REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau nuo sausio Lietuvoje įsigalios draudimas algas gauti grynais pinigais. Darbdaviai privalės jas pervesti į banko sąskaitas. Tačiau bankų žadėtų naujų bankomatų mažesniuose miesteliuose iki šiol nėra. 

Jau nuo sausio Lietuvoje įsigalios draudimas algas gauti grynais pinigais. Darbdaviai privalės jas pervesti į banko sąskaitas. Tačiau bankų žadėtų naujų bankomatų mažesniuose miesteliuose iki šiol nėra. 

REKLAMA

Šimtą naujų Lietuvos bankas žada tik po pusmečio. Tiesa, pats Lietuvos banko vadovas jau perspėja, kad dėl įrangos tiekimo trikdžių gali laiku ir neištesėti savo pažado. Seimo opozicija jau piktinasi: sako, kad nuo Naujųjų dalies gyventojų laukia šokas, jie bus palikti be grynųjų ir be būtinų prekių ar paslaugų.

Prie Šiaulių esančiame Gruzdžių miestelyje bankomato nėra. Žmonės įpratę naudoti grynus pinigus, tad daug jų piktinasi valdančiųjų sprendimu nuo sausio uždrausti atlyginimus mokėti grynais pinigais:

„Nesąmonė gryna. Aš kortelių neturiu, nemėgstu su kortelėm, man grynais geriau.“

„Sėdėsim be pinigų, eisim ieškoti, kas duos.“

„Neįsivaizduoju, kaip čia bus. Pas ūkininkus, kažką perkant nedidelio, norisi grynų pinigų, kad būtų truputėlį.“

REKLAMA
REKLAMA

„Prireikia, ne visos įmonės turi kortelių skaitytuvus, visiškai grynus išimti iš apyvartos būtų neprotinga.“

Pensijas ar algas į banko sąskaitas gaunantys Gruzdžių gyventojai išsigryninti pinigų eina į parduotuvę, kur yra „Perlo" terminalas. Tiesa, tenka dažnai važiuoti ir į už 20 kilometrų esančius Šiaulius, mat terminale ne visada pinigų būna:

REKLAMA

„Ne visada turim. Tiek, kiek turim, duodam.“

„Miestely bankomatų nėra, tik parduotuvėse galima kortelėmis atsiskaityti, būtų didelė problema.“

„Galėtų būti arčiau kur nors išsiimti pinigus negu į Šiaulius važiuoti.“

„Kaime žmogui su pasiėmimu blogai.“

„Turim atsidėję, maža ką.“

Naujovė nuo sausio, o bankomatų dar nėra

Nors naujovė įsigalioja jau nuo sausio, Lietuvos bankas žada, kad Gruzdžiuose arba bent netoli, naują bankomatą Lietuvos komercinių bankų pasirinktas operatorius turėtų pastatyti tik kitų metų pirmąjį pusmetį. Yra žemėlapis, kuriame žali taškeliai – tai dabartinės pinigų išgryninimo vietos, o raudoni rodo gyvenvietes, kuriose Lietuvos bankas žada iki Joninių naujus bankomatus.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, šį žemėlapį pristatęs Lietuvos banko vadovas jau užsimena, kad naujų bankomatų įrengimo planas gali ir įstrigti.

„Yra rizikos. Gyvename įdomiais laikais, krizė ne paklausos, bet pasiūlos pusėje. Žinome apie paklausos – pasiūlos sutrikimus, lustų krizę, bankomstuose naudojami lustai, pristatymo kelio išilgėjimą. Tai vertinu kaip rizikas“, – sako Lietuvos banko vadovas Gediminas Šimkus.

Lietuvoje pastaraisiais metais mažėjant bankų skyrių ir bankomatų, Seimas pavasarį pradėjo svarstyti Bankų įstatymų pataisas, kurios įpareigotų bankus tankinti bankomatų tinklą, o už įstatymo nevykdymą grėstų milijoninės, iki 10 proc. pajamų, baudos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nepatenkinti tokiu įstatymu, komerciniai bankai išsiprašė jo svarstymą įšaldyti ir su Lietuvos banku pasirašė memorandumą, kuriuo regionuose šimte naujų vietų žada pastatyti bankomatus. Tačiau nuo memorandumo pasirašymo jau praėjo beveik pusmetis, o bankai dar net neišsirinko, kas juos statys. Matydami, kad naujų bankomatų nuo sausio dar nebus opozicijos atstovai reikalauja atidėti ir algų mokėjimo grynais draudimą.

„Po naujų metų žmonės patirs šoką, nebeturės pinigų ir galimybių jų gauti. Yra kaimo parduotuvių, kur nėra kortelių skaitytuvo, negali kortele atsiskaityti, tik grynais, būna ryšio sutrikimų. Paliksime žmones be maisto, paslaugų“, – teigia Seimo narys Valius Ąžuolas.

REKLAMA

„Kaip sudarėte žemėlapį? Miesteliuose, kur bažnyčia, ten Perlo terminalai yra, bet niekada negausi pinigų, tušti. Būtent ten ir statykime. Reikia tinklą peržiūrėti“, – sako Seimo narys Liudas Jonaitis.

Tačiau konservatorius Mykolas Majauskas nesutinka atidėlioti grynų pinigų algoms draudimą, nors ir pats pripažįsta, kad nuo Naujųjų metų išsigryninti pinigų nebus paprasta.

„Bankomatų skaičius gali nesikeisti, o gal ir mažėti, kartais turime prie parduotuvės 3 skirtingų bankų bankomatus. Gali atsirasti 1–2 bendri bankomatai, kurie užtinkrintų skirtingų bankų klientams pasinaudoti paslauga“, – kalba Seimo komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas.

Šiuo metu Lietuvoje yra 1040 bankomatų, tačiau tik devyniasdešimtyje gyvenviečių. Lietuvos bankas siekia, kad po pusmečio bankomatai atsirastų dar šimte mažesnių miestelių, kuriuose gyvena nuo 2 iki 4 tūkst. gyventojų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų