REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Į Lietuvą atsirita nauja koronaviruso banga. Užkrečiamumas didėja, mat šalį pasiekė agresyvesnis omikrono potipis, kuris plinta dar greičiau. Tad dabar sergančiųjų dešimt kartų daugiau nei pernai tuo pačiu metu. 

Į Lietuvą atsirita nauja koronaviruso banga. Užkrečiamumas didėja, mat šalį pasiekė agresyvesnis omikrono potipis, kuris plinta dar greičiau. Tad dabar sergančiųjų dešimt kartų daugiau nei pernai tuo pačiu metu. 

REKLAMA

Medikai ragina pasisaugoti nelaukiant, kol lieps Vyriausybė: einant į parduotuves ar važiuojant viešuoju transportu užsidėti apsauginę kaukę. Prie šeimos gydytojų kabineto taip pat vėl pacientų eilės, kurias ilgina nauja koronaviruso banga.

„Nėra tendencija, ar vaikai, ar suaugę serga. Išlieka gal toks vis tiek šeimomis, tas pastebime, jeigu vaikai, tai ir tėvai serga“ – aiškino skyriaus vedėja Rima Račkienė.

Prieš vasarą sergamumui nuslūgus, karščiavimo kabinetas poliklinikoje nenustojo veikti, o dabar, kaip sako medikai, poreikis priimti karščiuojančius tik auga. Pavyzdžiui, penktadienį čia registravosi devyni žmonės. Pirmadienį – dar daugiau.

REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkai sako, kad žmones į ligos patalą guldo tas pats omikronas. Tiksliau, kaip aiškina specialistai, nauji agresyvesni jo potipiai. 

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė palygino birželio pradžią su paskutine mėnesio savaite: sergamumo didėjimas akivaizdus – skaičiai išaugo nuo šimto iki daugiau nei trijų šimtų atvejų šimtui tūkstančių gyventojų.

REKLAMA

„Ir tai, žinoma, sąlygoja naujasis omikron. Atsiradę vadinamieji BA.4, BA.5, kurie tikrai geba greitai plisti. Ir apeiti žmogaus imuninę sistemą, nepriklausomai, ar jis yra sirgęs, ar jis yra paskiepytas“, – aiškino epidemiologė Daiva Razmuvienė.

Ir plitimas, pasak specialistų, netradicinis.

„Nebūdingas kitiems virusams. Bet kokiems, ar mes gripą paimsime, ar kitas peršalimo ligas sukeliančius sukėlėjus, jie neturi to tokio griežto sezoniškumo. Ir nors yra birželis, yra vasara, ir langus atidarę laikome, ir vėdiname, daugiau lauke būname, bet matome, kad tas plitimas nuo žmogaus žmogui yra ganėtinai greitas“, – teigė epidemiologė.

REKLAMA
REKLAMA

Sergančiųjų daugiau nei pernai

Sergančiųjų šiemet birželį dešimt kartų daugiau nei pernai. Tiesa, sunkesnių ligonių pernai buvo daugiau, tad daugiau jų gydėsi ligoninėse, o ne poliklinikose. Net simptomai, kaip pastebi gydytojai, kiek skiriasi nuo ankstesnių.

„Sumažėjo uoslės ir skonio sutrikimų, kuriuos anksčiau pacientai įvardindavo labiau. Dažniau. O pastaruoju metu, galima sakyti, yra sloga, karščiavimas, lengvo pobūdžio gerklės skausmai“, – sakė R. Račkienė.

Pietų Europoje nustatyta – atsinaujinęs BA.4 ir BA.5 omikronas dominuoja jau nuo gegužės. Tai parodė atlikti sekoskaitos tyrimai. Lietuvoje toks tyrimas kol kas neatliekamas, bet valdžia žada prie jo grįžti jau netrukus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kai jau stebėsime didesnį pakilimą, tada sekoskaita bus atnaujinta. Jeigu augimas didės, tikėtina, kad greitu metu reikės atnaujinti sekoskaitą“, – teigė Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Ginreta Megelinskienė. 

Nereikia būti naiviems

Mokslininkai sako, esą sekti sergamumą būtina jau dabar. Naivu būtų tikėtis, kad Lietuvą atsinaujinęs omikronas aplenkė, mat žmonės keliauja daugiau, tad ir virusas lengviau gali pakliūti.

„Rudenį laukia mūsų siurprizas. Tikiuosi nebus daroma ta klaida, kaip 2020 metais, kai visi galvojo, kad baigėsi epidemija, mes ir dabar testuojam mažiau, testuojam tiek kiek 20-tų vasarą. O tada teigiamų tyrimų procentas buvo 4–5 procentai, bet atvejų nebuvo. Dabar mes turime atvejų daug, o testavimas yra mažas. Tai reiškia, kad mes nelabai žinome, kas vyksta“ – aiškino mokslininkas Vaidotas Zemlys-Balevičius.

REKLAMA

Ruoštis ir nelaukti, kol sparčiai užsipildys ligoninės, turi ir patys žmonės. Keliaujant viešuoju transportu ar keliant koją į parduotuvę reikėtų užsidėti medicininę kaukę. Kol kas tai rekomendacija, ar grįšim prie priverstinio jų dėvėjimo ir kitų reikalavimų,  Sveikatos apsaugos ministerija kol kas atsakyti negali. Ji peržiūri epidemijų skelbimo tvarką ir stebi situaciją. O pasaulio mokslininkai tobulina vakciną.

„Rudens laikotarpiu yra tokios prognozės, yra vakcina dviejų gamintojų, kad gali būti pritaikyta būtent omikronmo atmainoms. Tiesiog reiki palaukti“, – sakė D. Razmuvienė.

Rudeniui specialistai turi niūrių prognozių – gali tekti kaukes dėtis dažniau, mat galima tikėtis, kad omikroną pakeis nauja koronaviruso atmaina.

Visą TV3 žinių reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje. 

Virusas plinta nuo Seimo ir jo nesąmoningų sprendimų
i sikna susikiskit savo skiepus avinu banda
Tam dieduka ir isventino taip greitai. Ziema vyriausybes griutis prognozuojama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų