REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Peršalimo ligos šaltuoju metų laiku kamuoja dažną lietuvį. Daugelis ieško būdų palengvinti varginančius simptomus, o tam pastaruoju metu vėl vis dažniau pasitelkiamos inhaliacijos. Šeimos gydytojai ir vaistininkai šį metodą vertina pakankamai palankiai, tačiau perspėja vengti kritinių klaidų, kurios gali nulemti net kraujotakos sutrikimus.

Peršalimo ligos šaltuoju metų laiku kamuoja dažną lietuvį. Daugelis ieško būdų palengvinti varginančius simptomus, o tam pastaruoju metu vėl vis dažniau pasitelkiamos inhaliacijos. Šeimos gydytojai ir vaistininkai šį metodą vertina pakankamai palankiai, tačiau perspėja vengti kritinių klaidų, kurios gali nulemti net kraujotakos sutrikimus.

REKLAMA

Svarbus tinkamas gydymosi planas

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, antrąją naujųjų metų savaitę sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) rodiklis siekė 882,8 atvejo 100 tūkst. gyventojų. Šis rodiklis yra dvigubai mažesnis nei gruodį, tačiau gydymo įstaigų darbuotojai džiaugtis neskuba. Remiantis pastarųjų metų praktika, sergamumo rodikliai turėtų vėl pakilti vasarį, rašoma pranešime spaudai.

Sergant šiomis ligomis dažnai susiduriama su kvėpavimo sunkumais dėl slogos, kosuliu, o simptomams palengvinti gali būti pasitelkiamos inhaliacijos.

REKLAMA
REKLAMA

Inhaliacijos – nuo seno žinomas gydymo metodas šiltais karštais vandens garais ar aerozoliais. Toks simptomų malšinimo metodas dabar itin dažnai linksniuojamas socialiniuose tinkluose.

REKLAMA

„Inhaliacijos palengvina atsiradusius ūminius virusinių kvėpavimo takų ligų simptomus, tokius kaip sloga, kosulys, gerklės perštėjimas, užkimęs balsas“, – teigė „AND klinikos”  šeimos gydytoja Jūratė Valiukienė.

Anot jos, specialistas, įvertinęs paciento būklę, gali paskirti inhaliuotis ne tik paprastais vandens garais, tačiau ir išrašyti tam tikrų medikamentų, kurių galima įlašinti ar įpilti į inhaliatoriaus rezervuarą.

„Tai priklauso nuo susirgimo pobūdžio, trukmės ir intensyvumo. Dažniausiai net ir jaučiant lengvus peršalimo simptomus rekomenduojama inhaliuotis ir vartoti daug šiltų skysčių, atlikti tinkamą nosies higieną ir skirti pakankamai laiko poilsiui, kad organizmas galėtų greičiau susidoroti su negalavimu“, – komentavo ji.

REKLAMA
REKLAMA

Tinkamas naudojimas suteiks norimą rezultatą

Vaistininkė Greta Vaitoškaitė sako, kad inhaliacijos suteikia raminantį ir atpalaiduojantį poveikį kvėpavimo takų gleivinei, tad išties gali būti efektyvi priemonė, padėsianti palengvinti ligos simptomus. Vaistinėse galima įsigyti inhaliacijoms skirtų specialių prietaisų, tačiau svarbu juos naudoti pagal paskirtį.

Rengiantis įsigyti prietaisą, vaistininkė rekomenduoja atkreipti dėmesį į tai, jog kai kurie inhaliatorių modeliai turi ir vaikams, ir suaugusiesiems skirtas naudoti kaukes. Tuomet, esant poreikiui, įrenginiu gali naudotis visa šeima. Vaikams dažnai paskiriami per specialias tarpines inhaliuojami vaistai, bet tam reikia ir specialių inhaliatorių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Daugumą inhaliatorių draudžiama įjungti, jeigu rezervuare nėra inhaliuojamo skysčio. Nepamirškite stengtis kvėpuoti per burną, jei inhaliuojama su kandikliu, ir pasitikrinkite, ar teisingai uždėta kaukė, jei ji reikalinga inhaliacijoms. Bet kuriuo atveju prieš pradedant naudotis prietaisu būtina atidžiai susipažinti su jo naudojimo taisyklėmis“, – akcentavo BENU vaistinės specialistė.

Šiuo metu rinkoje galima įsigyti trijų tipų inhaliatorius: ultragarsinį, kompresorinį ir tinklinį. Populiariausi iš jų, vaistinės specialistės teigimu, yra kompresoriniai. Nepaisant to, jog palyginus su ultragarsiniais kompresoriniai inhaliatoriai yra pigesni, šie patvarūs naudoti ir veikia efektyviau, nes išgaunamos labai mažo dydžio aerozolinės dalelės.

REKLAMA

„Tinklinis inhaliatorius kainuoja kiek brangiau nei kiti, bet dėl kompaktiško dydžio jį patogu nešiotis ir naudoti taip dažnai, kaip reikalinga, esant įvairiai kūno padėčiai, kas įprastai svarbu tėveliams, turintiems mažų vaikų”, – patarė vaistininkė.

Perspėjo eterinių aliejų gerbėjus

Anot BENU vaistininkės Gretos Vaitoškaitės, pasitaiko atvejų, kai inhaliacijoms naudojami eteriniai aliejai. Ji akcentuoja, kad toks šalutinis produktas gali užkimšti inhaliatoriaus membraną, sutrumpinti prietaiso ilgaamžiškumą ir net pakenkti sveikatai.

„Inhaliatorius rezervuare esantį skystį suskaido į 3–4,5 mikronų dydžio daleles, kurios pasiekia ne tik viršutinius ir apatinius kvėpavimo takus, bet ir smulkiausią plaučių audinio dalį – alveoles. Smulkios ir klampios eterinių aliejų dalelės, nuneštos iki alveolių ir ten nusėdusios, gali sutrikdyti kraujotaką“, – perspėjo ji.

REKLAMA

Šeimos gydytoja J. Valiukienė primena, kad norint išvengti nemalonumų, geriau nevartoti jokių kitų, gydytojo nepaskirtų, inhaliacinių priemonių ir inhaliuotis paprasto arba fiziologinio natrio chlorido tirpalo vandens garais.

„Jeigu sveikatos būklė nepagerėja per tris dienas arba nepaisant simptominio gydymo tik blogėja – būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją“, – patarė medikė.

Simptomus labai padeda palengvinti makaronų nusiėmimas nuo ausų
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų