L. Lubienė, E. Zulanienė, J. Blažytė (tv3.lt fotomontažas)

L. Lubienė, E. Zulanienė, J. Blažytė (tv3.lt fotomontažas)

Nors Lietuvoje skaičiuojama 500 žmonių, kurių turtas viršija 2,1 mln. eurų, iš jų moterų – tik 81. O ir pažiūrėjus į turtingiausiųjų moterų dvidešimtuką matyti, kad dauguma jų – paveldėtojos arba bendraakcininkės. Visgi tikinama, kad situacija ateityje keisis ir vis daugiau moterų pačios įkurs verslą. 

Žurnalas „TOP 500” skaičiuoja, kad vidutinis turtingiausiųjų sąrašo vyro turtas siekia 33,5 mln. Eur, o moters – 21,3 mln. Eur. Į turtingiausiųjų šalies trisdešimtuką patenka tik trys moteris, visos jos – Bronislovo Lubio turto paveldėtojos.

Taps vis sunkiau įvardyti tikruosius turtuolius

ISM Executive School vyr. konsultantas, verslo konsultantas Ugnius Savickas naujienų portalui tv3.lt teigia, kad iš esmės tokius skirtumus galima paaiškinti atkreipiant dėmesį į tai, kada pradėtas verslas vystyti. Dažniausiai sąraše atsidūrę verslai pradėti vystyti Nepriklausomybės laikais, pramonėje.

REKLAMA

„Sovietinio režimo metu apskritai dominavo vyriškoji jėga, kontrolė. Iš to paveldo mes dar pilnai neišsivalėme. Didieji verslai, kuriai šiai dienai paveldėti buvo sukurti dar anais laikais. Kai tie verslai buvo pradėti, šalia tų vyrų visada buvo moterys ir džiugu, kad jos buvo šalia ir galėjo perimti verslą. Šiandien tų galimybių yra daug daugiau, nereikia nieko atsiklausti, nereikia kažkokiam komitetui kažko leisti ar ne. O tame sąraše dar yra sistemos pelėsio kvapas. Tai buvusiosios sistemos, dominuojančios jėgos atvaizdas. Prie geros vadybos tais laikais įkurti verslai daug didesni nei bet kokie pradėti šiandien. Be to, sąraše labiau dominuoja klasikinės industrijos: prekyba, gamyba, logistika, pramonės verslai. Kas irgi yra, mano manymu, vis dar tos senosios industrijos konjunktūros atvaizdas“, - sako verslo konsultantas.

Jis įsitikinęs, kad ateityje moterų versle bus tik daugiau. Tai lems ir tai, kad tarp sėkmingų įmonių vis daugiau minimi startuolių vardai.

„Vienareikšmiškai esu įsitikinęs, kad su kiekvienais metais vis daugiau matysime moterų ir vadovaujančiose pozicijose, ir verslininkų struktūrose, ir kai kuriais atvejais vadyba bus išmintingesnė, atsargesnė. Kas studijuoja lyčių skirtumus ar panašumus, be jokios diskriminacijos verta pripažinti, kad vyrai labiau rizikuoja, o kai verslai pereina į tvaraus augimo stadiją, atsigręžimo į save, šioje vietoje visiškai lenkiu galvą prieš empatišką vadovavimo stilių. Empatiškumas bus ateinančių metų būtinasis sėkmės faktorius.

REKLAMA

Tikrai ir Fintech būtų įmonių, kurios peržengia tą 2,1 mln. eurų ribą. Nepasakyčiau, kad ten 50 ant 50, nes ten jei vyrų 60 proc., tai moterų 40 porc. ir ten jau proporcija visai kita“, - teigia U. Savickas.

Būtent dėl Fintech ir kitų naujojo amžiaus įmonių, sąrašo sudarytojams bus vis sunkiau teisingai nurodyti Lietuvos turtingiausiuosius. Mat blėsta ribos tarp šalių. Įmonė gali būti registruota visai kitoje šalyje, veikti dar kitose. Tad surinkti duomenis bus vis sunkiau.

„Registro duomenyse dominuoja organizacijos, kurios veikia tradicinėse industrijose. O Fintech ir naujos kartos įmonės veikia globaliai, per kelias valstybes užsiregistravę, neaišku, kaip registruoti, ir kaip jų visą kapitalą suskaičiuoti. Tai tas sąrašas vienas būdas atvaizduoti, bet ten atvaizduota ką mes matome oficialiuose dokumentuose.

Dabar matome, kad numeris vienas šiame sąraše (Nerijus Numavičius – red. past.) tampa Didžiosios Britanijos mokesčių mokėtoju ir neturėsime apie jį duomenų, tik apie vieną kitą įmonę, kuri registruota Lietuvoje. Įmonės plečia savo veiklos teritorijas, dukterines ar giminingas įmones atsidarinėja kitose šalyse“, - pastebi U. Savickas.

Stereotipai keičiasi, tačiau moterims dar pritrūksta drąsos

„Swedbank“ vyresnioji ekonomistė Laura Galdikienė naujienų portalui tv3.lt patvirtina, kad tikrai daugelyje šalių vadovaujančias pozicijas užima ar verslus valdo vyrai. Visų pirma tai susiję su rizika.

REKLAMA

„Žmogui neretai tenka keletą kartų nudegti iki kol išvystomas didelis verslas ir ta rizika atbaido dažnai moteris nuo užsiėmimo verslu ar jo auginimu, nes moteris neretai nuo mažens auginamos, kad turėtų saugoti save, vengti pavojingų ir rizikingų situacijų. Egzistuojantys stereoptipai neskatina moterų imtis rizikingų verslų, kurie turi potencialą išaugti į didelį verslą, neretai moteris renkasi nedidelius verslus, susijusius su hobiais, savęs realizacija. Kuo mažiau rizikingas verslas tuo jo potencialas yra mažesnis išaugti į didelį verslą. Žmogus mato galimybių ten, kur geriausiai supranta.

Dėl to dažniausiai ir yra turtingųjų sąraše didelius verslus paveldėjusios žmonos našlės, išsiskyrusios. Ir jos pakankamai sėkmingai tą įgytą turtą valdo, vadinasi moteris turi gebėjimų tą turtą valdyti ir išlaikyti pelningą“, - komentuoja L. Galdikienė.

Be to, priešingai nei U. Savickas, L. Galdikienė mato moterims kliūčių net ir dabar pradedant startuolių veiklą.

„Kitas veiksnys, finansavimo trūkumas. Gal su manim ir nesutiktų, kad vyrams ir moterims skiriasi sąlygos gauti banko paskolą, tai taip, čia lytis nevaidina. Bet žvelgiant į startuolius, yra ne vienas tyrimas atliktas, kad rizikos kapitalo fondų valdytojai yra vyrai ir jei teikia prioritetą vyrų startuoliams. Tai tikėtina, kad ateityje tos modernios įmonės ir bus dominuojamos vyrų, o moterų bus mažiau pastebimos. Nes dažnai finansų sritis yra vyrų sritis, ir dėl to vyrai labiau linkę finansuoti tokias sritis. O moterų veiklos sritys yra kitokios.

REKLAMA

Dėl to yra lyčių pasidalijimas, kad moteris neretai save mato paslaugose, grožio industrijoje, darželių, mokyklų steigime, daugiau su praktine veikla susijusios sritys“, - mano L. Galdikienė.

O taip pat moterys dažnai į verslą nepasuka dėl to, kad jis atima daug laiko, reikalauja pasiaukojimo. Moteris dažnai atsakomybę prisiima už šeimos puoselėjimą, vaikų auginimą.

„Moteriai dar tenka didžioji našta namų ūkiuose, vaikus prižiūrint, dėl to ir renkasi tokias sritis. Moterims pakiša koją netolygus vaidmenų pasiskirstymas buityje. Moteris turėdama šeimą dažnai mato tai, kaip savo atsakomybę ir užleidžia vietą vyrui. Tai moteris labiau linkusi rinktis mažiau iššūkių keliančias profesijas ir verslus.

Vis dėlto, mes matome, kad iš tiesų stereotipai Lietuvoje keičiasi. Moterys vis dažniau ima matyti save kaip verslo atstovę, galinčią vystyti nemenką verslą. Tie standartai ir stereotipai keičiasi, tai moterų daug daugiau matysime versle. Bet ar jų dalis susilygins su vyrais? Nebūtinai“, - svarsto L. Galdikienė.

Turtingiausiųjų moterų dvidešimtuką, pagal žurnalo „TOP 500“ sudarytą turtingiausiųjų šalies žmonių sąrašą rasite apačioje.

20. Jolanta Piasecka, „Sanitex“, 23 mln. eurų

Viešojoje erdvėje apie šią moterį jokių žinių nėra.

„Sanitex“ yra plataus vartojimo prekių didmeninės prekybos, distribucijos bei logistikos lyderė Lietuvoje ir Latvijoje, aktyviai plėtoja veiklą Estijoje bei Lenkijoje.

Įmonės puslapyje skelbiama, kad nuo 1992 m. veikianti bendrovė bendradarbiauja su daugiau nei 500 gamintojų ir aptarnauja virš 32 000 klientų visose Baltijos šalyse. 1997 metais įmonė įkūrė nuosavą didmeninės prekybos tinklą „Cash&Carry“, aptarnaujantį mažesnes parduotuves, kioskus, kavines, barus. 2016m. gegužės mėnesį įsigyta Lenkijoje alkoholiniais ir nealkoholiniais gėrimais prekiaujanti įmonė „Bevgroup“.

REKLAMA

J. Piasecka turtuolių sąraše užima 160-ąją vietą.

19. Janina Muraškienė, „Olifėja“, „Lotelita“, 23 mln. eurų

Kartu su vyru Antanu Muraška turi po 17,85 proc. „Olifėjos“ akcijų. Moteris žiniasklaidos akiratyje nėra atsidūrusi, tad informacijos apie ją nerandama.

„Olifėja“ veikia ne tik loterijų rinkoje, bet ir kituose sektoriuose. Kadangi pagal įstatymus „Olifėja“ gali užsiimti tik loterijų organizavimu, kitos įmonės sukurtos su atskiromis licencijomis. Jos veikia kaip tarpininkai. Su atskiromis licencijomis veikia draudimo polisus parduodanti bendrovė „Perlo draudimo brokeris“, kreditus administruojanti įmonė „Perlo kreditai“, mokėjimus – bendrovė „Perlo paslaugos“. Loterijos „Perlo“ terminalai taip pat atlieka ir grynųjų pinigų į bankus bei kredito unijas įnešimo ir išėmimo funkcijas.

J. Muraškienė turtuolių sąraše seka vyrui iš paskos ir yra 159-oje vietoje.

18. Birutė Andriuškaitė, „Vičiūnai“, 26 mln. eurų

Birutė Andriuškaitė yra ne tik „Vičiūnų“ akcininkė, bet ir vidaus kontrolės direktorė. Paieškojus internete galima rasti, kad moteris yra organizacijos „Vieninga Plungė“ narė.

„Vičiūnų“ įmonių grupė įkurta 1991 metais. Įmonės puslapyje rašoma, kad tai –viena didžiausių ir ekonomiškai stipriausių Europoje krabų lazdelių ir kitų produktų iš surimio ir žuvies gamintoja.

Grupė su „Viči“ prekių ženklu tiekia savo produkciją vartotojams į daugiau nei 57 pasaulio šalyse. „Vičiūnų“ įmonių grupę sudaro 80 įmonių 17 pasaulio šalių. Produkciją gamina 13 grupės fabrikų. Grupėje dirba 8000 žmonių.

REKLAMA

B. Andriuškaitė užima 139-ąją vietą turtingiausiųjų sąraše.

17. Dalia Lapinskienė, „Agrorodeo“, 27 mln. eurų

Dalios ir Roberto Lapinskų šeima – vienas pavyzdžių, kaip galima sėkmingai susikrauti milijonus iš žemės ūkio veiklos. Pati moteris yra „Agrorodeo“ akcininkė ir „Agrorodeo Plius“ direktorė. Kontrolinį 60 proc. bendrovės akcijų paketą valdo įmonė „Agrorodeo plius", kurią lygiomis dalimis valdo „Agrorodeo" vadovas Robertas Lapinskas ir jo sutuoktinė Dalia Lapinskienė. Dar 25 proc. „Agrorodeo" akcijų priklauso verslininkui Viliui Kaikariui, 15 proc. - Jonui Vankevičiui.

„Agrorodeo“ įmonė užsiima prekyba augaline žemės ūkio produkcija, baltyminiais pašarų priedais, trąšomis, sėklomis vietinėje bei tarptautinėje rinkose. UAB „Agrorodeo“ įsteigta 2006 m. Įmonė savo produkciją parduoda ne tik Lietuvos rinkoje, bet ir 27 Vakarų Europos šalyse Pietų Amerikos, Afrikos, Indonezijos bei Rytų regionuose.

136-oje vietoje turtingiausiųjų sąraše – Dalia Lapinskienė. Šalia jos, 135-oje vietoje – vyras R. Lapinskas.

16. Stasė Levickienė, „Žvalguva“, 30 mln. eurų

Stasė Levickienė su sutuoktiniu Antanu Mindaugu Levicku bei verslo partneriais Aušra ir Valdu Lebedomis dalijasi bendrovės „Žvalguva“ akcijas. 

Žemės ūkio srityje veikianti „Žvalguva“ įkurta dar 1996 metais. Ji veikia kartu su įmone UAB „Agrospelta“, kuri buvo įkurta 2001 metais. Pastarosios įmonės pagrindinė veikla – prekyba derliumi.

„Žvalguvos“ pagrindinė veikla – didmeninė ir mažmeninė prekyba žemės ūkio lauko kultūrų sėklomis, mineralinėmis trąšomis, augalų apsaugos priemonėmis, papildomo tręšimo specialiosiomis trąšomis bei sėklų dauginimas ir gamyba. Įmonė teikia agrocheminių produktų sandėliavimo, pakavimo, perkrovimo, derliaus kokybės nustatymo, džiovinimo, valymo, ekspedijavimo ir žemės ūkio kultūrų auginimo konsultacijų paslaugas.

S. Levickienė yra 127-oje vietoje turtingiausiųjų sąraše.

15. Aušra Lebedienė, „Žvalguva“, 30 mln. eurų

Viena iš „Žvalguvos“ dalininkų bei kartu su „Žvalguva“ veikiančios įmonės „Agrospelta“ direktorė. Įmonių akcijas dalinasi su sutuoktiniu Valdu Lebeda ir dar keliais partneriais.

Nė vienas iš „Žvalguvos“ akcininkų nėra gerai žinomas visuomenėje, jie išvengia žiniasklaidos dėmesio.

A. Lebedienė – 125-oje vietoje turtingiausiųjų sąraše.

14. Jolanta Blažytė, „Vikonda“, 32 mln. eurų

<a class='top500' href='/top500/jolanta-blazyte'><a class='top500' href='/top500/jolanta-blazyte'><a class='top500' href='/top500/jolanta-blazyte'><a class='top500' href='/top500/jolanta-blazyte'><a class='top500' href='/top500/jolanta-blazyte'><a class='top500' href='/top500/jolanta-blazyte'>Jolanta Blažytė</a></a></a></a></a></a> (nuotr. Eimanto Genio)

Jolanta Blažytė (nuotr. Eimanto Genio)

Labiausiai žiniasklaidoje matoma ir daugiausiai tiek apie verslą, tiek apie poltiką pasisakanti turtingiausiųjų sąrašo moteris. Iš 2016 m. turtingiausių žmonių Lietuvoje sąrašo 64-osios vietos į 117-ąją vietą nusileidusi Jolanta Blažytė 2017 m. vasarį išsiskyrė su politiku Viktoru Uspaskichu po 26 metus trukusios santuokos. Moteris dar 2000 metais tapo oficialia koncerno „Vikonda“ vadove, tad ir po skyrybų moteris išsaugojo „Vikondos“ kontrolę. Dalis akcijų taip pat priklauso jos bei V. Uspaskicho dukrai. Vyro vaikai iš pirmosios santuokos daugiau kontroliuoja įmonių veiklą Rusijoje.

Kaip rašė 15min.lt šiais metais moteris taip pat planavo tapti Seimo nario Dariaus Kaminsko visuomenine patarėja, tačiau vėliau išsiaiškino, kad įmonių savininkais bei vadovams tai – draudžiama.

Praeitais metais buvo daug kalbama apie tai, kad J. Blažytė keičia vadovus koncerne, viešai pareiškė verslo atskyrimą nuo Darbo partijos.

Jolanta Blažytė, baigusi inžinerijos studijas, dirbo „Kauno dujotiekio statyboje“. Ten moteris susipažino su ne tik būsimu vyru, bet ir verslo partneriu Viktoru Uspaskichu. Buvę sutuoktiniai augina dvi dukras.

Koncernas „Vikonda“ jungia didelę grupę įmonių, kurių veikla – mėsos gaminių, ledų, konservų, padažų gamyba.

13. Birutė Kantauskienė, „Biovela“, 35 mln. eurų.

Iš Šilutės kilusi moteris biologijos mokytoja išdirbo vos trejus metus, kai teko išeiti į ilgas, daugiau nei dešimtmetį trukusias motinystes atostogas. Tuomet jos vyras Virginijus Kantauskas paprašė Birutės pagalbos versle. Taip moteris tapo gyvulių skerdyklos vadove, o dabar valdo didžiąją dalį, 69,4 proc. „Biovelos“ akcijų ir yra 108-oje turtingiausių šalies žmonių sąrašo vietoje. Tuo tarpu jos sutuoktinis Virginijus Kantauskas valdo 30,6 proc. akcijų. 

Virginijus Kantauskas kartu su draugais aukcione įsigiję tuščią kolūkio valgyklą, įkūrė žuvies perdirbimo įmonę „Biovela“. O vėliau veiklą išplėtė ir iki mėsos perdirbimo. Pradėjusi veiklą 1994 metais, šiuo metu ji užima didžiausią mėsos gaminių rinkos dalį Lietuvoje.

Įmonės ateitį planuojama patikėti į vaikų rankas. Ir sūnus, ir dukra užima aukštas pareigas, tačiau žiniasklaidai V. Kantauskas yra sakęs, kad sūnus Audrius iš karto direktoriumi netapo, perėjo visas įmonės darbo grandis.

12. Inga Kozel, buvusi manekenė, modelių agentūros vadovė, 40 mln. eurų

<a class='top500' href='/top500/inga-kozel'><a class='top500' href='/top500/inga-kozel'><a class='top500' href='/top500/inga-kozel'><a class='top500' href='/top500/inga-kozel'><a class='top500' href='/top500/inga-kozel'>Inga Kozel</a></a></a></a></a> (nuotr. Vida Press)

Inga Kozel (nuotr. Vida Press)

Iš 74-osios į 93-ąją vietą turtuolių sąraše nusileido buvęs modelis Inga Kozel. Moteris šiame sąraše atsidūrė vedybų dėka. Tiesa, ne itin sėkminga ir ramiai gyventi bei mėgautis turtais nėra taip lengva.

I. Kozel ištekėjo už buvusio naftos magnato Toddo Kozelio. Dabar moteris gyvena JAV, Lietuvoje lankosi retai. Anksčiau mėgusi viešinti socialiniuose tinkluose savo nuotraukas, moteris dabar jas slepia.

To priežastis, buvusi Toddo žmona Ashley, kuri jau kurį laiką nesėkmingai bando atgauti daugiau kaip 35 mln. 611 tūkst JAV dolerių iš buvusio sutuoktinio. Juos priteisė JAV Floridos teismas, tačiau vyras oficialiai tokio turto neturi. Kaip žiniasklaidai buvusi žmona Ashley tvirtina, tokio turto jis neturi dėl to, nes po vestuvių su Inga, viską padovanojo jai. Dabar lietuvaitės vardu registruota daugybė pastatų Vilniuje ir JAV.

Šiais metais balandį „New York Post“ rašė, kad I. Kozel gresia net kalėjimas už tai, kad lietuvė tikslingai pervedinėjo didžiules sumas į bankų sąskaitas užsienyje, kad nebūtų iš ko sumokėtu buvusiais Toddo žmonai Ashley priteistų milijonų.

11. Loreta Skorupskienė, „Boslita ir ko“, 41 mln. eurų

Kaune gyvenanti verslininkė žiniasklaidoje žinoma dėl savo rūpestingumo bei įvardijama kaip į nelaimę patekusių paukščių ir kitų gyvūnų globėja. Daugiau viešai skelbiama tik apie pačią įmonę „Boslita ir ko“, kuri įkurta 1997 metais Kaune. Įmonė minima kaip viena pirmųjų privačių bendrovių Lietuvoje, gavusių valstybės licenciją gaminti alkoholinius produktus ir vienintelė bendrovė Lietuvoje, kuri turi išskirtinę teisę naudoti „Bosca“ prekės ženklą. Bosca šeima Italijoje vyndaryste užsiima nuo 1831 m.

Ši šeima ir kontroliuoja gamybos ciklą, tiekiamų žaliavų ir pagamintos produkcijos kokybę. Gaminiai parduodami Lietuvoje bei eksportuojami į kitas pasaulio šalis.

Praeitais metais buvusi 80-oje vietoje moteris šiemet yra – 90-oje turtingiausių šalies žmonių sąrašo vietoje.

10. Eglė Audronė Zulanienė, „Gintarinės vaistinės“ ir „Nacionalinės farmacijos grupės“ valdybos pirmininkė, 45 mln. eurų

<a class='top500' href='/top500/egle-audrone-zulaniene'><a class='top500' href='/top500/egle-audrone-zulaniene'><a class='top500' href='/top500/egle-audrone-zulaniene'><a class='top500' href='/top500/egle-audrone-zulaniene'><a class='top500' href='/top500/egle-audrone-zulaniene'>Eglė Audronė Zulanienė</a></a></a></a></a> (nuotr. novamedia)

Eglė Audronė Zulanienė (nuotr. novamedia)

Vienos didžiausių farmacijos grupių pamatus paklojo pirmasis E. A. Zulanienės vyras Aivaras Mikšys, kuris vėliau tragiškai žuvo. Gydytojų šeimoje gimusi E. A. Zulanienė yra „Gintarinės vaistinės“ grupės valdybos pirmininkė, ketvirtadalį šalies farmacijos rinkos atsiriekusį verslą ji kontroliuoja su seserimi – bendrovės generaline direktore R. Bagdonavičiene.

Daugiau kaip 230 vaistinių Lietuvoje turinčios įmonės akcija valdo Nyderlandų bendrovė CEPD N.V. per „Nacionalinę farmacijos grupę“ (NFG), o E. A. Zulanienė yra jos valdybos pirmininkė, R. Bagdonavičienė – valdybos pirmininkė. NFG taip pat priklauso farmacijos bendrovė „Limedika“ (kartu su Lenkijos partneriais) ir „Norfos“ vaistinių tinklas.

E. A. Zulanienės šeima taip pat valdo bendrovę „Renagro“, plėtojančią nekilnojamojo turto, vėjo energetikos ir žemės ūkio projektus. Žiniasklaidoje galima rasti informacijos, kad drauge su vyru Gražvydu Zulanu per bendrovę „Realinija“ pradėta plėsti keli dideli daugiabučių kvartalų projektai.

59-oje vietoje 2016 m. buvusi moteris šiais metais – 85-oje „TOP 500“ vietoje.

9. Irena Ona Mišeikienė, „Invalda“, 45 mln. eurų

Iš 29-osios vietos moters turto vertei kritus 50 proc., p. Mišeikienė atsidūrė 83-oje vietoje. I. O. Mišeikienė viena turtingiausių Lietuvos moterų tapo 2010 m. mirus sutuoktiniui, didžiausiam tuometės „Invaldos“ akcininkui Dailiui Juozapui Mišeikiui. Ji ne tik „Invaldos“ ketvirtadalio akcininkė, bet ir „Grigeo Grigiškių“. Pastarosios kompanijos ji valdo 14,55 proc.

Jokių interviu žiniasklaidai moteris nėra davusi. Jos gyvenimas itin privatus. Moters dukra I. Mišeikytė yra jos dešinioji ranka versle bei „Invalda privatus kapitalas“ valdybos narė.

8. Rūta Bagdonavičienė, „Gintarinės vaistinės“ generalinė direktorė, 45 mln. eurų

<a class='top500' href='/top500/ruta-bagdonaviciene'><a class='top500' href='/top500/ruta-bagdonaviciene'><a class='top500' href='/top500/ruta-bagdonaviciene'><a class='top500' href='/top500/ruta-bagdonaviciene'>Rūta Bagdonavičienė</a></a></a></a> (nuotr. novamedia)

Rūta Bagdonavičienė (nuotr. novamedia)

Vyresnioji R. Bagdonavičienės sesuo Eglė Audronė Zulanienė pramynė jaunėlei kelius į farmacijos verslą – dabar šios dvi moterys kontroliuoja „Nacionalinę farmacijos grupę“, kurią sudaro „Gintarinių vaistinių“ bei „Norfos“ vaistinių tinklai, medikamentų didmenininkė „Limedika“. R. Bagdonavičienė yra „Nacionalinės farmacijos grupės“ valdybos ir narė ir bendraturtė. 2007 m. pabaigoje kontrolinė „Limedikos“ akcijų paketą įsigijo didžiausia Lenkijos farmacijos bendrovė PGF („Polska Grupa Farmaceutyczna“), tačiau seserys vadovauja verslui Lietuvoje.

R. Bagdonaviečienė taip pat kartu su vyru valdo kaimo turizmo sodybų Kelmės, Trakų ir Lazdijų rajonuose tinklą „5 sezonas“. Moteris garsėja ekstremaliais pomėgiais: anksčiau pilotavo lėktuvą, nardo, slidinėja, yra aplankiusi visus žemynus, taip pat Antarktidą.

Žiniasklaidoje apie šią šeimą daug nerašoma, tačiau buvo teigiama, kad farmacininkų šeima turi sklypų šalies draustiniuose.

Praeitais metais buvusi 57-oje vietoje moteris šiemet 82-oje turtingiausių sąrašo vietoje. Turto vertė sumažėjo 25 proc.

7. Izolda Gudelis, „Fragnances International“ rinkodaros vadovė, 46 mln. eurų

<a class='top500' href='/top500/benas-gudelis'><a class='top500' href='/top500/benas-gudelis'><a class='top500' href='/top500/benas-gudelis'>Benas Gudelis</a></a></a> su žmona (nuotr. Eimanto Genio)

Benas Gudelis su žmona (nuotr. Eimanto Genio)

81–oji turtingiausiųjų sąraše yra Izolda Gudelis – žinomo verslininko Beno Gudelio žmona. B. Gudelis ėmė rengti grožio konkursus Lietuvoje ir būtent juose sutiko Izoldą Rukavišnikovą, kuri 1989 m. konkurse „Mis Lietuva“ iškovojo „Mis Foto“ titulą.

Gyvendamas JAV, verslininkas B. Gudelis pasinėrė į parfumerijos verslą – „Fragrances International“, valdo mažmeninės prekybos tinklus „KristiAna“ ir „Kosmada“.

6. Viktorija Kenstavičienė, „Norvelita“, „IN Group“, 52 mln. eurų

<a class='top500' href='/top500/viktorija-kenstaviciene'><a class='top500' href='/top500/viktorija-kenstaviciene'><a class='top500' href='/top500/viktorija-kenstaviciene'><a class='top500' href='/top500/viktorija-kenstaviciene'>Viktorija Kenstavičienė</a></a></a></a> (nuotr. asm. archyvo)

Viktorija Kenstavičienė (nuotr. asm. archyvo)

Žinomo verslininko Jordano Kenstavičiaus, „Norvelitos“ įkūrėjo žmona Viktorija nelieka nuošaly verslo. Šioje įmonėje ji užima komercijos direktorės pareigas ir įmonę valdo kartu su vyru. Jiems priklauso 100 proc. bendrovės akcijų.

Šiais metais verslininkus ištiko nelaimė, kuomet Raseinių rajone įsikūrusiame „Norvelitos“ lašišų perdirbimo ceche kilo gaisras. Degė plastikinės pakuotės. Verslininkai skaičiavo, kad nuostoliai bus didžiuliai, nors nauji pastatai ir buvo apdrausti.

Šeimai taip pat priklauso Lietuvos viduryje įsikūrusi kaimo turizmo sodyba „Karpynė“, kurioje organizuojamos motociklininkų parodos ir festivaliai.

„Norvelita“ užsiima žuvų perdirbimu ir prekyba, didžiąją dalį produkcijos eksportuoja į užsienį. Įmonė pernai viršijo 100 mln. eurų apyvartą. Bendrovė kasmet perdirba apie 18 tūkst. tonų žuvų, didžiąją dalį jų sudaro lašišos.

„Moteris ir karjera, moteris ir šeima – visa tai yra labai asmeniška ir negali būti suabsoliutinta. Tikrai yra nedaug moterų, kurios visiškai apleistų šeimą vardan karjeros (nebent taip susiklosto aplinkybės). Manau, prigimtiniai dalykai visada išlieka tie patys, keičiasi tik požiūris ir aplinkybės. Taip, kažkada moterys būdavo tik šeimos ūkyje – tačiau tai nereiškė, kad jos nedirbo. Buvo laikmetis, kada moterys buvo priverstos dirbti „valdišką“ darbą tam, kad galėtų padėti savo vyrui išlaikyti šeimą. Kito pasirinkimo irgi nebuvo. Šiandien yra pasirinkimas ir didesnės galimybės moters saviraiškai bei savęs realizacijai. Tai ir renkamės: ar norime aktyviai gyventi, kurti, dirbti, ar renkamės ramesnį tempą ir visą save atiduodame šeimai puoselėti“, - laikraščiui „Alio, Raseiniai“ apie save yra pasakojusi moteris.

Praeitais metais buvusi 87-oje vietoje, šiemet moteris – 69-oje turtingiausių sąrašo vietoje.

5. Vida Piskarskienė, „Šviesos konversijos“ akcininkė, 55 mln. eurų

Vida Piskarskienė yra vieno iš „Šviesos konversijos“ įkūrėjo, Vilniaus universiteto profesoriaus emerito Alio Petro Piskarsko žmona. Dalis šios lazerių gamybos įmonės akcijų priklauso ir jai.

Tuo moters veikla nepasibaigia. Ji taip pat yra Vilniaus universiteto Biochemijos irmolekulinės biologijos katedros vyr. specialistė.

„Šviesos konversija“ yra daugiaspalvių femtosekundinių lazerių gamybos pradininkė ir pasaulinė lyderė. Jos gaminami femtosekundiniai parametriniai šviesos stiprintuvai užima apie 80 proc. pasaulio rinkos. „Šviesos konversija“ eksportuoja apie 95 proc. gaminamų produktų. Jų užsakovai – pramonės įmonės ir mokslo institucijos iš daugiau nei 40 šalių.

Moteris – 66-oje turtingiausiųjų sąrašo vietoje.

4. Marija Kaminskienė, „Achemos grupė“, 62 mln. eurų

Turtingiausiųjų moterų ketvertuką sieja itin stiprus ryšys. Ogi visos šios moterys – „Achemos“ akcininkės. Sieja ir kitas dalykas – žiniasklaidoje dažnai jų šmėžuojančių pavardžių nepamatysi. M. Kaminskienės, ypač.

Nors ir smulkioji „Achemos grupės“ akcininkė, bet to pakanka, kad M. Kaminskienė patektų į turtingiausių Lietuvos verslininkų šimtuką. Moteriai priklauso beveik 7 proc. vienos galingiausių šalies įmonių grupių „Achema“ akcijų.

2014 m. M. Kaminskienė kartu su Jūrate Žadeikiene, Jonu Sirvydžiu ir kitais smulkiaisiais akcininkais įsitraukė į teismus su Lyda Lubiene dėl tariamai neteisėto pastarosios veikimo. Vėliau ginčai pritilo ir prabilta apie paliaubas. Tačiau 2016 m. smulkieji akcininkai pradėjo naują konfliktą su L. Lubiene.

Akcininkų grupė, įskaitant ir M. Kaminskienę, siekia įpareigoti koncerną už 150 mln. eurų išpirkti 25 proc. įmonės akcijų iš dabartinių jų savininkų.

Turtuolių sąraše moteris – 60-oje vietoje.

3. Viktorija Lubytė, „Achemos grupė“, 115 mln. eurų (19 metų)

3-oje turtingiausių šalies moterų bei 26-oje Lietuvos turtingiausiųjų žmonių sąrašo vietoje atsiduria Bronislovo Lubio viena iš turto paveldėtojų – dukra iš antrosios verslininko santuokos Viktorija Lubytė. Ji valdo 12 proc. grupės akcijų. Kartu su mama Lyda Lubiene, joms priklauso kontrolinis įmonės akcijų paketas. Praeitais metais buvo skaičiuojama, kad net ir nevaldydama įmonės, mergina gali gauti virš 2 mln. eurų dividendų.

Nepatvirtintais duomenimis, V. Lubytė Lietuvoje būna itin retai. Mergina jau ne vienerius metus gyvena užsienyje, mokosi privačioje Šveicarijos mokykloje.

Visos trys verslininko Bronislovo Lubio paveldėtojos (V. Lubytė, J. Žadeikienė ir Lyda Lubienė) yra turtingiausios Lietuvos moterys. Vienintelės moterys, patenkančios į trisdešimtuką turtingiausių žmonių Lietuvoje.

AB „Achema“ įsikūrusi Jonavoje yra didžiausia azoto trąšų ir kitų pramoninių chemijos produktų gamintoja šalyje bei didžiausia tokio pobūdžio gamykla Baltijos šalyse. Bendrovėje dirba per 1400 žmonių. B. Lubiui bendrovė atiteko nepriklausomybės laikais, privatizacijos metu. Tačiau dirbo jis joje jau nuo 1963 metų. Pradėjęs dirbti skyriaus viršininku, užkopė net iki gamyklos vadovo pareigų, o po privatizacijos – tapo vienas bendrovės akcininkų.

2. Jūratė Žadeikienė, „Achemos grupė“, 117 mln. eurų (57 metų)

<a class='top500' href='/top500/jurate-zadeikiene'><a class='top500' href='/top500/jurate-zadeikiene'><a class='top500' href='/top500/jurate-zadeikiene'><a class='top500' href='/top500/jurate-zadeikiene'><a class='top500' href='/top500/jurate-zadeikiene'>Jūratė Žadeikienė</a></a></a></a></a> (nuotr. Fotodiena.lt)

Jūratė Žadeikienė (nuotr. Fotodiena.lt)

Jūratė Žadeikienė – Bronislovo Lubio dukra iš pirmosios santuokos. Vaikų gydytoja dirbusiai moteriai priklauso 11,6 proc. „Achemos“ grupės bei 15,2 proc. Klaipėdos jūrų krovinių kompanijos ,,BEGA“ akcijų.

Tiesa, dėl „Achemos“ turto padalinimo buvo kilę daug nesutarimų. Dėl nerasto testamento, didžioji dalis akcijų pagal įstatymus atiteko antrajai sutuoktinei. Nesutapus vizijai, kaip turi būti valdomas „Achemos“ koncernas, L. Lubienė susipyko su smulkiaisiais akcininkais ir B. Lubio dukros iš pirmosios santuokos šeima.

Jūratės sūnus Adomas Žadeika, B. Lubio anūkas, daug metų buvo laikytas bendrovės įpėdiniu. Koncerno darbuotojai tuo metu tikino, kad B. Lubys savo anūką rengia perimti valdyti verslą. Visgi po netikėtos ir ankstyvos verslininko mirties anūkui atiteko tik 0,5 proc. akcijų. Tuo tarpu J. Žadeikienės vyras Romualdas Žadeika anksčiau buvo įtakingas asmuo „Achemos grupėje“, tačiau po B. Lubio mirties valdžią perėmus Lydai Lubienei R. Žadeika nuo verslo atsiribojo.

Per metus moteris nusileido iš 12-osios į 25-ąją turtingiausiųjų lietuvių sąrašo vietą.

1. Lyda Lubienė „Achemos grupė“, 351 mln. eurų (60 metų)

<a class='top500' href='/top500/lyda-lubiene'><a class='top500' href='/top500/lyda-lubiene'><a class='top500' href='/top500/lyda-lubiene'><a class='top500' href='/top500/lyda-lubiene'><a class='top500' href='/top500/lyda-lubiene'><a class='top500' href='/top500/lyda-lubiene'>Lyda Lubienė</a></a></a></a></a></a> (nuotr. V.Grigo)

Lyda Lubienė (nuotr. V.Grigo)

Kelis metus iš eilės Lyda Lubienė nurodoma, kaip turtingiausia šalies moteris. Ji buvo antroji verslininko Bronislovo Lubio žmona, po jo mirties ji įgijo daugiausiai koncerno „Achema“ akcijų – kiek daugiau nei 50 proc.

Kol buvo gyvas jos vyras Bronislovas Lubys, L. Lubienė dažnai viešumoje nesirodydavo, ji žurnalistams tikino, kad mielai tenkinasi būdama žymaus vyro šešėlyje. Tai nepasikeitė ir mirus vyrui. Moteris nelinkusi dalintis mintimis, komentarais žiniasklaidoje.

Didžiausia akcijų dalis antrajai B. Lubio žmonai Lydai atiteko įstatymų dėka, nes pramonininkas nepaliko testamento arba niekas jo nerado. Šiuo metu turtingiausia Lietuvos moteris užima „Achemos“ valdybos pirmininkės pareigas.

PP
2018-01-01 16:02:50
Per vėlai atsirado neteisėto praturtėjimo įstatymas ,kuris ir dabar tinkamai neveikia . Prichvatizatorius ir jo švogeris valdžioj veikia išvien. Rinkėjų daugumos balsas negirdimas jie neturi įstatymo atleisti jiems nedirbančio valdininko. Nuskurdintųju bus milijonas?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
[email protected]

Naujienų portalo tv3.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB All Media Lithuania sutikimo draudžiama.

Top Video

Vaiko netekusios kaunietės pagalbos šauksmas: parodė sukrečiančias nuotraukas
DABAR RODOMA
Vaiko netekusios kaunietės pagalbos šauksmas: parodė sukrečiančias nuotraukas
DABAR RODOMA
Goda Alijeva prasitarė apie gerbėjų antplūdį: „Sulaukiu begales komplimentų, žinučių“
DABAR RODOMA
Šeimos drama: atėmė vaiką įtarus, jog motina vartoja narkotikus
DABAR RODOMA
Pikul makiažo paslaptys: kaip kontūruoti veidą
DABAR RODOMA
Dovilė Šakalienė sulaukė grasinimų: kreipėsi į prokuratūrą
DABAR RODOMA
Vaikus atgavusi Eglė Kručinskienė: „Vaikai labai pasikeitę“
DABAR RODOMA
Užplūdo skambučiai iš Mozambiko
DABAR RODOMA
Nufilmavo beširdišką Alytaus vairuotojo poelgį – partrenkęs šunį nesustojo
DABAR RODOMA
Naujas skandalas Kaune: po auklėtojos skundo šeima neteko vaiko
DABAR RODOMA
Klaipėdos soduose – trijų lavonų kūnai
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI
REKLAMA
PP 2018-01-01 16:02:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Per vėlai atsirado neteisėto praturtėjimo įstatymas ,kuris ir dabar tinkamai neveikia . Prichvatizatorius ir jo švogeris valdžioj veikia išvien. Rinkėjų daugumos balsas negirdimas jie neturi įstatymo atleisti jiems nedirbančio valdininko. Nuskurdintųju bus milijonas?   ATSAKYTI
REKLAMA

Top Video

Vaiko netekusios kaunietės pagalbos šauksmas: parodė sukrečiančias nuotraukas
DABAR RODOMA
Vaiko netekusios kaunietės pagalbos šauksmas: parodė sukrečiančias nuotraukas
DABAR RODOMA
Goda Alijeva prasitarė apie gerbėjų antplūdį: „Sulaukiu begales komplimentų, žinučių“
DABAR RODOMA
Šeimos drama: atėmė vaiką įtarus, jog motina vartoja narkotikus
DABAR RODOMA
Pikul makiažo paslaptys: kaip kontūruoti veidą
DABAR RODOMA
Dovilė Šakalienė sulaukė grasinimų: kreipėsi į prokuratūrą
DABAR RODOMA
Vaikus atgavusi Eglė Kručinskienė: „Vaikai labai pasikeitę“
DABAR RODOMA
Užplūdo skambučiai iš Mozambiko
DABAR RODOMA
Nufilmavo beširdišką Alytaus vairuotojo poelgį – partrenkęs šunį nesustojo
DABAR RODOMA
Naujas skandalas Kaune: po auklėtojos skundo šeima neteko vaiko
DABAR RODOMA
Klaipėdos soduose – trijų lavonų kūnai


TELEVIZIJA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų