Girto prokuroro elgesys areštinėje pribloškia: jau suko butelį
DABAR RODOMA
Alaus išgėręs devynmetis atsidūrė vaikų namuose: užteko vienintelio skambučio
DABAR RODOMA
Alytiškio išvaizda pašiurpino visą bendrabutį – žmogus pūva gyvas
DABAR RODOMA
Šiauliečių šeimą persekioja gaisrai: namai sudegė jau trečią kartą
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI
REKLAMA
Kęstas 2018-03-28 18:45:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Neįtikėtina    ATSAKYTI
Vanda 2018-03-14 17:12:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kauno klinikoje .priimamajame,jei nieko nereikalausi ir jei būsi atvežtas vienas,tai į tave niekas jokio dėmesio ir nekreips.Na nebent pagulėsi ten kokias 4-5 val.O vėliau pasakys ,kad nėra vietų ir lauk savo greitosios ar ko nors,kad parvežtu atgal į savo miesto ligoninę.Tik kartais jau būna per vėlu,gali ir nesuspėti grįšti.   ATSAKYTI
Ausra 2018-03-14 16:24:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Verygai ligoninese reikia daryt tvarka o neuzsiimti niekais!Ten didele betvarke!!!   ATSAKYTI
Kristina 2018-03-14 13:55:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Labai panašu, kad vietos neatsirado , nes reikiamam žmogeliui koks 50 pinigų neikrito kišenėn...Tik nesakykyt, jog taip nebūna....   ATSAKYTI
Onutė 2018-03-14 13:37:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Labai panašus atvejis ištiko mus. Sutrikusi kalba, pagrindinis insulto požymis. Ligoninė pasiekta labai greitai, net ne rajoninė, o Kauno klinikos. Priimamajame gydytojas pasikalbėjęs tik su ligoniu(neleido lydinčio į kabinetą) pasakė, kad važiuok į savo ligoninę, pailsėsi ir viskas bus gerai. Ligonis grįžo pailsėti į namus, ko pasekoje kitą rytą vėl greitoji, priimamasis ir diagnozė insultas. Po tokių gydytojo sprendimų žmogus ir dabar nekalba, nevaldo dešinės pusės ir esa priklausomas nuo aplinkinių. Tai taip mūsų gydytojai nustato insultą.O galėjo visa to nebūti, jei tinkama ir laiku būtų suteikta pagalba.   ATSAKYTI
Ligonis 2018-03-14 13:17:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kol veryga bus monstras tol bus burdakas lig    ATSAKYTI
Kęstas 2018-03-28 18:46:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Verygai labiau alkoholis rūpi   
Zole 2018-03-14 12:47:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kodel Veryga...30m.ejome , ir galu galia pasiekeme dugna   ATSAKYTI
Aldona 2018-03-14 12:41:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Labai sunku pagydyti žmogų, kai apie rankas painiojasi pinigai, o r ai beveik šoko būklė. Insultas atsiranda nuo kai kurių vaistų, užmarina nervą ir tiek. Tokiam ligoniui lašelinė netinka. Nuo insulto gali padėti nervų sistemą stimuliuojantys vaista, aktyvi terapija. Žmogus turi judėti, krutinti nuniemusią galūnę,gali padėti atgaivinti nervą masažai, komparo trynimai. Svarbu maistas. Seniems žmonėms reikia vaikkščioti, nesunkiai dirbti, sportuoti.   ATSAKYTI
man 2018-03-14 12:22:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
praėjusį rudenį mano tėvą (56 metų) ištiko insultas. Klinikų priimamajame liepė važiuot į Raudoną kryžių. Iš ten išvijo namo, liepė aspiriną arba raudintų agurkų rasalą gerti (toks gydymas). Paryčiais trečią kartą greitąją kvietė, vėl į klinikas važiavom ir tada priimamojo gydytoja pakeltu tonu paklausė: kur jūs anksčiau buvot?????? Tai va.. Iki tol sveikas darbingas vyras tapo invalidu.   ATSAKYTI
Petras 2018-03-14 11:33:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Kol Lietuvoj nebus sodinami gydytojai už grotų už nusikalstamą neveikimą ir kyšininkavimą, tol turėsime betvarkę ir priešlaikines mirtis. Nesitvarko SAM.   ATSAKYTI
Dalia 2018-03-14 13:08:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Ne gydytojai kalti,o pati sistema...  
Vaiva Mickuvienė (nuotr. asmeninio albumo („Facebook“)
Beveik po trijų mėnesių trunkančios kovos su draudimo bendrove ,,Ergo“ vilnietės Vaivos Mickuvienės kantrybė išseko. Siekdama teisybės moteris pasidalijo savo istorija ...
Taip dienas leidžia palikti ir vieniši žmonės
Artėjančios didžiosios metų šventės – ne tik proga pabūti su šeima ir artimaisiais, tačiau ir atkreipti dėmesį į tuos, kuriems meilės, ramybės ir šilumos trūksta labiausiai. ...
Evelina kuria nuostabius piešinius (nuotr. asm. archyvo)
Lietuvoje iš tiesų yra begalės vaikų, kurie yra tikrai talentingi ir kūrybingi. Jų kurti darbai žavi aplinkinius, o netrukus juos pastebi ir tų sričių profesionalai. Viena ...
Mantas (nuotr. asm. archyvo)
Kelis metus Norvegijoje gyvenęs ir patrauklų atlyginimą gaudavęs Mantas nusprendė viską mesti ir grįžti į Lietuvą. Šiandien vaikinas dirba padavėju viename populiariausių ...
Onkologinę ligą įveikusi Gražina Raguotienė (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
Dviejų vaikų mama vilnietė Gražina Raguotienė atvira – 2010 metais ji pirmą kartą išgirdo kraujo vėžio diagnozę. Medikai jai diagnozavo Hodžkino limfomą. Jaunai mamai įi žinia ...
REKLAMA

Top Video

Perspėja lietuvius: buitinė chemija suluošina sveikatą amžiams
DABAR RODOMA
Perspėja lietuvius: buitinė chemija suluošina sveikatą amžiams
DABAR RODOMA
Atgijo Romos eglė: iš bjauriojo ančiuko virto gulbe
DABAR RODOMA
Kristina Ivanova apie skandalingą „Playboy“ fotosesiją: „Tuo metu toks buvo protelis“
DABAR RODOMA
Avarija Kauno rajone: per susidūrimą su kariškiais nukentėjo 3 žmonės
DABAR RODOMA
Treneris Aivaras Pekorius pasidalino receptu: taip iškepta mėsa yra sultingesnė
DABAR RODOMA
Biržuose – mįslinga paauglio mirtis: tėvai kaltina pastatą vaiduoklį
DABAR RODOMA
Girto prokuroro elgesys areštinėje pribloškia: jau suko butelį
DABAR RODOMA
Alaus išgėręs devynmetis atsidūrė vaikų namuose: užteko vienintelio skambučio
DABAR RODOMA
Alytiškio išvaizda pašiurpino visą bendrabutį – žmogus pūva gyvas
DABAR RODOMA
Šiauliečių šeimą persekioja gaisrai: namai sudegė jau trečią kartą
X Faktorius. Gruodžio 16 d. anonsas
DABAR RODOMA
X Faktorius. Gruodžio 16 d. anonsas
DABAR RODOMA
X Faktorius (1)
DABAR RODOMA
Elzė Borsteikaitė
DABAR RODOMA
Elzė Borsteikaitė
DABAR RODOMA
Aivo VS Kristina VS Liana VS Rūta
DABAR RODOMA
Monika Bleikša
DABAR RODOMA
Liana Pušnova
DABAR RODOMA
Rūta Barkauskienė
DABAR RODOMA
Gintarė Razulevičiūtė
DABAR RODOMA
Kristina Jurevičiūtė


INOVOX 1 minutės iššūkis. Aurimas, Kotryna, Modestas, Ema
DABAR RODOMA
INOVOX 1 minutės iššūkis. Aurimas, Kotryna, Modestas, Ema
DABAR RODOMA
INOVOX 1 minutės iššūkis. Lėja, Urtė, Eva, Aistė
DABAR RODOMA
INOVOX 1 minutės iššūkis. Ieva, Rusnė, Justė
DABAR RODOMA
INOVOX 1 minutės iššūkis. Rūta Šlikaitė
DABAR RODOMA
INOVOX 1 minutės iššūkis. Osvaldas ir Tačiona
DABAR RODOMA
INOVOX 1 minutės iššūkis. Viktorija ir Gabrielė
DABAR RODOMA
INOVOX 1 minutės iššūkis. Juozas
DABAR RODOMA
INOVOX 1 minutės iššūkis. 740-037
DABAR RODOMA
INOVOX 1 minutės iššūkis. 739-036
DABAR RODOMA
INOVOX 1 minutės iššūkis. Justas, Dominykas, Klaidas, Kornelijus

TELEVIZIJA


×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų