REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiuo metu kainų augimas Lietuvoje viršija daugelio metų rekordus. Tuo metu Seimas antradienį pakeitė įstatymą, kad gaunantiems mažiausias algas pinigų į rankas liktų kiek daugiau.

Šiuo metu kainų augimas Lietuvoje viršija daugelio metų rekordus. Tuo metu Seimas antradienį pakeitė įstatymą, kad gaunantiems mažiausias algas pinigų į rankas liktų kiek daugiau.

REKLAMA

Seimas priėmė Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimus, kuriais neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD) padidintas 80 eurų – iki 540 eurų gyventojams, uždirbantiems iki 1 vidutinio darbo užmokesčio (VDU).

Šis sprendimas suteiks papildomą 16 eurų pajamų didėjimą uždirbantiems minimaliąją mėnesinę algą (MMA), skaičiuoja Finansų ministerija.

Šiuo metu iki 1 vidutinio darbo užmokesčio Lietuvoje uždirba 73 proc. visų dirbančiųjų, todėl poveikis tikrai apimtų didelę dalį Lietuvos dirbančiųjų.

Įstatymo projektu numatoma proporcingai didinti neįgaliesiems bei riboto darbingumo asmenims maksimaliai taikytiną NPD atitinkamai iki 870 eurų ir 810 eurų.

REKLAMA
REKLAMA

Skaičiuojama, kad dėl šio sprendimo biudžetas per metus netektų apie 103 mln. eurų pajamų iš gyventojų pajamų mokesčio. Kitaip tariant, tiek gyventojams liks jų pačių uždirbtų pinigų.

REKLAMA

Padidintas NPD būtų taikomas nuo 2022 m. sausio 1 d. deklaruojant 2022 metų ir vėlesnių mokestinių laikotarpių pajamas ir apskaičiuojant gyventojų pajamų mokestį.

Nuo 2022 m. sausio 1 d. NPD buvo didinamas 60 eurų ir jis šiuo metu siekia 460 eurų gyventojams, uždirbantiems iki 1 vidutinio darbo užmokesčio. Neįgaliesiems bei riboto darbingumo asmenims NPD siekia 740 eurų arba 690 eurų, priklausomai nuo neįgalumo ar darbingumo lygio.

Asmenims, kurių pajamos viršija vieną VDU, būtų išlaikytas šiuo metu taikomo NPD lygis – jiems taikytinas NPD ir toliau būtų apskaičiuojamas pagal šiuo metu įstatyme nustatytą formulę.

REKLAMA
REKLAMA

Kiek šiemet didėjo algos

„Sodros“ duomenimis, pirmąjį šių metų ketvirtį vidutinės visą mėnesį dirbusių darbuotojų darbo pajamos, nuo kurių sumokėtos socialinio draudimo įmokos, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, padidėjo 201 euru (13,7 proc.) ir siekė 1666 eurus (1051 euras į rankas). 

„Darbo pajamos augo sparčiau nei pernai, kai tokiu pat metu fiksuotas metinis augimas siekė 10,7 proc. Vis dėlto didėjanti infliacija stabdė galimybę pajusti pajamų augimą. Kovo mėnesį vidutinių darbo pajamų augimas siekė 12,7 proc., o metinė infliacija – 15,7 proc.“ – komentavo „Sodros“ Statistikos, analizės ir prognozės skyriaus patarėja Kristina Zitikytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vidutinės darbo pajamos labiau augo nebiudžetiniame sektoriuje – vidutiniškai 14,5 proc. ir siekė 1677 eurus (per 1057 į rankas). Biudžetiniame sektoriuje pajamos padidėjo 9,7 proc. ir pasiekė 1611 eurų (beveik 1021 į rankas).

„Sparčiau nebiudžetiniame sektoriuje augantys atlyginimai – natūrali tendencija. Čia darbo pajamos priklauso nuo ekonomikos rodiklių, rinkos tendencijų. Biudžetinio sektoriaus darbuotojų darbo pajamų augimas reguliuojamas įstatymų, susijęs su bazinės algos dydžio pokyčiais“, – primena Kristina Zitikytė. 

Palyginti su praėjusiais metais, padaugėjo žmonių, uždirbančių mažiau nei minimalų mėnesio atlyginimą, kuris nuo šių metų pradžios – 530 eurų į rankas. Pernai kovą tokių darbuotojų buvo 93 tūkstančiai, šių metų kovą – 113 tūkstančių.

REKLAMA

„Šio rodiklio padidėjimas gali būti susijęs su rekordiniu išduotų nedarbingumo pažymėjimų skaičiumi, fiksuotu šių metu pirmą ketvirtį. Žmogus, turintis laikiną nedarbingumą, statistikoje matomas kaip dirbantis visą mėnesį, tačiau jo pajamos tuo laikotarpiu gali sumažėti“, – daro prielaidą „Sodros“ analitikė K. Zitikytė.

Dėl neapmokestinamo pajamų dydžio (NPD) didinimo sparčiau ūgtelėjo mažiausiai uždirbančių darbo pajamos. Tačiau mažiausių ir didžiausių pajamų atotrūkis vis dar skiriasi daugiau nei 6,5 karto. 

Tarp mažiausiai uždirbančiųjų – valytojai ir parduotuvių pardavėjai, kurių didesnė dalis, tikėtina, dirba ne visu etatu. Daugiausiai uždirba įmonių vadovai (5314 eurų), gydytojai specialistai (5020 eurų), reklamos ir rinkodaros specialistai (3853 eurai).

REKLAMA

Rekordinis kainų augimas

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, balandį metinė infliacija Lietuvoje, palyginti su 2011 m. tuo pačiu laikotarpiu, buvo 16,8 proc. 

Kainų pokyčiams daugiausia įtakos turėjo išaugusios degalų ir šilumos kainos, taip pat brangstantys maisto produktai bei kai kurios paslaugos.

Šių metų balandį, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, labiausiai brango – net 37,9 proc. – būsto išlaikymas: vanduo, elektra, dujos ar kitas kuras. Taip pat 23,1 proc. daugiau tenka mokėti už transportą.

Maistas ir nealkoholiniai gėrimai brango 21,7 proc., būsto apstatymo, namų ūkio įranga ir kasdienė namų priežiūra – 10,9 proc. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daugiau tenka mokėti ir už pramogas bei laisvalaikį: restoranai ir viešbučiai kainas pakėlė 13,5 proc., o už poilsį ir kultūrą reikia mokėti 8,7 proc. daugiau. Taip pat 8,8 proc. brango alkoholiniai gėrimai ir tabako gaminiai.

Iš viso vartojimo prekės per metus pabrango 19,3 proc., o paslaugos – 10,9 proc. 2022 m. balandį, palyginti su kovu, vartojimo prekių ir paslaugų kainos padidėjo 1,9 proc.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, dviženklė infliacija Lietuvoje nuo įstojimo į Europos Sąjungą buvo fiksuojama 2008 m. Tais metais balandį metinė infliacija siekė 11,7 proc. 

kiek skiriama Ukrainos pabėgėliams 500 000 eurų,o lietuvos žmonėms tik 100 000 eurų iš fondo dėl 16 eurų didesnės algos,gal štukytę prideda prie algos padaro tikrąją europinę minimalią algą tada bus kitas gyvenimas,16 eurų visiškai nieko nereiškia eilinį kartą nesijaus,kad žmogus nors centu praturtėjo...Kodėl ši šalis nemyli taip savo šalies gyventojų???? gal skirti atvirkščiai sumas reikia lietuviams 500 000 eurų,o tiems atklydėliams 100 000 eurų???,o kitiems lenda į subinę taip tiesiai šviesiai sakant,pati mačiau kaip pas tetą 8 šeimos priimtos ir su mandriausiais,išblizgintais ir naujausiais BMW ir Mersais raliuodami išlekia iš kiemo,tik dedasi nuskriaustaisiais ir dideliais vargšais.Maxima dalino maisto korteles ukrainiečiams patys lietuviai Anykščiuose matė ką ukrainiečiai išdarinėjo prisidėjo pilną krepšį alkoholio brangiausio,brendžių,likerių ir t.t,kol kažkas iš lietuvių užklibino apsauginį paklausė ar taip gali jie daryti,tada sudėjo alkoholius atgal į lentynas ir pasiėmė normalaus maisto.Kodėl nelepina taip LIETUVIŲ MAXIMOS IR VALDŽIA????? Ne tokie jie ubagai ir nuskriaustieji tie ukrainiečiai,pati savo akim mačiau,todėl gaila,tik to,kad jų namai ir šalis sugriauta,bet daugiau nieko...
KOKIE TURTINGI BŪSIM SU 16 EURŲ SĄSKAITOJ :D :D :D :D :D
Kaip reikia kiek nors pagerinti zmoniu gtyvenima ,tai tuojau suskaicuojame kiek milijonu reikes paimti is biudzeto,o kodel nesuskaicuojame kiek milijonu prarado biudzetas del neapgalvotu ministru sprendimu ir kada jie prisiims atsakomybe ?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų