saules sistema

Tamsioji materija, tamsioji energija, tamsusis... magnetizmas?
Tamsioji materija, tamsioji energija, tamsusis... magnetizmas? 2012.06.13 09:18 Būsime vieniši, kai kosmosas pasens. Jo žvilganti gausa palengva blės nesuskaičiuojamoms galaktikoms dingstant iš akiračio. Po dešimčių milijardų metų liks tik kaimyninių galaktikų pulkelis, žvelgiantis į tuščią erdvę. Ši niūri ateitis artinasi, nes erdvė plečiasi vis sparčiau, leisdama nutolusioms sritims pasitraukti už ribos, kur šviesa dar gali mus pasiekti. Tokio apgailėtino likimo kaltininką vadiname tamsiąja energija, bet prie jos tapatybės išsiaiškinimo nepriartėjome.
Saulės magnetinis laukas: audros ir atoslūgiai
Saulės magnetinis laukas: audros ir atoslūgiai (5) 2012.06.09 02:02 Magnetinės audros ar magnetinio lauko deficitas? Kol mokslininkai ginčijasi, kas turi daugiau įtakos vis labiau plintančioms širdies ir kraujagyslių ligoms, depresijai ir kitiems sveikatos sutrikimams, pamėginkime išsiaiškinti, kaip Žemės magnetinis laukas veikia žmonių savijautą ir sveikatą. Žemės magnetinis laukas gydo ar sargdina? Visi magnetiniai objektai skleidžia nematomus spindulius, nusidriekusius tarp skirtingų objekto polių.
Jei Žemė nustotų suktis
Jei Žemė nustotų suktis (9) 2012.05.28 13:12 Žemės sukimasis lemia mūsų gyvenimus. Planetai keliaujant ratu, mes keliamės ir gulamės. Žemės sukimasis taip pat sukuria geomagnetinį lauką, lemia orus, vandenynų cirkuliaciją. Turint visa tai omenyje, kyla klausimas: kas nutiktų, jei pasaulis nustotų suktis? „Būtų visiška maišatis“, – teigia Virdžinijos universiteto fizikas Louisas Bloomfieldas. Dauguma žmonių nuskęstų, uždustų, iškeptų ar mirtinai sušaltų.
Saulė juda lėčiau nei manyta
Saulė juda lėčiau nei manyta (2) 2012.05.11 17:00 Saulė tarpžvaigždine erdve juda lėčiau nei manyta, o tai reiškia, kad didžiulė smūginė banga, kuri, kaip teigta, yra priešais Saulę, iš tiesų gali neegzistuoti. Šis naujas atradimas gali turėti įtakos mokslininkų žinioms apie didelės energijos kosminius spindulius, galinčius kelti grėsmę astronautams, teigia tyrėjai. Saulė ir jos planetos apsuptos krūvį turinčių dalelių ir magnetinių laukų burbulo, kuris vadinamas heliosfera.
Kaip baigsis mūsų pasaulis? Suirusių planetų dulkės aplink baltąsias nykštukes
Kaip baigsis mūsų pasaulis? Suirusių planetų dulkės aplink baltąsias nykštukes 2012.05.08 08:08 Aplink baltųjų nykštukių kategorijai priskirtinas žvaigždes astronomai legendiniu orbitiniu teleskopu „Hubble“ aptiko planetų liekanų, bylojančių, kokia ateitis laukia Žemės bei kitų Saulės sistemos planetų. Saulės transformacijos į baltąją nykštukę metu ji neteks didelės dalies savo masės, o daugelis planetų bus nustumtos į Saulės sistemos pašalius.
Pasaulio pabaiga: ar jūs jau matote Nibiru?
Pasaulio pabaiga: ar jūs jau matote Nibiru? (28) 2012.05.05 21:39 Jei dar nepamiršote, tai šiais metais „pasibaigia“ majų kalendorius ir mūsų visų laukia didelė ir baisi apokalipsė. Viena iš populiariausių priežasčių, kodėl mus ištiks katastrofa – tai planeta Nibiru, kurie susidurs su Žeme.
Saulės apylinkėse mįslingai dingo tamsioji medžiaga
Saulės apylinkėse mįslingai dingo tamsioji medžiaga (7) 2012.04.19 10:14 Naujo astrofizikų tyrimo rezultatai užminė dar didesnę tamsiosios medžiagos mįslę: netikėtai paaiškėjo, kad mūsų Saulės kaimynystėje nebeliko jokių tamsiosios medžiagos pėdsakų. Tamsioji medžiaga yra viena didžiausių mūsų laikų kosminių paslapčių. Mokslininkai mano, kad ši nematoma, tik netiesiogiai aptinkama medžiaga sudaro iki 80 proc. visos Visatos medžiagos.
Paukščių Tako mįslės: antimedžiagos fabrikas
Paukščių Tako mįslės: antimedžiagos fabrikas (1) 2012.04.12 08:12 Atrodytų, ko jau čia nežinoti apie Paukščių Taką? Tai blyški, skliautą į dvi dalis dalijanti miglų juosta naktiniame danguje. Be to, galaktika, kurioje yra mūsų Saulės sistema. Ir viena iš milijardų galaktikų, kurios centre turėtų tūnoti supermasyvi juodoji skylė. Ką čia naujo sužinosi? O sužinoti dar tikrai yra ką. Pavyzdžiui, apie tolimųjų galaktikų formas mes žinome daugiau nei apie gimtojo Paukščių Tako. Lygiai taip pat kadaise nežinojome ir kokios formos yra motulė Žemė.
Per mus nuolat smelkiasi tamsioji medžiaga, teigia mokslininkai
Per mus nuolat smelkiasi tamsioji medžiaga, teigia mokslininkai (3) 2012.04.11 15:30 Viena didžiausių šiuolaikinio mokslo paslapčių – nematoma tamsioji medžiaga, sudaranti 98 proc. Visatos – maždaug kas minutę susiduria su kiekvienu iš mūsų, atominiame lygmenyje veikdama mūsų organizmo ląsteles. JAV ir Švedijos mokslininkai Katherine Freese ir Christopheris Savage'as paskelbė savo tyrimo, kaip tamsioji medžiaga veikia žmogaus kūną, rezultatus.
Greenwicho observatorija pristato kosminę „Voyager“ odisėją
Greenwicho observatorija pristato kosminę „Voyager“ odisėją 2012.04.10 09:34 Karališkoji Greenwich observatorija visus smalsuolius kviečia susipažinti su istorine amerikiečių kosminės programos „Voyager“ planais, pasiekimais ir įrenginiais. „Voyager“ programa pradėta aštuntajame dešimtmetyje, kai NASA nusprendė, kad pats laikas pasinaudoti palankiu dangaus kūnų išsidėstymu ir išsiųsti porą tyrimus atliksiančių automatinio valdymo kosminių laivų.
Katastrofų keliu: smūginė Žemės evoliucija
Katastrofų keliu: smūginė Žemės evoliucija (1) 2012.04.04 07:00 Kaip byloja naujausi geofizikos tyrimų rezultatai, įvairiausi kosminės kilmės incidentai ir susidūrimai turėjo didžiulės įtakos mūsų planetos vystymuisi. Jei ne tos katastrofos, mes dabar gyventume visiškai kitokiame pasaulyje. Jei apskritai gyventume.
Kosminiai spinduliai keičia Mėnulio paviršių
Kosminiai spinduliai keičia Mėnulio paviršių 2012.03.20 17:00 Iš už Saulės sistemos ribų atsklindantys ir nuolat Mėnulį atakuojantys kosminiai spinduliai iš esmės keičia jo ledo ir purvo chemiją bei spalvą. Nauji NASA zondo „Lunar Reconnaissance Orbiter“ pateikti šios kosminės radiacijos stiprumo matavimai rodo, kad kosminiai spinduliai Mėnulio paviršiuje sukelia žymius cheminius pokyčius.
NASA ruošia ekspediciją į Saulę
NASA ruošia ekspediciją į Saulę (4) 2012.03.19 11:07 Pirmą kartą kosminių tyrimų istorijoje mokslininkai ruošiasi pasiųsti kosminį aparatą tiesiai į Saulę: prie jos vainiko priartėjęs kosminis zondas darbuosi aukštesnėje nei 1400 laipsnių temperatūroje. Johno Hopkinso universiteto (JAV) inžinieriai bei mokslininkai kartu su NASA specialistais pranešė baigę projektuoti kosminį aparatą „Solar Probe Plus“ ir pradėję ruoštis kitam šios programos etapui – šios kosminės misijos rengimui. „Solar Probe Plus“  planuojama paleisti 2018 metais.
Asteroidus į Žemę „svaido“ Jupiteris
Asteroidus į Žemę „svaido“ Jupiteris (2) 2012.03.16 15:31 Nors Jupiterio trauka saugo Žemę nuo jos pusėn skriejančių ilgo periodo kometų, paaiškėjo, kad ši apsauga nėra įvairiapusė: Jupiteris į mus nukreipia asteroidus. Dar XIX amžiuje prancūzų matematikas Pierre'as Simonas Laplace'as buvo apskaičiavęs, kad kometos labai dažnai priartėja prie Jupiterio. Iki šiol buvo manoma, kad Jupiterio trauka saugo Žemę nuo kometų, „išmesdama“ daugelį jų iš Saulės sistemos.
Žemės odisėja: permaininga mūsų planetos galaktinė kelionė
Žemės odisėja: permaininga mūsų planetos galaktinė kelionė (2) 2012.03.08 07:05 Milijardus metų Žemė tęsia savo pavojingą kelionę per kosmosą. Kaip mūsų planeta sukasi apie Saulę, taip visa Saulės sistema atlieka daug didingesnę kelionę, apskriedama mūsų Visatos salą per 200 milijonų metų. Nardydami per Paukščių Tako diską, skriejome per spindinčias spiralės šakas, brovėmės per tankių ūkų Stikso tamsą, ir buvome įspūdingų žvaigždžių mirčių liudininkai. Keliaudama aplink Paukščių taką, Saulės sistema patyrė daug pavojų.
Juodosios skylės klajoklės – grėsmė Saulės sistemai?
Juodosios skylės klajoklės – grėsmė Saulės sistemai? (13) 2012.02.22 07:00 Gali būti, kad po Paukščių Tako galaktiką klajoja šimtai juodųjų skylių atsiskyrėlių, kurių kiekviena sveria keletą tūkstančių kartų daugiau nei Saulė. „Tokias juodąsias skyles atsiskyrėles būtų labai sunku pastebėti“, – teigia astronomė Kelly Holley-Bockelmann iš Vanderbilto universiteto Tenesyje. „Išskyrus, kai ji praryja daug dujų, vienintelis būdas aptikti besiartinančių tokią juodąją skylę – stebėti, kaip jos ypač stiprus gravitacinis laukas išlenkia šviesą, kuri keliauja pro šalį.
Kam priklauso kosmoso gėrybės?
Kam priklauso kosmoso gėrybės? (7) 2012.01.23 22:04 Pastarųjų metų technologijų pažanga neleidžia abejoti: kosmosas su visais jo neišsenkančiais turtais netrukus bus ranka pasiekiamas kone visiems – jei tik nekils karas dėl nuosavybės teisių į tas gėrybes. Tyliose varžytuvėse dėl kosmoso dalyvauja ne tik kvaištelėję milijardieriai – mokslo entuziastai, bet ir valstybės. Didžiausias visų jų svajonių objektas ir svarbiausias tikslas yra Mėnulis, su jo dar neliestais įvairiausių naudingųjų iškasenų klodais.
Verslininkas V. Lašas: kiekvienas lašas svarbus
Verslininkas V. Lašas: kiekvienas lašas svarbus (9) 2011.12.23 21:35 Šie žodžiai, puošiantys verslininko Vlado Lašo vizitinę kortelę, lyg netyčia užsimena apie daugybę įdomių jo veiklų – nuo kosmoso iki elektromobilių. Į mūsų susitikimą verslininkas, kurjerių tarnybos UPS atstovės Lietuvoje bendrovės ,,Skubios siuntos" ir dar kelių bendrovių įkūrėjas, atskuba po įprastos telefoninės konferencijos su užsienio partneriais ir iš toli švyti pozityvumu. Užsikrėtė smalsumu Smalsumas – šis žodis, pasak V. Lašo, yra į priekį varanti jėga.
Žemė dabar turi du gamtinius palydovus
Žemė dabar turi du gamtinius palydovus (3) 2011.12.23 12:06 Bet kuriuo pasirinktu laiko momentu Žemė be Mėnulio turi dar bent vieną gamtinį palydovą, kurio skersmuo yra didesnis nei 1 metras, nustatė mokslininkai. Tokią išvadą priėjo Kornelio universteto (JAV) astrofizikai Mikaelas Granvikas, Jeremie Vaubaillonas ir Robertas Jedicke, apskaičiavę, kiek laikinų palydovų gali turėti Žemė. Jų tyrimo rezultatai paskelbti interneto svetainėje „arXiv.
Planetos išgyveno žvaigždės mirtį?
Planetos išgyveno žvaigždės mirtį? (6) 2011.12.22 13:13 Astronomai aptiko dvi potencialias planetas, kurios išliko net tuomet, kai jas prarijo besiplečianti mirštanti motininė žvaigždė. Šis atradimas – staigmena daugeliui mokslininkų, mat iki šiol buvo manoma, kad jokia planeta negalėtų atlaikyti tokio nuožmaus ir intensyvaus svilinimo. Dar viena staigmena: ištvermingi nežemiški pasauliai, atrodo, patys padarė žalos išsiplėtusiai žvaigždei, nuplėšdami didžiąją dalį jos masės, praneša SPACE.com.
Deimantiniai pasauliai – juodi, šalti ir... negyvi?
Deimantiniai pasauliai – juodi, šalti ir... negyvi? 2011.12.08 06:52 Manoma, jog kai kurios mūsų galaktikos žvaigždės šildo planetas, kurių mantijose glūdi stori deimantiniai sluoksniai. Kad ir kokia išteklių gausa viliotų deimantinės planetos, naujausi eksperimentai byloja, jog tokie pasauliai, nors ir nestokojantys anglies, turėtų būti juodi, šalti ir negyvi – juose gyvybę Žemėje lemiančių mechanizmų tiesiog nėra. Galbūt skambės kiek netikėtai, tačiau tiesa yra tokia: Saulės sistema nėra turtinga anglies.
NASA zondas pasiekė „kosminę skaistyklą“
NASA zondas pasiekė „kosminę skaistyklą“ (2) 2011.12.06 09:05 Po daugiau nei 30 metų trunkančios kelionės JAV kosminis aparatas „Voyager-1“ pasiekė mokslui dar nežinomą kosminės erdvės dalį tarp Saulės sistemos ir tarpžvaigždinės erdvės. Apie tai vakar pranešė NASA atstovai. Pasak jų, šiuo metu „Voyager-1“ yra už maždaug 18 milijardų kilometrų nuo Saulės, o iš jo gauti duomenys rodo, kad kosminis zondas pasiekė naują kosminį regioną, kurį mokslininkai vadina „sąstingio sritimi“, skelbia „Space.
Saulės sistemos pramotė – netoliese sprogusi supernova?
Saulės sistemos pramotė – netoliese sprogusi supernova? (7) 2011.11.27 07:00 Mokslininkai pirmąsyk astrofizikos istorijoje ėmėsi sudėtingos užduoties – sumodeliuoti sprogimą supernovos, iš kurios liekanų Visatos platybėse, kaip manoma, susiformavo gimtasis mūsų kampelis – Saulės sistema. Apie tai, kaip jiems sekėsi, informuoja Masačiusetso technologijų instituto (MIT) portalas „technologyreview.com“. Saulės sistemos kilmės klausimas išlieka vienu iš aktualiausių moderniosios astrofizikos klausimų.
Saulės sistemoje gali būti nežemiškų zondų, mano mokslininkai
Saulės sistemoje gali būti nežemiškų zondų, mano mokslininkai (27) 2011.11.09 17:13 Amerikiečių mokslininkų skaičiavimai rodo egzistuojant didelę tikimybę, kad Saulės sistemoje esama nežemiškų civilizacijų technologinių objektų, pavyzdžiui, tarpplanetinių kosminių zondų. „Saulės sistemoje gali egzistuoti nežemiškos kilmės objektų, mes paprasčiausiai nepakankamai esame ją ištyrinėję“, – pareiškė Pensilvanijos valstijos universiteto (JAV) mokslininkai Jacobas Haqq-Misra ir Ravi Kumaras Kopparapu. Su jų atliktu tyrimu galima susipažinti „arXiv.org" svetainėje.
Netolimoje planetoje aptiktas didelis kiekis vandens
Netolimoje planetoje aptiktas didelis kiekis vandens (1) 2011.10.23 10:13 Pirmą kartą besiformuojančioje saulės sistemoje astronomai aptiko vandens garų debesį, kuris yra pakankamai šaltas kometoms susiformuoti. Laikui bėgant šios kometos gali atgabenti vandenį į sistemos planetas. Šis vandens garų debesis yra TW Hydra žvaigždės sistemoje Hidros žvaigždyne, 176 šviesmečių atstumu nuo Žemės. Tyrėjai pasinaudojo Heršelio Kosmoso Observatorijoje esančiu heterodino tolimųjų infraraudonųjų spindulių instrumentu (HIFI) bei aptiko cheminius vandens pėdsakus.
Unikali aštuonių kontrabosų „Vizija“
Unikali aštuonių kontrabosų „Vizija“ 2011.10.18 17:40 Paskutinis festivalio „Permainų muzika“ koncertas klaipėdiečiams pateiks vieną didžiausių intrigų – italų ansamblį „Ludus Gravis“, kurį sudaro aštuoni kontrabosais grojantys atlikėjai. Jų koncertas „Vizija“ Klaipėdos koncertų salėje vyks spalio 25 dieną, antradienį, 18 valandą. Prieš tai šeštadienį kolektyvas pasirodys „Gaidos“ festivalyje Vilniuje.
Galaktikos centro paslaptys
Galaktikos centro paslaptys 2011.10.09 14:53 Šiaurės pusrutulio gyventojai yra labai nuskriausti. Mūsiškiame nakties danguje vienintelė Andromeda yra tikrai įdomus objektas, nors ir vos matomas plika akimi. Visos kitos įdomybės yra arba pernelyg blausios, arba jų įdomumas matomas ne optiniame bangų diapazone. O štai pietuose – visai kas kita. Magelano debesys – mūsų Paukščių Tako palydovai, šokantys kosminį valsą (nors ir nežmogiškai lėtu tempu), – yra neapsakomai gražus vaizdas.
Žemės vandenynus sukūrė kometos
Žemės vandenynus sukūrė kometos (5) 2011.10.07 07:00 Vanduo į mūsų planetą galėjo atkeliauti iš kometų, tvirtina mokslininkai naujame žurnale „Nature“ skelbiamame tyrime. Vanduo yra būtinas gyvybei Žemėje palaikyti – gyvi organizmai mūsų planetoje randami beveik visur, kur tik yra vandens. Tyrėjai jau keletą dešimtmečių ginčijasi iš kur Žemės vanduo ir kitos svarbiausios gyvybės sudedamosios dalys atkeliavo. Ankstesni tyrimai leido manyti, kad ankstyvoji Žemė buvo sausa, joje nebuvo vandens ir taip vadinamų lakių medžiagų.
Astronomai: penktoji dujinė milžinė kadaise buvo išsviesta iš Saulės sistemos?
Astronomai: penktoji dujinė milžinė kadaise buvo išsviesta iš Saulės sistemos? 2011.09.22 15:33 Mokslininkai iškėlė prielaidą, jog mūsų Saulės sistemoje kadaise be keturių dabartinių (Jupiterio, Saturno, Urano ir Neptūno) galėjo egzistuoti ir penktoji dujinė planeta – milžinė, kuri buvo išsviesta iš Saulės sistemos, informuoja „Scientific American“. Pietvakarių tyrimų instituto (Koloradas, JAV) mokslininkas Deividas Nesvornis (David Nesvorny) vadovavo tyrimui, kurio metu, taikant kompiuterinį modeliavimą, buvo mėginama išsiaiškinti, kaip Saulės sistema galėjo atrodyti prieš keturis milij...
Atrasta dviejų saulėlydžių planeta
Atrasta dviejų saulėlydžių planeta 2011.09.18 10:31 Nors šalta ir dujinė, naujai atrasta Kepler-16b planeta yra panašiausia astronomų atrasta planeta į Luke‘o Skywalker‘io gimtają planetą Tatuiną. Kaip ir Tatuinas, ši planeta gali pasigirti dvigubu saulėlydžiu ir sukimusi apie dvi žvaigždes maždaug 200 šviesmečių nuo Žemės. Šis atradimas parodo, kokia yra planetų įvairovė mūsų galaktikoje.