lietuviu kalbos komisija

Kalbos komisija siūlo įteisinti pavardžių rašybą nelietuviškais rašmenimis
Kalbos komisija siūlo įteisinti pavardžių rašybą nelietuviškais rašmenimis 2015.03.09 15:14  Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK) siūlo įstatyme įteisinti Lietuvos piliečių pavardžių rašymą nelietuviškais lotyniško pagrindo rašmenimis, jeigu yra pripažįstamas dokumento šaltinis. Tai numatyta VLKK pateiktoje išvadoje Seimo svarstomam Valstybinės kalbos konstitucinio įstatymo projektui.
Programinės įrangos lietuvinimas 2014 m.
Programinės įrangos lietuvinimas 2014 m. 2015.02.25 16:23 2014 m. kovo 30 d. suėjo dešimt metų, kai „lt“ srityje buvo pradėti registruoti interneto posričių vardai, turintys savitųjų lietuvių kalbos abėcėlės raidžių. Ta proga Lietuvos kompiuterininkų sąjunga kartu su Valstybine lietuvių kalbos komisija, „Domreg.lt“ ir asociacija „Infobalt“ surengė gražiausio tokio vardo rinkimo konkursą, paskelbtą portale „Delfi“. Šio portalo lankytojai gražiausiu pripažino vardą „klaužada.lt“. Kartu suaktyvėjo ir naujų vardų registravimas.
Egipte gyvenanti šiaulietė negalėjo dukros pavadinti išsvajotu vardu
Egipte gyvenanti šiaulietė negalėjo dukros pavadinti išsvajotu vardu (9) 2015.02.05 07:19 Šiaulietė Ina Kiseliova-El Marassy jau aštuonerius metus negyvena Lietuvoje. Prieš keletą metų už egiptiečio ištekėjusi moteris praėjusių metų pabaigoje gimdyti dukrelę nusprendė Lietuvoje, esą taip bus paprasčiau ir jai, ir giminaičiams. Šio žingsnio moteris iki šiol gailisi, mat Lietuvoje gimusią dukrelę negalėjo pavadinti išsvajotuoju vardu – tam prieštaravo „užburtas ratas“. Ina Kiseliova Lietuvoje negyvena seniai, prieš aštuonerius metus moteris išvyko į Egiptą dirbti gide.
Disertacijose – penktokų lygio raštingumo klaidos
Disertacijose – penktokų lygio raštingumo klaidos (1) 2015.02.04 22:38 Žinių radijas   Valstybinė lietuvių kalbos komisija atliko aukštųjų mokyklų vadovėlių, magistro darbų ir daktaro disertacijų santraukų kalbos vertinimą.   Tyrimas parodė, kokia kalba bendrauja akademinė bendruomenė, kokios profesinės kalbos pagrindus universitetuose įgyja studentai, kartu išryškino lietuvių kalbos mokymo bendrojo ugdymo mokyklose trūkumus.
Valdantieji aiškinsis, kokiai pavardžių rašybai dokumentuose pritaria
Valdantieji aiškinsis, kokiai pavardžių rašybai dokumentuose pritaria (1) 2014.12.01 19:47 Valdančiosios frakcijos aiškinsis, kokiai pozicijai dėl vardų ir pavardžių originalios rašybos dokumentuose pritaria jų nariai. „Yra duotas pavedimas frakcijų seniūnams viduje frakcijoje išsiaiškinti, kokia politinė valdančiosios daugumos pozicija.
Mokytoja: būna ir taip, kad vienuoliktokai rašinius rašo kaip trumpąsias žinutes
Mokytoja: būna ir taip, kad vienuoliktokai rašinius rašo kaip trumpąsias žinutes 2014.11.29 11:55 Lina Smolskienė, LRT Klasikos laida „Ryto allegro“, LRT.lt Prasto moksleivių raštingumo problema susijusi ir su tuo, kad pradinėse klasėse, užuot daugiau mokęsi rašyti, mokiniai spalvina ir atlieka panašias užduotis. Taip mano Vilniaus Žemynos gimnazijos Humanitarinio ir socialinio ugdymo skyriaus vedėja, lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Aldona Šventickienė.
Gediminas Kirkilas: neįteisinant originalios pavardžių rašybos įvyko daugybė nesusipratimų su Lenkija
Gediminas Kirkilas: neįteisinant originalios pavardžių rašybos įvyko daugybė nesusipratimų su Lenkija (3) 2014.11.12 13:13  Stringantis siekis įteisinti originalią pavardžių rašybą dokumentuose blogina santykius su kaimynine Lenkija, sako Seimo Europos reikalų komiteto pirmininkas socialdemokratas Gediminas Kirkilas. Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitete pristatydamas savo inicijuotą pavardžių rašybą liberalizuojantį projektą G.Kirkilas sakė, jog tai esantis sprendimas, ar eiti į santykių su Lenkija pagerėjimą, ar vėl klausimą atidėti neapibrėžtai ateičiai.
VRM siūlo sulietuvinti lietuvišką kilmę paliudijančius pažymėjimus
VRM siūlo sulietuvinti lietuvišką kilmę paliudijančius pažymėjimus 2014.09.29 10:23 Vidaus reikalų ministerija siūlo Vyriausybei pakoreguoti pažymėjimų, kuriais paliudijama užsieniečio teisė atkurti Lietuvos Respublikos pilietybę arba lietuviška kilmė, išdavimo tvarką taip, kad juose galima būtų įrašyti lietuviškas raides. Šiuo metu teisės aktai, nustatantys šių dokumentų išdavimą, asmenų vardus ir pavardes leidžia rašyti tik lotyniškomis raidėmis, nenaudojant šalutinių (diakritinių) ženklų.
Kalbininkė: raides, kurių taip bijome dokumentuose, rašė K. Donelaitis
Kalbininkė: raides, kurių taip bijome dokumentuose, rašė K. Donelaitis (5) 2014.09.21 12:35  Raminta Jonykaitė, Gailutė Jankauskienė, LRT Klasikos laida „Kultūros savaitė“, LRT.lt Nelietuviškų asmenvardžių perrašymas pagal tarimą rodo, kad žmogus vertinamas kaip literatūrinis personažas, mano Lietuvių kalbos instituto Sociolingvistikos skyriaus vadovė Loreta Vaicekauskienė. „Grožinėje ar vaikams skirtoje literatūroje autentiškus arba išgalvotus vardus visada perrašome pagal tarimą.
Kartu posėdžiaus Lenkijos ir Lietuvos parlamentarai
Kartu posėdžiaus Lenkijos ir Lietuvos parlamentarai (2) 2014.09.09 15:03 Lietuvos ir Lenkijos Parlamentinės Asamblėjos (PA) sutikimas turėtų vykti spalį Varšuvoje, sako Seimo Europos reikalų komiteto (ERK) pirmininkas Gediminas Kirkilas. „Iš esmės, nepaisant įvairių keistų Valstybinės lietuvių kalbos komisijos sprendimų, kuriuos sunku buvo paaiškinti, sutarėme, kad rengsime Asamblėją spalio mėnesį. Dabar Lenkijos eilė, tad Asamblėja vyks Varšuvoje“, - BNS sakė G.Kirkilas.
Lenkai dėl pavardžių rašybos: belieka atsisakyti Lietuvos pilietybės
Lenkai dėl pavardžių rašybos: belieka atsisakyti Lietuvos pilietybės (6) 2014.09.05 12:42 Asmenvardžių rašymo taisyklės yra kalbos, o ne teisės klausimas, sako teisingumo ministras socialdemokratas Juozas Bernatonis. Anot jo, todėl bet kokie kalbininkų pasiūlymai tuo klausimu turi būti perkelti į įstatymą. „Aš savo laiku kreipiausi į Konstitucinį Teismą dėl išaiškinimo ankstesnio Konstitucinio Teismo nutarimo. Konstitucinis Teismas nutarė, kad kalbos klausimais iniciatyva turėtų būti iš oficialios valstybės institucijos, kuri tvarko kalbos reikalus.
Kalbos komisija: originali pavardžių rašyba užsieniečių sutuoktiniams, bet ne Lietuvos lenkams
Kalbos komisija: originali pavardžių rašyba užsieniečių sutuoktiniams, bet ne Lietuvos lenkams (1) 2014.09.05 10:55 Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK) Lietuvos Respublikos Seimo prašymu pateikė išvadas dėl Lietuvos Respublikos vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymų projektų Nr. XIIP-1653 ir Nr. XIIP-1675. Komisijos nuomone, būtina aiškiai atskirti Lietuvos Respublikos piliečių asmenvardžių rašymą asmens tapatybę patvirtinančiuose dokumentuose (toliau – asmens dokumentai) ir užsienio valstybių piliečių asmenvardžių rašymą kituose dokumentuose.
Geležinkelio stočių gyvenviečių pavadinimai nebebus keičiami
Geležinkelio stočių gyvenviečių pavadinimai nebebus keičiami 2014.08.25 09:31 Šalies savivaldybėms nevykdant rekomendacijos pakeisti geležinkelio stočių gyvenviečių pavadinimus, tam nusprendė nebesipriešinti nei Valstybinės lietuvių kalbos komisija (VLKK), nei Vyriausybė.
Apie politiką nenuobodžiai
Apie politiką nenuobodžiai (5) 2014.07.26 11:27 Ne taip seniai pergyvenome tarptautinį sportinį skandalą. Lietuviai žaidė futbolą su čekais, tačiau pastariesiems atrodė, kad žaidžia su latviais. Incidentas baigėsi apsižioplinusio čekų pareigūno atsistatydinimu, tačiau jis tik dar kartą priminė laikus, kai mūsų “vyresnieji broliai” tvirtindavo gerai pažįstą Lietuvą ir jos sostinę... Rygą. Lietuva ir Latvija sukelia problemų ne tik rusams.
Naujas tautinių mažumų įstatymas vis dar dūla stalčiuose
Naujas tautinių mažumų įstatymas vis dar dūla stalčiuose (10) 2014.06.15 07:30 Pasibaigus rinkimų vajui, veiklos numato imtis darbo grupė, kuri turėtų pataisyti Tautinių mažumų įstatymo projektą, leidžiantį dvikalbius užrašus vietovėse, kur tautinės mažumos atstovai sudaro ne mažiau nei 25 proc. gyventojų.
Kodėl lietuviška programinė įranga stumiama į šoną?
Kodėl lietuviška programinė įranga stumiama į šoną? 2014.05.26 12:44 Naudotis lietuviškais rašmenimis bendraujant kompiuteriu ar mobiliuoju telefonu – jau seniai ne kliūtis. Tačiau noro naudoti ir lietuvišką programinę įrangą savo kompiuteryje vis dar trūksta.
Problema: kaip įgyti vyro pavardę
Problema: kaip įgyti vyro pavardę (11) 2014.04.08 16:38 Anatolijus Lapinskas Seimo nariai socialdemokratai Gediminas Kirkilas ir Irena Šiaulienė įregistravo Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo projektą.
Lenkijos Seimo vadovė dėl tautinių mažumų Lietuvoje siūlo vadovautis lenkišku įstatymu
Lenkijos Seimo vadovė dėl tautinių mažumų Lietuvoje siūlo vadovautis lenkišku įstatymu (17) 2014.04.08 16:10 Lenkijos Seimo pirmininkė Ewa Kopacz (Eva Kopač) sprendžiant tautinių mažumų klausimus Lietuvoje siūlo vadovautis lenkišku įstatymu. Antradienį lenkų tautinės mažumos padėtį Lenkijos parlamento vadovė aptarė susitikusi su Seimo pirmininke Loreta Graužiniene. „Kalbėjome apie dalykus, kurie svarbūs Lenkijos parlamentui ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijai.
Lenkijos Seimo vadovė Vilniuje atkreipė dėmesį į tautinių mažumų politiką
Lenkijos Seimo vadovė Vilniuje atkreipė dėmesį į tautinių mažumų politiką (9) 2014.04.08 11:05 Vilniuje vykstančioje Europos Sąjungos (ES) parlamentų pirmininkų konferencijoje Lenkijos Seimo pirmininkė Ewa Kopacz (Eva Kopač) paminėjo tautinių mažumų politiką, sakydama, kad ji negali būti diskriminacinė. „Norėčiau atkreipti dėmesį į tautinių mažumų teisių įgyvendinimą - bet kokios valdžios veikla demokratinėje valstybėje tautinių mažumų atžvilgiu neturi būti diskriminacinė“, - skaitydama pranešimą sakė Lenkijos atstovė.
G. Kirkilas: egzistuoja galimybė, kad po rinkimų koalicija pasikeis
G. Kirkilas: egzistuoja galimybė, kad po rinkimų koalicija pasikeis (2) 2014.04.06 21:54 Nemira Pumprickaitė, LRT televizijos laida „Savaitė“, LRT.lt „Koalicija neiškėlė vieno kandidato, visos partijos, išskyrus vieną koalicijos partnerę, turi savo kandidatus, tai tos diskusijos gali sukelti visko. Ir įtampos pačioje koalicijoje“, – sako Seimo vicepirmininkas socialdemokratas Gediminas Kirkilas, neatmetantis galimybės, jog po Prezidento rinkimų koalicija pasikeis.
Nacionalinį diktantą rašė daugiau nei 7000 žmonių
Nacionalinį diktantą rašė daugiau nei 7000 žmonių 2014.02.27 10:40 Daugiau nei 7000 žmonių šiemet ryžosi išmėginti jėgas Nacionalinio diktanto konkurse. Praėjusiais metais jame dalyvavo per 3000 žmonių. Pirmas diktanto turas vyko praėjusį šeštadienį, jo dalyviams buvo diktuojamas rašytojos Giedros Radvilavičiūtės sukurtas tekstas „Skrydis“. „Šiemet ypač gausiai Nacionalinio diktanto konkurse dalyvavo moksleiviai. Jie buvo aktyvūs ne tik didžiuosiuose Lietuvos miestuose, bet ir regionuose – Kėdainiuose, Naujojoje Akmenėje, Jonavoje, Raseiniuose.
Šiek tiek apie planuotą latvių „išdavimą“ ir kitas baisenybes
Šiek tiek apie planuotą latvių „išdavimą“ ir kitas baisenybes (65) 2014.02.24 09:20 Praėjusį antradienį, vasario 18 dieną, Lietuvos Vyriausybės rūmuose įvyko pasitarimas tautybių politikos klausimais, į kurį atvyko virš dvidešimties visai šaliai žinomų asmenų – pozityviai šiuo klausimu nusiteikusių intelektualų ir kai kurių tautinių mažumų organizacijų atstovų.
Tautinių mažumų įstatymo projektas bus taisomas
Tautinių mažumų įstatymo projektas bus taisomas (3) 2014.02.18 12:15 Darbo grupės parengtas Tautinių mažumų įstatymo projektas bus taisomas, antradienį po susitikimo su tautinių bendrijų, Tautinių bendrijų tarybos bei akademinės visuomenės atstovais pranešė premjeras Algirdas Butkevičius. "Sutarta, kad Tautinių mažumų įstatymo projektas turėtų būti baigtas artimiausiu metu rengti. Už pagrindą tolesnei diskusijai turėtų būti paimtas parengtas projektas", - žurnalistams sakė A.Butkevičius.
Kaip dokumentuose rašysime vardus ir pavardes?
Kaip dokumentuose rašysime vardus ir pavardes? (6) 2014.02.13 07:30 Ketvirtadienį Konstituciniame Teisme (KT) rengiamas viešas posėdis dėl asmenvardžių rašybos dokumentuose. Į KT kreipėsi teisingumo ministras Juozas Bernatonis, prašydamas išaiškinti kai kurias Konstitucinio Teismo 1999 metų spalio 21 dienos nutarimo nuostatas, susijusias su asmens vardo ir pavardės rašymu Lietuvos piliečio pase.
 Kalbininkai Mažąją Lietuvą pripažino etnografiniu regionu
Kalbininkai Mažąją Lietuvą pripažino etnografiniu regionu (4) 2014.02.06 10:41 Lietuva jau turi penkis etnografinius regionus. Greta Aukštaitijos, Žemaitijos, Suvalkijos ir Dzūkijos oficialiai įteisinta ir Mažoji Lietuva, praneša "Lietuvos žinios". Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK) į Lietuvos vietovardžių sąrašą įtraukė ir Mažąją Lietuvą. Iki šiol turėjusi tik istorinės vietovės statusą Mažoji Lietuva tapo oficialiu šalies etnografiniu regionu. Oficialų paaiškinimą tuo klausimu VLKK žada pateikti vėliau.
 LLRA pažadai – politinėje aklavietėje
LLRA pažadai – politinėje aklavietėje (3) 2014.01.05 21:52 Joana Lapėnienė, LRT televizijos laida „Savaitė“ Valdančioji koalicija metus baigė taip ir nesusitarusi dėl Tautinių mažumų įstatymo: parengtas kultūros viceministro nesulaukė ne tik ministro, bet ir vyriausybės pritarimo, o bandymas Seime sugrąžinti iki 2010-ųjų galiojusį įstatymą taip pat baigėsi nesėkme. Įstatymą itin aktyviai stumia Lietuvos lenkų rinkimų akcija (LLRA), kuri į Seimą pateko sudariusi bloką su Rusų aljansu ir Liaudies partija.
 Kalbos komisija: Tautinių mažumų įstatymo projektas nesuderinamas su Konstitucija
Kalbos komisija: Tautinių mažumų įstatymo projektas nesuderinamas su Konstitucija 2013.12.30 13:56 Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK) kritiškai vertina Seime svarstomą Tautinių mažumų įstatymo projektą, kuris kai kuriose vietos valdžios institucijose leistų vartoti lenkų ir rusų kalbas. VLKK išplatintame atsiliepime pažymima, kad projektas kai kuriose savivaldybėse praktiškai įteisintų dvikalbystę, t.y. tautinės mažumos kalba jose įgytų oficialiosios kalbos statusą, o tai prieštarautų Konstitucijai ir Valstybinės kalbos įstatymui.
Kompiuterius mokys lietuvių kalbos
Kompiuterius mokys lietuvių kalbos 2013.11.21 09:54  Nuo kitų metų į valstybės ir savivaldybių institucijų įsigyjama kompiuterinę techniką turės būti įdiegtos originalios lietuviškos arba į lietuvių kalbą išverstos programos - toks reikalavimas numatytas Vyriausybės nutarimo projekte, kurį parengė Kultūros ministerija ir Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK), rašo "Lietuvos žinios". VLKK pirmininkė Daiva Vaišnienė pabrėžė, kad lietuvių kalba yra valstybinė, todėl Lietuvos piliečiams privalu suteikti galimybę vartoti ją ir skaitmeninėje ...
Kalbininkė: įteisinti žodžiai „balius“, „kapišonas“, „klynas“ – natūrali reakcija į kalbos kaitą
Kalbininkė: įteisinti žodžiai „balius“, „kapišonas“, „klynas“ – natūrali reakcija į kalbos kaitą 2013.11.19 18:59 Agnė Skamarakaitė, LRT radijo laida „60 minučių“ Valstybinė lietuvių kalbos komisija liberaliau žiūri į kai kuriuos skolinius, pavyzdžiui, kaip šalutinė norma leidžiami tokie žodžiai kaip anšlagas, balius, kapišonas, klynas ir t. t. Valstybinės lietuvių kalbos komisijos Bendrojo skyriaus kalbininkė Aurelija Dvylytė tvirtina, kad leksika yra greičiausiai kintantis kalbos sluoksnis, dalis žodžių išeina iš aktyvios vartosenos, atsiranda naujų žodžių, todėl juos reikia įvertinti.
Kalbos komisija: Tautinių mažumų įstatymo projektas praktiškai įteisintų dvikalbystę
Kalbos komisija: Tautinių mažumų įstatymo projektas praktiškai įteisintų dvikalbystę (6) 2013.11.17 09:28 Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK) nepritaria siūlymui įteisinti dvikalbius gatvių pavadinimus ir leisti lenkiškai bendrauti savivaldybėse, kur bent ketvirtadalį gyventojų sudaro lenkų tautybės žmonės. Komisija teigia, kad Lietuvos lenkų rinkimų akcijos deleguoto kultūros viceministro Edvardo Trusevičiaus vadovaujamos darbo grupės parengtas Tautinių mažumų įstatymo projektas praktiškai įteisintų dvikalbystę, o tai prieštarautų Konstitucijai.