REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugelis vis dar įsitikinę, kad profilaktiškai tikrintis sveikatą reikia pradėti nuo vidutinio amžiaus, pavyzdžiui, sulaukus 40–50 metų. Vidaus ligų gydytojas Mykolas Kakarieka tvirtina, kad tai netiesa. Jis teigia, kad profilaktiškai sveikatą tikrintis reikia sulaukus 20–25 metų, nes ankstyva diagnostika sukuria tris esminius privalumus. 

Daugelis vis dar įsitikinę, kad profilaktiškai tikrintis sveikatą reikia pradėti nuo vidutinio amžiaus, pavyzdžiui, sulaukus 40–50 metų. Vidaus ligų gydytojas Mykolas Kakarieka tvirtina, kad tai netiesa. Jis teigia, kad profilaktiškai sveikatą tikrintis reikia sulaukus 20–25 metų, nes ankstyva diagnostika sukuria tris esminius privalumus. 

REKLAMA

Pirma – ankstyva diagnostika suteikia galimybę nustatyti problemą dar tuo metu, kai žmogus nejaučia jokių simptomų. Antra – ji leidžia suteikti sėkmingą gydymą ir pasiekti gerų rezultatų. Trečia – po profilaktinio patikrinimo su gydytoju aptartos prevencinės priemonės padeda apskritai išvengti sveikatos sutrikimų.

„Labai svarbu, kad savo sveikata pradėję rūpintis ankstyvame amžiuje, tai darytumėte reguliariai, t. y. profilaktiniam patikrinimui priskirtus bazinius tyrimus ir patikras atliktumėte bent kartą per metus. Šių tyrimų ir patikrų programas moterys gali rinktis pagal savo amžių, atsiradusius nusiskundimus sveikata ar atskiras organizmo sistemas“, – teigia Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ gydytojas M. Kakarieka. 

REKLAMA
REKLAMA

Programos, pritaikytos tam tikro amžiaus moterims  

Gydytojas akcentuoja, kad dvidešimties sulaukusiai merginai vertėtų rinktis programą, sudarytą atsižvelgiant į tokiai amžiaus grupei svarbiausius tyrimus. Vienas jų – gimdos kaklelio tyrimas, kuris leidžia nustatyti, ar nėra išsivysčiusių pavojingų žmogaus papilomos viruso atmainų, sukeliančių gimdos kaklelio vėžio riziką.  

REKLAMA

„Taip pat jaunai merginai skirtoje programoje numatytas mitybos ypatumų aptarimas su dietologu, oftalmologo atliekama akių sveikatos patikra ir tokie instrumentiniai tyrimai kaip elektrokardiograma, krūtinės ląstos rentgeno tyrimas ir pilvo organų bei skydliaukės echoskopija. Be to, atliekami ir laboratoriniai – kraujo, šlapimo ir gliukozės – tyrimai“, – sako M. Kakarieka.

Į trisdešimtmetėms skirtą programą papildomai įtraukiama neurologo konsultacija, krūtų echoskopija ir skydliaukės hormonų, cholesterolio tyrimai. Į 40-ies metų sulaukusioms moterims skirtą programą įtraukiama kardiologo konsultacija, širdies kraujagyslių būklės įvertinimas, galvos smegenų kraujotakos patikrinimas ir akispūdžio matavimas. Be to, atliekami tyrimai, leidžiantys įvertinti inkstų ir kepenų būklę.

REKLAMA
REKLAMA

„Nepriklausomai nuo to, kuriam amžiui sudarytą programą pasirinksite, atlikus visus tyrimus ir patikras, jūsų lauks konsultacija su vidaus ligų gydytoju. Jos metu bus apibendrinti programos rezultatai, pateiktos išvados, rekomendacijos dėl gyvenimo būdo korekcijų, o jeigu reikia, skirtas ir gydymas“, – pasakoja M. Kakarieka.  

Programos, pritaikytos atskiroms organizmo sistemoms

Anot vidaus ligų gydytojo, sveikatą moterys gali tikrintis atsižvelgdamos ne tik į amžių, bet ir kitus joms individualiai aktualius aspektus – pasireiškusius tam tikrus simptomus ar norint įsitikinti, ar tam tikri organai ir jų grupės veikia tinkamai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kai vargina nusiskundimai regėjimu ar turite akių ligų, patariama rinktis programą, į kurią yra įtraukta gydytojo oftalmologo konsultacija. Jeigu jaučiate galvos, kaklo, stuburo skausmus, kamuoja nemiga, migrena, turite centrinės nervų sistemos ar periferinės nervų sistemos sutrikimų, rekomenduojama rinktis programą, į kurią yra įtraukta gydytojo neurologo konsultacija. Abejose programose taip pat yra numatyti moterims svarbiausi instrumentiniai ir laboratoriniai tyrimai, kurie leistų identifikuoti nuokrypius nuo normos ir imtis atitinkamų veiksmų, bei gydytojo akušerio-ginekologo konsultacija“, – sako M. Kakarieka.  

Gydytojas akcentuoja, kad vadovaujantis tais pačiais principais galima rinktis ir išplėstines profilaktinio patikrinimo programas, į kurias įtraukta daugiau skirtingų sričių gydytojų konsultacijų, numatytas didesnis instrumentinių ir laboratorinių tyrimų spektras. 

REKLAMA

„Be moterims svarbiausių instrumentinių tyrimų atitinkamoje programoje yra įtraukta krūtų echoskopija, kartu įvertinant sritinius limfmazgius, ir širdies echoskopinis tyrimas bei tokie papildomi laboratoriniai tyrimai kaip inkstų būklę leidžiantis įvertinti kreatino, vitamino D, geležies atsargų kiekį įvertinantis feritino tyrimas“, – aiškina gydytojas.

Visose profilaktinio sveikatos patikrinimo programose yra numatyta vidaus ligų gydytojo konsultacija, kurios metu aptariami programos rezultatai, individualiai pacientės situacijai pritaikytos rekomendacijos, o jeigu reikia – sudaromas gydymo planas.  Rūpinkitės savo sveikata profilaktiškai, nes tai padeda ne tik skirti sėkmingą gydymą aptikus problemą, bet su tinkamomis prevencijos priemonėmis išvengti gresiančių sveikatos sutrikimų.     

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų