REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Su autizmo spektro sutrikimą turinčiu 8 metų sūnumi Benjaminu Vilniuje, Kareivių gatvėje įsikūrusiame „Impuls“ baseine apsilankiusi Lietuvos autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ tarybos narė Barbora Suisse liko šokiruota – iš darbuotojo išgirstas klausimas: „Ar jam su galva negerai, ar jūs jo neprižiūrit?“ ne tik pribloškė, bet ir įskaudino, todėl nemalonia patirtimi pasidalijo įraše socialiniame tinkle „Facebook“.

Su autizmo spektro sutrikimą turinčiu 8 metų sūnumi Benjaminu Vilniuje, Kareivių gatvėje įsikūrusiame „Impuls“ baseine apsilankiusi Lietuvos autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ tarybos narė Barbora Suisse liko šokiruota – iš darbuotojo išgirstas klausimas: „Ar jam su galva negerai, ar jūs jo neprižiūrit?“ ne tik pribloškė, bet ir įskaudino, todėl nemalonia patirtimi pasidalijo įraše socialiniame tinkle „Facebook“.

REKLAMA

Kaip naujienų portalui tv3.lt pasakojo B. Suisse, ji pati negali suprasti, dėl ko susilaukė tokio nemalonaus klausimo iš jauno prižiūrėtojo.

„Iš tikrųjų, man sunku pasakyti adekvačiai vertinant. Gal žmogui bloga diena buvo, gal dar kažkas, gal jam nepatiko tai, kad vaikas plekšnojo per vandenį ar garsiau juokėsi“, – svarstė pašnekovė.

Nekorektiški klausimai ir replikos šokiravo

B. Suisse kartu su sūnumi Benjaminu buvo paėjusi toliau nuo žmonių, kur vaikas linksmai plekšnojo vandenį ir džiaugėsi vandens pramogomis, tačiau linksmybes sudrumstė nekorektišką klausimą uždavęs darbuotojas.

REKLAMA
REKLAMA

„Buvome baseino užkampyje, kitų žmonių šalia nebuvo. Aš net nemačiau, kur jis (darbuotojas – aut. past.) sėdėjo. Jis nebuvo prie mūsų nei priėjęs, nei kažkokių pastabų pasakęs. Tiesiog, priėjo ir rėžė tokią frazę. Nesudrausmino, kad kažko nedarykit, nes mes visada reaguojam į pastabas“, – stebėjosi moteris.

REKLAMA

Kaip pati teigia, šeima dažnai kartu su autizmo spektro sutrikimą turinčiu sūnumi lankosi įvairiose vietose ir yra pripratusi prie aplinkinių žvilgsnių ir reakcijų, tačiau su nemandagiu aptarnaujančio personalo elgesiu susidūrusi nebuvo.

Moterį klausimas pribloškė – ji įsitikinusi, kad bet kuris tėtis ar mama, sulaukęs tokio klausimo, sureaguotų. Tačiau B. Suisse buvo „apkaltinta neadekvačia reakcija į „normalų“ klausimą“.

„Į jo šitą frazę mano reakcija buvo šokas. Realiai nepatikėjau tuo, ką išgirdau. Sakau: „Ar suprantat, kad tai yra vaikas su sunkia negalia?“. Jis sakė, kad normaliai paklausė, o aš neadekvačiai reaguoju. Sakiau, kad jūs neklausėt, jūs atėjot ir kaltinat, toks klausimas nelabai klausimas yra. Jeigu nori paklausti, yra korektiškų būdų, prieiti, paklausti: „Atsiprašau, ar jūsų vaikui kyla kažkokių iššūkių?“. 

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu tas vaikas būtų buvęs be negalios ir jis suprastų, ar normalu būtų prieiti ir pasakyti: „Ar tau su galva negerai?“. Aš manau, mano vietoj, nesvarbu, vaikas autistiškas ar ne, bet kuris tėvas ar mama būtų sureagavęs į šitą situaciją“, – komentavo pašnekovė.

B. Suisse teigia, jog pirminė reakcija buvo nuspręsti čia nebesilankyti, tačiau suprato, kad nei ji, nei jos sūnus nieko blogo nepadarė ir nusprendė savo patirtimi pasidalinti socialiniuose tinkluose.

 

Problema – nepritaikytos persirengimo kabinos

Moteris parašė skundą, po kurio sulaukė atsiprašymo ir iš klubo vadovės, ir iš paties darbuotojo. Moteriai taip pat buvo pasiūlytas nemokamas apsilankymas baseine, tačiau jo atsisakė:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Siūlė nemokamą apsilankymą, bet atsisakiau. Mes susimokėsim, man svarbu, kad ateityje mūsų ir kitos šeimos su autistiškais vaikais būtų laukiamos“, – „Facebook“ rašė moteris. Lietuvos autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ tarybos narė iškėlė ir persirengimo kabinų klausimą. Vienas vaikas susitvarkyti negali, o vyresnis vaikas priešingos lyties rūbinėje susilaukia ne tik piktų žvilgsnių, bet ir nemalonių replikų.

„Aš manau, kad tai yra sovietinis paveldas, kaip aš vadinu. Iš principo, jeigu yra šeimos rūbinės, kaip kitur, kur ateini, yra bendros patalpos daiktams pasidėti, šeimos dušai ir yra kabinos, kur nueini persirengti. Jeigu nueisit į baseiną, kuris yra klasikinis, ten yra vyrų ir moterų zona.

REKLAMA

Jeigu aš turiu vaiką, kuriam yra 8, 10 ar 12 metų, tačiau jis negali savarankiškai pasirūpinti savimi, nueiti persirengti, nes vaikui sunki negalia, tai ką man daryti tokiu atveju? Gerai, tada mes einam į baseiną tik tada, kai vyras gali eiti kartu ir vaiko tėtis eina kartu. O ką daryti vienišoms mamoms?“, – svarstė moteris. 

Kalbėdama apie Kareivių g. esantį „Impuls“, moteris sako, kad moterų ir vyrų zonose yra po dvi kabinas, skirtas šeimoms su vaikais, tačiau toks sprendimas šeimoms su vyresniais vaikais sukelia sunkumų.

„Paklausiau, ką man daryti, nes norėčiau dažniau su vaiku eiti į baseiną, bet vyras dirba ir negaliu viena, nes nėra kaip persirengti. Man pasakė, kad moterų ir vyrų zonose yra po dvi kabinas šeimoms su vaikais. Bet jos yra toj zonoj, kur vyrai ir moteris visi nuogi vaikšto.

REKLAMA

Paskutinį kartą ėjau su 6 metų sūnumi, bet jau tada kreivai žiūrėjo ir poros pastabų susilaukiau. Sakyti, kad tas sprendimas tinkamas ir vyresniems vaikams, tai yra netiesa. Ir tikrai šeimos tada ieško baseinų, kur yra galimybė, kažkokia bendra rūbinė.“

„Impuls“ vadovas: bus peržiūrėtas darbuotojų apmokymų turinys

Kaip naujienų portalui tv3.lt teigia „Impuls“ klubų vadovas Vidmantas Šiugždinis, toks atvejis – vienetinis. Vos sužinojus apie situaciją, su kliente buvo susisiekta, o klube ji paskatinta parašyti skundą.

„Labai nemalonus nutikimas. Tai vienetinis atvejis, nes pas mus tikrai daug lankosi ir labai skirtingų vaikų, tame tarpe ir negalią turinčių vaikų. Mūsų plaukimo treneriai ruošia juos varžyboms, daug tikrai sportuoja arba lankosi tiesiog kaip lankytojai įvairiausi žmonės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuo atveju baseino prižiūrėtojas tikrai netinkamai bendravo ir nedelsiant, kai tik sužinojom apie įvykį, susisiekė klubo vadovė, išgirdo iš klientės visą realią įvykių versiją. Netgi registratūroj darbuotoja paprašė, paskatino klientę parašyti skundą, kad tai būtų užfiksuota ir kad būtų galima iš to suprasti, kas tiksliai įvyko, nes matė, kad klientė ir įsižeidusi, ir jautriai sureagavusi. Susisiekė ir klubo vadovė, vėliau ir pats darbuotojas paskambino, atsiprašė“, – komentavo V. Šiugždinis.

Nemaloniai bendravęs darbuotojas gavo drausminę nuobaudą, tačiau klubų vadovas teigia, kad čia svarbu ne bausti, o pasimokyti iš klaidos, todėl bus peržiūrėta ir pakoreguota darbuotojų mokymo programa.

REKLAMA

„Mes pakeisime savo apmokymų klientų turinį, šią istoriją naudosime kaip pavyzdį, kaip nedidelis kažkoks, bet labai netinkamas veiksmas gali labai skaudžiai sužeisti. Pasimokinsim ne tik šiame klube, bet panaudosime per visą tinklą.“

Paklaustas apie persirengimo kabinas, vadovas patvirtina, kad tiek vyrų, tiek moterų rūbinėse yra įrengta po dvi kabinas šeimoms, kuriomis klientai noriai naudojasi ir skundų dėl kitos lyties vaikų nesulaukė.

„Dalyje mūsų klubų ir šiame konkrečiai kiekvienoje iš rūbinių, tiek vyrų, tiek moterų įrengta po dvi kabinas, kur įeini, užsidarai ir gali patogiai poros metrų plote. Pats esu savo dukras vedžiojęs į plaukimą ne vienerius metus ir taip teko daryti, man atrodo, tai vienas iš patogių būdų persirengti.

Klausimas labiau buvo, kad reikia pereiti per rūbinę, kad įeiti į kabiną. Kiek pats esu asmeniškai su tuo susidūręs, vaiką tiesiog nukreipi ir palydi, sutelki jo dėmesį, kad dabar einame į kabiną, dabar išeiname iš rūbinės, kad vaikas mažiau blaškytųsi. Nėra taip, kad ten aplinkoje dedasi kažkokie keisti dalykai – tiesiog žmonės rengiasi, juda. Reikia tik pereiti rūbinę, kad į ją patekti. Mes manom, kad tai yra pakankamai gerai suvaldyta, neturėjome anksčiau kažkokių kitokių nusiskundimų.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų