Rašyti komentarą...
Nuorodą nukopijuota

To Lietuvos bažnyčios istorijoje dar nebuvo – dėl karantino Velykos nebus perkeltos, bet daugumos mums įprastų šventinių tradicijų šiemet bažnyčia atsisako. Verbų sekmadienį nebus šventinamos kadagio šakelės, o Velykų rytą mišias kunigai aukos be maldininkų. Ir tai bus daroma tik šalies Katedrose.

REKLAMA

Šiandien į Vilniaus Arkikatedrą negalima kojos kelti ne tik turistams, pakliūva čia ir tik vos vienas kitas maldininkas. Arkivyskupas Gintaras Grušas sako, taip bus ne tik eilinę karantino dieną, bet ir per šventes. Pirmiausia, keisis didžiosios savaitės tradicijos. Įpratusiems kasmet keliauti į mišias su kadagio šakele ar tautodailininkų kurta verba, per verbines šios tradicijos teks atsisakyti.

„Tos verbos, kai naudojamos liturginėje procesijoje, jos tai ženklas dalyvavimo tame veiksme. Žmonės, kurie yra namuose ir turi tas verbas, žiūrint televiziją gali laikyti ir tokiu būdu dalyvauti. Ir šventinime verbų, nėra būtina, kad žmonės pilnai dalyvautų toje liturgijoje“, – sako arkivyskupas Gintaras Grušas.

Velykinių išpažinčių prie klausyklų kunigai taip pat nesiklausys.

„Velykinė išpažintis jau yra numatoma… laikas velykinei išpažinčiai atlikti yra iki birželio 29 dienos. Iki švento Petro ir Povilo šventės. Tai nėra skubos atlikti tą išpažintį prieš pačias Velykas. Kaip tik raginame, kad šiuo metu, kuo daugiau žmonių sukeltų tobulą gailestį, atsiprašant Viešpačio, už savo nuodėmes, ir pasiryžtant atlikti išpažintį tada kai bus prieinama“, – pasakoja G. Grušas.

REKLAMA

Nebeliks ir šventinio velyknakčio bažnyčiose. Pamaldos vyks tik šalies Katedrose, jų nebus nei parapijų bažnyčiose, nei vienuolynuose. Lygiai tas pats, kaip sako arkivyskupas, bus ir Velykų rytą. Lygiai aštuntą skambės varpai, bet šventės vyks be procesijų, šventinių pamaldų su tikinčiaisiais.

„Velykų rytą nebus procesijų, kaip yra įprasta. Mišios vyks be žmonių. Tikimės, kad dalis tų mišių bus transliuojamos per radiją, televiziją, internetu, įvairios parapijos ir tą galite rasti tiek parapijų tiek vyskupijų puslapiuose“, – teigia G. Grušas.

REKLAMA

Norintys užsisakyti mišias, kaip sako arkivyskupas, gali tai padaryti nuotoliniu būdu, lygiai taip pat bažnyčioms galima ir aukoti. Dalis tikinčiųjų jau susitaikė, kad šventės šiemet bus kitokios, tad sutinka ir melstis tik namie:

„Reikės, kad užtektų. Reikia dabar ramybės.“

„Gal išeisime tuo metu, kai bus galima, kol kas nereikia vaikščioti.“

„Pasimelsti galima namie, galima pasimelsti prie namų. Viską galima atlikti ir be bažnyčios.“

Išmaldos prašytojas Gintas visgi nusimena. Ranką tiesiantis ir maisto ar pinigų prašantis vyras sako šiemet dėl karantino gali likti ir be duonos kąsnio. Mat per didžiąsias šventes tikintieji išmaldos prašytojams dosniausi. O nebus mišių, nebus ir pinigų aukotojų:

REKLAMA

„Nu taip, per Velykas daugiau negu sekmadienį dovanodavo, tai kokius du šimtus, tris šimtus eurų.“

Arkivyskupas sako, gaunantis žmonių skundų, esa kai kuriose šalies bažnyčiose mišios aukojamos nelegaliai, kunigai įsileidžia žmonių, tačiau tuoj pat sulaukia pastabų iš bažnyčios ir tokia veikla nutraukiama.

Tačiau ir kunigai, ir šalies valdžia prašo šias Velykas pasitikti kitaip – be margučių ridenimo didesniame būryje žmonių, be kelionių po Lietuvą lankant gimines ir vaišinantis tradiciniais Velykų patiekalais. Premjeras Saulius Skvernelis paskelbė, kad šalyje pratęsiamas karantinas, tad žmonės turėtų per šventes pasaugoti save ir artimuosius.

REKLAMA

„Jeigu mes norime sutikti su savo artimaisiais Velykas ir kitais metais, ir dar kitais metais, ir po 5 metų, gal šitos Velykos tegul būna kitokios. Su šeimos nariais, be judėjimo, be važinėjimo po Lietuvą. Nes tokiu būdu mes tiesiog galime neturėti kitų Velykų“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Štai todėl šventės, kaip sako ir valdžia, ir bažnyčios atstovai turėtų būti kitokios – su dezinfekuojamomis gatvėmis ir tuščiomis gatvėmis. Juolab, kad ir eiti nebus kur, nes Velykų sekmadienį pasiskelbė nedirbsiantys ir didieji prekybos centrai. Tad maisto ir kitokių būtinų dalykų, prekybininkai ragina nusipirkti iš anksto.

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI