Daugiabučiai (nuotr. Fotodiena.lt/Karolio Kavolėlio)

Daugiabučiai (nuotr. Fotodiena.lt/Karolio Kavolėlio)

Lietuvoje fiksuojamas vienas didžiausių būsto kainų augimas visoje ES. Nėra ko stebėtis, mat dabar būstas kainuoja beveik 4 kartus brangiau nei 2000 metais. Naujienų portalas tv3.lt pateikia, kaip keitėsi kainos per 18 metų trijose didžiausiuose Lietuvos miestuose ir kas tam darė įtaką.

Štai, pavyzdžiui, 1997 metais maždaug 50 kv. metrų butą Gedimino prospekte buvo galima įsigyti už 33 tūkst. dolerių, o Karoliniškėse tais pačiais metais 4 kambarių 70 kv. metrų butą įsigyti už 16 tūkst. dolerių.

Vidutines kainas, Registrų centras kaupia nuo 2000 metų. Matyti, kad tuomet už 1 kv. metrą Vilniuje buvo mokama 399,18 Eur, dabar – 1501,34 Eur kv. metrą. Tad 2000 už 60 kv. metrų butą būtumėte sumokėję beveik 24 tūkst. eurų. Dabar – virš 90 tūkst. eurų. Panašūs skirtumai ir kitose savivaldybėse. Štai Kaune 2000 m. už 60 kv. metrų butą galėjote sumokėti apie 14,8 tūkst. eurų, dabar – 51,2 tūkst. eurų, Klaipėdoje 2000 m. už 60 kv. metrų butą – 18,4 tūkst. eurų, dabar – 55,6 tūkst. eurų.

REKLAMA

Būsto kainų pokyčiai  

Būsto kainų pokyčiai  

Iš duomenų matyti, kad kainos nuosaikiai kilo iki 2004-2005 metų, tuomet augimas paspartėjo iki didžiosios 2008 metų krizės. Nuo 2010 metų kainos pradėjo atsistatinėti sostinėje, tuo tarpu Kaune ir Klaipėdoje situacija pradėjo gerėti nuo 2014 metų.

Būsto kainų pokyčiai  

Būsto kainų pokyčiai  

Žmonės neturėjo iš ko rinktis ką pirkti

NT plėtojimo bendrovės „Hanner“ valdybos pirmininkas Arvydas Avulis savo veiklą pradėjo dar 1995 metais. Jis prisimena, kad 1998 metais ištikus Rusijos ekonominei krizei, stipriai susilpnėjo ir Lietuvos ekonomika: kompanijų skaičius mažėjo, darbuotojų skaičius taip pat mažėjo.

„Gyvenamoji statyba buvo labai menkų apimčių, nauja statyba neturėjo tokių didelių mastų, kainos buvo labai mažos, reikalavimai būsto kokybei žemo lygio, rinka buvo sekli. Viskas priklausė nuo poreikio. Tad daugiau dėmesio skyrėme biurų statybai, nes biurų kainos buvo ganėtinai geros“, - sako A. Avulis.

„Eikos“ generalinis direktorius Domas Dargis prideda, kad tuo metu stipriai augo gyvenamųjų namų statyba, o butų pasiūlos praktiškai nebuvo.

Domas Dargis (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Domas Dargis (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

„Nuo kokių 2000 metų atsirado vidurinioji klasė, kuri nelabai galėjo sau leisti namų statybos, bet galėjo sau leisti nebegyventi senuose daugiabučiuose, tai jie pradėjo pirkti butus“, - sako jis.

Be abejonės tuo metu tokiai būsto kainai įtakos turėjo ir finansinė gyventojų padėtis bei ribotos galimybės skolintis iš bankų.

REKLAMA

„NT rinką veikia daug veiksnių. Pirmiausia tai makroekonominiai veiksniai: žmonių perkamoji galia, bendrojo vidaus produkto augimas arba mažėjimas, demografinė situacija. Turbūt pastaroji ir žmonių skaičius bei plėtra yra pagrindinis rodiklis, kuris skiria mus nuo to, kas buvo prieš 17 metų. Didieji miestai susitraukė, Lietuva susitraukė, gyventojų išsisluoksniavimas pasikeitė, visuomenė vyresnė, jauna darbo jėga išvažiavo, tai tas būsto pirkėjas, kuris dabar yra ir prieš 18 metų buvo tikrai kitoks.

Kitas dalykas, už ką žmonės pirkdavo būstą tuomet ir dabar. Prieš kokius 16 metų tikrai nebuvo tvarios būsto finansavimo kreditais iš bankų sistemos, tuo metu finansuoti turtą kainuodavo 10-15 proc. metinių palūkanų. Žmonės pirkdavo būstą kitomis lėšomis arba parduodavo savo ir tada kito ieškodavo, skolinosi iš giminaičių ir pan. Tik nedaugelis žmonių ryždavosi įsigyti būstą ir mokėti tokias didžiules palūkanas“, - pasakoja Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos direktorius Mindaugas Statulevičius.

Mindaugas Statulevičius, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos direktorius (nuotr. YouTube)

Mindaugas Statulevičius, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos direktorius (nuotr. YouTube)

2000-2001 metais, jo teigimu, žmonės pradėjo atsigauti po Rusijos krizės, Lietuva pradėjo ruoštis ES ir NATO narystei, pradėjo steigtis didesni darbdaviai, tad ir žmoniū lūkesčiai ėmė kilti.

„Prasidėjo 2003-2004 m. miestų bendrieji planai, pradėjo traukti žmones į miestą, statoma su optimizmu, didėjo atlyginimai žmonių. Pagal pastatytus daugiabučius namus, butus, butų kvadratūrą tai tikrai skaičiai pradėjo atsirasti daug didesni nei buvo iki tol“, - teigia M. Statulevičius.

REKLAMA

Nauja NT rinkos epocha – po įstojimo į ES

Pašnekovai tvirtina, kad didesnis poreikis gyvenamajam būstui atsirado po įstojimo į Europos Sąjungą 2004 metais. Kaip D. Dargis pamini, tai lėmė ir Skandinavijos bankų veiklos suaktyvėjimą Lietuvoje, pradėta skolinti ganėtinai nebrangiai, o taip pat augo ekonomika.

Pasak M. Statulevičiaus, atsirado pasitikėjimas, stabilumas ir saugumas. O taip pat po įstojimo į ES atėjo daugiau užsienio kapitalo įmonių galėjusių pasiūlyti didesnį atlyginimą, išsivystė bankų sektorius, atsirado konkurencija.

„Tapus ES nare Lietuva, visai kitomis sąlygomis tarpbankinėje erdvėje bankai galėjo skolintis ir kitas palūkanas žmonėms siūlyti. Tai keli metai po įstojimo Į ES buvo žydėjimo laikotarpis: geri teigiami lūkesčiai, ekonomika augo, žmonės pakeliavo, pamatė kaip užsienyje gyvenama. Tokia gyvenimo kokybė tapo patraukli, žmonės buvo pasirengę įsigyti būstus, kurie panašią gyvenimo kokybę galėjo teikti“, - teigia M. Statulevičius.

Tačiau klestėjimo metas truko neilgai. Po keturių metų visą pasaulį ištiko ekonominė krizė, sprogo NT kainų burbulas.

<a class='top500' href='/top500/arvydas-avulis'><a class='top500' href='/top500/arvydas-avulis'><a class='top500' href='/top500/arvydas-avulis'><a class='top500' href='/top500/arvydas-avulis'>Arvydas Avulis</a></a></a></a> (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Arvydas Avulis (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

„2007 m. kainas išpompavo tai, kad buvo į visus šonus banko kreditai dalinami, tiesiog gatvėje dalino. Bankai patys skambindavo žmonėms, aš ir pats buvau ne vieno skambučio sulaukęs, kad imkit galim duoti kreditus iki 100 ar 200 tūkstančių. Tai darė įtaką kainų kilimui, o tai statybų mastui. Tas kainų kilimas dramatiškas, nes kai po 20-30 proc. kainos per metus auga, akivaizdu, kad formuojasi burbulas ir tenka susitaikyti su dideliais praradimais“, - sako A. Avulis.

REKLAMA

Pagrindiniai skirtumai: tada ir dabar

M. Statulevičius tvirtina, kad vienas reikšmingesnių pokyčių – susiformavusi būsto nuomos rinka. Jei anksčiau antras būstas būdavo perkamas spekuliaciniais tikslais – greitai perparduoti pakilus kainai – tai dabar antrasis būstas naudojamas ekonominei veiklai. Pasak jo, tai lėmė ir naujų produktų atsiradimą rinkoje: mažus butus, loftus.

„Taip pat padidėjo konkurencija tarp vystytojų. O vartotojų pasiūlos, kuri būstą galėtų įsigyti sąlyginai pamažėjo. Liko konkurencija vieno dviejų miestų. Jei tada ir apie Panevėžį, Šiaulius, Uteną, Alytų, Elektrėnus Grigiškes kalbėta, dabar skiriamės, kad sumažėjo gyventojų ir padaugėjo vystytojų. Viskas koncentruota“, - sako jis.

„MG Valdos“ pardavimų skyriaus vadovas Mantas Umbrasas tv3.lt pasakoja, kad dabartinė NT rinka nuo tos, kuri buvo prieš beveik 20 metų skiriasi iš esmės. Tai susiję ne tik su pasikeitusiais techniniais pastatų reikalavimais, bet ir sprendimais, kurie tapo aktualūs pastatų viduje ar aplink juos.

„Veiksnių kiekis, kuris dabar daro esminę įtaką NT projekto galutinei kainai, taip pat labai prasiplėtė – pirkėjams toli gražu nebereikia tik lygių buto sienų ar gerų langų, tai jau yra tiesiog norma, kuri nedarys lemiamos įtakos pirkimo sprendimui. Šiuo metu NT rinkoje sėkmingai veikti gali tik tie dalyviai, kurie išmano NT rinkos dinamiką, poreikius ir sprendimus labai plačiai, turi sukaupę ilgametę patirtį“, - sako jis.

REKLAMA

„MG Valdos“ pardavimų skyriaus vadovas Mantas Umbrasas (nuotr. bendrovės)

„MG Valdos“ pardavimų skyriaus vadovas Mantas Umbrasas (nuotr. bendrovės)

Be to kalbinti NT plėtotojai pastebi tendenciją, kad vis labiau norima gyventi arčiau centro.

„Jei prieš keliolika metų aiškiai matėme tendenciją, jog priemiesčiai buvo itin populiari naujakurių kryptis, tai per pastaruosius kelerius metus pirkėjai vis labiau vertina galimybes gyventi miesto centre, daugelį reikiamų objektų pasiekti tiesiog pėsčiomis, gyventi ten, kur yra gera infrastruktūra, mokyklos ir darželiai yra arti namų. Į tokius poreikius sureagavo ir NT rinka: centrinėje miesto dalyje, tarkime, Užupyje ar netoli sostinės senamiesčio atsirado naujų NT projektų, kurie iškart sulaukė pirkėjų dėmesio“, - sako „MG Valdos“ pardavimų skyriaus vadovas Mantas Umbrasas.

M. Statulevičius prognozuoja, kad šiais metais kainų kritimo nematysime, nes tam nėra veiksnių: didėja reikalavimai būsto kokybei, į Kauną žengia daugybė tarptautinių kompanijų.

Eurostato duomenimis, metinis būsto kainų augimas Lietuvoje trečiąjį praėjusių 2017 metų ketvirtį buvo vienas didžiausių ES. Trečiąjį praėjusių metų ketvirtį, palyginti su 2016 metų liepos–rugsėjo mėnesiais, būstas Lietuvoje pabrango 8,5 proc. Labiausiai būstas brango Čekijoje (12,3 proc.) ir Airijoje (12 proc.). Latvijoje būstas per metus pabrango 9,5 proc., Estijoje – 4,7 procento.

Teisuolis
2018-01-27 07:40:04
Paprastas paaiskinimas: tada viskas kainavo 4 kartus pigiau. Pinigai nuvertejo. Zmonems ant busto sutaupyti reikejo lygiai tiek pat pastangu kiek ir dabar.
Atsakyti
[email protected]

Naujienų portalo tv3.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB All Media Lithuania sutikimo draudžiama.

GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI
REKLAMA
Jonas 2018-01-29 18:08:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ale ir sapnai, ką jūs čia apie 1997-uosiu nusvaigot! Kokie 400 doleriu už kvadratą kai Viršuliškėse butas 3 kambariu sutvarkitas 40000lt kainavo! Nedidinkit kainu nes jos į viršų tik nuo 2003 šoko, labai tai gerai žinau nes pats tuo laiku būstą įsigijau, o iki to žmonės į mašinas butus keitė...   ATSAKYTI
Linas 2018-01-29 15:54:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Netoli ir krizė.Ankščiau turėjau normalų darbą ir 2kambarių butą Vilniuje galėjau nusipirkti už 2 metų algą.Dabar turių gerai apmokamą darbą bet butui tektu atidėti 10 metų.Kiek išaugo burbulas,baisu kai niekas nekontroliuojama.
   ATSAKYTI
zigmas 2018-01-27 18:19:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
paziurekit kiek kainavo pries 18m. Anglijoj,Vokieijoj,Ispanijoj ir kiek dabar   ATSAKYTI
Pievos 2018-01-27 13:12:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ptotingiau butu buve priristi prie atlyginimu.vidutinius ar minimalius...o db kas man is tu skirtumu jei neaisku kiek zmogus tada gaudavo.   ATSAKYTI
Teisuolis 2018-01-27 07:40:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Paprastas paaiskinimas: tada viskas kainavo 4 kartus pigiau. Pinigai nuvertejo. Zmonems ant busto sutaupyti reikejo lygiai tiek pat pastangu kiek ir dabar.   ATSAKYTI
Elektromobiliai (nuotr. Fotodiena/Domantas Pipas)
Priemonių, kaip kovoti su klimato kaita ir aplinkos tarša ieško daugybė šalių. Ne išimtis ir Lietuva. Štai Seime užgimė pasiūlymas, kuriuo būtų skatinama įsigyti ...
Alkoholis parduotuvėje (nuotr. 123rf.com)
Alkoholinių gėrimų prekyba šiemet mažmeninės prekybos tinkluose „Maxima“ ir „Norfa“ mažėja. Anot prekybininkų atstovo, tam įtaką daro padidėję alkoholio akcizai ir ...
ABLV bankas (nuotr. SCANPIX)
Vieno didžiausių Latvijos komercinių bankų ABLV finansinės problemos neturės įtakos Lietuvos finansų sistemai, tikina Lietuvos banko (LB) bei Lietuvos bankų asociacijos (LBA) ...
Postas (nuotr. 123rf.com)
Latvijos centrinio banko vadovas Ilmaras Rimševičius turėtų atsistatydinti, kad nenukentėtų šalies kreditavimo reitingas ir finansų sistemos reputacija, mano Saeimos gynybos, ...
Luminor (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
Po pirmųjų veiklos mėnesių naujas Baltijos šalių bankas „Luminor“ pradeda paskutinįjį susijungimo ir integracijos etapą. Vasario 19 d. „Luminor“ atstovai Latvijos ...
REKLAMA

Top Video

Neramios žinios dingusio lietuvio paieškoje
DABAR RODOMA
Neramios žinios dingusio lietuvio paieškoje
DABAR RODOMA
Pasižvalgykime, kaip Lietuva ir jos žmonės gyveno pastarąjį šimtmetį
DABAR RODOMA
Lietuvai sveikinimai plaukia ir iš svetur, estų ministrai pragydo lietuviškai
DABAR RODOMA
Savo gimtadienį Lietuva švenčia su kaupu
DABAR RODOMA
Staigmena per Nacionalinių premijų teikimą – prabilo šventėje pasirodęs Vaitkus
DABAR RODOMA
Artėjančios Vasario 16-tosios siurprizai Lietuvoje
DABAR RODOMA
Signatarų rūmų balkone Vasario 16-ąją lauksiantys Landsbergio, jo neišvys
DABAR RODOMA
Siaubo kupinas skrydis lėktuvu ir avarinis nusileidimas Havajuose
DABAR RODOMA
Paviešinta, kas padėtų išvengti smurto prieš vaikus
DABAR RODOMA
Ministerija kreipiasi į vairuotojus: žada naują tvarką – pajus visi

Televizija

Į viršų