pauksciu takas

Laniakėja: visatos plunksna, kurioje Paukščių Takas – tik mažas taškelis
Laniakėja: visatos plunksna, kurioje Paukščių Takas – tik mažas taškelis 2015.03.16 14:31 Po 10 metų intensyvaus darbo astronomai sumodeliavo visatos dalies žemėlapį. Jame tarp 100 tūkst. kitų tolimų galaktikų yra mūsiškis Paukščių Takas. Milžiniškas žvaigždžių, planetų, asteroidų ir kitų pavidalų medžiagos superspiečius driekiasi 500 mln. šviesmečių. Jo masė prilygsta šimtui kvadrilijonų saulių, o jo pavadinimas – Laniakėja (hav.
Galaktiniai zombiai blaškosi kosmose ir atsisako mirti
Galaktiniai zombiai blaškosi kosmose ir atsisako mirti 2015.01.19 16:12 Kanibalizmas labai svarbus galaktikų gyvenime, bet kai kurios prisikelia iš mirusiųjų kaip zombiai – taip pat ir lekianti susidurti su mūsiške. Žiūrint kosminiu masteliu, galaktikų gyvenimas primena žmogaus: iš pradžių jos būna mažos, paskui auga, darosi stipresnės ir produktyvesnės, o galiausiai, išbaigusios energijos atsargas, susitraukia ir miršta.
TOP-20: kvapą gniaužiantys pasaulio vaizdai
TOP-20: kvapą gniaužiantys pasaulio vaizdai (5) 2014.10.27 19:22 Gyvename įstabaus grožio planetoje, kurios grožio tobulumą pasinėrę į darbus ir rūpesčius dažnai pamirštame. Dabar siūlome minutę atokvėpio per kurią galite pasigrožėti nuostabiai gražiais pasaulio vaizdais.
Naujas erdvėlapis atskleidžia, kurioje Visatos vietoje yra mūsų galaktika
Naujas erdvėlapis atskleidžia, kurioje Visatos vietoje yra mūsų galaktika 2014.09.09 09:47 Pirmą kartą sudarytas erdvėlapis atskleidžia, kokią poziciją užima mūsų galaktika Visatos perspektyvoje. Tarsi plunksnos plaukeliai išsidėsčiusios galaktikos kartu su Paukščių Taku sudaro milžinišką superspiečių Laniakėja (ang. Laniakea). Jis buvo atrastas sudarius 3D erdvėlapį. Jo kūrėjai teigia, kad šis superspiečius gali būti didesnės struktūros dalis, kuri vis dar nėra galutinai apibrėžta.
Astrofizikai: Paukščių Tako masė – gerokai mažesnė, nei manyta lig šiol
Astrofizikai: Paukščių Tako masė – gerokai mažesnė, nei manyta lig šiol 2014.07.30 21:13  Paukščių Taku vadinama galaktika yra lengvesnė negu lig šiol manyta, apie tai rašoma trečiadienį paskelbtame britų moksliniame straipsnyje. Tyrimu, kurį atliko Edinburgo universitetas, mokslininkams pirmą kartą pavyko tiksliai išmatuoti šios galaktikos, kurioje yra ir mūsiškė Saulės sistema, masę. Nustatyta, kad Paukščių Tako masė prilygsta tik pusei kaimynės Andromedos, kuri kaip ir mūsiškė taip pat yra spiralinės struktūros.
Galaktikos evoliucija: 13,7 milijardų metų per 44 sekundes
Galaktikos evoliucija: 13,7 milijardų metų per 44 sekundes 2014.05.15 10:19 NASA Goddardo kosminių skrydžių centro mokslininkai superkompiuteriu sumodeliavo spiralinės galaktikos, panašios į mūsų Paukščių Taką, susiformavimo ir evoliucijos procesą. Kosmose jis trunka daugiau nei 13,7 milijardų metų, bet NASA parengta visualizacija suteikia galimybę tai pamatyti mažiau nei per minutę, praneša „Space.com“. Šiame vaizdo siužete matome, kaip netrukus po Didžiojo sprogimo kosmose iš tarpžvaigždinių dulkių ir dujų debesų pradeda formuotis naujos galaktikos branduolys.
Tamsa, gaubianti spiralinę galaktiką, užminė dar vieną astronominę mįslę
Tamsa, gaubianti spiralinę galaktiką, užminė dar vieną astronominę mįslę 2014.02.14 14:16 Mesjė 101 galaktika yra tamsesnė negu manėme. Kitos didelės spiralinės galaktikos, pavyzdžiui, Paukščių Takas, gali pasigirti žvaigždžių išmargintu išorinius apvalkalu, vadinamu žvaigždžių aureole. Bet Mesjė 101 galaktikos kraštai paslaptingai tušti, o tai palieka klaustuką vienoje iš labiausiai paplitusių galaktikos augimo teorijų. Manoma, kad galaktikos padidėja susidūrimų bei susijungimų su didelėmis kaimynėmis metu. Taip pat sudorojus į jų gravitacinį lauką patekusias nykštukines galaktikas.
Kada Saulė susidurs su kita žvaigžde?
Kada Saulė susidurs su kita žvaigžde? 2013.12.17 17:00 Pabandykite sugalvoti, kaip galėtų atrodyti blogiausia Saulės sistemos diena. Galbūt į galvą šovė mintis apie tai, kaip Saulė įsirėžia į kitą žvaigždę ir sunaikina didžiąją dalį Saulės sistemos? Ne? Vadinasi, tokios nelaimės nepajėgia sugalvoti net ir jūsų vaizduotė. O juk tai... – tik perspektyvos klausimas. Mums pasisekė, kad gyvename nuobodžiuose Paukščių tako galaktikos priemiesčiuose, kur atstumai tarp žvaigždžių yra milžiniški, o žvaigždžių susidūrimai yra didžiulė retenybė.
 Galilėjo Galilėjus: didieji kosmoso atradimai ir vargai su katalikų bažnyčia
Galilėjo Galilėjus: didieji kosmoso atradimai ir vargai su katalikų bažnyčia (1) 2013.10.13 15:47 Tomas Asminavičius   Nuo genijaus iki eretiko, ir atvirkščiai, – toks yra vieno garsiausių viduramžių mokslininko Galilėjo Galilėjaus gyvenimo kelias. Užkietėjęs revoliucionierius, maištininkas, iki paskutiniųjų gynęs savo įsitikinimus, gali būti laikomas šiuolaikinio mokslo tėvu.
Teleskopu „Hubble“ pastebėtas mįslingas planetiškųjų ūkų lygiavimas
Teleskopu „Hubble“ pastebėtas mįslingas planetiškųjų ūkų lygiavimas 2013.09.05 17:00 NASA ir ESA teleskopais „Hubble“ bei „New Technology Telescope“ (NTT) pasižvalgę po mūsų galaktikos centrinę dalį ir apžiūrėję daugiau kaip 100 planetiškųjų ūkų, astronomai pastebėjo gluminantį bendrumą. Nepaisant skirtingo drugio formos ūkų dydžio ir pavidalų, visi jie kažkokiu būdu mįslingai lygiuoja. Daugeliui teko girdėti, kad Saulės tipo žvaigždės savo egzistencijos pabaigoje nusimeta išoriniuos sluoksnius, kurie nuskrieja į kosmosą – panašiai iš savo odos išsineria gyvatės.
10 įspūdingų šių metų kosminių atradimų
10 įspūdingų šių metų kosminių atradimų (1) 2013.08.25 22:41 Astronomai kol kas negali pradžiuginti (arba išgąsdinti) mūsų naujų gyvybės formų atradimu. Tačiau jie jau rado keletą planetų, kuriuose yra šansų aptikti gyvybę. Šie metai yra išties turtingi tyrimų, kurie aukštyn kojomis apverčia mūsų suvokimą apie visatą, gausa. Slon.ru išrinko 10 svarbiausių 2013 metų kosminių atradimų.
Tyrimas: Paukščių Takas daug didesnis, nei manyta
Tyrimas: Paukščių Takas daug didesnis, nei manyta 2013.07.01 12:33 Mūsų Galaktika ir kitos spiralinės galaktikos yra žymiai didesnės, nei manyta iki šiol, pranešė Kolorado universiteto (JAV) astronomai, vykdę tyrimus „Hubble“ kosminiu teleskopu. Pasak tyrimo autorių, į mūsų Paukščių Taką panašių spiralinių galaktikų tyrimas atskleidė, kad visas jas gaubia didesnio nei 1 milijono šviesmečių skersmens dujų aureolė. Iki šiol buvo manoma, kad Paukščių Tako galaktikos skersmuo yra apie 100 000 šviesmečių.
Greičiausias pasaulyje superkompiuteris kainuoja 100 mln. dolerių
Greičiausias pasaulyje superkompiuteris kainuoja 100 mln. dolerių 2013.06.19 15:05 Naujas kinų superkompiuteris, gebantis atlikti daugiau nei 33 trilijonus operacijų per sekundę, tapo greičiausių pasaulio superkompiuterių sąrašo lyderiu. Greičiausias pasaulyje kompiuteris sugeba atlikti 33 trilijonus operacijų per sekundę ir kainuoja 100 milijonų dolerių. Tačiau tokio kompiuterio neįmanoma pasistatyti namie – jie paprastai naudojami modeliuojant atominių bombų sprogimus, prognozuojant globalinę klimato kaitą ir panašiai.
Superkompiuteris sumodeliavo spiralinių galaktikų formavimąsi
Superkompiuteris sumodeliavo spiralinių galaktikų formavimąsi 2013.04.04 13:15 JAV mokslininkai superkompiuteriu sumodeliavo spiralinių galaktikų, tokių kaip mūsų Paukščių Takas, ataugų formavimosi procesą. Spiralinės galaktikos Visatoje yra labai paplitusios. Mes taip pat gyvename spiralinėje galaktikoje, o 70 proc. mums artimiausių galaktikų taip pat yra spiralės formos, rašo „Space.com“. Jos yra plokščių besisukančių diskų pavidalo su vadinamosiomis „rankomis“, žvaigždžių, dulkių ir dujų medžiagos ataugomis, kurios driekiasi į išorę nuo galaktikos centro.
Kovo 23-iąją vienai valandai užges Vilniaus televizijos bokšto šviesos
Kovo 23-iąją vienai valandai užges Vilniaus televizijos bokšto šviesos 2013.03.21 09:50 Prisidėdamas prie pasaulinės iniciatyvos „Žemės valanda“ AB Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) kovo 23 d. 20 val. 30 min. vienai valandai išjungs Vilniaus televizijos bokšto apšvietimą. Nepertraukiamai veiks tik signaliniai žibintai. Restorano „Paukščių takas“ lankytojai Vilniaus panorama vieną valandą grožėsis žvakių šviesoje.
Metuselos žvaigždė nebeatrodo esanti senesnė už Visatą
Metuselos žvaigždė nebeatrodo esanti senesnė už Visatą 2013.03.08 14:05 Pati seniausia iš mokslui žinomų žvaigždžių HD 140283, dar vadinama Metuselos žvaigžde (pagal seniausio Žemėje medžio rūšį) iš visko sprendžiant atrodė esanti senesnė už Visatą, tačiau naują tyrimą atlikę mokslininkai pabandė paaiškinti šį paradoksą, skelbia „Space.com“. Ankstesniais tyrimais buvo nustatyta, kad vadinamoji Metuselos žvaigždė yra maždaug 16 milijardų metų amžiaus.
Kas bendro tarp skarabėjų ir astronomijos?
Kas bendro tarp skarabėjų ir astronomijos? (2) 2013.02.23 11:16 Turbūt dauguma per daug nemąstę į šį klausimą atsakytų labai trumpai: nieko. Ir suklystų, kadangi šie kai kam gana nemalonias asociacijas keliantys vabalai pasižymi itin įdomia savybe. Neseniai atlikti tyrimai rodo, kad skarabėjai sugeba orientuotis erdvėje pagal Paukščių Tako skleidžiamą šviesą. Pasirodo, jog tam, kad išsikapstytų iš mėšlo krūvos ir susirastų teisingą kelią, skarabėjai, arba mėšlavabaliai, orientuojasi pagal Saulės, Mėnulio ir net Paukščių Tako skleidžiamą šviesą.
10 įspūdingų žvaigždėto dangaus vaizdų
10 įspūdingų žvaigždėto dangaus vaizdų 2013.02.07 21:30 Jei nelieka laiko net pakelti akių į dangų, arba dėl miesto pašvaistės jame beveik nematyti žvaigždžių, visada galima paganyti akis po žvaigždėtąjį skliautą virtualiai. Pavyzdžiui, žiūrint šiuos nakties dangaus filmukus, sukurtus naudojant sulėtinto filmavimo metodą.
 Artimiausia į Žemę panaši planeta – už 13 šviesmečių?
Artimiausia į Žemę panaši planeta – už 13 šviesmečių? 2013.02.07 13:29 Į Žemę panaši planeta gali tūnoti mūsų Saulės sistemos galiniame kieme, vos už 13 šviesmečių, teigia astronomai. Šis skaičius – tik apytikris, jis neparemtas egzoplanetos atradimu, rašo SPACE.com. Tyrėjai naudojo planetas medžiojančio NASA „Kepler“ teleskopo, vienu metu tiriančio daugiau kaip 150 tūkst. žvaigždžių, surinktus duomenis. „Kepler“ planetas aptinka matuodamas laikinus ryškumo sumažėjimus, kurių priežastis – priešais žvaigždę praskriejanti planeta.
Skarabėjai moka orientuotis ir pagal žvaigždes
Skarabėjai moka orientuotis ir pagal žvaigždes 2013.01.25 17:00 Vos „keletas neuronų“ galvoje, o sugeba orientuotis pagal žvaigždes. Afrikoje gyvenantys skarabėjai (mėšlavabaliai) yra pirmieji žmonėms žinomi vabzdžiai, gebantys orientuotis pagal žvaigždes. Pagrindinis jų orientyras judant naktį – Paukščių Takas. Gyvūnų išmatomis mintantys vabalai, radę tokio „gėrio“ krūvelę, nusilipdo rutuliuką, kurį ridena į saugesnę vietą (kad kas nenugvelbtų), o paskui puotauja.
Per Kalėdas Lietuvą sukaustys stingdantis šaltis
Per Kalėdas Lietuvą sukaustys stingdantis šaltis 2012.12.19 14:12 Daugelis laukiame, kad Kalėdos būtų baltos ir su daug sniego. Tačiau šiemet per didžiąsias metų šventes už lango bus ne tik pusnys, bet ir stingdantis šaltis. Meteorologai prognozuoja, kad Kūčių naktį gali atšalti iki -26 laipsnių Celsijaus, o per Kalėdas – net iki -28 laipsnių. Tai būtų kol kas pats didžiausias speigas šią žiemą, tačiau ilgamečiai stebėjimai rodo, kad pats šalčiausias mėnuo įprastai būna vasaris. Švenčių dienomis laikysis nuo -15 iki -19 laipsnių šalčio temperatūra.
Vilniaus TV bokštas šiemet vėl taps stilizuota Kalėdų egle
Vilniaus TV bokštas šiemet vėl taps stilizuota Kalėdų egle 2012.12.19 09:29 Vilniaus TV bokštas šiemet vėl taps stilizuota Kalėdų egle ir džiugins sostinės gyventojų bei svečių širdis. Lempučių girliandos bus įžiebtos gruodžio 25 d. 17 val. Bendras jų ilgis sieks 6 km., bus panaudota 6 tūkst. lempučių. Įžiebimo metu nuo bokšto pasipils fejerverkų lietus. UAB „Švenčių studijos“ kūrybinė idėja pirmą kartą buvo įgyvendinta pasitinkant 2000-uosius metus.
Šiaurės Korėja dėl techninių priežasčių raketos startą atidėjo dar savaitei
Šiaurės Korėja dėl techninių priežasčių raketos startą atidėjo dar savaitei 2012.12.10 11:05 Šiaurės Korėja atidėjo dirbtinio Žemės palydovo "Kwangmyongsong-3” ("Žėrinti žvaigždė-3”) paleidimą dėl defekto pirmojoje iš trijų nešančiosios raketos "Unha-3” ("Paukščių takas-3”) pakopų. Tai pirmadienį pranešė KLDR centrinė naujienų agentūra, remdamasi nacionaliniu kosminių technologijų komitetu. Anksčiau komitetas paskelbė, kad starto terminas pratęstas iki gruodžio 29 d. Paleidimas buvo planuojamas gruodžio 10-22 dienomis.
Galaktikos evoliucijos atradimas nustebimo mokslininkus
Galaktikos evoliucijos atradimas nustebimo mokslininkus 2012.10.23 11:54 Formuojantis diskinėms galaktikoms, tokioms, kaip mūsų Paukščių Takas, paskutiniai jų stebinančios formos potėpiai padaryti visai neseniai, leidžia manyti naujas tyrimas. Šis atradimas greičiausiai nustebins daugelį mokslininkų, kurie manė, kad tokios galaktikos buvo statiškos daugiau kaip pusę 13,7 mlrd. metų trunkančios visatos egzistencijos, rašo SPACE.com. „Astronomai manė, kad diskinės galaktikos netolimoje visatoje savo dabartinę formą įgavo prieš maždaug 8 mlrd.
Aptikta egzoplaneta, skriejanti aplink Saulei artimiausią žvaigždę
Aptikta egzoplaneta, skriejanti aplink Saulei artimiausią žvaigždę 2012.10.17 11:14 Europos astronomai pranešė aptikę maždaug Žemės masės planetą, skriejančią apink arčiausiai Saulės esančią žvaigždę. Šis atradimas paruošia naują dirvą egzoplanetų, pasaulių, egzistuojančių kitose žvaigždžių sistemose, medžioklei, nors atrastoji planeta ir nėra „kita Žemė“ – ji yra svilinančiai karštoje zonoje. Žvaigždė skrieja arti žvaigždės Kentauro alfa B, priklausančios trinarei žvaigždžių sistemai, esančiai už 4,3 šviesmečių. Matuojant kosminiais atstumais, tai yra visai prie pat mūsų.
Australijoje pradėjo veikti didžiulis teleskopas
Australijoje pradėjo veikti didžiulis teleskopas 2012.10.05 14:36 Australija penktadienį pristatė didžiulį radijo teleskopą, kuris leis astronomams aptikti tolimas galaktikas ir ypač detaliai tyrinėti visatos gelmes. Australijos „SKA Pathfinder“ teleskopas, įrengtas atokioje Murchisono radijo astronomijos observatorijoje Vakarų Australijos dykumoje, sudarytas iš 36 antenų, kurių kiekvienos skersmuo siekia 12 metrų, praneša naujienų agentūra AFP. 140 mln.
Vilniaus TV bokštas jau nebėra įkeistas bankams
Vilniaus TV bokštas jau nebėra įkeistas bankams (1) 2012.10.02 11:08 Prieš daugiau nei ketverius metus komerciniams bankams įkeistas Vilniaus televizijos bokštas grįžo į valstybės rankas. Praėjusią savaitę televizijos bokšto įkeitimas buvo išregistruotas iš hipotekos registro. Valstybės valdomas Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) televizijos bokštą dviem komerciniams bankams už suteiktas paskolas įkeitė 2008 metais. Tuomet jis buvo įvertintas 10 mln. litų.
Ankstyvoje visatoje astronomai aptiko retą spiralinę galaktiką
Ankstyvoje visatoje astronomai aptiko retą spiralinę galaktiką (2) 2012.07.20 08:00 Astronomai teigia aptikę stulbinančią spiralinę galaktiką, gimusią beveik prieš 11 mlrd. metų. Teigiama, kad šis radinys gali pakoreguoti ligšiolines žinias apie galaktikų formavimąsi po Didžiojo sprogimo. Senovinis žvaigždžių telkinys, pavadintas BX442, aptiktas galingu „Hubble“ kosminiu teleskopu ir iš Kecko observatorijos Havajuose tiriant 300 tolimų galaktikų. „Ir štai be jokio perspėjimo nuotraukoje pasirodė BX442 ir jos spiralinė galaktika.
Paslaptinga banga Paukščių Take – užuomina apie neseną susidūrimą
Paslaptinga banga Paukščių Take – užuomina apie neseną susidūrimą 2012.07.10 10:15 Paslaptinga Paukščių Take aptikta banga leidžia manyti, kad mūsų galaktika vis dar gaudžia tarsi varpas po galaktinio susidūrimo, greičiausiai įvykusio bent prieš 100 mln. metų, teigia mokslininkai. Astronomai aptiko, kad žvaigždės galaktikos vidurio plokštumos šiaurėje ir pietuose pasiskirstę nevienodai, o tai leidžia manyti, kad koks nors nesenas įvykis jas sujudino.
Didžiuliai vandenilio tiltai jungia dvi galaktikas
Didžiuliai vandenilio tiltai jungia dvi galaktikas 2012.06.20 07:43 Šis tiltas nepanašus į jokį kitą. Per tarpgalaktinę tuštumą tarp Andromedos ir Trikampio galaktikų tęsiasi 782 000 šviesmečių ilgio vandenilio tiltas. Didžiulis „tiltas“ yra kol kas stipriausias paskutinio normalios materijos trečdalio, iki šiol išvengdavusio tiesioginio aptikimo, įrodymas. Visatos susiformavimo kompiuteriniai modeliai rodo, kad tokios didžiulės struktūros turėtų egzistuoti.