REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įsivaizduokite, kad jums pakėlė atlyginimą, tačiau gausite mažiau pinigų nei iki šiol. Toks scenarijus sunkiai įsivaizduojamas? Tačiau būtent taip nutiks po Finansų ministerijos sprendimo keisti neapmokestinamų pajamų dydžio (NPD) skaičiavimą. 

Įsivaizduokite, kad jums pakėlė atlyginimą, tačiau gausite mažiau pinigų nei iki šiol. Toks scenarijus sunkiai įsivaizduojamas? Tačiau būtent taip nutiks po Finansų ministerijos sprendimo keisti neapmokestinamų pajamų dydžio (NPD) skaičiavimą. 

REKLAMA

Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacija kritikavo Finansų ministerijos parengtą diskusinį projektą, kuriam pritarus nuo 2023 metų gyventojams uždirbantiems nuo 1927 eurų mažės atlyginimas į rankas. 

Pavyzdžiui, jeigu gyventojo alga bus pakelta vienu euru ir jis gaus 1927 eurų, tada žmogus gaus 9 eurais daugiau nei gyventojas, kurio alga yra – 1926 eurai iki mokesčių. Taip nutiks dėl projekte netinkamai sudaryto NPD. 

Taip pat pagal tokį projektą, gyventojams, kurių mėnesio pajamos siekia nuo 1704 eurų iki 1926 eurų , dėl sumažinto NPD, jų mėnesio pajamos sumažės apie 9 eurus per mėnesį arba   110 eurų per metus. 

REKLAMA
REKLAMA

Pagal teisėkūros įstatymą, tokie pakeitimai negalėtų būti priimami, jei nuo jų taikymo pradžios yra trumpesnis nei 6 mėn. periodas.  

Tikina, kad apskaičiavo netiksliai

Finansų ministerija teigė, kad siekdama 2023 metais padidinti NPD asmenims, uždirbantiems iki maždaug 1 projektuojamo 2023 metų vidutinio darbo užmokesčio (1926 eurų), Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo straipsnio pakeitimo įstatymo projekte pateikė NPD formulę 2023 metams. Vienas iš formulės kintamųjų yra minimali mėnesinė alga (MMA). 

REKLAMA

„Kadangi Finansų ministerijos pateiktas įstatymo pakeitimas įsigaliotų nuo 2023 metų, formulėje būtų naudojama ne 2022 metais galiojanti MMA (730 eurų), o 2023 metų MMA. Atkreipiame dėmesį, kad Vyriausybė siūlo MMA padidinti 110 eurų, t. y. 2023 metų MMA siektų 840 eurų. Taigi skaičiuojant 2023 metų NPD didinimo poveikį, reikalinga įvertinti siūlomą 840 eurų MMA dydį. 

Tuo metu buhalterių asociacija skaičiavimuose naudoja šiuo metu nustatytą, o ne numatomą 2023 metų MMA. Pagal jų pateiktus skaičiavimus asmeniui, uždirbsiančiam 1926 eurus, būtų taikomas 122,68 euro NPD (=625-0,42*(1926-730)), nors, remiantis siūlomu MMA dydžio 2023 metams, tokiam asmeniui turėtų būti taikomas 168,88 euro NPD (=625-0.42*(1926-840)), o asmeniui, uždirbsiančiam 1927 eurus, atitinkamai būtų taikomas 168,7 eurų NPD. 2023 metams siūlomų NPD formulių perėjimas yra tolygus, taip užtikrinant tolygų mokesčių naštos pasikeitimą tarp asmenų, kuriems NPD didėja ir kuriems NPD nesikeičia“, – komentavo Finansų ministerija. 

REKLAMA
REKLAMA

NPD skaičiavimo formulės

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad maksimalus mėnesio NPD siekia 540 eurų ir yra taikytinas gyventojui (išskyrus riboto darbingumo gyventoją), kurio su darbo santykiais susijusios pajamos neviršija 730 eurų (minimalios mėnesinės algos (MMA).

Tiems gyventojams (išskyrus riboto darbingumo gyventojus), kurių su darbo santykiais susijusios pajamos per mėnesį didesnės nei 730 eurų yra taikytinas mėnesio NPD  apskaičiuojamas pagal dvi formules: 

  •      Gyventojui, kurio pajamos iš darbo santykių per mėnesį neviršija 1704 eurų sumos, taikytinas mėnesio NPD apskaičiuojamas pagal šią formulę: Mėnesio NPD = 540 – 0,34 x (gyventojo mėnesio su darbo santykiais susijusios pajamos – 730 eurų); 
  •          Gyventojui, kurio mėnesio pajamos iš darbo santykių didesnės nei 1 704 Eur, taikytinas mėnesio NPD apskaičiuojamas pagal šią formulę: Mėnesio NPD = 400 – 0,18 x (gyventojo mėnesio su darbo santykiais susijusios pajamos – 642 eurų).

Didins MMA ir NPD

Portalas tv3.lt primena, kad MMA kitąmet ketinama didinti 110 eurų – nuo dabartinių 730 eurų iki 840 eurų neatskaičius mokesčių ir socialinio draudimo įmokų. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė tikino, kad MMA kėlimas reikšmingai nepaveiks infliacijos. 

„MMA kėlimas yra ypatingai svarbus mažiausias pajamas gaunantiems darbuotojams. Tiek dėl jų pajamų didinimo, tiek dėl šešėlinės darbo rinkos mažinimo, tiek dėl geresnių socialinių garantijų. 

Manome, kad MMA kėlimas yra reikalinga ir reikšminga priemonė. Todėl šis didinimas turėtų būti ir kaip kompromisas tarp to, kokius skaičius įvardijo darbuotojai ir darbdaviai, ir realių ekonominių prielaidų, kurias matome dabartinėse Finansų ministerijos prognozėse“, – aiškino M. Navickienė. 

Tuo metu, kaip sakė finansų ministrė Gintarė Skaistė, NPD siūloma didinti 85 eurais – nuo dabartinių 540 eurų iki 625 eurų. Pasak ministrės, dėl tokio žingsnio gyventojai į rankas gaus 83 eurais. 

REKLAMA

NPD galės realiai pasinaudoti tik tie darbuotojai, kurių darbo užmokestis kitais metais bus mažesnis už 1926 eurus. Uždirbantiems daugiau NPD nebus taikomas. 

Šiuo metu 730 eurų MMA uždirbantis darbuotojas paprastai į rankas gauna beveik 550 eurų (kiek mažiau, jeigu kaupia pensiją II pensijų pakopoje). 

Jeigu NPD skaičiavimo formulė nepasikeis, o iki 625 eurų bus padidintas tik pats dydis, tuomet, nuskaičius mokesčius, iš 840 eurų MMA į rankas liks 638 eurai. 

Taip į rankas mokamas arba neto atlyginimas Lietuvoje padidėtų 88 eurais arba 16 proc. 

keliaujantis ožio bezdalais
keliaujantis ožio bezdalais
Ta pati (laiptelį) Kubiliaus buhalteriai buvo padare per naktine mokesčių reforma. Simonyte yra durna, jos finansų ministre dar durnesnė.
Ismest tuos urodus is valdzios greiciau
Buvo naktinė reforma, dabar valandinė reforma.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų