REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugiau nei metus trunkanti Covid-19 pandemija stipriai smogė ne tik šalies ir pasaulio ekonomikai, tačiau ir žmonių fizinei bei psichologinei sveikatai. Vis dažniau kalbama apie tai, kad griežtos karantino priemonės išsisėmė ir laikas išmokti gyventi su virusu. 

Daugiau nei metus trunkanti Covid-19 pandemija stipriai smogė ne tik šalies ir pasaulio ekonomikai, tačiau ir žmonių fizinei bei psichologinei sveikatai. Vis dažniau kalbama apie tai, kad griežtos karantino priemonės išsisėmė ir laikas išmokti gyventi su virusu. 

REKLAMA

Užkrečiamųjų ligų specialistas Saulius Čaplinskas sako, kad ateis laikas, kai į koronavirusą žiūrėsime kaip į gripą, tačiau tam gali prireikti 2-3 metų.

Ar koronavirusas taps sezonine liga, portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis" kalbėjo Seimo narys Antanas Matulas ir profesorius Saulius Čaplinskas.

Ponas Čaplinskai, jūs jau prieš metus, koronavirusui dar būnant Italijoje, dar nepaplitus Lietuvoje, kalbėjote, kad po kelerių metų virusas gali tapti įprasta sezonine liga. Ar matote požymių, iš tikrųjų taip gali atsitikti?

REKLAMA
REKLAMA

S. Čaplinskas: Kai tik buvo diagnozuotas virusas Uhane ir kai tapo aišku, kuo tai gali grėsti, pasaulio mokslininkai iš karto numatė keturis galimus scenarijus.

REKLAMA

Pirmas – buvo tikimasi, kad galbūt pavyks virusą sulaikyti Kinijoje, tačiau gana greitai tapo aišku, kad šis scenarijus nepasiteisino.

Antras scenarijus – kad virusas visgi išplis iš Kinijos, o trečias – kad sukels pasaulinę pandemiją, kuri bus greitai lokalizuota ir įveikta.

Na, o ketvirtas scenarijus – kad gali ateiti toks laikas, kad virusas taps sezoniniu, įsitvirtins žmonių populiacijoje ir cirkuliuos taip pat kaip kiti sezoniniai virusai.

Bet aišku viena, kad net ir sezoninis viruso plitimas tol, kol bus tikėtina, kad jis netaps tokiu pavojingu ir nesusargdins tiek daug žmonių ir neturės tokio didelio mirštamumo, gali praeiti mažiausiai 2-4 metai, kadangi reikia, kad didelė pasaulio populiacijos dalis būtų susidūrusi su virusu ir įgytų imunitetą – arba jau būtų persirgę, arba paskiepyti. Tada virusas turėtų palaipsniui keisti savo savybes ir nesukelti tokios sunkios ligos.

REKLAMA
REKLAMA

Dabar jau aišku, kad mes gyvensime ketvirtame scenarijuje, bet kada liga taps švelnesnė ir mažiau pavojinga, dar teks palaukti.

Pone Matulai, jeigu koronavirusas taptų sezonine liga, ne tokia baisia, mes išmoktume ją gydyti, žinotume, kaip nuo jos apsisaugoti, kaip keistųsi įprastas gyvenimas? Ar mes galime tada tikėtis, kad valdžia mažiau varžytų mūsų gyvenimą?

A. Matulas: Pritariu profesoriui, kad mes jau eilę mėnesių kalbame, kad būtina išmokti gyventi su virusu, kad ir koks baisus jis bebūtų, nes toliau jau nėra kur stabdyti visą gyvenimą, visą ekonomiką, visus nusistovėjusius žmonių santykius. Ta taktika, kurią Vyriausybė pasirinko per paskutinius du mėnesius, manau, yra teisinga ir ji būtent ir demonstruoja mūsų siekį išmokti gyventi su šiuo virusu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirmos pandemijos metu buvo keli atvejai, dabar Vyriausybė strategavo įvairius variantus A, B, C ir pamatėme, kad vis dėlto tokių tikslų šiandien pasiekti neįmanoma ir toliau blokuoti visą gyvenimą taip pat neįmanoma.

Tam, ką dabar demonstruoja Vyriausybė, visiškai pritariu, kad nežiūrint skaičių mes bandome atlaisvinti tam tikras veiklas, kartu prašydami visuomenės kiek įmanoma elgtis savarankiškai atsakingai, bandyti saugoti save, savo draugus, savo kaimynus.

Atrodo, kad tas pavyksta. Atvejų skaičius lyg ir nedidėja, ligoninėse mirusiųjų skaičius taip pat lyg ir nedidėja. Tas, kas dabar vyksta, yra labai gražus pavyzdys, kaip mūsų visuomenė išmoksta gyventi su tuo virusu.

REKLAMA

Pone Matulai, kai kalbame apie tai, kad mums reikia išmokti gyventi su šita liga, ar tai reiškia, kad mes turėsime mažiau karantino apribojimų arba išvis jų neturėsime?

A. Matulas: Aš manau, kad ateis laikas ir išvis nebus apribojimų arba jie bus minimalūs, galbūt tik patiems didiesiems renginiams. Dabar jau dauguma žino, ką reiškia kaukė, kokią naudą ji duoda, ką reiškia rankų dezinfekavimas, ką reiškia atstumų išlaikymas. Manau, kad tik laiko klausimas, kada karantinų nebus, pagaliau atsiras galimybių pasas, pasieksime visuotinį imunizacijos lygį ir išmoksime gyventi be karantino.

Tas pats kaukių nešiojimas davė visai įdomų efektą dėl gripo. Šį sezoną mes iš esmės gripo epidemijos neturėjome. Aš manau, kad rudeniop tų apribojimų turėtų nelikti ir mes gyvensime normalų gyvenimą, tik, be abejo, tam tikros apsaugos priemonės ir tam tikros tradicijos turės būti mūsų gyvenimo kasdienybė.

Visą pokalbį žiūrėkite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų