REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo šiol negalią turintys žmonės galės turėti savo asmeninį asistentą. Seimas nuo liepos 1 dienos įteisino tokią paslaugą kaip nuolatinę, kuri, pasak parlamentarų, padės neįgaliesiems ne tik integruotis į visuomenę, bet ir sukurs darbo vietas – asmeniniai asistentai galės užsidirbti 900 eurų, o neįgaliųjų artimieji sugrįš į darbo rinką.

Nuo šiol negalią turintys žmonės galės turėti savo asmeninį asistentą. Seimas nuo liepos 1 dienos įteisino tokią paslaugą kaip nuolatinę, kuri, pasak parlamentarų, padės neįgaliesiems ne tik integruotis į visuomenę, bet ir sukurs darbo vietas – asmeniniai asistentai galės užsidirbti 900 eurų, o neįgaliųjų artimieji sugrįš į darbo rinką.

REKLAMA

Cerebriniu paralyžiumi sergančiai Vidmantei iš autobuso padeda išlipti jos asmeninis asistentas Kristijonas. Socialinį darbą studijuojanti mergina pasakoja, kad Kristijonas jai padeda įveikti neįgaliam asmeniui neprieinamas vietas, keliauti, susitvarkyti įvairius reikalus, apsipirkti, o kai vykdavo paskaitos ir renginiai, palydėdavo ir ten.

Vidmantė sako, kad asmeninis asistentas padeda susitvarkyti ne tik su fizinėmis, bet ir psichologinėmis problemomis, ypač per karantiną, ir jo buvimas yra labai svarbi negalią turinčio žmogaus gyvenimo dalis.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai yra galimybė būti laisvam. Galimybė būti nepriklausomam ir nepriklausomam nuo kitų asmenų. Šiuo atveju tėvų, artimųjų“, – sako studentė Vidmantė.

REKLAMA

Kristijonas Vidmantės asistentu dirba metus. Mergina džiaugiasi, kad ji pati galėjo išsirinkti savo asistentą, o jo paslaugos jai nieko nekainuoja. Šiuo metu miestų savivaldybėse vykdomas bandomasis asmeninių asistentų neįgaliesiems projektas, finansuojamas iš Europos Sąjungos lėšų.

„Uždarbis minimumas yra dabar. Nežinau, kas bus po projekto pabaigos, ką nuspręs, bet kol kas yra taip. Tik gerai, kad nereikia patiems neįgaliesiems apsimokėti paslaugas“, – teigia asmeninis asistentas Kristijonas Koskus.

Pasibaigus projektui, nuo liepos 1 dienos Kristijonas Vidmantės asistentu galės įsidarbinti jau visu etatu. Seimas pritarė asmeninio asistento neįgaliesiems paslaugos įteisinimui ir už tokį darbą mokės iš valstybės lėšų. Asmeniniu asistentu galės tapti su neįgaliuoju giminystės ryšiais nesusiję asmenys, išklausę kelių valandų įžanginius individualaus priežiūros personalo mokymus.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak Seimo nario Justo Džiugelio, asmeninio asistento paslaugų įteisinimas neįgaliesiems padės ne tik lengviau integruotis į visuomenę ir tapti savarankiškesniems, bet ir sukurs naujas darbo vietas.

„7 dienas per savaitę ir 4 valandas per dieną ir tokio asistento atlyginimas svyruos nuo 800 iki 900 eurų. Tai pakankamai didelė pinigų suma“, – sako Seimo narys Justas Džiugelis.

Tiesa, neįgalieji, kurių valstybės remiamų pajamų dydis viršija 256 eurus, už asmeninio asistento paslaugas turės susimokėti ne daugiau kaip 20 procentų nuo savo gaunamų pajamų. Asmenys, kurių pajamos mažesnės nei 256 eurai, tokias paslaugas gaus nemokamai. Vidmantės mama Kristina sako, kad ne visi neįgalieji galės sau leisti turėti asmeninį asistentą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Vienas iš skurstančiųjų sakykim faktorių yra neįgalieji. Jie neturės kaip susimokėti“, – įsitikinusi Vidmantės mama Edita Navickienė.

Galintys susimokėti už asmeninio asistento paslaugas, jomis galės naudotis vidutinių ir didelių specialiųjų poreikių lygį turintys neįgalieji. Pasak Seimo nario Tomo Tomilino, tokiu būdu neįgaliuosius slaugantys artimieji galės grįžti į darbo rinką.

„Ši pagalba bus tikslingesnė, naudingesnė žmogui ir žmogus galės ją būtent pasirinkti pagal savo gyvenimo situaciją ir atlaisvinti savo šeimos narį, jeigu tokį turi, kuris jam padeda“, – teigia jis. 

Kad asmeninio asistento pagalba labai reikalinga ir šeimos nariams, slaugantiems neįgaliuosius, antrina ir Vidmantės mama.

REKLAMA

„Man kaip mamai labai daug laisvo laiko lieka. Aš nedirbanti, tačiau turiu kitų vaikus, aš turiu labai aktyviai dalyvauju nevyriausybinių veikloje, tai labai daug laiko atima. Praktiškai 8 valandas aš esu rami“, – atskleidžia ji. 

Tačiau ar visi tėvai galės džiaugtis asmeninio asistento pagalba negalią turintiems vaikams ir ar ji bus teikiama taip pat kaip suaugusiems – paaiškės tik po įstatyminių aktų įteisinimo. Judėjimo negalią turinčio Roko tėtis Andrius Stasiukynas, tėvų, auginančių vaikus su negalia asociacijos „Lietuvos Spina Bifida ir Hidrocefalija“ atstovas sako, kad tėvai ir negalią turintys jų vaikai neturėtų būti paliekami likimo valiai.

REKLAMA

Dažnai manoma, kad jeigu negalią turi vaikas, tai  šeimos, o ne valstybės rūpestis. Pasak vyro, asmeninio asistento paslaugų teikimas negalią turinčiam vaikui labai palengvintų šeimų gyvenimą.

„Asistentas vaikui padėtų pilnavertiškai šeimai labiau prisitaikyti ir gyventi tą įprastą visuomenei gyvenimą“, – sako jis. 

Nuo liepos 1 dienos negalią turintys žmonės, norėdami gauti asmeninio asistento paslaugas, galės kreiptis į savo savivaldybės socialinės rūpybos skyrių arba pasiūlyti  pasirinktą asmenį tapti savo asistentu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų