Rašyti komentarą...
Nuorodą nukopijuota

Jei tūkstančiai žmonių ir verslų dėl karantino prarado pajamas ir atsidūrė nežinioje, yra verslų kuriems karantinas – aukso amžius. Internetinė prekyba ir siuntų pristatymo sektorius dabar klęsti. Dalis įmonių ne tik samdo dešimtis ir net šimtus naujų darbuotojų, bet ir skaičiuoja kelis kartus išaugusius pardavimus bei pelnus. Tiesa, pirkėjai iš internetinių parduotuvių šluoja ne bet ką – jei anksčiau tokiu metu populiariausios buvo prekės kelionėms, laisvalaikiui, tad dabar paklausiausios – apsauginės kaukės, dezinfekcinis skystis ir grožio priemonės.

REKLAMA

Vilniečiai Vanda ir Aleksas išgirdę, kad greta jų namų esančiame prekybos centre „Senukai“ pradėta prekiauti ilgo galiojimo maisto produktais, užsuko apsižvalgyti. Tiesa, vidudienį čia žmonių vos vienas kitas. Didžioji dalis parduotuvės atskirta nuo pirkėjų – išdėliotos tik būtiniausios prekės. Tarp jų ir medžiagos sodui, daržui, buitinėms reikmėms. Pensininkų pora juokauja, kad nors pasaulis per karantiną kiek stabtelėjo, tačiau daiktai namuose visgi genda, o ir sodininkystės sezonui reikia pasiruošti.

„Turime sodą, tai perkame ir žemes, ir vazonus, ir trąšas. Visai nebaisu vaikščioti, kadangi patys pasirūpiname viskuo“, – sako vilnietė Vanda.

„Sugedo dušo žarna ir reikia nusipirkti naują. Todėl ir atėjau. Kada nors visi mirsim“, – pasakoja vilnietis Aleksas.

Na, o kol prekybos centrai tuštėja ir bando sumažėjusius pirkėjų srautus kompensuoti kitais būdais – kad ir pasiūlyti tautiečiams maisto ir kitų produktų užsisakymą į namus, internetinė prekyba klesti. Štai Pigu.lt atstovai sako, kad dalis pardavimų auga dvigubai. Tad daugiau reikia ir pagalbinių rankų – planuoja samdyti naujų darbuotojų.

REKLAMA

Taip pat šalyje atsidaro vis daugiau siuntinių atsiėmimo punktų. Tiesa, gerokai išaugus pirkėjų ratui, siuntų bent kol kas perkantiems tenka palaukti ilgiau. Jei karantinui prasidėjus tokiame atsiėmimo punkte pirkinį žmogus galėjo pasiimti jau kitą dieną po užsakymo, tad dabar reikia laukti ir dvi-tris dienas. Keičiasi ir kainos. Pigu.lt atstovai sako, kad laisvalaikio, kelionių prekes išstūmė apsauginės kaukės, pirštinės, dezinfekcinis skystis, taip pat grožio priemonės, priemonės darbui iš namų. Deja, bet kyla ir paklausiausių prekių kainos – nuo kelių iki dešimties kartų.

REKLAMA

„Kai kuriuose kategorijose pardavimai išaugo šimtu procentų. Natūralu, kad didesnė apkrova ir mūsų sandėlių darbuotojams, tiek ir mūsų partneriams. Teko pradėti ieškoti naujų darbuotojų, per praėjusias savaites ir ateinančią savaitę tikimės pasamdyti apie pusšimtį naujų darbuotojų“, – teigia Pigu.lt atstovė Raimonda Strazdauskaitė.

O štai „Sodros“ duomenimis, įmonė rekordininkė, kuri pastaruoju metu priėmė daugiausiai naujų darbuotojų – maistą ir buitines prekes išvežiojanti internetinė parduotuvė „Barbora“. Skaičiuojama, kad prasidėjus karantinui įmonės kolektyvas išaugo daugiau nei 320 žmonėmis. Dėl išaugusių apkrovų, kuomet pirkėjui užsisakiusiam produktų jų tenka palaukti ir kelias, ir daugiau dienų, o dažnai apsipirkimą tenka nukelti ir kitą savaitę, pasamdyta naujų prekių surinkėjų bei kurjerių. „Barboros“ vadovas Andrius Mikalauskas sako, kad užsakymų padaugėjo apie dešimt kartų, o vidutinis prekių maišelis išaugo dvigubai.

REKLAMA

„Mūsų pardavimai yra išparduodami per minutes. Kuomet atidarome papildomą dieną išperka labai staigiai. Tačiau dienos eigoje žiūrime kiek galime de facto išvežti ir tikrai duodame, galime ir šiai dienai, ir dar rytojui užsisakyti. Tai tokių užsakymų yra šimtai ir kai kuriomis dienomis net tūkstančiai“, – kalbėjo „Barboros“ vadovas Andrius Mikalauskas.

Darbo pastarosiomis savaitėmis netrūksta ir logistikos, siuntų, sandėliavimo ir kurjerio paslaugas teikiančiai įmonei „Itella“. Šiuo metu šalyje jau veikia 57 siuntų atsiėmimo terminalai ir panašu, kad šis skaičius didės.

REKLAMA

„Mes turime apie pusantro didesnį srautą nei įprastai. Galime lyginti su kalėdinių laikotarpių. Diegiame ir naujas paslaugas. Turime tos pačios dienos pristatymą, kuris startavo šią savaitę“, – sako siuntų skyriaus vadovas Gediminas Mickus.

Visgi, kol internetinės prekybos ar logistikos įmonės vos spėja suktis, didžiosios dalies restoranų, kitų maitinimo įstaigų bei viešbučių gretos retėja. Štai vienos didžiausių Lietuvoje maitinimo įmonių „Amber Food“ darbuotojų skaičius sumažėjo net 157-iais. Tiesa, tinklo vadovas Gediminas Balnis tikina, kad masinio kolegų atleidinėjimo iš darbo nesiėmė. Visgi, ir naujų darbuotojų kol kas priimti neplanuojama. Pasak Gedimino, dalį darbuotojų gąsdina Vyriausybės sprendimas su finansiniais sunkumais susiduriančių įmonių darbuotojams skirti kompensacijas, kurios negali viršyti minimalios algos.

REKLAMA

„Mes laikėmės įsipareigojimų, darbuotojų neatleidinėjome, tačiau yra natūrali kaita. Restoranų versle iki 10 procentų darbuotojų per mėnesį pasikeičia. Tai mes paprasčiausiai vietoj išeinančių darbuotojų naujų nepriiminėjame. Kitas dalykas, nemažai ir į Ukrainą išvažiavo“, – pasakoja tinklo vadovas Gediminas Balnis.

„Sodros“ duomenimis, nuo vasario 20 dienos iki kovo pabaigos, labiausiai gretos retėjo restoranuose, viešbučiuose, specializuotuose parduotuvėse, o iki šiol gausėja laikinojo įdarbinimo įmonėse, elektroninėse parduotuvėse, kelių tiesimo, miškininkystės įmonėse.

REKLAMA

„Jeigu imtumėme tik kovo mėnesį, kai karantinas galiojo tik dvi savaites, tai bendras balansas tarp atleidimų ir priėmimų vis dar yra priėmimų naudai. Tai reiškia priimtų darbuotojų buvo daugiau nei atleistų, tačiau per paskutines dvi savaites turime rezultatą minus 6 tūkstančiai“, – teigia „Sodros“ atstovė Julita Varanauskienė.

Kovo viduryje paskelbus karantiną į internetą keliasi vis daugiau verslo. Visgi dalis įmonių, neturinčių patirties virtualioje erdvėje susiduria su įvairiais sunkumais, tad „Verslios Lietuvos“ iniciatyva buvo suburtos 700 elektroninių parduotuvių ir smulkiems bei vidutiniams verslininkams pataria ir juos kuruoja dešimtys specialistų.

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI