zemės magnetinis laukas

Kai šiaurė taps pietumis
Kai šiaurė taps pietumis 2015.02.05 13:05 Magnetinių Žemės polių inversija ilgai buvo spekuliacijų apie pasaulio pabaigą tema. Per artimiausius du tūkstančius metų pirmą kartą per visą žmonijos istoriją susidursime su šiuo reiškiniu. Bet ar polių pasikeitimas toks baisus, kaip yra piešiamas? Pirmą kartą dėmesį į magnetinių polių pasikeitimo fenomeną dėmesį atkreipė geofizikas Motonori Matuyama.
Snūduriuojanti Saulė gali sužlugdyti keliones į Marsą
Snūduriuojanti Saulė gali sužlugdyti keliones į Marsą (2) 2014.11.03 07:20  Kosmosas darosi pavojingesnis. Misijoms intensyvėjant, Saulės sistemos tyrimai, panašu, taps mirtinesni. Dabar Saulėje yra ramybės periodas. Simuliacijos rodo, kad iki trečiojo šio amžiaus dešimtmečio tai reiškia, kad metus kosmose praleidę astronautai viršys NASA'os nustatytą radiacijos limitą, kas gali sužlugdyti misijų į Marsą ar asteroidus planus.
Mokslininkas: „didžiųjų žudikių“ dažniau išvengia gimusieji rudenį
Mokslininkas: „didžiųjų žudikių“ dažniau išvengia gimusieji rudenį 2014.09.09 16:06 Simonas Bendžius, LRT radijo laida „Ryto garsai“, LRT.lt Atlikus ne vieną tyrimą, paaiškėjo, kad daug sveikesni ir ilgiau gyvena rudenį gimę žmonės, ir gali būti, kad kosminiai fizikos veiksniai keičia genų aktyvumą. Taip sako kardiologas ir klinikinės kosmobiologijos specialistas Elijahas Stupelis. „Palyginome ligonius, sergančius širdies ir vėžinėmis ligomis, su tais, kurie gyvena 100–112 metų. Pasirodė, kad jų gimimo mėnesiai skirtingi.
NASA: Žemė vos išvengė katastrofinės geomagnetinės audros
NASA: Žemė vos išvengė katastrofinės geomagnetinės audros 2014.07.25 11:05 Prieš dvejus metus Saulėje įvykusio galingos žybsnio paskleistas dalelių srautas nepataikė į Žemę, tačiau jis grasino sukelti geomagnetinę audrą, kuri tikriausiai būtų buvusi pakankamai smarki, kad „nublokštų šiuolaikinę civilizaciją atgal į XVIII amžių“, paskelbė JAV Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso administracija (NASA). Žemės orbitą 2012 metų liepos 23 dieną kirtęs didelės energijos dalelių srautas buvo galingiausias per pastaruosius 150 metų, sakoma trečiadienį NASA tinklalapyje paskelbta...
Žemės magnetinis laukas pradėjo silpti 10 kartų sparčiau
Žemės magnetinis laukas pradėjo silpti 10 kartų sparčiau 2014.07.10 22:43 Nuo mirtino Saulės vėjo ir žybsnių Žemę saugantis magnetinis laukas intensyviau silpsta jau pastaruosius 6 mėnesius. Apie tai byloja ESA palydovinės sistemos „Swarm“ duomenys. Vis dėlto labiausiai nerimą kelia tai, kad magnetosfera dabar silpsta 10 kartų sparčiau nei manyta iki šiol, informuoja „LiveScience.com“. ESA palydovinės sistemos „Swarm“ duomenys, kad pastaruosius 6 mėnesius emę saugantis magnetinis laukas silpsta stipriau.
Silpnėja Žemės magnetinis laukas
Silpnėja Žemės magnetinis laukas 2014.06.23 12:20 Pirmieji vadinamosios „Swarm“ kosminės misijos rezultatai patvirtina Žemės magnetinio lauko silpnėjimo tendenciją, pranešė Europos kosmoso agentūros (ESA) atstovai. Praėjusį lapkritį į kosmosą paleisti trys ESA „Swarm“ tyrimų programos palydovai dideliu tikslumu matuoja Žemės magnetinio lauko stiprumą ir fiksuoja jo pokyčius. Šie palydovai skrieja poliarinėmis orbitomis maždaug 450 ir 530 km aukštyje virš Žemės paviršiaus.
9,5 kalibro kulkos greičiu: jei Žemė suktis nustotų šią akimirką?
9,5 kalibro kulkos greičiu: jei Žemė suktis nustotų šią akimirką? 2014.06.17 17:00 Žemė sukasi, o kartu su ja – ir mes. O jei ji staiga imtų ir sustotų? Visų pirma, mes įgytume papildomo svorio (ne masės), nors tai, ko gero, tą akimirką rūpėtų mažiausiai. Mūsų planetos sukimasis aplink savo ašį yra labai svarbus ir tiesiogine prasme dovanoja mums gyvenimą. Jei ji nesisuktų, kažin ar vaikštinėtume jos paviršiumi, kvėpuotume atmosferos oru ir t.t. Ties pusiauju žemės paviršius ir visa kas ant jo sukasi 465 m/s greičiu. Tačiau, pakilus į orą, žemė po mumis stovi vietoje.
Kovodama su Saulės audromis Žemė kelia plazmos skydus
Kovodama su Saulės audromis Žemė kelia plazmos skydus 2014.03.20 09:19 Žemė gali apie save sudaryti skydą, kad apsisaugotų nuo Saulės audrų. Pirmą kartą palydovai ir antžeminiai detektoriai užfiksavo, kaip planeta siunčia plazmos darinius, kurie padeda apsisaugoti nuo didžiulio kiekio elektringųjų Saulės dalelių. Atradimas patvirtina ilgai gyvavusią teoriją apie Žemės magnetinę aplinką ir suteikia mums planetos gynybos pažinimo būdą.
Lietuvos kosmoso entuziastai trina rankomis
Lietuvos kosmoso entuziastai trina rankomis 2014.03.04 12:36 Kosmoso mokslo ir technologijų instituto direktorius plėtrai Saulius Lapienis sako, kad lietuviškųjų palydovų – Kauno technologijų universiteto „LitSat-1” ir Vilniaus universiteto „LituanicaSat-1” – paleidimas į atvirą kosmosą atvers kelią Lietuvos gyventojų tobulėjimui kosminėse technologijose. S. Lapienis patvirtino, kad abiejų palydovų gyvybės ženklai yra: matuojamos temperatūros, kokioje aplinkoje dirba palydovai, kokios yra saulės elementų įtampos.
Magnetinė apokalipsė? Mokslininkai prabilo apie Žemės magnetosferos silpnėjimą
Magnetinė apokalipsė? Mokslininkai prabilo apie Žemės magnetosferos silpnėjimą 2014.01.28 16:09 Žemės gelmėse glūdintis skysto metalo branduolys generuoja magnetinį lauką – mūsų planetos imuninę sistemą, saugančią visa kas gyva nuo pragaištingos kosminės radiacijos. Tačiau mokslininkai atkreipia dėmesį, kad per pastaruosius 200 metų Žemės magnetosfera susilpnėjo net 15 proc. Tai reiškia, kad Žemės gyventojams derėtų susimąstyti apie dar vieną žmonijai ir apskritai visos planetos gyvybei gresiantį išbandymą. Žemės magnetinis skydas į kosminę erdvę nusidriekęs ne vieną tūkstantį kilometrų.
Žemės branduolys 1000 laipsnių karštesnis, nei manyta
Žemės branduolys 1000 laipsnių karštesnis, nei manyta (2) 2013.04.26 14:25 Kietas geležinis Žemės branduolys iš tikrųjų yra įkaitęs iki 6 000 laipsnių pagal Celsijų, arba 1 000 laispnių daugiau, nei buvo manoma iki šiol, atskleidė Prancūzijos geologų atliktas tyrimas, kurio rezultatai pristatyti žurnale „Science“. Šis tyrimas gali paaiškinti, kodėl mūsų planeta turi magnetinį lauką: iki šiol tai padaryta buvo keblu, teigia tyrimo autoriai.
 Prieš pasaulio pabaigą – vieni ruošiasi, kiti juokiasi
Prieš pasaulio pabaigą – vieni ruošiasi, kiti juokiasi (12) 2012.12.17 17:56 Ar tikrai jau po kelių dienų pasaulį supurtys iki tol neregėti kataklizmai, o gal net baigsis apie 2000 milijonų metų skaičiuojančios Žemės egzistavimas? Panevėžietė pasirūpino slėptuve, o iš Merkinės piramidės šeimininko Povilo Žėko sukaupto rezervo dešimt žmonių išgyventų pusmetį.
10 Žemę ateityje ištiksiančių katastrofų
10 Žemę ateityje ištiksiančių katastrofų (4) 2012.12.10 23:00 Žemė nuolat kinta. Dėl žmogaus veiklos, ar dėl pokyčių saulėje, yra neabejojama, kad Žemės ateitį paįvairins chaosas. Pateikiame jums sąrašą kataklizmų, kurie galėtų ištikti per ateinančius milijardus metų. 10. Naujas vandenynas (~10 milijonų metų) Viena karščiausių vietų Žemėje, Afaro žemuma, esanti tarp Etiopijos ir Eritrėjos, yra apytiksliai 100 m. žemiau jūros lygio. Čia žemės paviršių ir kunkuliuojančią magmą planetos šerdyje skiria tik 20 kilometrų.
Per didelė radiacija greičiausiai pražudė planetas medžiojantį teleskopą
Per didelė radiacija greičiausiai pražudė planetas medžiojantį teleskopą 2012.11.22 09:06 Pirmasis kosminis teleskopas, skirtas egzoplanetų paieškoms, greičiausiai atsidūrė mirties patale. Lapkričio pradžioje 2006 metais paleistas COROT palydovas prarado paskutinį jame įrengtą kompiuterį. Kosminis aparatas nebegali gauti duomenų iš 30 centimetrų pločio teleskopo. Palydovas fiksavo žvaigždžių šviesos susilpnėjimus, kas gali reikšti, kad priešais jas praskrieja planetos, rašo NewScientist.com.
Rudeninė paukščių migracija stebina specialistus
Rudeninė paukščių migracija stebina specialistus 2012.09.28 20:01 Ventės rage jau iškeltas didysis tinklas. Prasidėjusi rudeninė paukščių migracija ornitologus stebina sparnuočių gausa. Per rugsėjį ir spalį Lietuvos pajūriu praskrenda iki trijų milijonų sparnuočių. Didžioji jų dalis nuo Klaipėdos suka Kuršių nerijos link, likusieji skrenda pro Ventės ragą. Šiemet, pasak ne vieną dešimtį metų skraiduolius žieduojančio ornitologo Vytauto Jusio, rudeninė paukščių migracija prasidėjo savaite anksčiau nei pernai.
Šarvuoti NASA palydovai tirs radiaciją aplink Žemę
Šarvuoti NASA palydovai tirs radiaciją aplink Žemę (1) 2012.08.10 12:04 Rugpjūčio 23 dieną NASA turėtų paleisti į kosmosą du palydovus – dvynius. Šie itin gerai nuo kosminės radiacijos apsaugoti aparatai tirs Van Alleno radiacijos žiedus šalia Žemės. RBSP (Radiation Belt Storm Probes) pavadinti palydovai skverbsis per Žemę gaubiančius didelės energijos dalelių žiedus ir vykdys šios kosmoso srities tyrimus, kurie padės mokslininkams suprasti šios sparčiai kintančios aplinkos ypatumus, praneša „Space.
Fizikė G. Tautvaišienė: sulauksime ir dar stipresnių Saulės žybsnių
Fizikė G. Tautvaišienė: sulauksime ir dar stipresnių Saulės žybsnių 2012.07.14 10:35 Ketvirtadienį prasidėjusi Saulės audra, kai mūsų žvaigždė paleido milžiniškus blyksnius su didelį krūvį turinčiomis dalelėmis, didesnių problemų neturėtų sukelti, teigia Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto direktorė Gražina Tautvaišienė. Anot jos, šis žybsnis dar yra gana silpnas, o šio Saulės aktyvumo maksimumo metu galime sulaukti ir daug stipresnių.
NASA ieškos magnetinių vartų šalia Žemės
NASA ieškos magnetinių vartų šalia Žemės (3) 2012.07.09 16:49 Jei vadinamieji magnetiniai portalai iš tikrųjų jungia paralelinius pasaulius, gali būti, kad 2014 metais sužinosime, kur yra slaptas įėjimas į juos. NASA pranešė 2014 metais planuojanti pradėti kosminę MMS (Magnetospheric Multiscale Mission) misiją, kurios metu keturi JAV kosminiai aparatai su magnetinių laukų ir didelės energijos dalelių detektoriais tirs Žemės magnetosferą ir stebės vadinamųjų magnetinių portalų susidarymą ir jų elgesį.
Žemės gyvybės skydas: titaniškoji magnetosferos galia
Žemės gyvybės skydas: titaniškoji magnetosferos galia 2012.06.22 08:05 Kai įsiaudrinusi Saulė savo vaikų, taip pat ir Žemės, link sviedžia pliūpsnį energingųjų dalelių, mūsų planetos ašigalių regionuose (o kartais – ir žemesnėse geografinėse platumose) naktinis dangus sušvinta kerinčiomis pašvaisčių šviesomis. Tai – Žemės magnetosferos darbas. Tačiau šiaurinė ar pietinė pašvaistė toli gražu neatspindi tos titaniškos galios, kuria magnetosfera atremia Saulės dalelių išpuolius.
Saulės magnetinis laukas: audros ir atoslūgiai
Saulės magnetinis laukas: audros ir atoslūgiai (5) 2012.06.09 02:02 Magnetinės audros ar magnetinio lauko deficitas? Kol mokslininkai ginčijasi, kas turi daugiau įtakos vis labiau plintančioms širdies ir kraujagyslių ligoms, depresijai ir kitiems sveikatos sutrikimams, pamėginkime išsiaiškinti, kaip Žemės magnetinis laukas veikia žmonių savijautą ir sveikatą. Žemės magnetinis laukas gydo ar sargdina? Visi magnetiniai objektai skleidžia nematomus spindulius, nusidriekusius tarp skirtingų objekto polių.
Jei Žemės magnetiniai poliai susikeistų vietomis
Jei Žemės magnetiniai poliai susikeistų vietomis (4) 2012.02.11 19:59 Remiantis įvairiomis prognozėmis, pasaulio pabaiga gali ateiti bet kada. Kai kas mano, kad kataklizmas kils, kai apsivers Žemės magnetiniai poliai. Kai šiaurė atsidurs pietuose, anot jų, kontinentai pradės judėti į vieną arba kitą pusę, sukeldami didžiulius žemės drebėjimus, sparčius klimato pokyčius ir ištisų rūšių išnykimą, rašo lifeslittlemystieries.com. Geologiniai duomenys rodo, kad Žemės istorijoje būta šimtų polių apsivertimų.
Rentgeno spindulių kelionė į Žemės centrą
Rentgeno spindulių kelionė į Žemės centrą 2011.11.13 08:38 Šią savaitę oficialiai pradėtas eksperimentas, kurio tikslas – atkurti ekstremalias Žemės centre esančias sąlygas. Europos sinchrotroninės spinduliuotės tyrimų centre (angl. European Synchrotron Radiation Facility – ESRF) ID24 lazeris, naudodamas rentgeno spindulius, geležį ir kitas medžiagas veiks didžiule temperatūra ir slėgiu, praneša BBC. Tai, kaip rentgeno spinduliai sugeriami, turėtų mokslininkams pateikti įžvalgų apie paslaptingus procesus, vykstančius Žemės branduolyje ir netoli jo.
Žemė virsti Marsu gali jau po metų?
Žemė virsti Marsu gali jau po metų? (24) 2011.09.20 16:08 Žemę gaubia magnetinis laukas, veikiantis kaip skydas nuo pražūtingo Saulės vėjo – jonizuotų, maždaug 2,5 tūkst. km/h greičiu skriejančių, gyvybę žudančių dalelių srautų. Nuožmusis vėjas planetos magnetinį lauką bombarduoja ir jo tvirtumą bando nuolatos. Jei tokio skydo staiga neliktų, Žemės laukia artimiausių kaimynių – Veneros ar Marso – likimas. Šį gyvybiškai itin svarbų planetos sluoksnį stebi THEMIS palydovai. Tačiau paskutiniai šių kosminių aparatų duomenys verčia sunerimti.
Žemę supa antimedžiagos žiedas
Žemę supa antimedžiagos žiedas (3) 2011.08.08 12:18 Mokslininkams pavyko pirmą kartą aptikti ploną iš antimedžiagos dalelių antiprotonų sudarytą žiedą, gaubiantį Žemę. Šis atradimas, apie kurį rašoma leidinyje „Astrophysical Journal Letters“, patvirtinta teorinius darbus, teigusius, kad Žemės magnetinis laukas gali pagauti antimedžiagą. Anot mokslininkų, nedidelis antiprotonų kiekis yra tarp Van Alleno žieduose sulaikomos „įprastos“ medžiagos. Antiprotonus aptiko „Pamela“ (angl.
Žmogaus akis gali veikti kaip kompasas?
Žmogaus akis gali veikti kaip kompasas? 2011.06.22 12:04 Mokslininkai nustatė, kad žmogaus tinklainėje esantį šviesai jautrų baltymą perkėlus į vaisinę muselę, šis įgauna gebėjimą aptikti magnetinius laukus. Tyrėjai teigia: šie rezultatai leidžia manyti, kad žmogaus baltymas gali veikti kaip magnetinio lauko jutiklis, tačiau nežinoma, ar žmonės tuo naudojasi, ar ne, rašo LiveScience.com. „Tai kelia klausimą: galbūt turėtume galvoti apie šeštąjį pojūtį. Manoma, kad tai labai svarbu migruojantiems paukščiams.
Bandoma suprasti protono sukinio prigimtį
Bandoma suprasti protono sukinio prigimtį 2011.02.18 08:12 Protono sukinio paslaptį tikimasi įminti Reliatyvistiniame sunkiųjų jonų greitintuve (angl. Relativistic Heavy Ion Collider), esančio Brukhaveno nacionalinėje laboratorijoje (Brookhaven National Laboratory). Tai tikimasi padaryti nagrinėjant skirtingų kvarkų tipų (aromatinio kvantinio skaičiaus) įtaką protono sukiniui. Metodo esmė, aprašyta „Physical Review Letters“ žurnale, paremta W bozonų matavimu. W bozonai yra silpnosios sąveikos, atsakingos už radioaktyvių branduolių skilimą, pernešėjai.
Japonija kosmoso šiukšles žvejos su tinklu
Japonija kosmoso šiukšles žvejos su tinklu 2011.02.10 08:09 Japonijos kosmoso agentūra, bendradarbiaudama su žvejybinių tinklų gamintoja, gaudys ir šalins kosmines nuolaužas iš Žemes orbitos. Kosminis žvejybos tinklas nusidrieks keletą kilometrų. Jis bus pagamintas iš plonos metalinės vielos. Kai jis susems kosmoso nuolaužas, jos bus įelektrinamos. Tuomet Žemės magnetinis laukas ims jas traukti ir galiausiai jos sudegs Žemės atmosferoje, praneša „Telegraph“. „Magnetiniame lauke juda krūvį turintis objektas.
NASA planuoja paleisti Saulės atmosferą tirsiantį kosminį zondą
NASA planuoja paleisti Saulės atmosferą tirsiantį kosminį zondą (6) 2010.09.05 12:18 Siekdami sukaupti daugiau informacijos apie Saulės vidinius procesus, NASA inžinieriai planuoja 2018 metais paleisti specialų nuo karščio apsaugotą kosminį zondą, kuris turėtų įskrieti tiesiogiai į Saulės atmosferą. Lengvojo automobilio dydžio zondas "Solar Probe Plus" (arba "Solar Probe+") tirs  vos 6,4 milijono kilometrų nuo Saulės paviršiaus nutolusią erdvės dalį. NASA taip pat pristatė penkis mokslinius eksperimentus, kuriems atlikti reikalinga įranga bus gabenama šio zondo viduje.
Žemę purto kosmoso drebėjimai
Žemę purto kosmoso drebėjimai (2) 2010.07.29 09:50 THEMIS palydovų grupę pasitelkę JAV mokslininkai atrado naują kosminį reiškinį, labai primenantį žemės drebėjimus. Kosmoso drebėjimu pavadintas reiškinys, lemiantis Žemės poliarinių pašvaisčių intensyvumą, veikia ir mūsų planetos paviršių, praneša „Physorg.com“. Labiausiai vadinamojo kosmoso drebėjimo – Saulės vėjo sukeliamo Žemės magnetosferos deformavimo – poveikis jaučiamas Žemės orbitoje, tačiau jo „bangos“ atsirita iki pat mūsų planetos paviršiaus, nustatė mokslininkai.
Žemės magnetinis laukas senovėje buvo 70 proc. silpnesnis
Žemės magnetinis laukas senovėje buvo 70 proc. silpnesnis (4) 2010.03.09 12:40 JAV, Kinijos ir Pietų Afrikos Respublikos mokslininkai nustatė, kad senovėje mūsų planetos magnetinis laukas buvo 50 – 70 proc. silpnesnis, nei dabar, pranešė žurnalas „Science“. Tai nustatyti padėjo senesnių nei 3 mlrd. metų amžiaus Afrikoje rastų uolienų mėginiai. Mokslininkai tyrė juose esančius milimetrinio dydžio kvarco kristalus, kurių nanostruktūroje užfiksuota informacija apie Žemės magnetinį lauką.