REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikata rūpintis yra labai svarbu, tačiau kartais situaciją apsunkina beribiai informacijos srautai. Žmonės, pasiklydę informacijos gausoje, dažnai apsigauna ir ima tikėti realybės neatitinkančiais mitais. O tai gali kelti didelę grėsmę jūsų sveikatai. Tad kokie garsiausi mitai apie kraujospūdį?

REKLAMA
REKLAMA

Pirmas mitas


Jei pakyla kraujospūdis, atsiranda nemalonūs pojūčiai – skauda galvą, ji svaigsta, akyse matosi „musytės“.

REKLAMA

Daugiau nei pusei nuo spaudimo kenčiančių žmonių taip nebūna. Neretai ligoniai ne tik nežino apie savo ligą, bet ir nepatiria jokių nemalonių pojūčių. Todėl liga progresuoja, o itin svarbu imti su ja kovoti pačioj pradžioj, kad būtų užkirstas kelias blogiausiam.



Antras mitas


Pavojinga tuomet, jei kraujospūdis itin didelis, nedidelė hipertonijos gydyti nebūtina.

Priešingai, kompiuterinė tomografija ir kiti šiuolaikiški tyrimo metodai parodė, kad pacientams, kurių spaudimas yra 140 ir 170, o tai – švelni hipertonija, vyksta smegenų kraujotakos sutrikimai, patologiškai kinta smegenų ląstelės esant ankstyvai ligos stadijai. Kraujagyslės pailgėja, išsiplečia, išsiraizgo, tampa glebios, todėl sutrinka kraujotaka, šokinėja kraujospūdis. Ląstelės gauna mažiau deguonies ir maisto medžiagų. Tai itin pavojinga nervų ląstelėms. Pablogėjusi smegenų kraujotaka kelia realią insulto grėsmę, o pablogėjusi širdies kraujotaka – infarkto.

REKLAMA
REKLAMA

Trečias mitas

Kraujospūdį reguliuoti galima tik tabletėmis.

Jei spaudimas nėra itin didelis, jį reguliuoti galima tinkamai maitinantis. Žinoma, kad vitaminas C stiprina kraujagyslių sieneles, todėl stenkitės vartoti tuos produktus, kuriuose jo gausu – apelsinus, citrinas, raugintus kopūstus, juoduosius serbentus, erškėtuogių antpilą.

Taip pat labai svarbūs produktai, kuriuose yra magnio ir kalio: grikių, kvietinė ir avižinė košės, pupelės, džiovintos slyvos, datulės, persikai, arbūzai, burokėliai, cukinijos, baklažanai, žalumynai, riešutai. Reikia nepamiršti, kad maistas, turtingas kalio ir magnio, nedera su pienu ir jo produktais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Labai svarbu, kiek vartojate druskos. Natrio perteklius organizme sulaiko vandenį, tada kraujagyslės dar labiau susitraukia, ir kraujospūdis didėja. Per dieną žmogui reikia 4–6 gramų natrio arba 10–15 g valgomosios druskos. Pusė to kiekio yra produktuose, kuriuos valgote – jei tarp jų nėra marinatų ir sūrymų, konservų. Lieka pusė arbatinio šaukštelio druskos per dieną. Bandykite gaminti maistą be druskos, o paskui tą pusę šaukštelio druskos valgydami įberkite.

Žmogui, kurio probleminis kraujospūdis, skysčio paros norma yra 1,2 l, įskaitant sriubą, arbatą, sultis. Labai svarbu nepersivalgyti, nes antsvoris lemia komplikacijų atsiradimą.

REKLAMA

Antsvoriui įtakos turi gyvuliniai riebalai, dėl jų ant kraujagyslių sienelių atsiranda sklerotinės plokštelės, o dėl to labiau didėja kraujospūdis. Todėl pusę gyvulinių riebalų reikia pakeisti augaliniais.

Antsvorį mažina ir kraujagyslių būklę gerina fizinis krūvis. Jei negalite sau leisti sportuoti treniruoklių salėje, teniso korte ar baseine, pasportuokite namie – užsiimkite gimnastika, bėgiokite parke, važinėkite dviračiu, vaikščiokite pėsčiomis, nueikite kasdien 3 kilometrus, tik greitu žingsniu, kad pavargtumėte ir suprakaituotumėte.

REKLAMA

Ketvirtas mitas

Išvengti streso neįmanoma, todėl kraujospūdis su amžiumi vis didėja.

Tai netiesa. Organizmui svarbu ne gyvenimo įvykiai, o mūsų santykis su jais. Kad sumažintumėte streso poveikį, pabandykite nors mėnesį laikytis trijų taisyklių.

Taisyklė „vienas darbas per vieną dieną“. Kalbama ne apie svarbiausius reikalus, kurių svarbu nepaskirti atlikti per vieną dieną.

„Paties blogiausio“ taisyklė. Jei vėluojate į konferenciją ar pristatymą, dūstate iš susijaudinimo, užduokite sau paprastą klausimą: „Kas paties blogiausio gali nutikti, jei pavėluosiu 10 minučių?“ Jus atleis iš darbo, viešai išjuoks, grius pastato sienos? Vargu. Tuomet nusiraminkite ir susitaikykite su aplinkybėmis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anglų taisyklė. Yra nuostabi anglų patarlė: niekada nedaryk visko, ką gali padaryti. Nesistenkite būti pati geriausia mama, šeimininkė, žmona, marti – ir taps daug lengviau gyventi, spaudimas nešokinės.

Penktas mitas


Jei kraujospūdis nuolat didelis, galima atsisveikinti su normaliu gyvenimu. Todėl geriau kuo ilgiau to nežinoti.

Laikantis gydytojo nurodymų nesunku išvengti komplikacijų, gyventi visavertį gyvenimą ir gerai jaustis net esant dideliam kraujospūdžiui. Jei nekreipsite į ligą dėmesio, hipertonija gali sukelti sunkių, net mirtinų komplikacijų. Be to, didelis kraujospūdis gali būti rimtas nervų arba endokrininės sistemos ligų požymis, gali sutrikti inkstų veikla.

REKLAMA

Šeštas mitas

Jei kraujospūdis labai didelis, reikia kuo greičiau jį sumažinti.

Staigiai sumažinus arterinį kraujospūdį gali kilti rimtų komplikacijų.

Pavojingas ir kitas kraštutinumas: kai vienu metu vartojami keli preparatai, jų tarpusavio sąveika gali turėti organizmui nenuspėjamą poveikį. Specialistai pataria vaistus parinkti gydytojui, kuris žino jūsų ligos ypatybes.



Septintas mitas


Jei vaistai nuo kraujospūdžio iš karto nepadėjo, reikia juos keisti.

Negalima staiga nutraukti kraujospūdį reguliuojančių vaistų, nes tai gali sukelti būklės pablogėjimą, kraujospūdis gali staiga padidėti. Nusiteikite, kad vaistus reiks gerti beveik nuolat, o pirmų rezultatų sulauksite ne iš karto.

Reikia nuolat stebėti, koks yra kraujospūdis, jį namuose matuoti, užsirašyti, kad galėtumėte konsultuotis su gydytoju, o prireikus jis koreguos gydymą.

Parengė A. Kaminskienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų