REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Planuojama, kad šių metų pavasarį e-sveikatos sistemoje atsiras erdvė vaistinėms pasiūlyti receptinius ir kompensuojamuosius vaistus. Nuotolinių vaistinių projektas padidins vaistų rinkos skaidrumą, paskatins konkurenciją ir taip pat padės sumažinti kontaktinio paslaugų teikimo poreikį. 

Planuojama, kad šių metų pavasarį e-sveikatos sistemoje atsiras erdvė vaistinėms pasiūlyti receptinius ir kompensuojamuosius vaistus. Nuotolinių vaistinių projektas padidins vaistų rinkos skaidrumą, paskatins konkurenciją ir taip pat padės sumažinti kontaktinio paslaugų teikimo poreikį. 

REKLAMA

Nuotolinėms vaistinės atsirasti pamatus padėjo „CGI Lithuania“ kartu su Registrų centru pasirašyta ir pradedama įgyvendinti 178 966 eurų vertės nuotolinių vaistinių projekto sutartis.

„Nuo 2016 metų Lietuvoje veikia elektroninės vaistinės, tačiau jose negalima įsigyti receptinių ir kompensuojamųjų vaistų, todėl gyventojams, kuriems jų reikia, tenka vykti į fizines vaistines. Lietuva vienintelė Europos Sąjungoje turi centralizuotą elektroninių receptų sistemą. Prasminga ją pildyti ir nuotolinių vaistinių, kuriose bus galima užsisakyti gydytojo paskirtus vaistus neišeinant iš namų, sistemą“, – pasakoja projektą įgyvendinančios „CGI Lithuania“ vadovas Karolis Baltrušaitis.

Dabartinėje e. sveikatos sistemoje gyventojai prisijungę gali registruotis pas gydytojus, matyti gydytojo išrašytus receptus, pasitikrinti savo tyrimų rezultatus ir rasti kitą su savo sveikata susijusią informaciją. Šių metų pavasarį sistemą papildys naujas nuotolinių vaistinių modulis. Kai šalyje veikiančios vaistinės įkels vaistų sąrašus  į sistemą, prie e. sveikatos prisijungęs gyventojas, spustelėjęs ant jam išrašytų vaistų recepto, galės iš karto rinktis ir įsigyti reikiamus vaistus, rašoma pranešime spaudai.

REKLAMA
REKLAMA

„Prie modulio galės prisijungti 14 šalyje veikiančių vaistinių tinklų, turinčių licenciją prekiauti vaistais internetu. „CGI Lithuania“ tikslas – ne tik sukurti sistemą, bet ir užtikrinti, kad ji sklandžiai veiktų: būtų integruota į kitas sistemas, bei užtikrintų greitaveiką. Kadangi vaistų asortimentas nuolatos keičiasi, reikės sparčiai apdoroti didelį kiekį duomenų.  

REKLAMA

Prie šio projekto jau dirba visa specialistų komanda, pradedant programuotojais bei analitikais ir baigiant testuotojais. Praėjusią savaitę Sveikatos apsaugos ministerijai ir Registrų centrui pristatėme pirmąjį nuotolinių vaistinių prototipą“, – kalbėjo „CGI Lithuania“ Valstybinių registrų ir sprendimų konsultacinių paslaugų Sveikatos sektoriaus padalinio vadovė Iveta Jankutė.

Pandemija padidino poreikį

Antrus metus pasaulyje siaučianti pandemija padidino poreikį turėti bekontakčio receptinių vaistų įsigijimo galimybę.

Pasak Registrų centro Paslaugų valdymo direktorės Dianos Vilytės, nuotolinių vaistinių projektą siekta įgyvendinti anksčiau, tačiau visą pasaulį užklupusi pandemija pakoregavo prioritetinių darbų sąrašą.

REKLAMA
REKLAMA

„Nuotolinių vaistinių tikslas – sukurti galimybę pacientams neišeinant iš namų įsigyti receptinių vaistų internetu ir tai daryti matant visų vaistinių pasiūlymus vienoje vietoje. Taip tikimasi paskatinti konkurenciją tarp vaistinių ir suteikti galimybę pacientams įsigyti vaistus mažiausia kaina ir patraukliausiomis sąlygomis. Prisijungęs prie savo E. sveikatos paskyros pacientas tiesiog pasirinks vaistinių siūlomus receptinius vaistus ir nukreiptas į pasirinktos vaistinės elektroninės prekybos platformą galės atlikti pasirinktų prekių užsakymą“, – sako D. Vilytė.

Priklausys nuo vaistinių tinklų

Nuotolinių vaistinių sistema e.sveikatoje anksčiausiai galėtų būti sukurta balandį, tačiau ar prekyba receptiniais, kompensuojamaisiais vaistais realiai bus vykdoma, priklausys nuo vaistinių tinklų, sakė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Planuose esame įsirašę, kad balandžio mėnesį turėtų platforma būti paruošta. Bet tai, kad platforma bus paruošta, negarantuoja, jog bus galimybė įsigyti vaistų, nes vaistinės turi įsijungti į platformą“, – BNS komentavo SAM patarėja Alina Sakalauskienė.

Šį mėnesį Registrų centras pasirašė nuotolinių vaistinių programavimo darbų sutartį su bendrove „CGI Lithuania“. Sutarties vertė – apie 200 tūkst. eurų.

„Manau, kad po kokio mėnesio bus pateikta informacija vaistinėms, kokius techninius sprendimus jos turi pasiruošti“, – dėstė SAM patarėja.

Registrų centro atstovo Mindaugo Samkaus teigimu, visi suplanuoti darbai vykdomi pagal grafiką.

„Artimiausiu metu ketinama parengti ir su vaistinių atstovais pasidalinti visa reikiama technine informacija, reikia atlikti techninius pakeitimus vaistinių pusėje ir prisijungti prie nuotolinės prekybos receptiniais vaistais platformos“, – sakė jis.

REKLAMA

Sukūrus sistemą, įsigyti receptinių, kompensuojamų vaistų būtų galima prisijungus prie e.sveikatos, kur sistema pateiks skirtingų vaistinių tinklų pasiūlymus su kainomis. Išsirinkus medikamentą, pacientas būtų nukreipiamas į pasirinktos vaistinės internetinę parduotuvę, kur pratęstų užsakymą.

Lietuvoje nuo 2016 metų nuotoliniu būdu parduodami tik nereceptiniai medikamentai ir tą gali daryti tik vaistinės. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų