REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaip nubausti Rusiją už nusikaltimus, kuriuos ji vykdo Ukrainoje? Vakarų šalys sako, kad Kremliaus režimas turi būti teisiamas už genocidą ir dar krūvą karo nusikaltimų. Turi būti naujas Niurnbergo procesas, visai kaip naciams po antrojo pasaulinio karo. O Vytautas Landsbergis siūlo kurti ir naujas Jungtines Tautas, nes dabar Rusija ciniškai iškreipia tarptautinį teisingumą. 

Kaip nubausti Rusiją už nusikaltimus, kuriuos ji vykdo Ukrainoje? Vakarų šalys sako, kad Kremliaus režimas turi būti teisiamas už genocidą ir dar krūvą karo nusikaltimų. Turi būti naujas Niurnbergo procesas, visai kaip naciams po antrojo pasaulinio karo. O Vytautas Landsbergis siūlo kurti ir naujas Jungtines Tautas, nes dabar Rusija ciniškai iškreipia tarptautinį teisingumą. 

REKLAMA

„Ruskij mir“ – vadinamasis „rusiškasis pasaulis“. Tankai atakuojantys civilių gyventojų namus.

Sunaikinti ištisi miestai, sugriauti žmonių namai. naudojami draudžiami ginklai, kaip fosforinės bombos. Ten, kur rusai aptinka civilius – žudymai, kankinimai ir prievartavimai. Jau nekalbant apie vagystes ir apie paliekamas „dovanas“ – užminuotus daiktus. Žodis „nežmoniška“ šiame kare įgauna naują prasmę – dėl karo nusikaltimų, nusikaltimų žmoniškumui, įvairios valstybės jau kalba, kad už tai rusai turi atsakyti.

„Yra genocidinis tikslas išnaikinti ukrainiečius, kaip pilietinį, politinį etnosą. Nes akivaizdžiai ukrainiečių tapatybė galima sakyti, praktiškai neigiama, kaip atskira tapatybė, jie nepripažįstami atskira politine tauta, kuri turi teisę į savo nepriklausomą valstybingumą“, – teigia buvęs Konstitucinio teismo pirmininkas Dainius Žalimas.

REKLAMA
REKLAMA

Tarptautinis tyrimas Hagos tribunole jau pradėtas. Jį inicijavo Lietuva. Ukrainoje dirba įvairių šalių tyrėjai – renka įrodymus. O įrodymų apie karo nusikaltimus – deja, bet daugybė. Kad ir filtravimo stovyklos, kurias okupantai įrengė užimtose Ukrainos teritorijose. Čia žmonės laikomi pasibaisėtinomis sąlygomis prieš savo valią. Rusai jų niekur neišleidžia, nesirūpina jų sveikata, laiko pusbadžiu, sanitarinės sąlygos taip pat apgailėtinos.

REKLAMA

„Lietuva buvo pirmoji, kuri kreipėsi į tarptautinį baudžiamąjį teismą, tam, kad pradėtų tyrimus ir mažiau nei per parą prokuroras pradėjo tą tyrimą. Lietuva buvo pirmoji, kuri skyrė finansus tyrimui, kuo pasekė dauguma valstybių taip pat“, – kalba teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska.

Vilniuje įvairių Vakarų šalių buvę politikai ir garsiausi teisininkai tariasi, kaip priversti Putiną atsakyti už karo nusikaltimus.

„Mes suprantame, kad tarptautinė teisė yra efektyvus, bet ilgai trunkantis mechanizmas. Bet dabar mes neturime daug laiko, neturime metų, kad Ukrainos žmonėms suteiktume teisingumą. Todėl tikimės, kad tyrimai neužtruks metais“, – sako Ukrainos Užsienio reikalų ministerijos atstovė Oksana Zolotariova.

REKLAMA
REKLAMA

„Kokius dar reikia surinkti įrodymus, žmonės? Kokių trūksta įrodymų? Tai bus tik žaidimas, kad renkami įrodymai, surašomi kažkokie popieriai, tiriami faktai. Lyg jie nėra akivaizdžiai ant stalo, ant delno padėti“, – sako Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis.

Neišsisuks ir Lukašenka. Nors jo karių Ukrainose žemėse nematyti, bet būtent iš Baltarusijos Kyjivo link žengė rusų kariai. Iki šiol į Ukrainą leidžiamos raketos būtent iš mūsų kaimynės.

„Jam tikrai nepavyks likti nuošalyje, čia bet kam akivaizdu. Vienas iš agresijos aktų yra savo valstybės teritorijos suteikimas kitai valstybei, agresijai prieš trečiąją valstybę vykdyti“, – sako D. Žalimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atsakomybė už karo nusikaltimus krenta ant visų – tiek Kremliaus, tiek ir eilinių karių. Kurie vykdo savo vadų kruvinus įsakymus.

„Mes esam civilizuota visuomenė, mirties bausmė yra uždrausta. Atsakymas savaime aiškus, iki gyvos galvos tiktai“, – teigia D. Žalimas.

Bet nuteisti kruvinus režimus nėra lengva. Hagos tribunolas veikia kartu su Jungtinėmis Tautomis. O joje Rusija turi veto teisę.

„Mes turime užkamšyti spragas ir sukurti specialų tribunolą su specifine jurisdikcija dėl kriminalinės agresijos prieš Ukrainą. Ukraina jau parengė deklaraciją, kviečiančią sukurti tokį tribunolą. Šimtai intelektualų ir teisės ekspertų iš viso pasaulio jau pasirašė šį kreipimąsi“, – teigia Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba.

REKLAMA

Neseniai Ukrainoje rusų nusikaltimus pats savo akimis išvydo Jungtinių Tautų vadovas Gutjerešas. Bet kokį autoritetą turi ši organizacija, puikiai parodė pats Putinas. Gutjerešo vizito Kyjive metu, į Ukrainos sostinę buvo paleista raketa. Vytautas Landsbergis kategoriškas – organizacija neveikia. Reikia kitos.

„Yra du teisingumai. Du. Vienas normalių valstybių, kitas žmogėdrų. Žmogėdros blokuoja bendrą teisingumo supratimą“, – sako V. Landsbergis.

Ukrainos pajėgos vietose, kurias buvo okupavę rusai, aptiko ne vieną masinę kapavietę. Jose civilių žmonių kūnai ne tik su kankinimo žymėmis, bet ir surištomis rankomis. Kai kur civilių gyventojų kūnai nė nebuvo slėpti – gulėjo tiesiog gyvenviečių gatvėse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų