Rašyti komentarą...
Nuorodą nukopijuota

Pakaunės gyventojai išsigandę, šalia jų namų dygsta milžiniški medžio drožlių kalnai. Žmonės baiminasi, kad daugiabučius namus primenančios skiedrų kopos neužsiliepsnotų, kaip tai nutiko prieš kelerius metus Radviliškyje. Gyventojai raštais atakuoja įvairias institucijas, kad šios įvertintų įstaigos veiklą. O biokuro atsargas kaupiančios  įmonės atstovai ir ugniagesiai tikina, kad priešgaisriniai reikalavimai čia nepažeisti.

REKLAMA

Milžiniškus kalnus kas rytą pro langus matantys Neveronių gyventojai piktinasi. Beveik prie jų sklypų ribos supilti  pavojingi medžio drožlių kalnai esą tik didėja ir jau primena kone trijų aukštų daugiabutį namą.

„Jų kiekis per žiemą labai didžiulis susikaupė, Ir dabar labai bijome grėsmės, šalia yra gimnazija, kitoje pusėje nuosavi gyvenamieji namai, vyrauja vakarų vėjai, labai bijome, kad kokio tyčinio padegimo atveju, gaisro atveju gyventojams iškils didžiulė grėsmė tiek jų turtui, tiek jų pačių sveikatai į gyvybei“, – sako Neveronių seniūnė Aldona Petkevičienė.

„Čia didelės krūvos ir mes nenorim, kad jie užsidegtų, žinot, pavojinga iš tikrųjų, tų gaisrų sočiai Lietuvoje, o jei dar čia – tai mes jau aklavietėj“, – pasakoja gyventoja Danutė Činikienė.

Šioje išnuomotoje teritorijoje pakaunėje įmonė „Idex Baltic“ laiko biokuro atsargas. O čia sukaupta 40 tūkstančių kietmetrių medžio drožlių, skirtų įmonėms, ruošiančioms šilumą ir karštą vandenį. 

„Atgabentos praėjusių metų rugsėjo mėnesį, dar prieš žiemos sezoną, mes visi žinome, koks buvo šis žiemos sezonas, žiema buvo šilta, susidūrėme su koronavirusu ir visa šita situacija ir dėl to tas kiekis nebuvo panaudotas, o buvo planas panaudot jį netgi visą šildymo sezonui“, – teigia „Idex Baltic“ atstovas komunikacijai Vidmantas Gudas.

REKLAMA

Neveroniškiai kratosi tokios kaimynystės. Sako ir negražu, ir nesaugu. Stipriau vėjui papūtus jau dabar į kiemus lekia šiukšlės.

„Mus baugina ir kad užsidegs ir tarša šiokia tokia yra. Taip, tai kilometro spinduliu, kaip neatneš. Ir aplink va krūmai žolė sausos, tai nežinau čia kibirkštėlė...“, – kalbėjo gyventoja Gražvita Kazakovienė.

Jie išties bijo Radviliškio nelaimės, kur prieš trejetą metų liepsnojo „Gairelitos“ teritorijoje sukrautas didžiulis pjuvenų ir medžio atraižų kalnas. Gesinimo darbai ten tęsėsi 11 dienų, o žala padaryta milžiniška. Pakaunės įmonės atstovai ramina – savaiminis užsidegimas čia neįmanomas, jiems antrina ir ugniagesiai.

REKLAMA

„Pjuvenos susandėliuotos sausos, nėra kažkokių galimybių viduje vykti cheminiams procesams, savaiminiam užsidegimui“, – sako V. Gudas.

Deja, nuo tyčinio padegimo nieks neapsaugotas. Žmonės gyvena baimėje. Jie rašo raštus įvairioms institucijoms, kad šios patikrintų ar įmonė nedaro pažeidimų. Esą iki gaisro čia tik viena kibirkštis ir sausos medžio skiedros virstų milžinišku ugnies fakelu, kuris sunaikintų viską aplink. Tam gali pakakti ir stiklo šukės.

„Čia ilgus metus buvo Neveronių šiltnamių kombinatas ir čia stovėjo 20 hektarų plote stikliniai šiltnamiai, kurie susidėvėję ir čia tikrai šioje teritorijoje, pilna stiklo šukių ir gaisrui čia tikrai grėsmė yra didžiulė“, – pasakoja A. Petkevičienė.

REKLAMA

Gyventojai sako, kad ir būtini tarpai tėra tik dalyje kalno, ir štai rodo pačią didžiausią tolyn besidriekiantį pjuvenų ruožą.

Rudenį įmonėje išties rasta pažeidimų ir nurodyta juos ištaisyt, tad prieš pusketvirto mėnesio pakartotinę patikrą surengę ugniagesiai sako viskas jau atitiko reikalavimus.

„Gruodžio 10 dieną pažeidimų pagal bendrųjų gaisrinės saugos reikalavimų taisykles nenustatyta, visi anksčiau buvę pažeidimai pašalinti. Neatitiko pagrindo plotis, praeigų plotis ir aukštis viršijamas buvo“, – teigia gaisrų tyrėja Miglė Kasnauskaitė.

REKLAMA

Vos poros metrų tinklinė tvora nors viršuje ir spygliuota, bet vietomis lengvai įveikiama, prie skiedrų kalnų žaidžia ir vaikai, tad baiminamasi,kad šios ant jų nenuslinktų.

„Ten apskritai pilta ant sausos žolės ir krūmynų, tvora ne visur aklina, galima laisvai praeiti. Žmonės pranešinėja, kad žaidžia vaikai ir jie tiesiog nerimavo, nes vaikai smalsūs“, – teigia sodininkų bendrijos „Pabiržė“ pirmininkė Irena Švarplienė.

Įmonės „Idex Baltic“ atstovai tikina,  atvejų, kad į teritoriją įeitų pašaliniai asmenys – nėra užfiksavę. Tačiau jei prireiks, sako mąstysią apie patvaresnę tvorą.

Šioje didelėje teritorijoje netoli pjuvenų kalno ir kita įmonė „Ekobazė“ planavo sandėliuoti pavojingas atliekas: padangas, dažų, lakų bei kitų kenksmingų medžiagų likučius. Gyventojai per kelias dienas surinko daugiau kaip tūkstantį parašų – prašoma jai neleisti čia vykdyt tokios veiklos.

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI